Samsung w 2015 roku: Wywiad na temat przyszłości firmy z Michael Zoeller – European Sales & Marketing Director TV/AV

Samsung w 2015 roku: Wywiad na temat przyszłości firmy z Michael Zoeller – European Sales & Marketing Director TV/AV

25
0

Samsung TV w 2015 roku

W tym roku jak już pewnie zauważyliście mieliśmy okazję osobiście odwiedzić targi CES w Las Vegas. Wyprawa długa i męcząca ale warta grzechu! Na miejscu poznaliśmy większość trendów jakie zapanują w 2015 roku.
 

Gmeru zaraz po wyjściu z konferencji Samsunga

 
Jednym z głównych tematów, które nas bardzo ciekawiły była obecna sytuacja firmy Samsung. Światowy numer jeden wśród producentów wyprodukował w 2014 roku jedne z najlepszych telewizorów UHD na rynku  – HU8500, jak i również świetne modele Full HD w postaci chociażby fantastycznego H6400, który zebrał na całym świecie wysokie oceny – także w naszym profesjonalnym teście. Powtórzenie sukcesu z roku na rok nigdy nie było łatwe do osiągnięcia, a kiedy jest się na samym szczycie, zawsze istnieje ryzyko straty prowadzenia.
 
Jednak koreański gigant na pewno nie zamierza poddawać się bez walki, dając wyraźnie do zrozumienia, że w technologii LED/LCD pozostało jeszcze dużo do zrobienia. Podczas gdy główny konkurent zajmuje się wprowadzaniem przyszłościowej technologii OLED, Samsung nie jest jeszcze przekonany czy owa technologia jest już dostępna na masowy rynek.
 
Włodarze firmy są przekonani, że mogą zapewnić obraz porównywalnej jakości do OLED przy użyciu wyświetlaczy LCD, jednak przy bardziej konkurencyjnej cenie. Zdaniem firmy wyświetlacze LED/LCD są lepiej przystosowane na zmianę standardu wideo. Dowodem na to ma być stoisko Samsunga, bardziej skupiającej się na pokazaniu nowych technologii, niż nowych modeli TV.
 
Kluczowa jest tu koncepcja telewizora Super Ultra High Definition  – SUHD, łączącego w sobie High Dynamic Range z lepszym poziomem czerni oraz ulepszonym odwzorowaniem kolorów. Korzysta również z 10-bitowego wideo i technologii Quantum Dot, w celu zapewnienia lepszej wydajności, którą to zaprezentowano na zamkniętej sesji.
 
Początkowo nowe urządzenie SUHD zostało zestawione z trzema innymi TV – modelem Samsunga z ubiegłego roku, OLED TV i plazmowym TV. Producent chciał zaprezentować  jak imponującą czerń jest w stanie osiągnąć, porównywalną z czernią wyświetlaczy plazmowych czy OLED, ale zarazem przy możliwości reprodukcji bardzo jasnych obrazów, znacznie przekraczających możliwości pozostałych technologii.

3.jpg 4.jpg

W przypadku tej prezentacji Samsung użył standardowej treści  o jasności 100 nitów, w palecie barw Rec.709. W tym przypadku SUHD wyglądał na bardzo jasny, jednak nieco “wyprany” ;) (nie miał szans pokazać szerokiej palety barw więc w sumie nie ma co się dziwić ) w stosunku do wyświetlacza plazmowego, a w szczególności w odniesieniu do OLEDa. Jednak nowy model z pewnością może dostarczyć efektowny obraz, nawet bez treści przygotowanej do HDR.
 
W rzeczywistości standardy wideo są właśnie aktualizowane i chociaż nowe standardy nie zostały jeszcze ostatecznie zdefiniowane, nowa linia telewizorów SUHD  od Samsunga powinna być w stanie im podołać, niezależnie od tego jakie ostatecznie będą. Dowodem jest druga demonstracja, w której urządzenie SUHD zestawione zostało z normalnym telewizorem LED i monitorem referencyjnym.
 
Tu z kolei prezentowanym materiałem był film Life of Pi, zremasterowany do HDR z paletą barw P3/DCD, a wyniki były imponujące. Dzięki wykorzystaniu technologii Quantum Dot, telewizory SUHD bez problemu osiągnął paletę barw DCI. Natomiast wraz z zastosowaniem matrycy VA, zwiększenia ilości stref wygaszania i bezpośredniego podświetlenie, oznacza, że poprawie uległa czerń oraz jednolitość obrazu. Już w tym momencie można napisać, że firma zyska w końcu model, który będzie mógł bez problemu konkurować z najwyższymi seriami premium Panasonica czy Philipsa. Póki co tego typu highendu brakowało u Samsunga w najdroższych modelach. 
 

12.jpg

 
Przy użyciu powyższego materiału, zauważyć można było szerszy zakres dynamiczny, głęboką czerń i jasne elementy, co wyraźnie ukazało rzeczywisty wpływ na obraz. Telewizor zmniejsza także moc w ciemniejszych partiach obrazu, zwiększając w jaśniejszych, rozszerzając tym samym zakres dynamiczny. Na koniec Samsung zaprezentował różne sceny z filmu Exodus: Gods and Kings, który tak jak wcześniej zremasterowany został w 4K HDR z paletą P3/DCI, a rezultaty na dużym, 77-calowym ekranie były ponownie imponujące. Wszystkie te elementy zostały połączone razem, by zapewnić jedne z najlepszych obrazów, widziane do tej pory na telewizorach LED/LCD. 
 
Co więcej Samsung jest również zaangażowany w nowo powstałe porozumienie Ultra HD Alliance, stworzone w celu odróżnienia niższych modeli UHD TV od klasy Premium, oraz zajęcia się problemem braku rzeczywistej treści 4K. Porozumienie obejmuje producentów, studia, dystrybutorów oraz zakłady post-produkcyjne i działać będzie w porozumieniu z innymi organizacjami jak Blu-ray Disc Association (BDA), aby stworzyć nowe standardy dla UHD.
 
Będzie to na pewno HDR (1000nit), szersza paleta barw (prawdopodobnie P3/DCI), krzywa gama BT 1886, D65 dla bieli, 10-bitowe wideo i kodowanie HEVC. Wszystkie nowe telewizory Samsunga będą certyfikowane jako zdolne do osiągnięcia tych nowych norm, a tym samym oznaczone jako Advanced Premium UHD TV. Patrząc na zagadnienie w szerszej perspektywie jest to dobra wiadomość, pokazująca, że przemysł dąży nie tylko do zwiększania rozdzielczości ale także poprawy innych walorów obrazu, w celu sprostania dzisiejszej technologii.
 

9.jpg

7.jpg 8.jpg

 

(25)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

12
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x