HDR – kolejny po 4K etap rozwoju Ultra HD
Rozdzielczość 4K daje więcej pikseli. W przypadku HDR mówić możemy o lepszych pikselach. Przemysł spogląda na TV z HDR jako kolejny czynnik rozwoju po telewizorach z rozdzielczością 4K. Według szacunków IHS, w roku 2019 sprzedawane będzie rocznie około 32,6 milionów TV z HDR.
Obecnie na rynku, dostępne jest zaledwie kilka modeli zapewniających wsparcie tej technologii. LG zintegrowało HDR w swoich OLED TV na rok 2015, podczas gdy w przypadku Samsunga mówimy o serii SUHD. Również Sony i Panasonic mają w swojej ofercie kilka TV wysokiej klasy z obsługą HDR.
HDR pozwala reprodukować jaśniejsze biele, głębszą czerń i zapewnia odwzorowanie większej ilości szczegółów. Wymaga to jednak stworzenia i dystrybucji treści w HDR.
Jeśli zapytać analityków z IHS, HDR będzie stanowił główny nurt, a TV wspierające nową technologię, staną się o wiele tańsze. Według ich szacunków, sprzedaż jednostkowa wzrośnie z ze znikomej ilości w 2015 do 2,9 milionów w roku 2016 i 32,9 milionów w roku 2019. W przewidywaniach, wzięto pod uwagę jedynie TV spełniające kryteria UHD Alliance.
„Liczne badania konsumenckie wykonane przez nadawców, producentów treści czy laboratoria badawcze wykazały, że HDR ma ogromny wpływ na widzów”, powiedział Paul Gray, główny analityk IHS. „HDR nie tylko nadaje więcej realizmu zdjęciom, ale sprawia także, że przy wydarzeniach sportowych czy imprezach plenerowych, żadna akcja nie ginie w cieniu. Warto nadmienić także, że HDR działa efektywnie niezależnie od rozmiaru ekranu i odległości z jakiej się ogląda”.
IHS szacuje, że HDR osiągnie pewną pozycję w 2016 roku, gdy dostępne będą już pierwsze odtwarzacze Ultra HD Blu-ray (filmy) i nabierze rozpędu w roku 2017. Amazon już zapewnia streaming treści w HDR, a Netflix wejdzie do gry na początku 2016 roku. Kilku innych dostawców eksperymentuje także z wykorzystaniem HDR w sporcie.
(14)