TEST: Samsung JU6800 50" 4K Ultra HD Quantum Dots (nanokryształy)

TEST: Samsung JU6800 50" 4K Ultra HD Quantum Dots (nanokryształy)

1.14K
0

Słowem wstępu

Małymi krokami zbliżamy się do premiery Ultra HD Blu-ray. To ten nośnik ma zapewnić 100% wykorzystanie obecnych telewizorów Ultra HD 4K, które w różnym stopniu są przygotowane na przyjęcie i wyświetlenie tego formatu na swoich ekranach. Wszystkie telewizory UHD posiadają oczywiście obsługę rozdzielczości 4K jednak kolejne cechy, które powinien posiadać taki telewizor nie są często obsługiwane. Mowa o szerokiej palecie barw (względem tego co widzimy obecnie na naszych ekranach) czy obsłudze technologii HDR. Szczególnie “nowa jakość kolorów” ma zrobić na nas ogromne wrażenie. Na to wskazują wszelkie dema i pokazy możliwości nowego nośnika Blu-ray. Warto więc aby nasz telewizor oprócz samej obsługi rozdzielczości 4K posiadał też wspomnianą cechę. Niewątpliwie do takich ekranów należy testowany Samsung JU6800, który aż stara się krzyczeć do nas: jestem gotowy na pokazywanie filmów z nowego nośnika! Sprawdźmy zatem ile w tym prawdy.
 


Wygląd

 
Model JU6800 miał swoją premierę kilka dni temu. Jest to zatem drugie rozdanie nowości na 2015 rok przez firmę Samsung. Da się to zauważyć po budowie i wyglądzie nowego telewizora. Całościowo wszystko jest wykonane bardzo dobrze. Wręcz wzorcowo. Obudowa przypomina szczotkowane aluminium. Wszystko jest bardzo dobrze spasowane. Nowości w wyglądzie da się zauważyć w dolnej listwie, która wygląda nieco inaczej niż pozostałe modele. Jest to bardzo fajny zabieg wizualny podnoszący ogólne wrażenia wizualne. Stopa to z kolei powrót do korzeni. Tego typu podstawę kojarzę z modeli z poprzednich lat. Ale trudno jej coś zarzucić. Jednym się będzie podobać innym mniej. Wykonana jest także starannie i z dobrej jakości materiału. Grubość telewizora to okolice 5 cm.
 
15.jpg 16.jpg

Podstawa jest bardzo prosta w budowie i nie wymaga wiele czasu podczas montażu do ekranu. Jej szerokość to około 84 cm (model 50″)

 
17.jpg 18.jpg

Ekran otacza ramka o grubości około 16 mm. Telewizor nie należy do zbyt smukłych (około 5cm)

7.jpg 19.jpg

Powyżej rozstaw śrub

 


Wyposażenie i Złącza

Zestaw gniazd obejmuje: złącze komponentowe, cztery gniazda HDMI 2.0, trzy USB (jedno 3.0). Telewizor ma jeszcze gniazdo słuchawkowe, optyczne, złącze CI+ oraz pozwala oglądać telewizję kablową (DVB-C) lub naziemną cyfrową (DVB-T/T2). W TV nie ma złącza SCART. JU6800 posiada także wbudowaną kartę WiFi.

10.jpg 11.jpg

 

Pilot to doskonale znana konstrukcja z poprzedniego roku. Nie zmieniło się tutaj wiele. Jest dobrze wykonany a gumowe klawisze wciskają się bez problemów. Najważniejsze zostały także odpowiednio powiększone by łatwiej było w nie trafić np. wieczorem.

20.jpg



forum_DSC06735.jpg

 



Testy syntetyczne

Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 48″
Typ matrycy LCD z podświetleniem Quantum Dots typ. VA
Odświeżanie matrycy: 60Hz
Kontrast natywny (bez wygaszania): 4 100:1
Kontrast w filmach: średni: 4 000:1 max: 5 000:1 min: 3 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji 365cd/m2
Odbicia od ekranu: średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji średnia dE: 1,1 maks. dE: 2,7
Rozdzielczość ruchomego obrazu 300 TVL
Input Lag 27ms
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4) tak, w trybie PC + UHD Color
Poprawna obsługa klatkaży 24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAK
Obsługa 10 bitowego koloru Tak


Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

ipsva.png

 

Samsung JU6800 to najtańszy model w ofercie producenta, wykorzystujący technologię Quantum Dots (zwaną też nano-kryształami), która to pozwala uzyskać znacznie bogatszą paletę barw. Jak się zatem okazuje, technologia ta nie jest wcale zarezerwowana dla najdroższych modeli SUHD (czyli serii JS). Tegoroczne modele wyświetlaczy są pierwszymi koreańskiego giganta w którym zaimplementowano tę technologię. Nie spotykamy się tu jednak z pierwszym w historii wykorzystaniem kwantowych kropek (ang. Quantum Dots). Pionierem był w tym przypadku Sony, który w 2013 roku wydał na rynek model Full HD W905A. Tłumaczyłem wtedy jakie są główne cechy tego rozwiązania. Dla przypomnienia zacytuję z testu:
 
„Kwantowe kropki potrafią reprodukować szersze spektrum barw, niż używane standardowo białe diody LED. Ich spektrum światła jest porównywane do diod RGB. […] Dodatkowo są one bardziej wydajnym źródłem światła. Kropka produkuje bowiem światło monochromatyczne, które jest mniej tłumione przez filtry barwne matrycy, aniżeli światło białego LED’a. Pozwala to więc na uzyskanie lepszej wydajności świetlnej, czyli na przykład wyższej jasności ekranu przy podobnym poborze mocy.”
 
O ile dwa lata temu było to w zasadzie czystą ciekawostką, tak w 2015 roku staje się bardzo ważnym zagadnieniem. Wiemy już, że nadchodzące filmy Ultra HD (Ultra HD Blu-ray) wykorzystywać będą szerszą paletę barw (DCI oraz Rec 2020). Do obsługi tego udogodnienia, kwantowe kropki wydają się być idealnym wręcz rozwiązaniem.

 

 

Ekran wyposażono w matrycę Ultra HD typu VA, o oznaczeniu serwisowym 50D6AU0TJ. Z oznaczenia tego wynika, że matryca jest 60Hz’owa, a jej producentem jest najprawdopodobniej koncern ChiMei/Innolux. Jak się ona sprawuje dowiemy się zaraz w teście :)

 

Zalecane ustawienia

Najlepszym trybem fabrycznym Samsunga, tj. zapewniającym reprodukcję obrazu najbliższą normy (względem której ustawione są monitory w studiach filmowych) jest tryb “Film” i to właśnie z niego powinien skorzystać każdy nabywca wyświetlacza jeśli chciałby aby jego telewizor najwierniej odwzorowywał to co zostało zarejestrowane. Oczywiście by uzyskać 100% poprawny obraz najlepsza jest profesjonalna kalibracja. Poniższe ustawienia są tylko jej niewielkim substytutem.
 
Po uruchomieniu trybu “Film” warto także wprowadzić następujące zmiany w ustawienia domyślne:
 
Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja zakłóceń MPEG -> Wyłączony
Obraz -> Opcje obrazu -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłączony
 
Powyższe funkcje są destrukcyjnymi “dopalaczami obrazu” i negatywnie wpływają na jego ostrość oraz widoczność detali.
 


Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb_pre.png gamut_F.jpg

Reprodukcja barw w ustawieniach fabrycznych jest na standardowym poziomie jaki zapewnia nam producent w bieżącym roku. Jest to całkiem dobry poziom, ale z pewnymi niuansami wartymi dopracowania. W tym konkretnie modelu biel posiadała niedobór składowej czerwonej, oraz odbiegającą od normy charakterystykę jasności. Wizualnym rezultatem tych przekłamań było zmniejszone nasycenie odcieni czerwieni. Pozostałe rejony barw były oddane z wysoką precyzją, jednak to czerwienie są najistotniejsze. Mocno bowiem wpływają na wygląd odcieni skóry, na których łatwo wyłapać nawet niewielkie problemy. Podsumowując zatem – większość barw jest na swoim miejscu i jest reprodukowana zgodnie z wizją reżysera. Czerwienie są jednak lekko wyprane, odcienie skóry trochę za blade i kontrastowość obrazu nieznacznie zaniżona.

 

Po kalibracji

wb_post.png gamut_C.jpg

Nie powinien być żadną niespodzianką fakt, że błędy w reprodukcji obrazu udaje się wyeliminować w niemalże stu procentach. JU6800 tak jak pozostałe telewizory Samsunga, posiada bardzo rozbudowane opcje kalibracyjne, które pozwalają, z chirurgiczną precyzją, ustawić odcień bieli, oraz charakterystykę jasności (gammę). Po zabiegu kolory lądują na swoich miejscach i istotnych (z perspektywy użytkownika) przekłamań nie ma. Filmy, treści telewizyjne i inne materiały, wyświetlane są dokładnie tak jak widział je reżyser na swoim skalibrowanym monitorze studyjnym. Kalibracja JU6800 ma też inną bardzo ważną zaletę – znacząco podnosi kontrast, ale o tym w następnej sekcji!

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV DA9KoI.png

 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

W kwestii skalowania materiału SD, czy HD, oraz obróbki cyfrowej nic nas nie zaskakuje. O ile tylko wyłączymy filtry, opisane we wstępie, to obraz wyświetlany jest z idealną ostrością, której nie psuje nic po drodze. Mogą być jedynie uwypuklone kontury. Jeśli chcemy pozbyć się i tego efektu należy ustawić suwak [ostrość] na 0. Przy ustawieniu zerowym telewizor działa niczym monitor komputerowy – całkowicie nie wpływa na źródłową postać sygnału. Do oglądania telewizji, czy treści z internetu można jednak pozostawić wartość domyślną (20). Kontury będą wtedy lekko wyostrzone.

 

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
 
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda barzdo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jedak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z .
 


Kontrast i Czerń

Matryca Samsunga JU6800 cechuje się fabrycznym kontrastem na poziomie 3000:1. Kalibracja daje jednak wymierne rezultaty pod tym względem i udaje się poprawić ten wynik aż na 4100:1. Kontrast tego rzędu zapewnia już przyzwoitą czerń. Oczywiście nie taką, by licowała się ona z ramką w ciemnym pomieszczeniu, jednak pasy w filmach wyglądają na przykład na dosyć czarne. W testowanym telewizorze nie ma niestety funkcji lokalnego wygaszania, która mogłaby miejscowo pogłębić czerń. Tego typu systemy implementowane są jedynie w najwyższych modelach u każdego producenta. Niezły kontrast natywny jest jednak w stanie dać całkiem przyzwoity wynik w naszej procedurze testowej:

 

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)

Opis sceny Wynik pomiaru
fabrycznie po kalibracji
scena1.jpg Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 2 000:1 3 000:1
scena2.jpg Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 2 000:1 3 000:1
scena3.jpg Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 3 900:1 5 000:1
scena4.jpg Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 2 800:1 3 800:1
scena5.jpg Skrawek czerni w pobliżu (ale nie bezpośrednim) złożonego obiektu geometrycznego, przy niskim kontraście widać świecenie czerni 3 500:1 4 600:1
scena6.jpg Ta sama scena jednak bliżej jasnego obiektu. Spadek kontrastu w tej scenie można interpretować jako efekt halo (łuna świetlna wokół obiektu) 3 400:1 4 600:1
 

Brak funkcji lokalnego wygaszania ma też pewne pozytywne strony – w żadnej sytuacji nie dopatrzymy się negatywnych cech takich jak łuny, czy poświaty dookoła obiektów na tle czerni. 

 



Seans w dzień

Ekran wykończony jest satynową powłoką, która dobrze pochłania światło i jednocześnie rozmywa bezpośrednie źródła światła. Oznacza to, że za dnia ekran jest niemalże smoliście czarny, a jednocześnie nie odbija się w nim otoczenie jak w lustrze. Dodatkowym atutem wyświetlacza jest dość wysoka maksymalna jasność, wynosząca 365cd/m2. Zapewnia ona komfortowe oglądanie w naświetlonych pomieszczeniach. Może nie w sytuacji gdy telewizor stoi naprzeciw dużych okien, do tego wymagany byłby jeszcze wyższy wynik. Na tle obecnego rynku wyświetlaczy jest to jednak wynik ponadprzeciętny.

 



Równomierność ekranu

Ekran miał bardzo dobrą równomierność jeśli chodzi o barwę. Rozkład jasności wskazuje jednak na pewien spadek na brzegach ekranu. Oczywiście jest to typowym mankamentem telewizorów z podświetleniem krawędziowym.

 

uniformity.png

 

Jak jednak widzimy, nie ma bardziej irytujących problemów “punktowych”, ani na czerni, ani na bieli.

 

 



UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”

uhd4k.png

 

Samsung JU6800 gotowy jest na przyjęcie sygnału Ultra HD zarówno przez złącze HDMI (obsłużył poprawnie wszystkie dostępne formaty), jak i z wbudowanych tunerów (satelitarnego, oraz naziemnego). Oczywiście odczytuje też pliki UHD z nośników zewnętrznych (pendrive’a lub dysku twardego).

 

Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza

 

Pamiętamy jednak, że Ultra HD nie kończy się jedynie na zwiększonej rozdzielczości. Równie istotnymi elementami specyfikacji jest wsparcie dla HDR, oraz obsługa poszerzonej palety kolorów. O ile HDR’a testowany telewizor nie wspiera, tak z barwami radzi sobie wyśmienicie. Zastosowane podświetlenie quantum dots, pozwala na pokrycie prawie całej palety DCI, oraz dużej części Rec 2020 (na płytach blu-ray mogą one być stosowane zamiennie). Pod tym względem reprezentuje on najwyższy poziom jaki można uzyskać na tegorocznych wyświetlaczach.

 

DCI P3 Rec 2020
dci.jpg rec2020.jpg
Pokrycie palety: 95% Pokrycie palety: 73%

 

JU6800 obsługuje też 10 bitowy kolor, dzięki któremu przejścia tonalne są znacznie płynniejsze. Materiały wykorzystujące wszystkie te elementy powinny pojawić się już na dniach!

 



Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png

 

Największą kontrowersją dotyczącą tego telewizora jest 60Hz matryca, którą zastosował tu producent. W swoich testach i artykułach zawszę polecam telewizory, które posiadają realne 120, lub 240Hz, podczas gdy JU6800 musi zadowolić się najniższym wariantem. Od wyrażenia: matryca 50Hz (realne 60) wielu osobom jeży się włos na głowie. Czy słusznie? Tak i nie. Matryca użyta w tym telewizorze nie jest jak “stare 50Hz”, które zostawiały wielkie smugi. Czas reakcji tej matrycy jest, na dzień dzisiejszy, w normie. Brak 120/240Hz nie pozwala jednak na zniwelowanie drugiego źródła smużenia,  tzw. sample and hold blur’a, który został opisany w teście LG OLED EC930V. Nie jest to zatem wymarzona matryca do oglądania materiału telewizyjnego z szybkim ruchem (np. sportu). W takich warunkach widać rozmycie lub powielenie konturów, zależnie od ustawienia jasności wyświetlacza (na suwaku “podświetlenie”).
 
Jeśli chodzi jednak o oglądanie filmów i poprawę ich płynności, to okazuje się, że producent postanowił wycisnąć ostatnie elektroniczne soki nawet z takiego, tańszego wyrobu. Samsung JU6800 jest jednym z nielicznych wyświetlaczy na rynku, który posiada upłynniacz działający na matrycy 60Hz. Do dyspozycji mamy zatem nie dwa, a jeden suwak – “Redukcja Drgań”. Pozwala on poprawić płynność filmów, które przez swoją 24-klatkową naturę szarpią (zawsze, nawet w dużych, komercyjnych, kinach). Zrobienie 60 klatek z 24 pozwala zniwelować tą charakterystyczną skokowość. Nadmienić należy w tym miejscu, że od 60Hz w górę oko widzi już obraz o podobnej płynności. Przy filmach zatem telewizor nie ustępuje prawie wcale droższym modelom. 
 
Alternatywną konfiguracją jest użycie funkcji Wyraźny Ruch (LED). Funkcja ta blokuje jednak dostęp do regulacji płynności materiału filmowego. Tu stawiam kropkę, bo nie polecam jej stosować.

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony/Włączony

Podświetlenie: 20

Wyraźny ruch LED: Wyłączony

Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

365cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

m_2.jpg
Włączony

Podświetlenie: 8

Wyraźny ruch LED: Wyłączony

Smużenie:

umiarkowane

 

 

Maksymalna jasność:

120cd/m2

Powielenie krawędzi:

duże

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

regulowana płynnie suwakiem

m_1.jpg
Włączony

Podświetlenie: 20

Wyraźny ruch LED: Włączony

Smużenie:

bardzo małe

 

 

Maksymalna jasność:

120cd/m2

Powielenie krawędzi:

bardzo duże

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

nieznaczna

m_3.jpg

 



Kąty widzenia

Kąty widzenia Samsunga JU6800 są dosyć typowe dla matryc VA, czyli jak wiemy z artykułu o matrycach, telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza obraz. Doskonale przedstawia to poniższe nagranie: 

 

 



Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”

lag.png

 

Po uruchomieniu trybu “Gra” (menu -> opcje -> ogólne -> tryb gra) telewizor świetnie nadaje się jako wyświetlacz pod konsolę, ponieważ jego input lag wynosi zaledwie 27ms! To rewelacyjny wynik dla telewizora 4K i zapewnia grę bez jakiegokolwiek odczuwalnego opóźnienia.

 

Do działania z komputerem z komputerem, najlepiej jest włączyć funkcję “UHD Color” (menu -> obraz -> opcje obrazu), a następnie oznaczyć dane wejście jako PC. Dzięki temu, przy sygnale 4:4:4/RGB drobne kolorowe elementy są idealnie czytelne (jak na monitorze komputera).

 

forum_chroma444.jpg

 



System Tizen

System na jakim oparty jest telewizor to najnowsze rozwiązanie firmy Samsung. Idąc za rynkowymi trendami taki ruch wydaje się zrozumiały. Konkurencja pokazuje własne rozwiązania jak Android TV, WebOS czy Firefox OS zatem Samsung także wprowadza swój autorski projekt. Projekt jak się wydaje bardzo udany.

29.jpg 30.jpg

 

W sklepie z aplikacjami mamy naprawdę duży wybór a z dnia na dzień będzie ich coraz więcej przybywać. Wszystko ze względu na przejście na nowy system Tizen. Na aplikacji YouTube można oglądać filmy w natywnej rozdzielczości 4K!

 

Ekranem można sterować za pomocą różnych kontrolerów i urządzeń. Da się np. podłączyć DS4 od konsoli PS4!

 

Doskonale sprawuje się przeglądarka www, która wspiera także HTML5.

 

28.jpg 29.jpg
60.jpg 61.jpg

Aplikacja Smart View 2.0 pozwala na szybkie połączenie telewizora z naszym smartfonem. Możemy z niego przesyłać natychmiast zdjęcia, muzykę czy video. Aplikacja pozwala także na oglądanie telewizji wprost na ekranie mobilnego urządzenia! Jest to nie jako lustrzane odbicie: na urządzeniu mobilnym oglądamy dokładnie to samo co na telewizorze. Ponieważ telewizor nie posiada w zestawie pilota multimedialnego zdecydowanie polecam sterować nim własnie za pomocą tej aplikacji.

 

25.jpg

26.jpg

Jest jeszcze jeden sposób na wykonanie opisanych czynności: Quick Connect (Szybkie Połączenie). Nasze urządzenie mobilne musi jednak wspierać taką funkcjonalność (np. Samsung Galaxy S6/Edge). Wtedy telewizor automatycznie wykryje urządzenie przez BT a my od razu bez żadnego wcześniejszego parowania będziemy mogli wysyłać na ekran telewizora np. zdjęcia czy muzykę. To jest zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie i takie właśnie rekomendujemy jeżeli posiadacie odpowiedniego smartfona.

 

27.jpg

 



Multimedia USB, DLNA

Samsung od zawsze pozwalała na odczytywanie właściwie wszystkich rodzajów plików po złączu USB. Nie inaczej jest w przypadku modeli tegorocznych. Tizen bardzo sprawnie radzi sobie zarówno z plikami video (także HEVC 4K) jak również pokazami slajdów ze zdjęć oraz plikami muzycznymi (czyta FLAC). Telewizor widzi także serwery domowe i pozwala z nich odczytywać pliki (DLNA).

 

 

72.JPG

 

70.JPG 71.JPG

 



Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-C

JU6800 posiada wbudowane tunery telewizji naziemnej i kablowej. Możemy skorzystać z wejścia na moduł dostępu CI+ (1.3). Menu oparte jest oczywiście o system Tizen – działa szybko i wygląda bardzo ładnie. Do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy i nagrywać audycje lecące w telewizji. Co ważne: udało nam się odpalić na ekranie kanał testowy w 4K od TVP (z DVB-T2). Nie było żadnych problemów z obrazem oraz dźwiękiem. Na telewizorze działa także bez problemu funkcjonalność związana z HbbTV.

27.jpg 28.jpg

JU6800 bez zająknięcia dekoduje kanały telewizyjne UHD nadawane w rozdzielczości 4K/HEVC. W tym przypadku z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 (TVP UHD)

 



Jakość dźwięku

Telewizor posiada niezłej jakości dźwięk ale nic ponadto. Moc głośników wbudowanych w ekran wynosi 20 W (Lewy: 10 W, Prawy: 10 W). Jeżeli chcemy mieć lepszy dźwięk to zdecydowanie polecam użycie dedykowanego Soundbara od Samsunga. Dźwięk będzie o niebo lepszy od tego co oferuje sam ekran.

 



Podsumowanie i ocena

Samsung JU6800 przedstawia się jako telewizor dedykowany głównie do oglądania filmów. W tym zastosowaniu sprawdza się świetnie – wysoki kontrast, dobra reprodukcja barw, oraz upłynniacz ruchu działający z materiałem 24/25 klatkowym to wszystko czego trzeba by nocne seanse dawały dużo radości. Wielkim atutem jest też dobre pokrycie poszerzonej palety barw, bo ta będzie znajdzie zastosowanie w treściach Ultra HD i ponownie, zapewne tych filmowych, a nie telewizyjnych. Gorąco polecam ten telewizor w takim zastosowaniu. Jeśli jednak w grę wchodzi oglądanie dużej ilości sportu, oraz innych treści, które mają tendencję do rozmywania się, to lepiej zainteresować się serią JU7000, wyposażoną w matrycę 120Hz. (testował Gmeru Maciej Koper)

polecamy.png

PLUSY

  • Wykonanie
  • Gotowy na sygnał Ultra HD (4K, kropki kwantowe)
  • Dobre odwzorowanie barw w trybach fabrycznych oraz praktycznie perfekcyjne po kalibracji
  • Upłynniacz działający na matrycy 60Hz (idealny do filmów)
  • Wysoki kontrast szczególnie po kalibracji
  • Niski Inputlag – idealny dla graczy
  • Niezwykle rozbudowany system Tizen
  • Równomierne podświetlenie
  • Dość wysoka jasność – telewizor dobrze sprawuje się w ciągu dnia
  • Wbudowane WiFi
  • Doskonałe warunki do kalibracji
  • Obsługa multimediów USB (także w 4K)
  • Bogata ilość złącz

 
MINUSY

  • Kąty
  • Brak multimedialnego pilota w zestawie
  • Matryca 60Hz (natywne)

 

Cena: Samsung UE50JU6800 około 4 199 zł
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung
 
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  x77k.png Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.                                                                                  

(1138)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

50
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x