Niektóre niemieckie kanały telewizji będą dostępne za darmo online dla wszystkich? Jakie stacje mogą zostać udostępnione?
W Niemczech szykuje się reforma rynku publicznej telewizji i radiofonii. Jeśli wejdzie w życie, nadawcy będą mieli większą dowolność w sposobie dystrybucji swoich kanałów i stacji. Główne pozycje obecne w telewizji miałyby tam pozostać, ale w przypadku innych niewykluczona byłaby obecność wyłącznie online. Czy to oznacza, że mogłyby zostać udostępnione dla wszystkich za darmo? O jakie kanały chodzi?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Te kanały TVN mogą wkrótce zniknąć z telewizji! Ruszy postępowanie? KRRiT prześwietla polskich nadawców – możliwe cofanie koncesji
Niemieckie tematyczne kanały telewizji będą dostępne za darmo online? Nadchodzi ważna reforma
Na niemieckim rynku telewizyjnym, a także radiowym, poszczególne ustalenia i uwarunkowania ustalane są często w obrębach pojedynczych krajów związkowych. Nasi zachodni sąsiedzi chcą jednak dokonać ogólnych zmian – przewodnicząca tamtejszej Komisji Radiofonii i Telewizji i jednocześnie premier Nadresnii-Palatynatu – Malu Dreyer – poinformowała, że szykowana jest duża reforma.
Wedle proponowanych nowych przepisów, publiczni nadawcy mieliby otrzymać więcej możliwości wyboru sposobu nadawania swoich kanałów. W Niemczech zaliczają się do nich ARD i ZDF. Co konkretnie miałoby się zmienić w ich ofertach? Otóż mogliby na przykład zdecydować, że wybrane stacje będą dystrybuowane wyłącznie online i znikną całkowicie z telewizji.
Taki przepis nie miałby obejmować głównych kanałów obu nadawców: Das Erste (ARD), ZDF, 3sat, Arte oraz trzeci kanał ARD. Te pozycje musiałyby pozostać w telewizji linearnej. To pozostawiłoby większą dowolność w przypadku pozostałych publicznych stacji, które wedle obowiązujących teraz przepisów muszą nadawać w telewizji: Tagesschau 24, ZDFinfo, ZDF Neo, KiKa, Phoenix czy One ARD. Te programy mogłyby teoretycznie zostać udostępnione online. Czy za darmo? Dla niemieckich odbiorców zapewne tak – pytanie co w przypadku ich odbioru w innych krajach, na przykład w Polsce. Nadawcy mogliby zastosować blokady zależnie od regionu.
To jednak póki co wyłącznie spekulacje. Niemniej jednak zapowiedziano, ze zebranie w sprawie planowanej reformy może się odbyć 19 listopada. Podczas niego przedstawione zostaną konkretne propozycje.
Źródła: https://www.digitalfernsehen.de/top-news/ard-und-zdf-kommt-das-aus-fuer-lineare-spartensender-581541/, https://satkurier.pl/news/209702/ard-i-zdf-koniec-linearnych-kanalow-tematycznych.html
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Platforma Player trafiła do naziemnej telewizji cyfrowej! Jak i gdzie wyszukać? Wkrótce start wielkiego serwisu TV hybrydowej od TVN?
- Gdzie oglądać kanał z filmami Antena HD? Ma bardzo wysoką oglądalność! Jest dostępny za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej
- Cyfrowa telewizja naziemna będzie powoli umierać? Za kilka lat może być znacznie mniej kanałów! Winni operatorzy komórkowi
- To koniec popularnego kanału filmowego w Polsce! Dziś został zastąpiony nową stacją w HD – co w programie? Gdzie oglądać?
- Gdzie obejrzeć El Clasico, czyli Barcelona – Real w telewizji? Transmisja na żywo w 4K, a poza tym jeszcze 6 innych meczów w takiej jakości!