TEST: OLED LG EA980V – telewizor idealny?

TEST: OLED LG EA980V – telewizor idealny?

756
0

Kąty widzenia, podświetlenie

Jak wspomniałem już na początku, patrzenie na ekran OLED pod kątem nie powinno mieć jakiegokolwiek wpływu na odwzorowanie obrazu. Tak mówi teoria. Praktyka niestety pokazuje, że EA980V zachowuje się niekorzystnie. Nawet przy niewielkim zejściu z osi ekranu za pojawia się zielonkawy odcień i przy większych kątach zatruwa niemiłosiernie cały ekran. Pod kątem w prawdzie nie ma ani spadku kontrastu, ani kontrastowości obrazu (spowodowanej np. rozjaśnianiem się ciemnych odcieni – jak w matrycach LCD MVA), ale zielona dominanta wygląda na tyle niekorzystnie, że ciężko mieć przyjemność z oglądania przy większych kątach (>30 stopni). Na tą niezgodność teorii z praktyką jest proste wytłumaczenie – powłoki retardacji optycznej (tzw. OCF), które mają zapobiegać odbijaniu się światła od matrycy telewizora. Czerń EA980V wydaje się nieskończenie głęboka nawet przy silnym naświetleniu otoczenia. Podejrzewam, ale zaznaczam, że to tylko podejrzenie, że producent zastosował w tym celu polaryzator pionowy i płytkę ćwierćfalową, która zapobiega wydostawaniu się światła odbitego od matrycy. Poza tym na ekranie znajduje się tez polaryzator potrzebny do działania pasywnego 3D. Najprawdopodobniej ten zestaw powłok wpływa tak niekorzystnie na charakterystykę kątową matrycy, która sama w sobie nie powinna wykazywać degradacji pod kątem.

 

21.jpg

24.jpg

23.jpg

22.jpg

 

 “Praktyka niestety pokazuje, że EA980V zachowuje się niekorzystnie. Nawet przy niewielkim zejściu z osi ekranu za pojawia się zielonkawy odcień i przy większych kątach zatruwa niemiłosiernie cały ekran.”

 

Równomierność testowanego telewizora również zostawiała bardzo dużo do życzenia. Prawdę mówiąc był to jeden z najbardziej nierównomiernych w barwie ekranów jakie kiedykolwiek widziałem. O ile nie zanotowałem zjawisk takich jak clouding, czy DSE (dirty screen effect), tak ekran na dole był zielonkawy, a na górze różowy – dosłownie. Co więcej inne pomiary chrominancji wyszły z planszy ANSI, a inne z pełnoekranowej bieli. Wygląda więc na to, że zawartość ekranu otaczająca punkt, który poddajemy analizie ma pewien wpływ na jego wygląd. W praktycznych testach problem nierównomiernych barw nie doskwierał mi przez cały czas. W niektórych scenach nie było go widać, ale w innych (szczególnie przy czarno białym ujęciu w formacie 16:9) wyglądał bardzo niekorzystnie.

 

rownomiernosc-1.jpg

EA980V ma spore problemy z równomiernością podświetlenia. Góra ekranu jest różowa, podczas gdy spód jest kremowo-zielony. Tak prezentuje się to w jednostkach deltaE.

 

10.jpg

Problemy są zauważalne już na białej planszy…

 

27.jpg

Czarno białe ujęcia obnażają problemy z równomiernością. 

 

 

“Równomierność testowanego telewizora również zostawiała bardzo dużo do życzenia. Prawdę mówiąc był to jeden z najbardziej nierównomiernych w barwie ekranów jakie kiedykolwiek widziałem.”

 

(756)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

201
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x