5 funkcji, które ma Xbox Series X, a których zabrakło w PS5. W czym nowa konsola Microsoftu jest lepsza?
Konsole nowej generacji jeszcze na dobre nie zadomowiły się u graczy z powodu bardzo lichej dostępności, co nie przeszkadza w tym, by porównywać ich możliwości i funkcje. Przyglądamy się pięciu aspektom, w których to Xbox Series X wiedzie prym i góruje nad PS5. Przynajmniej na dziś – pamiętajmy bowiem, że Sony wciąż może dodać lub poprawić każdą z wymienionych poniżej funkcji.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: PS5 wreszcie szerzej dostępne w nadchodzącym tygodniu? Poszlaki wskazują na większe dostawy – gdzie szukać konsol?
Wsparcie dla rozdzielczości 1440p
To kwestia, za którą Sony zbiera w sieci spore cięgi od graczy. Aktualnie tylko Xbox Series X (a także S i wszystkie poprzednie) cechuje się obsługą rozdzielczości 1440p (2560 x 1440 pikseli), natomiast PS5 nie zaopatrzono w taką opcję – graczom pozostaje do wyboru Full HD i 4K. Uderza to szczególnie w tych, którzy na codzień częściej grają na monitorze. Bardzo duża ilość modeli nie obsługuje 4K, za to wyświetla obraz właśnie w 1440. Posiadacze PS5 są tu więc póki co bezradni. Sony przyznało, że. z technologicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, by ich nowa konsola obsłużyła taką rozdzielczość, pozostaje więc cierpliwie czekać i liczyć na poprawę sytuacji.
Obsługa Dolby Atmos i DTS na słuchawkach
Kolejna prawdziwa pięta achillesowa starszych konsol i tej najnowszej od Sony: permanentny brak wsparcia dla Dolby Atmos i DTS:X w grach i streamingu, w tym oczywiście na słuchawkach. Xbox Series X jest tu bardzo hojny dla użytkownika, oferując pełną obsługę tych technologii. Sony natomiast poszło zdecydowanie własną ścieżką, opracowując technologię 3D Tempest i wprowadzając dedykowanej jej oraz PS5 słuchawki Pulse 3D.
Choć opinie o autorskim systemie dźwięku przestrzennego Sony są na ogół bardzo dobre, a technologia ta jest w teorii dużo bardziej zaawansowana od Atmos, to jednak miło byłoby dać posiadaczom konsol nieco większy wybór. Szczególnie, że Tempest jest na razie ograniczony wyłącznie do wspomnianych słuchawek do PS5 oraz małej ilości innych kompatybilnych modeli – nie działa natomiast na samym telewizorze.
Funkcja Quick Resume
Za tę opcję, dodaną wraz z premierą Xbox Series X, Microsoft jest dziś bardzo chwalony. Rewelacyjna funkcja Quick Resume pozwala niemal błyskawicznie przełączać się pomiędzy włączonymi wcześniej grami, które kontynuują pracę w tle na pełnych obrotach. To eliminuje czas oczekiwania na załadowanie zawartości, która dzięki możliwościom potężnego dysku SSD wczytuje się w mgnieniu oka. Można w ten sposób grać w wiele gier na raz lub po prostu zostawić jedną z nich w konkretnym momencie “na pauzie” i powrócić do zabawy nawet po kilku tygodniach – wciąż na nic nie będziemy musieli czekać, a gra odpali się dokładnie tam, gdzie się zatrzymaliśmy.
PS5 też oczywiście korzysta z dobroci własnego superszybkiego dysku SSD i tak jak w przypadku nowego Xboxa niemal wyeliminowano dzięki niemu ekrany ładowania. Jednak Sony nie przedstawiło na razie nic podobnego do Quick Resume – podobny proces po prostu nie jest możliwy na konsoli Japończyków, bo każdorazowo wracając do poprzedniej gry trzeba przeczekać swoje i przebrnąć przez menu, by wrócić do akcji.
Intuicyjne menu osiągnięć
Niektórzy gracze podczas zabawy doceniają możliwość śledzenia na bieżąco trofeów, które zbierają i sprawdzania, jakie osiągnięcia jeszcze przed nimi. W tym aspekcie kolejny plusik można zapisać po stronie “zielonych” – do menu trofeów można się bowiem błyskawicznie dostać naciskając świecący przycisk Xboxa na kontrolerze. Po lewej od razu wyświetli nam się menu, z którego szybko przejdziemy do pionowej listy wszystkich “pucharków” – tych zdobytych oraz tych w trakcie zdobywania.
Na PS5 jest to znacznie dłuższa i mnie intuicyjna “wycieczka”. Z poziomu horyzontalnie ustawionego szybkiego menu dostępnego podczas gry musimy wciąż wykonać kilka kroków, by znaleźć się w zakładce z trofeami. Chowają się one w naszym profilu, do którego musimy najpierw przejść. Ciekawe jest to, że nawet na PS4 dostęp do listy osiągnięć był znacznie łatwiejszy niż na next-genie. To z pewnością kwestia, która wymaga poprawy ze strony Sony.
Proste wyłączanie konsoli
Kolejna zmiana na gorsze, której doczekało się PS5 względem swoich poprzedników. Sami nie rozumiemy, czemu Sony postanowiło skomplikować proces wyłączania swojej nowej konsoli. Nie da się już po prostu przytrzymać przycisku zasilania na kontrolerze i wybrać opcji wyłączenia, jak miało to miejsce na PS4 i ma nadal na Xbox Series X i wszystkich poprzednich konsolach Microsoftu. Chcąc wyłączyć PS5, trzeba najpierw wywołać główne menu, potem dostać się do odpowiedniej ikony, a na koniec jeszcze potwierdzić całą operację.
Xbox Series X pozostaje tu wierny tradycjom – przytrzymujemy jeden przycisk, wybieramy opcję wyłączenia sprzętu i zrobione. Proste? Najwyraźniej nie dla inżynierów nowego interfejsu PlayStation.
Źródło: https://www.techradar.com/news/5-xbox-series-x-features-i-wish-were-on-ps5
Więcej na temat konsol i gier:
- Będzie podwyżka Xbox Live Gold, czy nie? Microsoft wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji – drożej miało być m.in. w Polsce
- Czarne, matowe PS5? Znana firma rusza z produkcją przepięknych paneli do konsoli Sony. Wiemy kiedy będzie je można zamówić!
- PS5 wróciło do sklepów, ale oszuści błyskawicznie wykupili przeszło 2000 konsol. Gracze znów zostali z niczym!
- Końcówka stycznia z Xbox Game Pass: na liście jeszcze 9 gier, które od jutra będą trafiać do oferty. W tym hitowe polskie The Medium!
- Gry na wyłączność dla konsol Xbox Series X/S w 2021 roku to prawie 30 tytułów! Oto pełna lista – w co będziemy grać?
O ile zgodzę się z większością, tak z menu trofeów podaliście sposób naokoło i bez sensu. 🙂 na PS5 podczas gry wystarczy przytrzymać przycisk PS na padzie żeby przejść do ekranu głównego konsoli, po czym zjechać na dół bezpośrednio do trofeów tej konkretnej gry, w którą akurat gramy. Zajmuje to dosłownie 3 sekundy.
Quick resume to sztos, mam mało czasu na granie, a to pozwala mi wykorzystać w pełni każdą sekundę
Jedyne co jest dla mnie stąd dotkliwe to to szybkie wznowienie.
Może warto rozszerzyć artykuł o opis wsparcia dla HDR/Dolby Vision jak również zużycie prądu przez obie konsole ?
Z całym szacunkiem, ale konsola to nie piekarnik, by zużycie prądu miało jakiś wpływ na podjęcie decyzji przez zdecydowaną większość klientów.