Matryca, zalecane ustawienia
|
“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”
Panasonic CZ950 bazuje na matrycy OLED WRGB wyprodukowanej przez firmę LG Display. Dokładnie taki sam panel znalazł zastosowanie w, testowanym niedawno, telewizorze LG EG960V. Dwa identyczne panele, różne telewizory. Zapowiada się ciekawy test, nieprawdaż? Zalet wyświetlaczy OLED chyba wszyscy jesteśmy już świadomi: idealna czerń, zapewniająca niezrównaną głębie, plastykę i ostrość obrazu, idealne (prawie) kąty widzenia, czy błyskawiczny czas reakcji, to walory, których próżno szukać w telewizorach LCD, a przynajmniej nie wszystkich na raz w jednym modelu.
Dwa identyczne panele, różne telewizory. Zapowiada się ciekawy test, nieprawdaż?
Szybkie spojrzenie na matrycę pod mikroskopem, oraz zbadanie jej widma promieniowania potwierdza, że jest to ten sam panel OLED co we wspomnianym telewizorze LG.
Skoro o panelu mowa to warto wspomnieć o jego żywotności. Autorskie rozwiązanie LG, czyli struktura WRGB, jest forsowane już od dłuższego czasu. Biała komórka pozwala uzyskać znacznie lepszy bilans energetyczny i trwałość matrycy. Żywotność powinna być teoretycznie bardzo długa, bo w rzeczywistości każdy (nie tylko biały) subpiksel jest diodą białą z nałożonym kolorowym filtrem. Dzięki temu nie ma problemu z ograniczoną trwałością niebieskiej diody OLED.
W sprawie trwałości matrycy organicznej, dostawca matrycy (LG) wydał oficjalne oświadczenie, mówiące o 30 000 godzin pracy. Po tym czasie jasność może spaść o 50%.
Zalecane ustawienia
Telewizor posiada zarówno certyfikat ISF, jak i THX. Rozmowę o ustawieniach obrazu warto rozpocząć od omówienia co właściwie daje ta certyfikacja:
Certyfikat THX zapewnia z kolei dwa tryby, które można by nazwać prekalibrowanymi fabrycznie. “THX-Cinema” do oglądania w nocy, oraz “THX-Bright Room” dedykowany do oświetlonych pomieszczeń. Użytkownikowi daje to gwarancję, że najlepszym wyborem po wyjęciu telewizora z kartonu będzie włączenie jednego z tych trybów. Nie jest to jednak gwarantem, że obraz jest już w 100% dopracowany, czy też, że telewizory Panasonic’a bez certyfikatu THX świecą gorzej w trybach fabrycznych. W praktyce różnie z tym bywa. Przejdźmy jednak do oceny trybu THX-Cinema w tym konkretnym egzemplarzu telewizora. Nie musimy w nim nic już zmieniać by uzyskać najlepszy obraz jaki może zapewnić fabryka.