MEGA-TEST: HD-Vision 32 LCD TV firmy TechniSat

MEGA-TEST: HD-Vision 32 LCD TV firmy TechniSat

325
0

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Witamy w kolejnym Mega-tecie. Dzisiaj bdzie troch nietypowo. Czemu? Gdy dostarczony przez firm TechniSat z Wrocawia telewizor HD-Vision 32 jest dosy wyjtkowy i posiada niespotykane moliwoci jak na typowy panel LCD.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Ju sama nazwa firmy, ktra wyprodukowaa ten telewizor budzi zainteresowanie. TechniSat kojarzy si z doskonaymi tunerami satelitarnymi ale na pewno nie z telewizorami LCD. A tutaj niespodzianka. Firma zabraa si za produkcj bardzo nietypowej konstrukcji skierowanej do wymagajcych odbiorcw. Zaczynajc od samego wygldu a koczc na moliwociach w postaci np. wbudowanego tunera satelitarnego z wejciami Common Interface! Ale po kolei.

Dodany obrazek

Wygld:
Do testw dostarczono nam model o wielkoci 32″ czyli nie jest to dua przektna. W zwizku z tym oprcz salonu moe znale zastosowanie np. w sypialni. I tutaj konstruktorzy produktu si popisali. Klient, ktry zdecyduje si na taki telewizor zaczyna swj wybr od doboru wygldu zewntrznego. Najpierw kolor. Do wyboru: srebrny, czarny, platynowy, byszczcy biay i byszczcy czarny. Do testw dostalimy byszczcy biay czyli w sam raz do sypialni. Dalej wybieramy gdzie maj by umieszczone goniki. Albo po bokach albo na dole. Mnie bardziej przypad do gustu wariant drugi. Z tyu mamy standardowe wyjcia na goniki wic waciwie moemy tam podpi co chcemy. Podstawa na ktrej stoi panel take sprawia wraenie bardzo eleganckiej i przede wszystkim wytrzymaej: jest metalowa. Cao przywodzi na myl firm LOEWE, ktra take stawia na design. Mnie si podoba.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Oczywicie s wiksze rozmiary dostpne w sprzeday jak np. 40″

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Po wyborze wizualnym czas jeszcze podj decyzj czy yczymy sobie wersj z dyskiem twardym czy bez. Do dyspozycji opcja z dyskiem 160GB.

Warto oceni take pilota. Jest do standardowy i nie robi ju takiego wraenia jak sam wygld telewizora. Uoenie przyciskw ergonomiczne, chocia mogyby by wiksze i rozoone dalej od siebie. Reakcja na nasze polecenia jest szybka.

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Zcza:

Jak wida na zaczonych zdjciach mamy bardzo bogaty wybr wej i wyj. Zaczynajc od standardowych jak HDMI (wersja 1.3) a koczc na takich jak Common Interface do ktrego moemy woy modu Cyfry+ lub Cyfrowego Polsatu. Oczywicie wszystko znajduje si ukryte za zdejmowan klapk co wida na zdjciach:

Dodany obrazek

Dodany obrazekDodany obrazek

Zcza:
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Funkcje

Zacznijmy od MENU

Proste, przejrzyste, adnych fajerwerkw graficznych. Ale ma to swoj niezaprzeczaln zalet: dziaa ultra szybko i przyjemnie.

Menu gwne:
Dodany obrazek

Z tego poziomu moe wej w ustawienia np. dwiku czy obrazu ale te zarzdza list kanaw zarwno telewizyjnych jak i radiowych.

Wchodzc w ustawienia mamy do wyboru kilka opcji. Mnie najbardziej interesuje obraz oraz dwik:

Dodany obrazek

Obraz:
Dodany obrazek

Dwik:
Dodany obrazek

O ile przy obrazie mamy waciwie standardowe ustawienia (wicej w dalszej czci testu) to ju w przypadku dwiku jest do bogato. Do TV mona nawet podczy zewntrzny aktywny Subwoofer. Nie bd opisywa poszczeglnych funkcji bo menu jest w PL a foto mwi wszystko :rolleyes:

Z ciekawszych ekranw menu warto jeszcze zobaczy:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Wiele opcji omwimy sobie przy kolejnych funkcjach TV wic do ekranw menu jeszcze wrcimy.

Telewizor jak to telewizor. Suy do ogldania ale ten model ma do zaoferowania co wicej jeeli chodzi o rda ogldanego obrazu. Zacznijmy od wbudowanego tunera DVB-S czyli tunera telewizji satelitarnej.

DVB-S

Dodany obrazek

Wbudowany tuner charakteryzuje si przede wszystkim moliwoci obsugi moduw dostpu czyli ma wejcie CI. Na pokadzie znajduje si wbudowany modu Conaxa. Gdyby zatem telewizja n nie bya sparowana to mona by umieci w nim zarwno kart n jak i CP/C+ ale ycie zbyt pikne by nie moe. :(

Zatem podczamy anten zgodnie z instrukcj. Postanowiem przetestowa dla przykadu modu Cyfry+HD.
Dodany obrazek

Wszystko adnie weszo i sprawdzamy czy dziaa.

Dodany obrazek

Wchodzc w menu SYSTEM CA widzimy, e Cyfra + zostaa wykryta. Moemy sprawdzi dane moduu dostpu:

Dodany obrazek

Najpierw niezbdne dane:

Dodany obrazek

Czas zatem na poszukanie kanaw z pakietu Cyfry. Wchodzimy w menu Organizacja list TV:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Programy moemy wybra w rny sposb. Ekran podzielony jest na dwie czci. Lista dostawcw i Lista ulubionych. Mamy wic 100% kontrol nad sortowaniem kanaw. Mona kanay dodawa automatycznie albo manualnie. Jak kto woli. Jak kazaem aby przeskanowao mi caego satelit i dostaem wysyp rnych kanaw, w tym take C+ czy CP.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Sama obsuga wbudowanego tunera jest bardzo prosta. Mamy w peni dziaajce EPG (chocia PL ogonkw nie zobaczyem), dostp do takich funkcji jak chociaby poczta od Cyfry itp. Przeczanie kanaw dziaa szybko. Tak jak ju mwiem: jest surowo (design) ale dziki temu zyskuje na tym szybko.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

A taki komunikat mamy gdy kana jest kodowany a nie mamy karty:

Dodany obrazek

Co si stanie gdy wo kart n? Zrobiem to po to aby, sprawdzi poprawno dziaania moduu CONAX. I co? Dziaa ;) Oczywicie kanaw n nie zobaczymy.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Podsumowujc tuner satelitarny warto zaznaczy, e kanaw HD nie zobaczymy na tym TV z tego tunera. Jest to tuner SD. Ale uwaam, e i tak jest to niespotykana funkcja i bardzo mi si spodobaa. Miym dodatkiem jest za to obsuga dwiku DD 5.1 te z samego telewizora. Mamy tam przecie wyjcie optyczne :) Chciabym aby kady TV na rynku mia taki bajer wbudowany na stae. Moe kiedy zobaczymy TechiSata LCD ale z dekoderem HD? Myl, e to bardziej ni pewne zwracajc uwag na doskonae tunery zewntrzne tej firmy. (edit: zapowied jest ju w newsach na gwnej stronie).

Idc dalej w stron wbudowanych tunerw musz wspomnie take o DVB-T i DVB-C. Zasada dziaania podobna jak w DVB-S. Szukamy kanay, organizujemy w ulubione itp. Oczywicie DVB-T to tuner MPEG2 wic kanaw w MPEG4 nie zobacz na ekranie. Ale to jak w przypadku 99% tunerw, ktre w tej chwili s montowane w telewizorach LCD.

Mamy za sob kwestie wygldu, zcz, wbudowanych tunerw – czas zatem opisa jak ten panel wieci.

Jako obrazu

Na pocztek warto zaznaczy, e to model o wielkoci 32″ czyli praktycznie w ciemno moemy stwierdzi, e rozdzielczo ekranu wyniesie 1366×768 i tak wanie jest w przypadku opisywanego Technisata. Ju wiele razy pisaem i zdania nie zmieni, e w przypadku takich wielkoci jak 32″ rozdzielczo Full HD jest cakowicie zbdna. To za maa przektna, eby zobaczy rnic w obrazie HD. Jedynie w trybie PC ma to sens.

Telewizor zosta skalibrowany podstawowymi tablicami. Jak wiadomo wiele w ustawieniach zaley od indywidualnego gustu ale jednak s pewne standardy i takie zawsze staram si zachowa przy testowaniu TV.

Dodany obrazek
Dodany obrazek

Jak wida tablica przy 1080i zachowaa si poprawnie. Nic nie drga, wszystkie linie mieszcz si na ekranie.

Oceniajc jako obrazu gwnie skupiam si na sygnale HD czyli rdle kina domowego. Jeeli chodzi o ocen jakoci LCD jako zwykego odbiornika TV jest to drugorzdna sprawa. Czemu? Gdy nie da si poprawnie oceni jakoci telewizora oceniajc go na sygnale np. z kablwki. Wina sabej jakoci obrazu niestety zalena jest od sabej jakoci nadawania tego obrazu przez operatora. Oczywicie powiemy sobie o SD ale nie po to kupuje si paski telewizor HD by oglda na nim SD (musimy oglda z przymusu ;) )

Po zabawie z tablicami czas podczy pierwsze sprzty. Zaczynamy od odtwarzaczy HD czyli Blu-ray, HD DVD i odtwarzacz sieciowy HD. W ruch poszy PS3, Toshiba i Popcorn z du iloci materiau na pokadzie (700GB ;) ).

Odtwarzacze poczyem zczami HDMI ale nie omieszkaem sprawdzi te zcza component.

Oczywicie ustawienia fabryczne nie s idealne i wymagana jest chociaby powysza minimalna kalibracja. Mnie osobicie nie zadowalaa fabryczna jasno, kontrast czy czer. Szczeglnie poziom czerni trzeba skorygowa gdy jest zbyt jasno na ustawieniach fabrycznych. Test przeprowadzaem w zaciemnionym pomieszczeniu zatem mogem to do dobrze oceni.

Telewizor posiada wiele ciekawych moliwoci ustawie obrazu, ktre wida na poniszy screenie:

Dodany obrazek

Mamy podstawowe funkcje ale take ca gam trybw poprawiajcych obraz, ktre maj do spore znaczenie przy obrazie SD. (redukcja szumw, wygadzenie linii, kompensacja ruchu)

Jak wida moemy np. sterowa podwietleniem matrycy, temperatur kolorw (w K) czy dodatkowym poprawianiem kontrastu.

Po zapuszczeniu pierwszych filmw z odtwarzaczy HD, moim oczom ukaza si bardzo dobry obraz wysokiej rozdzielczoci. Przede wszystkim zwraca uwag poprawna reprodukcja kolorw. Trudno si do czego przyczepi. Szczeglnie na demach. Na nich naprawd panel ten robi wraenie. Obraz jest soczysty, ywy i wyrany. Skadowe koloru s jak najbardziej poprawnie wywietlane. Brak widocznych przekama goym okiem. Ale warto pobawi si ustawieniami gdy telewizor po wyjciu z puda nie spenia oczekiwa HD Maniaka. Ustawienia fabryczne nie s zbyt dobre. Ale po zabawie moemy w peni doceni na co sta TechniSata.

Ostro obrazu regulujemy take w menu TV. Jedynym susznym trybem jest ostro na Extra gdy poniej robi nam si kaszka zamiast ostrego obrazu HD. Wida to na zdjciach.

Dodany obrazek
Dodany obrazek

Jeeli chodzi o czer to jest to technologia LCD i nie jest ona idealna. Szczeglnie wida to na czarnych panoramicznych pasach, gdy takowe posiada film. Do gbokiej czerni troch brakuje. Naley te dokona ustawie w menu telewizora (poprawianie kontrastu). Wtedy jest sporo lepiej od standardu, szczeglnie w trybie Extra.

Panel ten wywietla dobrze zarwno filmy w rozdzielczoci 720p jak i 1080i. Sygnau 1080p nie przyjmuje na adnym ze zacz HD. Jak wida po tablicach testowych, aden fragment obrazu nie wychodzi poza ekran. Obraz skalowany jest zatem bez problemw do rozdzielczoci natywnej matrycy (720p).

Dodany obrazek

Jeeli chodzi o obraz SD zostaem mile zaskoczony. Bez poprawiaczy jest sabo ale po odpaleniu wszelkich reduktorw obraz zostaje pozbawiony widocznych pixeli, artefaktw itp tak bardzo charakterystycznych dla obrazu SD. Obraz z trzech polskich platform cyfrowych wyglda duo lepiej ni na wikszoci dostpnych paneli LCD. Tutaj naley postawi TechniSata w cisej czowce. Postacie s wyrane (kontury), dalsze plany dobrze widoczne a to wszystko bez widocznych makroblokw. Obraz przypomina troch jakby lecia z TV plazmowego. Dla tych, ktrzy jednak bd ogldali na tym TV duo SD moe to by wana cecha.

Dodany obrazek

Po filmach HD i SD pozwoliem sobie take sprawdzi jak gra si na tym LCD. PS3 i X360 poszed w ruch. Musiaem tylko przestawi PS3 w tryb 1080i gdy jak ju pisaem 1080p nie jest przyjmowane. Jedyne o co tylko mogem si martwi to smuenie obrazu ale okazao si, e nic takiego nie zaobserwowaem. Grao si mio i przyjemnie chocia wiksza przektna zalecana.

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Dodany obrazek
Dodany obrazek

Kwestia kompatybilnoci. adne z urzdze ktre podczaem do tego TV nie wykazao jakichkolwiek problemw. Szczeglnie kad tutaj nacisk na nboxa HDTV. Dziaa idealnie zarwno po HDMI jak i zczu component. Mona wic zatem zbudowa sobie kombajn satelitarny wykorzystujc zarwno wewntrzne tunery DVB jak i zewntrzne w postaci chociaby wspomnianego nboxa. Komputer PC take nie wykaza jakichkolwiek problemw z obrazem po zczu VGA.

Podsumowujc temat jakoci obrazu trzeba powiedzie jedno: wymagana jest chocia podstawowa kalibracja i chwila z instrukcj obsugi by zrobi z tego telewizora naprawd dobrze wieccy panel HD. Poniewa mamy do sporo opcji w samym TV dotyczcych obrazu myl, e nie bdzie to dla posiadacza TechniSata zbyt trudne zadanie. Zapewniam, e efekt warty jest woonego wysiku ;)

Na koniec troch zdj chocia jak to zwykle bywa zdjcia s sabe i nie oddaj tego co wida na TV. Ale lubimy zdjcia prawda? Tote troch ich musi by :)

Podsumowanie:

ZA:
+ nowoczesny wygld, moliwo jego konfiguracji
+ wbudowane tunery DVB (obsuga Cyfry+ czy CP)
+ wysoka jako wywietlania obrazu HD i SD(tutaj szczeglnie)
+ brak problemw z kompatybilnoci urzdze zewntrznych (zarwno po HDMI jak i zczu component)
+ bardzo bogata ilo wej i wyj

PRZECIW:
– wymaga kalibracji
– pilot mgby by ciekawiej wykonany

Telewizja n:
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Toshiba HD DVD:

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Popcorn:

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

PS3:

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

(325)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

14
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x