Cité des Sciences et de l’Industrie wybiera do swojego planetarium technologię 4K dostarczoną przez Sony PSE
Muzeum Cité des Sciences et de l’Industrie (miasto nauki i przemysłu) w Paryżu powierza firmie Sony wyposażenie swojego planetarium w najbardziej zaawansowaną z dostępnych dziś technologii: 4K. Cel: zapewnić jeszcze bardziej zniewalające wrażenia przy pomocy obrazu osiągającego szczyty realizmu, dokładności i intensywności. Luksus, który nie onieśmiela tylko daje poczucie komfortu.
Gigantyczne przedsięwzięcie — pierwsze w Europie
Już od ponad 30 lat muzeum Cité des Sciences et de l’Industrie, a w szczególności znajdujące się w nim planetarium pozwala zwiedzającym doświadczyć „intensywnego realizmu” przy oglądaniu atrakcyjnych filmów i pokazów 360°.
Każdego roku projekcje te przyciągają 200 000 widzów. By zapewnić im jeszcze większe bogactwo wrażeń, Cité des Sciences et de l’Industrie postanowiło wymienić posiadane dotychczas projektory na najnowocześniejszy system projekcyjny. Ponieważ oczekiwano od niego wyższej rozdzielczości, większego kontrastu i optymalnej jasności, na początku 2017 r. zapadła decyzja o wyborze rozwiązania 4K oferowanego przez Sony PSE.
— Aby zapewniać zwiedzającym jeszcze lepsze wrażenia, musimy regularnie weryfikować posiadane rozwiązania techniczne. Inwestując w sprzęt umożliwiający wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 8K, planetarium w Cité des Sciences et de l’Industrie stało się pierwszym w całej Europie obiektem, który tak wysoko ustawił poprzeczkę jakości. Wybrawszy firmę Sony na dostawcę technologii, musieliśmy także zwrócić się do innych niezawodnych partnerów, dających gwarancję spełnienia naszych ambicji. Postanowiliśmy zatem nawiązać współpracę z firmą RSA Cosmos, specjalizującą się w tworzeniu planetariów, oraz Vidélio, integratorem wideo dysponującym wszechstronną wiedzą o problematyce technicznej pokazów — mówi Fodil Yazid, menedżer ds. technicznych odpowiedzialny za modernizację Cité des Sciences et de l’Industrie.
10 projektorów laserowych Z-Phosphor o rozdzielczości 4K — by dosięgnąć gwiazd
Poza potrzebą ciągłej modernizacji wyposażenia, planetarium sformułowało też wysokie wymagania dotyczące jednorodności światła i kolorów.
Mając to na względzie, firma Sony zaproponowała użycie zespołu 10 projektorów 4K VPL-GTZ280, umożliwiającego wyświetlenie obrazu w 8K, zapewniając niezrównaną rozdzielczość i jakość obrazu. Projektory te, wspomagane przez 20 komputerów, pozwalają wyświetlać obraz zawierający 35 000 000 pikseli — ponad 17 razy bardziej szczegółowy niż na ekranach HD znakomitej większości obecnych telewizorów.
Aby zrealizować projekt w takiej skali, Sony nawiązało współpracę z firmą RSA Cosmos, która dostarczyła już wyposażenie do przeszło 150 planetariów na całym świecie. Kolejnym podmiotem uczestniczącym w przedsięwzięciu była firma Vidélio: dostawca rozwiązań wideo i wieloletni partner współpracujący z wieloma firmami, zwłaszcza na imprezach kulturalnych i sportowych.
— Jesteśmy niezmiernie dumni ze współpracy z tak rozpoznawalnym obiektem, jak planetarium w Cité des Sciences et de l’Industrie. Do zapewnienia w nim największego możliwego realizmu obrazu i wzbogacenia wrażeń emocjonalnych gości wykorzystane zostanie najpotężniejsze z dostępnych dziś na rynku rozwiązań — mówi Philippe Remion, menedżer sprzedaży w Sony PSE.
Planetarium w Cité des Sciences et de l’Industrie stało się pierwszym w Europie, a drugim na świecie obiektem tego rodzaju prezentującym obrazy o rozdzielczości 8K. Mająca powierzchnię 600 m² kopuła jest największym na świecie „ekranem” planetarium służącym do projekcji w tak wysokiej rozdzielczości.
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.