TEST: Projektor Sony VPL HW55 ES

TEST: Projektor Sony VPL HW55 ES

1.93K
0

Odwzorowanie ruchu

 

Projektor Sony może pochwalić się całkiem niezłym wsparciem dla odwzorowania ruchu, ale porozmawiajmy najpierw o podstawach. Technologia LCoS na której bazują przetworniki Sony SXRD ma bardzo krótki czas reakcji, który jest de facto nie powoduje smużenia sam w sobie. Podobnie jednak jak projektory, czy telewizory LCD lub OLED bazuje on na zasadzie działania sample-and-hold, która sama z siebie wywołuje smużenie ruchomego obrazu. Genezę problemu S&H opisałem szczegółowo przy teście telewizora OLED, więc odsyłam do niego osoby, które jeszcze nie wiedzą o czym mowa (zapraszam do sekcji “Odwzorowanie Ruchu”): http://hdtvpolska.com/topic/34522-test-lg-ec930-v-oled-55-full-hd/?p=349349 

 

Sony HW55 poprawnie przyjmuje i wyświetla trzy główne klatkaże (24p, 50p i 60p), w których rejestrowany jest obraz. Oznacza to, że klatki obrazu są wyświetlane z równymi odstępami czasu, a więc nie są wprowadzane jakiekolwiek zaburzenia płynności w postaci mikroprzycięć.

 

Sposobem na poprawę ostrości ruchu (np. przy transmisjach sportowych), oraz płynności (w filmach) jest system Motionflow. Regulację systemu wykonujemy przy użyciu dwóch ustawień – [Motion Enhancer], oraz [Film Projection]. Pierwsze ustawienie dodaje klasyczną interpolację klatek, konwertując 50Hz na 100Hz, a 60Hz na 120Hz. Dodatkowe klatki wyliczane są na podstawie kierunku ruchów obiektu i wstawiane pomiędzy oryginalne. To dwukrotnie zmniejsza efekt S&H i pozwala uzyskać znacznie lepszą ostrość ruchomych obiektów. Funkcja ta ma trzy ustawienia (Wyłączona, Min, Max). W przypadku materiałów 50p i 60p nie warianty Min, oraz Max nie różnią się działaniem, jednak w przypadku materiału 24p (filmowego) różnica jest zasadnicza. Wariant minimalny poprawia płynność filmu całkiem mocno, ale nie na tyle by powodować irytującą, teatralną, nadpłynność. Ustawienie [Max] przerabia materiał filmowy już na tyle, że mi się efekt osobiście nie podoba, ale na pewno są wśród nas osoby, które będą zadowolone i z takiego ustawienia. Ja zostaję przy [Min] i chwała producentowi, że to ustawienie daje taką samą ostrość ruchu przy materiałach video 50 i 60p. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni wchodzić do menu i przyłączać w zależności o treści.

 

Teraz o drugiej funkcji. [Film Projection] ma tylko dwa ustawienia (On i Off). Funkcja ta powoduje, że co druga klatka obrazu po interpolacji jest przygaszona. Jest to zatem forma systemu BFI (black frame insertion). Dzięki niej nie zyskujemy dodatkowej płynności, ale ostrość obrazu w ruchu wzrasta jeszcze bardziej. Po aktywowaniu obu systemów [Motion Enhancer] oraz [Film Projection] odwzorowanie szybkiego ruchu było na prawdę na wysokim poziomie. Niestety, używanie drugiej z funkcji okupione jest pewnym kosztem, który pewnie nie zostanie zaakceptowany przez większość widzów. Mianowicie obraz migocze i to dosyć wyraźnie… Jednak nawet przy użyciu samego systemu [Motion Enhancer] smużenie jest stosunkowo niewielkie. Nie jest to w prawdzie poziom telewizorów Sony, ale w przypadku projektorów uzyskanie tak spektakularnej ostrości w ruchu jest znacznie trudniejsze. Na ten moment brak co prawda danych o tym jak radzą sobie w tej materii produkty innych firm, jednak podejrzewam, że Sony będzie w czołówce projektorów do oglądania sportu.

 

W poniższej tabeli użyję nazw skrótowych:

  • ME – [Motion Enchancer]
  • FP – [Film Projection]

 

Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności (filmy 24p) Zdjęcie obiektu testowego
[ME]: Off, [FP]: Off 300 bardzo duże nieznaczne (podwójne) 82cd/m2 (eco) brak 50hz-off-off.jpg
[ME]: Min, [FP]: Off 800 umiarkowane brak 82cd/m2 (eco) duża poprawa (pogranicze efektu teatru) 50hz-max-off.jpg
[ME]: Max, [FP]: Off 800 umiarkowane brak 82cd/m2 (eco) film idelnie płynny (efekt teatru) 50hz-max-off.jpg
[ME]: Min/Max, [FP]: On 900 nieznaczne brak 60cd/m2 (eco) jak wyżej (zależnie od [ME]) 50hz-max-on.jpg
[ME]: Off, [FP]: On 900 nieznaczne brak 60cd/m2 (eco) brak 50hz-off-on.jpg

 

(1934)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

46
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x