TEST: Ekran projekcyjny MagicScreen Future 10CG10

TEST: Ekran projekcyjny MagicScreen Future 10CG10

9.81K
0

Czym jest MagicScreen Future i dlaczego jest tak skuteczny

Czytelnikom, którzy przebrnęli ze zrozumieniem przez powyższy tekst mogę napisać jednym zdaniem: ekran Future G10C10 to materiał o znacznie obniżonej reflektancji i podwyższonym gain’ie do wartości ok. 1,3. Prostszym językiem jest to szary błyszczący ekran. Jego działanie można by opisać takim schematem:

 

magicdzialanie.png

Schemat podglądowy działania ekranu MagicScreen Future.

 

Skąd zatem jego wspaniała skuteczność?

 

Aby rozmawiać o skuteczności musimy najpierw powiedzieć sobie co jest największym “zabijaczem” kontrastu przy projekcji. Jest nim otoczenie. Wystarczy tylko spojrzeć na to jak drastycznie spada kontrast, gdy na ekranie ciemne elementy przeplatają się z jasnymi:

 

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)

Opis sceny Wynik pomiaru
pj_contrast1.jpg On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli 35 500:1
pj_contrast2.jpg Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów 180:1
pj_contrast4.jpg Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu 285:1

 

W przypadku JVC RS500 z którego pochodzą powyższe dane, różnica w kontraście wynosi aż 200x! Oczywiście nie całość tego spadku następuje przez odbicia od ścian, jednak jest to większość i to w naszej całkowicie zaadaptowanej redakcji, gdzie całe otoczenie jest czarne. Zastanówmy się teraz jak wygląda typowe miejsce instalacji projektora.

 

1.jpg

 

Na powyższym zdjęciu widzicie salon Gmera, który może robić za przykład pomieszczenia o słabej adaptacji. Takiej jaką ma zapewne większość użytkowników. Zobaczmy teraz, bez omawiania jeszcze teorii jak wygląda w takim pomieszczeniu ekran referencyjny biały matowy, w konfrontacji z MagicScreen Future:

 

f_1.jpg

MagicScreen Future vs biały matowy ekran (Adeo Reference White) w nasłonecznionym pomieszczeniu. MS jest tu niekwestionowanym liderem!

 

Na powyższym zdjęciu widzicie zdjęcie wykonane w dzień, gdy wpada duża ilość światła z bocznych okien. W takich warunkach projekcja na białym ekranie zwyczajnie nie ma sensu, ponieważ obraz ma zbyt niski kontrast i jest całkowicie wypłowiały. Magic Screen Future mógłby jednak z powodzeniem zastąpić telewizor, bo obraz na nim pozostaje kontrastowy. Nie omieszkałem oczywiście zmierzyć kontrastu:

 

Ekran Czerń Biel Kontrast
Adeo Reference White 2,56cd/m2 83cd/m2 32:1
MagicScreen Future 1,04cd/m2 84cd/m2 80:1

 

Zwróćcie uwagę na to, że biel (na twarzy aktora) jest jaśniejsza na ekranie MS, przy jednocześnie znacznie ciemniejszej czerni.

 

f_9.jpg

Druga konfrontacja – MagicScreen Future vs Adeo Reference Grey.

 

Tu z kolei porównanie do ekranu matowego szarego, czyli produktu najczęściej polecanego przez różne salony AV do nasłonecznionych pomieszczeń, a także do wnętrz, które nie są zaadaptowane (i w których odbicia pogarszają kontrast). Jak widzicie różnica pomiędzy sprawnością ekranu MagicScreen Future (lustrzanego, szarego) w stosunku do Adeo Reference Gray (rozpraszającego, szarego) jest wręcz masakryczna! Z pozycji widowni MS oferuje zarówno dużo jaśniejszą biel, jak i dużo głębszą czerń. Innymi słowy dużo lepszą dynamikę i kontrast obrazu.
 
Wbrew pozorom szary matowy ekran, w porównaniu do białego matowego ekranu nie przynosi aż tak dużej poprawy. Jednak przynosi ją lustrzany MS. Spójrzcie na resztę zdjęć. Przypominam, że cały czas testujemy w warunkach, gdy światło słoneczne pada z boku.
 
Fenomen działania tego ekranu bierze się z jego częściowo-lustrzanej natury odbicia. Na poniższym zdjęciu wyrysowałem mniej-więcej wektor padania i odbicia światła, które wpada przez duże okna z lewej strony ekranów. 
 
f_3.jpg
Tak mniej-więcej odbija się światło (zza okna) od ekranu o działaniu lustrzanym.
 
Matowy ekran Adeo rozprasza światło we wszystkich kierunkach równomiernie, a zatem światło boczne kieruje w znacznej mierze do widza. Przez to czerń staje się szara, a obraz płaski i nieatrakcyjny. Na MS z kolei, większość światła odbija się w kierunku wektora, a zatem w przeciwległą ścianę zamiast do widza! Z tego właśnie powodu światło zza okien nie powoduje dużego osłabienia czerni i obraz nadal wygląda bardzo dobrze. Dla lepszego zrozumienia tej sytuacji zrobiłem jeszcze dwa zdjęcia. Z prawej strony:
 
f_10.jpg
Konfrontacja ekranów pod kątem w który kierowane jest światło otoczenia (niekorzystnie dla MS, a wciąż prezentuje się bardzo dobrze).
 
Tu jak widzicie różnica w czerni między ekranami nieco się zmniejszyła, a to dlatego, że stanęliśmy zgodnie z wektorem odbicia lustrzanego, czyli całe światło z okna odbiło się w naszym kierunku. To oczywiście w ramach ciekawostki, ponieważ nikt nie ogląda w takiej pozycji. Przykład jednak uzmysławia bardzo ważną rzecz: ekran Magic Screen Future robi świetną robotę, gdy okna w naszym pomieszczeniu znajdują się po bokach. Gdyby okna znajdowały się naprzeciw ekranu to efekt wow byłby znacznie mniejszy, bowiem światło zamiast kierować się gdzieś w bok, kierowałoby się z powrotem do widza.
 
f_11.jpg
Konfrontacja ekranów pod przeciwnym kątem do światła otoczenia (korzystnie dla MS i stąd jeszcze większa różnica w czerni).
 
Z lewej strony różnica między ekranami powiększa się jeszcze bardziej, ponieważ znajdujemy się jeszcze dalej od wektora odbicia lustrzanego, widać też drugi fenomen – z tej strony ekran szary matowy wygląda na jaśniejszy, a to dlatego, że stoimy też po drugiej stronie wektora odbicia światła projektora (projektor świeci w prawo a my stoimy z lewej).
 
Po zmroku, w naszym zwykłym salonie różnica jest nadal bardzo duża na korzyść ekranu MS, przede wszystkim dlatego, że wyklucza on (nie odbija w stronę widowni) światła z sufitu i ścian, znajdujących się w pobliżu ekranu. Wektory padania światła z tych stron skierowane są gdzieś na sąsiednie ściany, a nie w stronę widza. W myśl tej zasady, im bliżej ekranu znajdują się jasne elementy otoczenia, tym lepiej ekran MS je wyklucza. Z odbiciami z przykładowej białej ściany znajdującej się naprzeciwko ekranu (za widownią) niewiele jest w stanie zrobić, ponieważ odbicia następują pod ostrymi kątami, skierowanym z powrotem w stronę audiencji, natomiast z pozostałych ścian są znacznie zredukowane no i efekt widać od razu na zdjęciu.
 
f_12.jpg
To samo niezaadaptowane pomieszczenie po zmroku. Różnica wciąż bardzo duża (MagicScreen na dole)
 
Podsumowując zatem, specjalizowany ekran lustrzany i dodatkowo przyciemniony, jakim właśnie jest Magic Screen Future, robi ogromną różnicę gdy:
  • światło zewnętrzne pada z boku, a nie z przodu
  • nasze pomieszczenie jest niezaadaptowane, szczególnie w pobliżu ekranu
Na koniec pozostawiłem część testu, która ciekawiła mnie najbardziej – jak dużą różnicę jest w stanie zrobić ekran o tej budowie w całkowicie zaadaptowanym środowisku jakim jest nasza redakcja. Spójrzcie sami!
 
f_15.jpg
Oba ekrany tym razem w zaadaptowanym pomieszczeniu redakcyjnym i… nadal widać różnicę w czerni na korzyść MS Future! (MagicScreen na dole)
 
Jak widzicie różnica nie jest na poziomie przepaści, jaka miała miejsce w zwykłym salonie, jednak nadal czerń na ekranie MS jest zauważalnie lepsza. To wciąż sprawa odbić z otoczenia, które występują, pomimo czarnych ścian (farba w naszej redakcji to RAL9005). Na zdjęciu widać, że snop światła odbity od ekranu powoduje rozjaśnienie ściany, a więc odbicia od niej wracają z powrotem do ekranu. O ile więc nie macie pomieszczenia kinowego wykończonego czarnym aksamitem, to ekran Magic Screen jest nadal sensownym wyborem w celu podniesienia kontrastu, a co za tym idzie głębi i plastyki obrazu :)
 

(9807)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

209
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x