Home News Telewizja naziemna DVB-T2 – rządowa dopłata do dekodera zdradzi, czy płacimy abonament RTV? Jest oświadczenie!
Telewizja naziemna DVB-T2 – rządowa dopłata do dekodera zdradzi, czy płacimy abonament RTV? Jest oświadczenie!

Telewizja naziemna DVB-T2 – rządowa dopłata do dekodera zdradzi, czy płacimy abonament RTV? Jest oświadczenie!

3.29K
3

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce przejdzie już w tym roku na standard nadawania DVB-T2 / HEVC. Wiele gospodarstw domowych będzie zmuszonych kupić nowy telewizor lub dekoder do odbioru kanałów po zmianach. Rząd zapowiedział, że pojawi się dopłata w wysokości 100 złotych, ale wokół tego projektu już narosły wątpliwości. Pojawiły się doniesienia, jakoby dane pozyskane w jego ramach miały posłużyć do sprawdzenia, czy wnioskodawca opłaca abonament RTV. Kancelaria Premiera Rady Ministrów odniosła się bezpośrednio do tej kwestii!

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – dopłata do dekodera ujawni, czy płacimy abonament RTV?

Niedawno rząd RP zapowiedział, że niebawem pojawią się dopłaty do zakupu dekodera naziemnej telewizji cyfrowej z obsługą standardu nadawania DVB-T2 / HEVC. Ten już w czerwcu 2022 roku całkowicie zastąpi stosowany dotąd naziemnie format DVB-T, ale mieszkańców poszczególnych województw gruntowne zmiany czekają już w marcu. Kłopot w tym, że nie każdy jest na nie gotowy. Niedawne badanie wykazały, ze w takiej sytuacji mogą się nadal znajdować ponad 2 miliony gospodarstw – brakuje w nich odbiornika z obsługą DVB-T2 / HEVC. By nadal oglądać telewizję naziemną, konieczna będzie wymiana telewizora lub zakup dekodera.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

Na czym ma zatem polegać pomoc rządu w zakresie zakupu dekodera? Otóż każdy, kto będzie chciał zaopatrzyć się w takie urządzenie z obsługą DVB-T2 / HEVC, będzie upoważniony do odbioru dofinansowania na ten cel w wysokości 100 złotych. Rząd chce w ten sposób zminimalizować liczbę gospodarstw domowych, które w czerwcu 2022 roku zostaną de facto wykluczone cyfrowo, tracąc dostęp do kanałów naziemnych.

W ostatnich dniach w mediach mnożyły się jednak doniesienia, że program dopłat może posłużyć rządzącym do sprawdzenia, czy wnioskujący opłacają abonament RTV. Ta opłata jest obowiązkiem każdego obywatela posiadającego zarejestrowany odbiornik. W tarapatach są jednak w zasadzie wszyscy, bo wystarczy potwierdzić fakt użytkowania telewizora, by nałożyć na jego posiadacza karę i przymus uiszczania opłat pod groźbą generowania długu, a w konsekwencji interwencji komornika. Od lipca 2021 Poczta Polska wznowiła kontrole w domach, podczas których urzędnicy zaglądają do domów i mieszkań w poszukiwaniu telewizorów.

Musisz kupić dekoder DVB-T2/HEVC do odbioru TV naziemnej w 2022 roku? Rząd dorzuci 100 złotych! Jak odebrać?

Czy dane osób wnioskujących o dekoder DVB-T2 / HEVC rzeczywiście będą mogły pomóc w ustaleniu statusu opłacania abonamentu RTV? Sprawę oficjalnie skomentowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dementując te rewelacje:

 „Dane osób wnioskujących o dofinansowanie na zakup dekodera nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu RTV” – czytamy w oświadczeniu KPRM.

Dalej z treści komunikatu urzędu można się dowiedzieć, że “Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów. Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu”.

W planowanym programie dopłat do dekodera, na jedno gospodarstwo będzie przysługiwać jedno świadczenie, a wykorzystać je będzie można wyłącznie na zakup odbiornika ze wsparciem dla DVB-T2 / HEVC. Kiedy ruszy program nazywany już w sieci “Dekoder+”? Wedle założeń, pierwsze osoby będą mogły odebrać środki w okolicach startu wdrażania nowego formatu do telewizji naziemnej, czyli pod koniec marca. Wsparcie finansowe będzie można odebrać do końca 2022 roku. Wniosek będzie można złożyć w formie elektronicznej, tradycyjnie oraz przez pośrednika. Przyznane dopłaty w wysokości 100 złotych – co mniej więcej odpowiada wartości takiego dekodera – będzie można realizować w biorących udział w akcji elektromarketach.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wymiana-dekoderow-bez-zwiazku-z-abonamentem


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(3291)

3 1 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Michał
Michał
2 lat temu

Czy brak urządzenia zdolnego odbierać sygnał hevc wyłącza z konieczności opłaty abonamentowej.

Michał
Michał
3 lat temu

Ktoś jeszcze ufa ich zapewnieniom?

antymichał
antymichał
2 lat temu
Reply to  Michał

nie płacisz abonamentu i jeszcze chciałbyś wyżebrać 100 zł dotacji. jak dla mnie to jesteś zwykłym złodziejem.

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x