TEST: Sony W755C / W805C / W809C / W855C 55" Android TV Full HD

TEST: Sony W755C / W805C / W809C / W855C 55" Android TV Full HD

7.38K
0

Android TV

Kilka lat temu Sony było jednym z pierwszych partnerów Google TV przy próbie wprowadzenia Google na ekrany telewizorów. Projekt nie powiódł się, jednak w 2015 dwóch gigantów znów połączyło siły, dzięki platformie Android TV (wersja 5.0). Sony jest w pełni zaangażowane w idee Android TV w swoich urządzaniach Ultra HD i niektórych modelach Full HD (np. W805C oraz W755C). Zobaczmy zatem jak finalnie system prezentuje się na gotowych modelach i czy wszystkie obietnice z konferencji prasowych zostały spełnione.

 

Na filmie możecie zobaczyć pierwsze kroki z telewizorem opartym na systemie Android TV (przykład z modelu X8505C)

 

Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smarfonach na systemie Android. Jednak mogą preinstalować aplikacje. Na terenie Polski, dostaliśmy zatem wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Są to m.in serwisy wideo TVP, TVN Player czy Ipla. Menu jest szybkie i przejrzyste. Oparto je na kilku poziomach jak rekomendacje, polecane aplikacje, wejścia, aplikacje czy gry. Widać jednak, że mamy tutaj połączenie Androida z klasycznym Smart TV. Przykładowo, aplikacja TVN Player pochodzi z Bravia Internet Video. Podobnie jak TVP. I wyglądają to kiepsko ;) Mam nadzieję, że producent jak najszybciej się z tym upora.

68.jpg

69.jpg

 

47.JPG

Wyniki w programie Antutu Benchmark pokazują to co da się odczuć podczas użytkowania tego ekranu. Z lewej Philips 5500 a z prawej Sony Bravia W805C. Różnice dochodzą do 15% w przypadku modeli Full HD. Nie bez powodu podaję to porównanie gdyż to jedyne firmy, które konkurują ze sobą bazując na systemie Android. Tą różnicę da się odczuć w działaniu. Menu na Sony działa wolniej a gry chodzą poniżej 20 fps. Na modelach Philipsa 5500 te same tytuły chodzą między 30-60fps a menu śmiga jak rakieta. Musimy o tym wspomnieć gdyż aktualnie takie testy będą przypominać trochę smartfonowe testy. Przed nami kolejne firmy, które użyją tego systemu np. Sharp. Tam też zrobimy stosowne porównania.

 

Cała idea najnowszej wersji Androida znajdującego się w telewizorze Sony została oparta o kilka istotnych aspektów:

 

28.JPG

 

1. Dzięki platformie Android TV dostajemy bardzo szczegółową i dokładną obsługę głosową telewizora. Zarówno poprzez wydawanie do niego poleceń jak również poprzez głosową wyszukiwarkę oraz zadawanie pytań na które dostaniemy odpowiedź na ekranie telewizora. Do obsługi można użyć pilota multimedialnego czyli One Flick Entertainment (jak już pisałem należy do dokupić co nie jest przyjemną sprawą) ale również wydać polecenie do smartfona. W tym przypadku używamy aplikacji TV SideView (iOS, Android.) lub Android TV Remote Control (Android).
 
https://www.youtube.com/watch?v=7anwKAEo67M&feature=youtu.be
Gmeru tłumaczy jak wygląda sprawa sterowania na telewizorze z systemem Android
 
2. Google Cast. Rozwinięcie idei dongla Chromcasta. Teraz nie musimy już jednak nic wpinać do TV. Bardzo ważną funkcjonalnością jest przesyłanie materiałów z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. Jednak nie dzieje się to na zasadzie kopii lustrzanej, która po pierwsze obciąża nasz telefon oraz powoduje, że nie możemy już nic na nim robić a po drugie dana aplikacja nie jest wymagana w samym TV!. Opiszę to na przykładzie aplikacji TWITCH. W rogu aplikacji znajdziemy ikonkę castowania, która po naciśnięciu wywoła materiał od razu na ekranie naszego telewizora. TWITCH to chyba najbardziej popularny serwis do oglądania streamów z różnych gier. W przypadku castowania sam ekran wykorzystany jest do podglądu chata a na ekranie TV obserwujemy np. rozgrywkę w LOLa :D  Samych aplikacji mających funkcję castowania jest na rynku ponad 600. I jeszcze raz przypomnę: dana aplikacja nie musi być w ogóle dostępna na TV by mogła być oglądana w formie castu!
 
60.jpg
Telefonu nie trzeba parować wcześniej z telewizorem! Oba urządzenia muszą znajdować się w domowej sieci. Sama aplikacja nie musi także znajdować się na telewizorze!
 
3. Dostęp do sklepu Google Play. Daje nam to możliwość wybierania spośród setek tysięcy aplikacji oraz gier. Telewizor posiada jedynie 8GB wbudowanej pamięci. Chciałem także podłączyć dysk twardy ale nie udało się go póki co wykorzystać do instalacji aplikacji. To duży minus w porównaniu do Philipsa Android TV, który takową funkcję oferuje. Do telewizora można podłączyć pada (podobno do 10 hehe). Ja użyłem tego od X360 oraz Razera od PC. Co ważne jeżeli kupimy jakąś aplikację na smartfonie to od razu pojawi się możliwość instalacji jej na TV: chodzi tutaj o jedno konto Google ID.
 
62.jpg
 
https://www.youtube.com/watch?v=nxCcxWlWpgE&feature=youtu.be
Na CES mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają gry z Google Play na ekranie telewizora.
 

 

(7379)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

469
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x