Zakrzywiony ekran – telewizory Curved – tylko dodatek czy coś więcej?
Efektowne wygięcie
Zakrzywiony telewizor zapewnia najlepsze wrażenia osobom siedzącym dokładnie na środku. Jednocześnie jednak osoby siedzące z boku mają lepsze kąty widzenia niż gdyby siedziały przed płaskim telewizorem.
Wygięty telewizor zapewnia szersze pole widzenia. Kupując zakrzywiony ekran, będziemy mieli wrażenie, że jest on większy od płaskiego modelu o takiej samej przekątnej. Większe pole widzenia, to także możliwość zobaczenia więcej, bez potrzeby wodzenia wzrokiem. Ponadto krzywizna daje wrażenie lepszego kontrastu, a przede wszystkim efekt głębi. Zwłaszcza przy materiałach UHD otrzymujemy głębie porównywalną z trójwymiarem.
Wydawałoby się, że wygięty telewizor nie wpływa na jakość obrazu, a jednak! W momencie gdy widz siedzi na wprost obraz nie jest narażony na degradację kolorów.
Firma Samsung posiada telewizory z dwoma różnymi krzywiznami: 4200R dla większych przekątnych oraz 3000R przy 40 calach oraz mniejszych
Większość efekty i wrażeń z użytkowania wygiętego ekranu jest dość subiektywna. Nasze doznania podczas takiego seansu nie są mierzalne jak poziom czerni, czy odwzorowanie kolorów. Śmiało, można powiedzieć, że wygięty telewizor o takich samych parametrach jak płaski dostarczy nam lepsze wrażenia. Bardzo dużo też zależy od tego, jakie warunki do oglądania zapewnimy sobie sami. Odpowiednio umieszczony telewizor, kanapa, zaciemniony pokój, czy nagłośnienie – dopiero w całości dadzą nam pełen odbiór naszego domowego kina.
Gmeru (Piotr Gmerek) i jego 3 grosze Zakrzywienie? Powiedzmy sobie najpierw czym charakteryzuje się takie rozwiązanie z punktu widzenia jakości obrazu bo to, że odbiór jest bardzo ciekawy i efektowny to już wiecie. Producent zapewnia, że dzięki temu widz jest mniej narażony na degradację kolorów, która powstaje na skutek patrzenia na ekran LCD pod kątem. To czysta prawda, tak długo jak siedzimy na wprost ekranu. Gdy usiądziemy pod kątem, to nie ma to większego znaczenia. Jeden narożnik ekranu jest bowiem zakrzywiony bardziej w naszą stronę, a drugi w przeciwną, zatem bilans zysków i strat wyrównuje się. Większe znaczenie ma krzywizna dla widza, który znajduje się w niewielkiej odległości od wyświetlacza (która jest przecież potrzebna, by czerpać zyski z rozdzielczości 4K). Wtedy zaczyna on zauważać większe pole widzenia zmieszczone na mniejszym obszarze wyświetlacza. Prościej mówiąc więcej widać bez potrzeby wodzenia wzrokiem po ekranie! Trzeba przyznać, że przy odpowiednim użyciu efekt ten wygląda naprawdę atrakcyjnie. Możliwe jednak, że część osób nie zobaczy jednak pewnie większych różnic względem klasycznego płaskiego wyświetlacza. Wszystko zależy od warunków jakie sobie stworzymy w domowym zaciszu. Ja jestem bardzo dużym fanem krzywizny i z wielką radością chodzę do kina IMAX zatem tak samo spodobał mi się pomysł przeniesienia tego patentu do domowego zacisza. |
Gmeru (Piotr Gmerek) i jego wrażenia zaraz po CES w Las Vegas!