Home News Nie wszystkie kanały telewizji naziemnej przejdą na jakość HD w standardzie DVB-T2! Co stanie się z MUX-8? Jaki los czeka te stacje?
Nie wszystkie kanały telewizji naziemnej przejdą na jakość HD w standardzie DVB-T2! Co stanie się z MUX-8? Jaki los czeka te stacje?

Nie wszystkie kanały telewizji naziemnej przejdą na jakość HD w standardzie DVB-T2! Co stanie się z MUX-8? Jaki los czeka te stacje?

8.87K
1

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce niebawem przywita nowy standard DVB-T2 / HEVC, który na zawsze odmieni jej oblicze. Przede wszystkim wiele kanałów naziemnych przejdzie na nadawanie w jakości obrazu HD. Okazuje się jednak, że nie każdy multipleks doświadczy tej transformacji. KRRiT poinformowała, że plany przejścia na nowy format nie dotyczą MUX-8. Jakie stacje są tam obecne? Co się z nimi stanie po zmianach?

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – kanały z MUX-8 nie przejdą na HD. Co dalej z tym multipleksem?

W kontekście przejścia naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2 w 2022 roku klarowna jest już przyszłość multipleksów ogólnokrajowych 1, 2, 3 i 4 oraz tych dostępnych lokalnie. Znane są też już terminy zmian w przekazie dla kilku województw. Ostateczna transformacja i wyłączenie DVB-T ma się dokonać z końcem czerwca przyszłego roku. Do dziś nie była natomiast jasna sytuacja MUX-8, który nadaje w całej Polsce. W jego obrębie można obecnie oglądać następujące kanały:

  • TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP
Kanał TVP Kobieta już nadaje? Co znajdziemy w ramówce i kto może oglądać w naziemnej telewizji?
Na MUX-8 nadaje m.in. TVP Kobieta

Ósmy multipleks naziemny jako jedyny nadaje w paśmie VHF, pozostałe zaś – w UHF. Po publikacji najnowszego komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wiadomo już, że w przypadku tej przestrzeni nie będzie ostatecznie mowy o przejściu na DVB-T2. Po zmianach mających się zakończyć w czerwcu, MUX-8 jako jedyny nadal będzie nadal dystrybuowany w standardzie DVB-T. Oznacza to, że zlokalizowane na nim kanały – poza TVP Kultura HD – nie podniosą rozdzielczości.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

KRRiT odniosła się w swoim oświadczeniu do kwestii przestrzeni 174-230 Mhz, w której zlokalizowany jest aktualnie MUX-8. Okazuje się, że istnieje pewien plan innego zagospodarowania wymienionych wyżej kanałów. W treści komunikatu czytamy:

“Decyzja o zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC spowodowała, że możliwe było zaplanowanie w paśmie UHF (470 – 694 MHz) dwóch dodatkowych ogólnokrajowych multipleksów telewizyjnych – MUX 5 i MUX 6. Stwarza to szansę na przeniesienie programów TV nadawanych w MUX 8 do nowych multipleksów, ich konwersję z SDTV do HDTV i zwolnienie tej części pasma VHF dla DAB+. W wyniku tej zamiany pasmo VHF byłoby przeznaczone wyłącznie dla cyfrowej radiofonii naziemnej, a pasmo UHF dla naziemnej telewizji cyfrowej.”

Kanał ATM Rozrywka, który usunięto z naziemnej telewizji cyfrowej, ma szansę powrócić! Sąd uznał skargę na KRRiT. Co dalej?

Wygląda zatem na to, że MUX-8 nie tylko pozostanie finalnie w paśmie VHF, ale też będzie w pełni wykorzystany na potrzeby polskiej radiofonii cyfrowej DAB+. W kontekście utworzenia potencjalnych nowych ogólnopolskich multipleksów naziemnych DVB-T2 – MUX-5 i MUX-6 – mowa była jakiś czas temu o zaangażowaniu ze strony Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca chciałby ponoć zagospodarować jedną z tych przestrzeni pod kanały ze swojego portfolio.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.gov.pl/web/krrit/stanowisko-krrit-w-sprawie-zmiany-zagospodarowania-czestotliwosci-w-pasmie-174-230-mhz


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(8869)

5 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Miś
Miś
3 lat temu

Kurwizji żadnej nie oglądam,przeważnie wszyscy mają telewizję od operatoròw, i żadnej zmiany telewizoròw w takim przypadku nie potrzeba

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x