Ubiegłoroczne telewizory Philips OLED wyposażone w procesor Philips P5 Perfect Picture Engine drugiej generacji charakteryzowały się wysoką jakością obrazu. Przykładem tego mogą być modele 803 i 903 z serii OLED+, które łącznie zdobyły ponad 43 nagrody i wygrały w dwóch niezależnych „ślepych” testach przeprowadzonych wśród konsumentów.
Procesor P5 trzeciej generacji
Modele telewizorów Philips OLED z kolekcji na 2019 rok (więcej informacji tutaj) będą wyposażone w procesor P5 trzeciej generacji w architekturze dwurdzeniowej. Technologia ta korzysta ze wszystkich innowacji znanych z procesora poprzedniej generacji, ale dysponuje o 20% większą mocą obliczeniową obsługującą kluczowe obszary przetwarzania obrazu.
Procesor Philips P5 odpowiada za pięć podstawowych aspektów jakości obrazu Philips:
- obraz z dowolnego źródła
- ostrość
- realistyczne spektrum kolorów
- kontrast
- płynność ruchu
Poprzednie wersje procesora P5 zyskały uznanie za znakomitą redukcję artefaktów i szumów oraz ich korekcję bez niepotrzebnych rozmyć i z naturalnym odwzorowaniem kolorów.
Trzecia generacja P5 przyniesie mniej szumów, większą ostrość i kontrast niezależnie od źródła odtwarzania, a także poprawę jakości obrazu dzięki technologii przetwarzania Perfect Natural Reality oraz lepsze parametry HDR.
Na jakości zyska także obraz w standardach HDR10 i HDR10+ i po raz pierwszy dynamika obrazu HDR w Dolby Vision.
W ponad 90% telewizorów Philips, które pojawią się w polskich sklepach w tym roku, począwszy od nowych modeli OLED do najnowszych modeli serii 6000, znajdziemy również wszystkie systemy kompatybilne z HDR: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.
Doskonałe kontury, głębia i odwzorowanie kolorów
Telewizory z opatentowanym przez markę Philips silnikiem P5 znakomicie oddają kontury, stosując zaawansowane algorytmy obliczania głębi bitowej oraz filtrowanie pozwalające uzyskać obraz o doskonałej ostrości i rozdzielczości.
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w kolejnych generacjach procesora P5 algorytmu Detail Enhancer poprawiającego rozdzielczość i dodatkowo korzystającego z funkcji Detail Protection and Restoration, która wyostrza piksele. Skutecznością działania zaskakuje także nowy filtr Dejaggy poprawiający szczegółowość ukośnych linii. W rezultacie otrzymujemy wyraźnie bardziej wyrafinowany obraz porażający ostrością i szczegółowością, dający wrażenie większej głębi obrazu.
Kontrast w nowych telewizorach Philips z procesorem P5 trzeciej generacji będzie znacznie lepszy za sprawą udoskonalonej funkcji Perfect Natural Reality optymalizującej analizę i klasyfikację partii obrazów z zachowaniem naturalnych odcieni skóry. W efekcie wyświetlany obraz jest bardziej realistyczny i szczegółowy, co jeszcze bardziej wzmacnia efekt głębi i zbliża treść SDR do jakości HDR.
Połączenie nowych i udoskonalonych funkcji może także poprawić jakość treści HDR10/ HDR10+, a nawet treści w standardzie Dolby Vision.
W przypadku treści HDR technologia Philips P5 Perfect Picture Engine trzeciej generacji precyzyjnie odwzorowuje obraz w obszarach bardzo zaciemnionych, eliminując przy tym ograniczenie palety barw w obszarach bardzo jasnych i sceneriach bogatych kolorystycznie. Nie ma również niepożądanego prążkowania lub gradientowego przechodzenia odcieni skóry.
Nowością w tegorocznych modelach telewizorów Philips będzie ich kompatybilność z systemem Dolby Vision. Inżynierowie Philips TV ściśle współpracowali z zespołami Dolby nad optymalizacją kluczowych funkcji procesora P5 pod kątem kodowania HDR pod Dolby Vision. Nowe modele z procesorem Philips P5 będą zatem oferować ostrzejszy obraz z mniejszą ilością szumów i artefaktów i idealną płynnością odtwarzanych ruchów.
Podsumowując, z procesora Philips P5 trzeciej generacji skorzystają treści w standardach SDR i HDR 10/HDR10+ oraz dynamika HDR Dolby Vision pozbawiona szumów, artefaktów w obrazie o znakomitej ostrości, szczegółowości i odwzorowaniu płynności ruchu.