TEST: Samsung SUHD JS9500 (Full LED) 3D 4K 65 cali

TEST: Samsung SUHD JS9500 (Full LED) 3D 4K 65 cali

656
0

Odwzorowanie ruchu

Matryca flagowego Samsunga pracuje z max. 120Hz odświeżaniem. Użytek z dodatkowych klatek obrazu (bo do telewizora można przecież podać maksymalnie 60) robi funkcja “Motion Plus”. Menu konfiguracji nie różni się od tego co spotykamy w większości telewizorów tegoż producenta. Do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu, drugi zaś za ostrość. Jest też alternatywny wariant “Tryb LED”, który poprawia wyłącznie ostrość ruchu, ale wprowadza pewne zaburzenia. Mowa tu o rozdwajających się krawędziach. Odradzam zatem korzystanie z tej funkcji.

 

Osoby, które nie rozumieją jeszcze dokładnie jaka jest różnica między materiałem filmowym a wideo, czy między ostrością a płynnością obrazu zapraszam do poniższej sekcji.
 
Płynność obrazu, za którą odpowiada pierwszy suwak w menu Motion Plus. To jak sama nazwa wskazuje stopień jednostajności (czy też ciągłości) ruchu. Zagadnienie to dotyczy materiałów filmowych tj. 24 i 25 klatek na sekundę, bowiem takie mają widzialne ubytki w płynności. Gdy pójdziemy do kina wyraźnie widzimy judder, czyli skoki obrazu przy horyzontalnych ruchach kamery. To samo dzieje się na naszych telewizorach przy odtwarzaniu płyty blu-ray, bowiem 24/25 klatki nie wystarczą by oddawać zjawisko ruchu płynnie. Należy więc dorobić trochę klatek, aby uzyskać płynniejszy obraz, lub zostawić funkcję wyłączoną, jeśli lubimy charakterystyczne kinowe szarpanie obrazu. Przy filmach ciężko jest więc mówić o jakiejkolwiek ostrości ruchu, bowiem ten przez szarpanie nie jest ostry, a skokowy.
 
Mankamentem poprawy płynności materiału filmowego (24/25 fps) jest to, że przy nadmiernym stopniu ingerencji ruch przestaje wyglądać naturalnie. Zaczyna występować tzw. efekt teatru, czyli coś co niezbyt wielu kinomaniaków akceptuje. Drugim zagadnieniem są artefakty, które mogą występować z uwagi na niedoskonałości działania systemów.
 
O ostrości obrazu możemy rozmawiać w przypadku materiałów video, które są rejestrowane w systemie 50 lub 60 i większej ilości klatek na sekundę. Przykładem tego typu treści są na przykład transmisje sportowe. Przy takiej ilości klatek ruch jest już relatywnie płynny, a jego ostrość zależy po pierwsze od tego jak został nagrany (w szczególności ustawienia migawki kamery), a po drugie od tego ile rozmycia dokłada od siebie telewizor. Ograniczenie smużenia na telewizorach LCD sprowadza się przede wszystkim do zwielokrotniania klatek obrazu, a więc de facto takiego samego procesu jak w przypadku filmów. Różnica tkwi w tym, że przy tym procesie nie widzimy poprawy płynności, ponieważ ta jest dobra już od początku. Widzimy natomiast poprawę ostrości w ruchu/ograniczenie smużenia.
 
Motion Plus samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego. Zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest idealnie wyważona. Oznacza to, że z każdym kliknięciem, dany walor obrazu poprawia się dokładnie o taką samą wartość i możemy łatwo znaleźć złoty środek (na ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów). Samych artefaktów jest z resztą niewiele i nawet przy ustawieniu suwaka “redukcja rozmycia” na maksymalną wartość (10) nie ma nadmiaru dziwnych zachowań przy transmisjach sportowych.
 
forum_DSC06755.jpg
 
Osobiście zalecam ustawienie 10/5 jeśli chcemy uzyskać ostry obraz w ruchu i polepszyć płynność filmów, ale bez powodowania efektu teatru. Zachęcam jednak każdego do samodzielnych poszukiwań optymalnego wariantu.
 
Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

480cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

m_04.jpg
10/10, podświetlenie 20 Smużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

480cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

płynnie regulowana drugim suwakiem

m_03.jpg
10/10, podświetlenie 8 Smużenie:

ledwie widoczne

 

 

Maksymalna jasność:

120cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

płynnie regulowana drugim suwakiem

m_02.jpg

 

Jak widać, ostrość (rozdzielczość) obrazu ruchomego wzrasta wraz z obniżeniem suwaka “podświetlenie”. Dzieje się to dzięki pełnej synchronizacji diod podświetlających ekran z matrycą. Jeśli więc włączymy obraz z telewizji – 50i to zostanie on wyświetlony jako 100Hz i dokładnie 100 razy na sekundę migać będzie podświetlenie telewizora by wygasić się w czasie odświeżania się matrycy i zapalić znów gdy obraz będzie już gotowy do wyświetlenia. Podobnie gdy dostarczymy sygnał 24p lub 60p to matryca wraz z diodami przejdzie w tryb pracy 120Hz. Tego typu funkcjonalność nazywa się fachowo strobing backlight (migoczące podświetlenie) i jest formą technologii scanning backlight. Podsumowując zatem: im bardziej zmniejszymy podświetlenie tym lepsze odwzorowanie ruchu uzyskamy. Przy niskich wartościach, adekwatnych na noc (ok. 6) ostrość jest tak dobra, że telewizor mógłby stawać w szranki z najlepszymi telewizorami Sony, które od dawna słynęły z niezrównanej ostrości ruchu. Myślę, że po poprawnej konfiguracji każdy będzie zachwycony tym jak płynny i ostry obraz uzyskuje model JS9500.

 

Bez upłynniacza matryca wyświetla dokładnie 50Hz przy zetknięciu z materiałem telewizyjnym (50i). Obiekt testowy skacze dokładnie o 20px/klatkę:

iy8qv.gif

 

Po włączeniu motion plus odświeżanie wzrasta do 100Hz, a obniżenie podświetlenia powoduje, że obiekt pojawia się na ekranie dopiero gdy matryca jest na to gotowa:

iy8tt.gif

 

(656)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

119
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x