Wielka kampania społeczna – nadchodzi nowy standard telewizji DVB-T2. Naziemna telewizja cyfrowa się zmienia!
W 2022 roku naziemna telewizja cyfrowa w Polsce przejdzie na standard nadawania DVB-T2 / HEVC. Wkrótce ma wystartować kampania społeczna, która pomoże odpowiedzieć na pytania: czym jest DVB-T2? Jaki telewizor muszę posiadać? Czy potrzebuję tunera? Co się zmieni i jakie kanały będę mógł odbierać?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdzie oglądać nowy kanał Filmax 4K? Szukamy w telewizji naziemnej, telewizjach satelitarnych oraz kablowych!
DVB-T2 / HEVC w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej – co trzeba wiedzieć, czyli kampania społeczna
W sierpniu ruszy prawdopodobnie na terenie naszego kraju kampania społeczna poświęcona standardowi DVB-T2. Definitywne przejście na ten format ma nastąpić w Polsce w czerwcu 2022 roku. Trwają tymczasem testy nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. Prowadzą je we współpracy z firmą Emitel TVN i TVP.
O planowanej kampanii dowiedział się portal Wirtualne Media. Akcja ma być prowadzona w formie spotu telewizyjnego emitowanego w telewizji publicznej. Najprawdopodobniej własne wersje reklamy przygotują też poszczególni operatorzy prywatni. Wszystkie szczegóły dotyczące DVB-T2/HEVC widzowie będą mogli poznać na stronach rządowych, do których odniesienia znajdą się w spocie.
Z kampanii będzie się można dowiedzieć m.in. tego jak sprawdzić, czy użytkowany telewizor jest zgodny z nowym standardem. Pojawi się też apel o wykonanie takiej diagnozy na telewizorach lub dekoderach posiadanych przez naszych rodziców i dziadków.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak prawidłowo ustawić antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nowej generacji DVB-T2? Jaki telewizor wybrać?
Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?
Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.
DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Źródło podaje, że jeden z nich chciałoby zagospodarować TVP.
W cyfrowej telewizji naziemnej testowo są już dostępne kanały w jakości HD
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zmiana-standardu-cyfrowej-telewizji-naziemnej-dvb-t2-hevc-parametry-odbioru
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Eleven Sports zapowiada programy na czerwiec! Królować będą sporty motorowe. Co i kiedy obejrzymy?
- Nowy kanał dla dorosłych w jakości HD dodany do oferty znanego operatora! W jakim pakiecie można oglądać?
- TVN i HBO to teraz jedna firma – wielka fuzja Discovery i WarnerMedia stała się faktem! Powstanie nowy potężny serwis VOD?
- Nie płacisz abonamentu RTV? Twoje konto może zająć komornik! To spotkało jednego z senatorów RP
- TVP ma problem. Jak Polacy oceniają publicznego nadawcę? Tak źle nie było jeszcze nigdy!
- Zapowiedziano nowy kanał muzyczny od MTV! Będzie emitowany bez reklam i zastąpi dotychczasowy MTV Music 24. Kiedy ruszy?
- Polski program „Magia nagości”: do KRRiT wpłynęły skargi. „Może mieć negatywny wpływ na psychikę widzów”. Czy pojawi się w telewizji?