Nie bez przyczyny już od kilku lat linia telewizorów “The One – ten jedyny” od firmy Philips, cieszy się tak dużą popularnością w naszym kraju. Telewizory holenderskiego producenta cechują się przede wszystkim bardzo dobrą ceną w zestawieniu z jakością obrazu, którą oferują oraz mnogością nowych rozwiązań, które zaspokoją niemalże każdego użytkownika. Mówimy tutaj o budżecie w okolicach 3000 zł, a więc telewizory te trafiają do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Od wielu lat na pokładzie tej serii mamy cieszącą się dużym zainteresowaniem technologię Ambilight, która jest niejako znakiem rozpoznawczym telewizorów Philips oraz system operacyjny Android TV (w tym modelu wersję Android TV 11!). Umożliwia on bardzo łatwe i przyjemne korzystanie z wszystkich aplikacji oraz serwisów streamingowych dostępnych na rynku. Czy wcześniej wymienione cechy oraz liczne usprawnienia na czele z wprowadzeniem 120Hz odświeżania i HDMI 2.1 w Philips PUS8807 wpłyną na ponowny sukces serii The One? Przekonajmy się i to kilka tygodni przed sklepową premierą!
Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.
- Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!
Najważniejsze cechy Philips Performance PUS8807 podawane przez producenta:
- Bardzo szeroka paleta rozmiarów – dostępne są ekrany 43″, 50″, 55″, 65″, 75″ i 86″;
- Unikalny dla Philips system 3-stronnego barwnego podświetlenia Ambilight3 dające niesamowitą immersję podczas oglądania;
- Niezwykle wydajny procesor przetwarzania obrazu P5 szóstej generacji;
- Po raz pierwszy w serii Performance – 120Hz matryca doskonała do sportu oraz grania
- Obsługa HDMI 2.1 4K120Hz o przepustowości 48Gb/s z funkcją e-ARC i trybem VRR poszerzającym możliwości funkcji Auto Low Latency dostępnej w ubiegłorocznych modelach;
- Wsparcie dla AMD FreeSync Premium wraz z nowym panelem ekranowym dla graczy
- Obsługa HLG, HDR10+ Adaptive oraz Dolby Vision
- System audio o mocy 20 W;
- Funkcja DTS Play-Fi umożliwiająca podłączenie głośników bezprzewodowych w dowolnym pomieszczeniu;
- Integracja z aplikacją Calman, dla łatwiejszej kalibracji obrazu (profesjonalna kalibracja obrazu)
- Android TV 11 z Asystentem Google i współpracujący z Alexą;
- Pilot z mikrofonem umożliwiający sterowanie głosowe za pomocą jednego przycisku;
- Smukła obudowa z ramką ze szczotkowanego aluminium;
- Model z ekranem w rozmiarze 43″, 50″, 55″’i 65″ wyposażony w srebrną, smukłą podstawkę;
- Rozmiary 75″ i 86″ wyposażone w jasnosrebrne nóżki o przekroju trapezu;
- Atrakcyjna cena
Unikalny system podświetlenia Ambilight – trójstronny
System Ambilight jest znakiem rozpoznawczym telewizorów Philips już od wielu lat i bardzo duża część użytkowników wybiera wyświetlacze od tej marki właśnie ze względu na tą technologię. Ambilight3 jest ulepszoną wersją oryginalnie zastosowanego podświetlenia, które było tylko dwustronne. Teraz mamy do dyspozycji 3 strefy podświetlenia LED, które umieszczone są na lewej, górnej i prawej krawędzi z tyłu telewizora i mogą wyświetlać wiele efektów wizualnych, miedzy innymi rozszerzenie tego co widzimy na ekranie, jednolity kolor bądź reagowanie na ścieżkę audio.
Philips jest jedynym producentem na rynku, który oferuje takie rozwiązanie w swoich telewizorach.
W opcjach telewizora dostępny jest segment, w którym możemy konfigurować Ambilight na różne sposoby, więc każdy znajdzie coś dla siebie:
Co ważne, dostęp do opcji podświetlenia mamy bezpośrednio z poziomu pilota za sprawą dedykowanego przycisku ”Ambilight”. Możemy skonfigurować takie parametry jak natężenie i kolor podświetlenia lub wybrać jeden z dostępnych dynamicznych efektów, które mogą na przykład śledzić akcje na ekranie, reagować na ścieżkę dźwiękową bądź wyświetlać flagę państwa (coś dla fanów kibicowania):
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia koloru ściany za telewizorem, na podstawie którego system będzie dobierał parametry kolorów żeby uzyskać jak najbardziej zadawalający efekt:
Za sprawą mnogości opcji ustawień systemu, możemy również użyć statycznej bieli, która polepszy komfort oglądania i zasymuluje warunki studyjne nie odwracając uwagi od oglądanego filmu:
Na deser gratka dla fanów inteligentnego oświetlenia – system Ambilight w naszym telewizorze można sparować z systemem Hue Philips! To umożliwia jeszcze szerszą konfigurację i polepszenie naszych wrażeń wizualnych:
https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106
W następnym segmencie opiszemy wygląd telewizora, pilot oraz dostępne porty.
Wygląd, budowa, porty i pilot
Philips już od dłuższego czasu oferuję bardzo dobrą jakość wykonania w telewizorach ze średniej półki cenowej. Nic dziwnego, że seria Philips Performance cieszy się tak dużą popularnością. Najnowsza odsłona PUS8807 wykonana została z bardzo dobrej jakości materiałów i spasowano go z należytą dbałością, co jest jednym z jego większych plusów. Tak samo pozytywne wrażenie wywiera jego zgrabny i elegancki wygląd, dzięki któremu z pewnością wkomponuje się w każdą przestrzeń.
Modele z ekranem w rozmiarach 43″, 50″, 58″’i 65″ wyposażone zostały w zgrabną, prostokątną nóżkę, która jest dosyć znacznym ulepszeniem względem poprzedniej podstawki w kształcie litery “T”, która zabierała nam sporo miejsca pod telewizorem, przez co wygodne położenie np. soundbara było lekko utrudnione w przypadku małej szafki RTV. Jak widać na załączonym wyżej zdjęciu, nowa nóżka prezentuje się świetnie.
Pilot to bliźniacza wersja pilota z modeli OLED705/OLED706, z tym że w srebrnej kolorystyce. Dobrze leży w dłoni, jest nowoczesny z wyglądu i wykonany z bardzo dobrych materiałów.
Dostępne złącza
HDMI 1 i 2 obsługują pełną przepustowość standardu HDMI 2.1:
Na kolejnych podstronach przechodzimy już do szczegółowych testów modelu PUS8807!
Testy syntetyczne
- Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!
Badana cecha: | wynik: |
Rozdzielczość i przekątna ekranu | 3840 x 2160 (4K), 55″ |
Typ matrycy | LCD (z podświetleniem PFS LED) typ. IPS |
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) | 120Hz |
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) | 1390:1 |
Kontrast w filmach (więcej – lepiej) |
|
Maksymalna jasność po kalibracji | SDR: 470 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 480 cd/m2 (skrawek ekranu – L20) |
Odbicia od ekranu | średnie, ekran satynowy |
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej) |
|
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) | 440 cd/m2 |
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej) |
|
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) | Tak, 2160p60 w trybie „Monitor” |
Dodatkowe funkcje dla graczy |
|
Obsługa 10 bitowego koloru | Tak (w UHD) |
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Ekran podświetlony jest diodami PFS LED, które zapewniają lepsze pokrycie szerokiej palety barw. Jest to matryca o odświeżaniu 120Hz oraz rozdzielczości 4K.
Zalecane ustawienia
Philips PUS8807 został zaopatrzony we wszystkie znane z wcześniejszych odsłon tryby obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi fabrycznie najwierniejszy w oddaniu barw tryb “Filmmaker Mode”, który zapewni nam obraz zbliżony do tego co widział twórca w studiu oraz inne standardowe tryby obrazu takie jak “Standard”, “Jaskrawy” oraz tryby pod PC i Konsole “Gra” i “Monitor”. Jak u poprzedników, został również wyposażony w tryb do zautomatyzowanej kalibracji za pomocą programu Calman. Żeby wykonać taką kalibrację, potrzebujemy sprzętu pomiarowego oraz komputera z aplikacją.
Jak w reszcie telewizorów od Philipsa, jasność wyświetlacza regulujemy parametrem ”Kontrast”, który znajduje się w menu głównym ustawień obrazu, co może być mylące dla wielu użytkowników ze względu na obecność parametru o nazwie ”Jasność”, który to nie reguluje jasności, lecz poziom czerni wyświetlacza. Lepiej nie pomylić tych dwóch parametrów, bo w łatwy sposób możemy sprawić, że pogorszymy poziom detali wyświetlanych przez telewizor. Producent zadbał również o certyfikację ISF:
Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).
- Format obrazu -> Oryginalny
Wsparcie HDMI 2.1
Telewizor oferuje dwa porty HDMI o pełnej przepustowości w standardzie HDMI 2.1. Należy zwrócić uwagę, że przy sygnale 4K120Hz rozdzielczość pionowa zredukowana jest do połowy (1080 linii). Rozwiązanie może być ustawienie telewizora w tryb ”Monitor”, uniemożliwia to jednak działanie HDR. Wygląda to na ograniczenie chipsetu – być może producent naprawi problem w przyszłości za pomocą aktualizacji.
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Kolory – fabrycznie
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 2,1 | maksymalna | 4,1 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 2,4 | maksymalna | 5,1 |
Średnia deltaE palety szarości | 3,6 | maksymalna | 5,5 |
Profesjonalna kalibracja Philips PUS8807
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 1,4 | maksymalna | 5,1 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 1,3 | maksymalna | 2,5 |
Średnia deltaE palety szarości | 1,3 | maksymalna | 2,4 |
Fabryczne oddanie barw Philips PUS8807 zostało zmierzone w trybie “Filmmaker”. Jak widać na powyższych wykresach, można zauważyć kilka elementów, które warto będzie skorygować sprzętową kalibracją. Pierwszym z nich był nadmiar koloru czerwonego w skali szarości. Największy odchył można było zobaczyć tuż przy najjaśniejszej bieli. Drugim i nie mniej ważnym była nierównomierna gamma. Oczywiście nie były to błędy, które całkowicie odbierały radość z oglądania, lecz za pomocą profesjonalnej kalibracji obrazu udało nam się pozbyć mankamentów i sprowadzić wyświetlacz do stanu, w którym można już mówić o niemalże referencyjnym obrazie (wynik deltaE na poziomie 1.4 sprawia, że błędy w oddaniu kolorów są prawie niemożliwe do wykrycia gołym okiem).
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora Philips PUS8807 posiada matrycę IPS, która posiada niewysoki współczynnik kontrastu, dopuszczalną czerń, ale za to bardzo dobre kąty widzenia. Tak prezentuje się na planszach testowych: Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo. Dla większości użytkowników do oglądania w dzień lub wieczorami takie wyniki pomiarowe powinny wystarczać. Jedynie miłośnicy seansów kinowych mogą czuć niedosyt – jest to zbyt niska półka cenowa i zdecydowanie trzeba zainwestować w wyższy model np. Philips OLED706. Za pomocą funkcji Ambilight możemy w znaczący sposób poprawić wrażenia z oglądania, podświetlając przestrzeń za telewizorem. Czerń będzie wydawać się głębsza, a obraz bardziej kontrastowy. W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance, a co najważniejsze życiowa, a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy! Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo. Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas): HDR w modelu PUS8807 prezentuje się typowo jak na telewizor ze średniej półki cenowej zaopatrzony w panel IPS. Przed kalibracją były widoczne problemy z kontrastowością oraz detalami w najgłębszej czerni, ale udało się to nieco poprawić. Sytuację znacznie poprawia Dolby Vision, ponieważ w trybie tym PUS8807 oferuje lepszą wierność obrazu, a dodatkowo technologia ta pozwala uzyskać jaśniejszy obraz pomimo niższych wartości HDR telewizora. Pierwszy raz w historii serii Performance, telewizor wyposażono w matrycę 120Hz, a więc bez problemowo radzi sobie w dynamicznych scenach. To doskonała wiadomość w tej półce cenowej, która często oferuje tylko odświeżanie 60Hz. Za sprawą upłynniacza Perfect Natural Motion będziemy mogli upłynnić treści takie jak filmy czy seriale. Tutaj jednak trzeba uważać, bo łatwo można przesadzić i uzyskać efekt opery mydlanej. Cechą charakterystyczną tegorocznego działania upłynniacza w Philipsie jest to, że zarówno ostrość ruchu jak i płynność regulujemy tym samym parametrem (Perfect Natural Motion). W związku z tym, żeby uzyskać najlepszą wyrazistość obrazu, musimy ustawić go na 10, co spowoduje także nadpłynność obrazu. Warto mieć to na uwadze przy eksperymentowaniu z tą opcją obrazu. Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 oraz 2.1 Niskie opóźnienie w Philips PUS8807 dostępne jest w trybie “Gra”. Input Lag na poziomie 17ms umożliwia nam bardzo wygodne granie we wszystkie wymagające precyzji i szybkich ruchów tytuły. Tak niskie opóźnienie jest niewyczuwalne dla większości użytkowników. Dla tych, którzy potrzebują jeszcze szybszego czasu reakcji, jest możliwość uruchomienia konsoli w trybie FullHD, 1440p lub 4K 120Hz, co zbija Input Lag do poziomu 7ms. Trzeba tutaj również pochwalić producenta za dodanie specjalnego menu w trybie gra, “gaming control”, które umożliwia szybkie skonfigurowanie ważnych dla graczy parametrów telewizora podczas rozgrywki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, telewizor nie wyświetla pełnego formatu 4K120Hz. Rozdzielczość pionowa zredukowana jest do połowy (1080 linii). Jest sposób by to ominąć – to użycie trybu “Monitor”, który nie obsługuje funkcji HDR. Czekamy na aktualizację systemu w przyszłości – takowa powinna wkrótce nastąpić. Ogromną atrakcją w przypadku telewizorów marki Philips jest system barwnego podświetlenia Ambilight, który idealnie sprawdza się przy graniu na konsolach czy PC. Jest to element, którego nie doświadczymy u innych producentów telewizorów. Wydaje się on wręcz stworzony właśnie do tego typu zastosowań. Zobaczcie zresztą sami: Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska. Jeżeli chodzi o system operacyjny, to Philips PUS8807 oparty jest na jeszcze szybszej i bogatszej platformie Android TV 11, która zapewni nam wszystko to, czego oczekujemy od telewizora smart. Dostępność wszystkich obecnych na rynku aplikacji do streamingu wideo to tylko jedna z wielu zalet tej wersji oprogramowania. Android TV ma dokładnie taki sam wygląd i większość funkcjonalności na każdym telewizorze z tym systemem, więc przesiadka z telewizora innej marki wspieranego przez to oprogramowanie nie będzie problemem. Zapewnia nam to również dostęp do wszystkich obecnych na Android aplikacji do streamingu wideo, m.in. Player, Disney+, HBO Max, Apple TV, Netflix, Rakuten TV, Amazon Prime i wiele innych. Żeby zainstalować dodatkowe aplikacje, musimy wyszukać je w aplikacji ”Google Store”. Android TV umożliwia nam również pobieranie gier ze sklepu Google Play oraz podłączenie kontrolera do grania ,co jest bardzo ciekawym dodatkiem do wszystkich innych funkcji oferowanych przez system. Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, które mamy do dyspozycji w Philips PUS8807, jest Google Assistant. Obsługuje on komendy głosowe w języku polskim, co może bardzo ułatwić wyszukiwanie interesujących nas treści, bądź powiedzieć nam chociażby jaka jest dzisiaj temperatura. Philips PUS8807 jest wyposażony we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, które umożliwią bezproblemowe korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC, a także z kablówki i telewizji satelitarnej (DVB-S/S2). Interfejs wbudowanych tunerów telewizyjnych jest bardzo przejrzysty i funkcjonalny, możemy w nim zobaczyć miedzy innymi informacje na temat rozdzielczości i głębi bitowej obrazu jak i sprawdzić rozkładówkę dostępnych programów telewizyjnych. Wbudowany system audio 20W gra całkiem przyjemnie jak na tą półkę cenową, wspiera on również technologię DTS Play-Fi umożliwiającą bezprzewodowe podłączenie głośników które znajdują się w innych pomieszczeniach. Dla osób które, oczekują trochę więcej od głośników, polecamy dedykowane soundbary od Philipsa: W kwestii płynności ruchu trzeba jednak uważać z upłynniaczem obrazu, który nieumiejętnie ustawiony potrafi wywołać efekt opery mydlanej w filmach i serialach. Trzeba tez wspomnieć o autorskiej i unikalnej dla Philipsa technologii Ambilight3, która za sprawą 3-stronnego podświetlenia pozwoli nam jeszcze bardziej zanurzyć się w wyświetlanych treściach czy to filmowych czy z gier, a najnowsza wersja systemu Android TV11, daje nam szybki i prosty dostęp do wszystkich funkcji i programów dostępnych obecnie na rynku w tym najnowszego Disney+. Oczywiście telewizor nie jest idealny i posiada kilka mniejszych mankamentów, jak np. dosyć niska jasność i błędy w oddaniu niektórych barw w HDR, ale ciężko znaleźć telewizor w tym budżecie, który radziłby sobie z tym perfekcyjnie. Jeżeli poszukujesz drogi czytelniku telewizora uniwersalnego za nieduże pieniądze, który wyróżni się w salonie dzięki systemowi Ambilight, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że testowany Philips spełni twoje wymagania. ps. Niniejszy test tyczy się modelu telewizora o przekątnej 55″ z matrycą IPS. Inne przekątne mogą posiadać matrycę VA, a więc test telewizora z taką matrycą pojawi się w przyszłości. Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips Telewizor testowany przez: Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: Przeczytaj więcej na temat produktów firmy Philips: (98263)
oraz w temacie: Wielki test kalibracji Kontrast i czerń
Jakość efektu HDR
Odwzorowanie ruchu
Granie na konsoli i PC
Rodzaj sygnału
Opis
Ustawienia telewizora
Wynik
[GRY] 1080p
Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w rozdzielczości Full HD
“Gra”
17 ms
[GRY] 1080p + HDR
Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR
“HDR-Gra”
17 ms
[GRY] 1080p 120Hz
Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w rozdzielczości Full HD i 120Hz
“Gra”
7 ms
[PC] 4K @ 4:4:4
Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)
“Monitor”
17 ms
[GRY] 4K
Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR
“Gra”
17 ms
[GRY] 4K + HDR
Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR
“HDR-Gra”
17 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz
Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek
“ISF-Noc”
107ms
Rodzaj funkcji
Opis
Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach.
TAK
VRR AMD FreeSync Premium
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD)
TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA)
NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie.
TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością)
TAK (ale brak pełnej pionowej rozdzielczości)
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz
TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz
TAK
Dolby Vision dla gier 4K 60Hz
Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania
TAK
Dolby Vision dla gier 4K 120Hz
Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania
NIE
QFT (szybka transmisja ramek)
Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms.
b.d.
Android TV 11 – system multimedialny
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC, satelitarna, kablowa
Jakość dźwięku
Dostępność Media Expert
Model
Cena (w PLN)
Soundbar PHILIPS TAB8505/10 Srebrny
1 089.00 zł
Soundbar PHILIPS TAB8805/10 Czarny
1 699.00 zł
Wyniki testu
Zalety
Wady
Podsumowanie i ocena
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.