Reprodukcja Obrazu
Fabrycznie
O fabrycznym trybie THX-Cinema można śmiało powiedzieć, że został dobrze dopracowany. Nie na 100%, ale, że się tak wyrażę, na solidne 80%. Balans bieli pokrywał się ze wzorcem z dobrą precyzją dzięki czemu odcień obrazu był neutralny. Również granice palety barw lądowały dokładnie tam gdzie standard przewidział. Suma summarum obraz był reprodukowany niemalże tak jak na monitorze reżysera w studio filmowym. Jedyne zauważalne odstępstwo dotyczyło charakterystyki jasności (gammy). Ta była nazbyt zaniżona, co oznacza, że obraz nieco zbyt szybko przechodził z czerni do bieli. Tego typu odstępstwo pogarsza nasycenie obrazu i jego głębię, jednak głębia obrazu i tak robi wrażenie na telewizorze OLED ze względu na fenomenalną czerń Mogę więc śmiało powiedzieć, że cała marketingowa otoczka związana z udziałem m.in kolorysty Mike’a Sowy z Hollywood okazała się prawdziwa. Firma dopieściła element kolorów na tyle ile tylko można w wariancie fabrycznym.
Po kalibracji
Zdolność do reprodukcji koloru po kalibracji jest dla mnie ogromnym pozytywnym zaskoczeniem. Dlaczego? Ponieważ po testach LG EG960V, gdzie kolory żyły swoim życiem i nie dawały się dobrze wykalibrować (szczególnie przy ustawieniu niższej jasności – do oglądania w nocy) miałem poważne obawy, czy inżynierom z Panasonic’a uda się problem rozwiązać. Udało się stuprocentowo! Widać, że zaawansowane procesory obrazu i tablice 3D LUT, wielokrotnie wspominane na konferencjach, nie są jedynie marketingową mrzonką. CZ950 naprawdę odwzorowuje barwy wręcz książkowo i to zarówno te jasne jak i te ciemne. W prawdzie na pewnych ciemnych próbkach da się zmierzyć podobne tendencje do odchyłów, co na EG960V (np. ciemny kolor morski ucieka w zieleń, a ciemna czerwień w róż), jednak tutaj błąd tylko nieznacznie wykracza ponad próg zauważalności, a w EG960V był tak drastyczny, że kuł w oczy w konkretnych momentach na filmach, które widziało się na innych ekranach i miało porównanie. Elektroniczna kompensacja przekłamań matrycy zrobiła więc robotę! Odwzorowanie barw można nazwać doskonałym i to bez względu na to czy przyciemnimy, czy rozjaśnimy obraz.
Oglądanie znanych mi scen na Panasonic’u CZ950 było więc czystą przyjemnością. Spodziewawszy się potencjalnych problemów, które mogły umknąć mi podczas kalibracji, zobaczyłem obraz niezwykle podobny do tego, który wielokrotnie oglądałem na studyjnych wyświetlaczach. CZ950 jest zdecydowanie najlepszym oledem pod względem odwzorowania barw i w tej materii nie ustępuje już niczym najlepszym telewizorom LCD, a wręcz ma nad nimi przewagę, bowiem dzięki swojej nieskończonej czerni, generuje dobrze nasycone ciemne walory obrazu.
Kalibracja przebiegła przy pomocy oprogramowania Spectracal Calman, które wspiera interfejs kalibracyjny Panasonic. Za jego pomocą możliwa jest konfiguracja parametrów pracy telewizora, z poziomu laptopa.
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji
Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
Pobierz pełny raport z kalibracji TV
Galeria przekłamań obrazu
- Tryb “Standard”
- Najlepszy fabryczny
- Obraz Skalibrowany
- Referencja (studio)
- 1
- 2
- 3
- 4