Firma IHS Markit sporządziła raport dotyczący popytu na ekrany AMOLED i LCD. Wynika z niego, że konsumenci częściej będą sięgać po urządzenia z większymi ekranami.
Płaskie ekrany dużego formatu są definiowane jako wyświetlacze o przekątnej wyższej niż 9 cali. Według IHS Markit podaż w tym momencie znacznie przekracza popyt. Produkowane są w znacznie większej ilości aniżeli jest w stanie przyjąć rynek. Największy rozwój infrastruktury zaobserwowano w Chinach z nowymi fabrykami Gen 8.6 i Gen 10.5/11.
Nadwyżkę można było zaobserwować już od drugiej połowy 2017, co przełożyło się na obniżki cen, bo na sklepowych półkach pozostawało zbyt wiele niesprzedanych produktów. Średnio ceny urządzeń z płaskimi ekranami spadły o 2,7% w ost. kwartale 2018, a w tym przewiduje się, że będą mniejsze o kolejne 5,4%.
Producenci paneli doświadczają teraz mniejszych wpływów i będą chcieli to skorygować, m.in. przez zmniejszenie nakładu produkcji. Niektóre firmy będą planowały zamknięcie zakładów odpowiadających za produkcję paneli LCD bądź zmienią infrastrukturę tak, aby zacząć dostarczać ekrany OLED.
Wszystkie te posunięcia mają skorygować rozchwiany (pod kątem popytu i podaży) obecnie rynek. Charles Annis z IHS Markit wierzy, że przy zredukowaniu produkcji i stymulowaniu popytu, balans na rynku ostatecznie zostanie przywrócony.
Łącznie zapotrzebowanie na płaskie ekrany dużego formatu ma zwiększyć się o 10% w tym roku w porównaniu z 2018.
Źródło: IHS Markit
(505)