Home News Nie działa u Ciebie telewizja naziemna? Dlaczego jest brak sygnału? Oto powody
Nie działa u Ciebie telewizja naziemna? Dlaczego jest brak sygnału? Oto powody

Nie działa u Ciebie telewizja naziemna? Dlaczego jest brak sygnału? Oto powody

33.88K
3

Telewizja naziemna nie działa na Twoim telewizorze? Niektórzy odbiorcy kanałów naziemnych zgłaszają zakłócenia lub nawet brak sygnału! Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest wejście standardu DVB-T2 / HEVC, ale to nie jedyna przyczyna! Jak wyeliminować kłopoty z odbiorem?

Telewizja naziemna nie działa? Brak sygnału? Zakłócenia? Jak odbierać bez problemów?

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej często zrzucają problemy z odbiorem kanałów na karb posiadanego telewizora. Już na wstępie powiedzmy sobie jednak jasno: w znakomitej większości przypadków geneza kłopotów jest zupełnie inna. Takie sytuacje szybko się mnożą, szczególnie w dobie przejścia w sygnale naziemnym na jakość HD. Od marca bieżącego roku w Polsce dokonywała się bowiem spora rewolucja – stosowany od lat w telewizji cyfrowej sygnał DVB-T był wyłączany i na stałe zastępowany nowym standardem DVB-T2. To właśnie on pozwala na oferowanie znacznie większej liczby kanałów w rozdzielczości HD, a nawet takich w 4K. W zasięgu DVB-T2 jest od końcówki czerwca cały kraj i z tego powodu w wielu domach telewizja nie działa – niektóre kanały są niedostępne. Chodzi m.in. o TVN i Polsat. Wynika to z braku odbiornika lub dekodera wspierającego DVB-T2 ze stosowanym także teraz naziemnie kodekiem HEVC.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

To właśnie z uwagi na transformację telewizji naziemnej wielu odbiorców ma teraz duże kłopoty. Jednak nawet ci, którzy są wyposażeni w odpowiedni telewizor lub tuner, nie unikają problemów. Często obraz się zacina, a czasem nawet kanały zupełnie nie chcą działać. Zanim “zwalimy” winę na nasz telewizor, warto najpierw sprawdzić kilka innych rzeczy. Poniżej wypisaliśmy możliwe przyczyny występowania problemów z odbiorem telewizji naziemnej. Nasze porady odnoszą się nie tylko do kanałów HD – zazwyczaj powody nieprawidłowego działania wszystkich stacji naziemnych są tożsame. Pomijamy kwestię przejścia na DVB-T2, o której więcej można przeczytać klikając w poniższy link:

Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Są 3 powody - jak to naprawić?

Dlaczego kanały telewizji naziemnej nie działają? Problemy z odbiorem – możliwe przyczyny:

  • Antena jest niewłaściwa lub za słaba – zacznijmy od wykorzystywanej przez nas anteny naziemnej. Niezależnie od tego, czy jest ona wewnętrzna czy zewnętrzna, zajrzyjmy do jej specyfikacji. Część kanałów HD jest już obecnie nadawana w standardzie DVB-T2, a do ich odbioru konieczna jest antena obsługująca ten format. Może też być tak, że posiadany przez nas model jest zwyczajnie za słaby. Oceńmy, jak daleko znajdujemy się od najbliższego nadajnika i zerknijmy na moc kupionej anteny. W oszacowaniu możliwości odbioru pomoże nam na przykład aplikacja na smartfon, taka jak na przykład “DVB-T finder”;
  • Antena jest nieprawidłowo ustawiona – jeżeli spełniamy powyższe warunki, to powinniśmy przyjrzeć się ustawieniu naszej anteny. Włączmy telewizor i poeksperymentujmy z kierunkiem – w ten sposób będziemy mogli “na żywo” ocenić, w jakiej pozycji antena zbiera najlepszy sygnał. Niewykluczone, że taki zabieg wyeliminuje nasze problemy z odbiorem kanałów nadawanych w jakości HD. Pamiętajmy, że antena powinna być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. Ustawmy ją możliwie najwyżej. Jeżeli na drodze sygnału stoją jakieś budynki, próbujmy oszacować stopień odbicia wiązki od ich ścian i ustawić antenę w tę stronę;
  • Docierający sygnał jest zbyt mocny – to wydaje się nielogiczne, ale czasami moc sygnału może być zwyczajnie za duża. Szczególnie, jeśli znajdujemy się bardzo blisko nadajnika – na przykład tuż obok niego. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę anteny na słabszą, lub ustawienie jej w taki sposób, by nie była skierowana bezpośrednio w stronę nadajnika;
  • Nasza instalacja jest wadliwa – jeśli nic z powyższej listy nie pomaga, pozostaje nam jeszcze przejrzeć stan naszej instalacji – od kabla zasilającego w gniazdku, po ten antenowy wpięty do telewizora i poprowadzony do anteny. Upewnijmy się, że wszystkie przewody są odpowiednio, solidnie zamontowane i nie posiadają żadnych uszkodzeń

Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Są 3 powody - jak to naprawić?

Czy korzystając z naszych porad udało Wam się wyeliminować zakłócenia odbioru? Czy kanały już działają i nie zacinają się? Koniecznie dajcie nam znać! Jeżeli wciąż zmagacie się z takimi problemami, problem rzeczywiście może leżeć po stronie telewizora.

magicLinks_2_1

Źródło: własne


Telewizja – przeczytaj więcej:

(33878)

1.9 9 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Nie miałem obrazu tylko dźwięk dopiero pr,zwrócenie telewizora do ustawień fabrycznych pomogło

Jacek
Jacek
2 lat temu

Mux2 na którym nadawane są między innymi TVN i Polsat emitowany z nadajników rozlokowanych bardzo rzadko.
Trzeba mieć super antenę aby to odbierać.

Roman
Roman
2 lat temu
Reply to  Jacek

Mam ok.18 km w linii prostej do nadajnika Łódź Zygry, bardzo dobrą antenę firmy Televes, antena jest na kominie budynku, tunerów zmieniłem już kilka, telewizor LG.
Kiedy nadajnik był na EC4 w Łodzi odbiór był idealny. Obecnie (antenę przestawiłem na Zygry) tuner wyszukał wszystkie programy ale tylko czasami odbiór jest idealny. W większości programy z grupy Polsat i TVN są zakłócane. Gdyby problem był z moim tunerem, telewizorem , lub instalacją antenową odbioru nie byłoby wcale. A jest i to duży.

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x