TEST: OLED LG EA980V – telewizor idealny?

TEST: OLED LG EA980V – telewizor idealny?

754
0

Obraz 2D

Matryca LG EA980V wykonana jest z białych diod OLED pokrytych filtrami barwnymi w kolorach RGBW (czerwony, zielony, niebieski, biały). Jest to zmodyfikowana wersja „klasycznej” matrycy OLED, jaką spotkamy na przykład w Samsungu KE55S9C. Po pierwsze mamy tu cztery, a nie trzy kolory podstawowe, co powinno podwyższyć wydajność energetyczną. Po drugie barwa uzyskiwana jest przez filtry nałożone na subpiksele. To z kolei powinno przełożyć się w pozytywny sposób na żywotność ekranu i stabilność barw w czasie. Jednym z poważnych problemów technologii jest bowiem stosunkowo krótka żywotność diody niebieskiej, wynosząca nieco ponad 10000 godzin do czasu spadku jasności o 50%. LG jak widać znalazł, przynajmniej częściowe, rozwiązanie tego problemu.

 

Telewizor posiada certyfikaty THX oraz ISF. Przypomnijmy, że ten pierwszy świadczy dodatkowym presecie ustawień, w którym reprodukcja obrazu powinna być zbliżona do wzorcowej. Certyfikat ISF gwarantuje natomiast dodatkowe dwa tryby na dzień i na noc, które mogą zostać skalibrowane przez profesjonalistę i zablokowane przed przypadkowymi zmianami. Na cele dalszych testów wykorzystamy tryb THX. Ten od pierwszych chwil prezentował satysfakcjonującą reprodukcję barw, zbliżoną do tego co zwykłem widzieć na wyświetlaczach referencyjnych. Udało się w prawdzie wychwycić nadmierne ocieplenie bieli, ale nie propagowało się ono zbyt mocno na odcienie kolorów. Mogę więc z czystym sumieniem powiedzieć, że wyświetlacz ten od pierwszych chwil wyświetla barwy zgodnie ze sztuką. Pozostaje jedynie pytanie jak powtarzalne są egzemplarze takich samych telewizorów, mówimy w końcu o nowej technologii… Dodatkowym atutem są możliwości kalibracyjne ekranu – są tak samo rozbudowane jak w innych telewizorach marki LG. Oznacza to możliwość ustawienia barw z chirurgiczną precyzją i sprawienia by sam wyświetlacz był w miarę transparentny dla przekazu wideo. Na wyświetlaczu nie dopatrzyłem się także jakichkolwiek problemów z gradacją. Przejścia tonalne były płynne, jak na porządny telewizor przystało, aczkolwiek nie udało się wyświetlić 10 bitowego gradientu. Ten test był jednak bardziej teoretyczny niż praktyczny, bo treść wideo jaka dostępna jest dla konsumenta jest i tak kodowana z 8 bitową precyzją. Jak więc widzimy, w kwestii odwzorowania barw nie ma przełomu. Taki jest w praktyce niemożliwy, bo większość telewizorów LCD jak i Plazm jest już w stanie reprodukować całą, standardową, paletę barw (Rec 709) bez większych przekłamań. Dobrą wiadomością jest to, że OLED jest pod tym względem równie dopracowany i to już w pierwszej generacji.

 

EA980V jest telewizorem Full HD. Modele 4K OLED były prezentowane na targach IFA i CES, ale są obecnie w fazie prototypów. Procesor, który odpowiada za skalowanie obrazu, w testowanym telewizorze robi to dosyć skutecznie, ale powoduje więcej zjawiska ringing’u (białych pierścieni wokół krawędzi obiektów) niż na przykład ten użyty w Samsungu. Nie ma natomiast żadnych niewyłączalnych „poprawiaczy” obrazu, które częstokroć psują wierny przekaz obrazu. Usuwanie przeplotu również oceniam jako dobre.

 

31.jpg

 

(754)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

201
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x