Prezentacja prasowa Sony Professional 2015
Jesteśmy właśnie po oficjalnym prasowym pokazie firmy Sony Professional. W tym roku firma przygotowała pokaz a właściwie dwie jego części wyraźnie podzielone na projektory skierowane do profesjonalnych prezentacji w szkołach, na uniwersytetach czy w innych dużych salach wykładowych jak również zaawansowanych projektorów 4K oraz Full HD do kina domowego o których już w tym roku mogliście przeczytać na naszym portalu. Uczestnicy mogli także zobaczyć w akcji działanie kamery PTZ – Sony SRG-300SE.
Premiera prasowa najnowszych projektorów do kina domowego 4K
Najnowsze projektory kina domowego 4K oraz Full HD firmy Sony opisywaliśmy już dla Was kilka razy w tym roku. Co ważne już je testujemy a efekty zobaczycie w naszym dziale testy w najbliższych tygodniach (na początek model Full HD HW65 oraz model 4K VW520). Dla przypomnienia firma zaprezentowała nowości z gamy dostępnej w 2015 roku czyli model Full HD – Sony VPL-HW65ES jak również modele 4K – VPL-VW320ES oraz VPL-VW520ES. Zapraszamy do tego tematu na pełną relację z pokazu.
Prezentacja najnowszych projektorów laserowych Sony 3LCD 2015
Kolejną częścią prezentacji był pokaz najnowszych projektorów z laserowym źródłem światła przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Modele Sony 3LCD – VPL-FHZ60 i VPL-FHZ65 to kolejna ewolucja w temacie lasera zapoczątkowana rok temu. Firma cały czas usprawnia urządzenia i proponuje kolejne korzyści dla firm lub osób, które zdecydują się na korzystanie w swoich salach z tych właśnie produktów. Informacje o urządzeniach znajdziecie na stronie producenta.
Dwa spośród nowych projektorów (VPL-FHZ65 i VPL-FHZ60) to modele 3LCD z laserowym źródłem światła Z-PhosphorTM. Dołączają one do pierwszego na świecie projektora laserowego 3LCD VPL-FHZ55, który ma jasność 4000 lumenów i jest często wybierany do mniejszych pomieszczeń, oraz do modelu VPL-FHZ700L o jasności 7000 lumenów, przeznaczonego do większych obiektów w edukacji, biznesie, administracji publicznej i muzealnictwie.
W ofercie Sony pojawią się również funkcjonalne i zapewniające wysoką jakość obrazu modele VPL-FH65 i VPL-FH60 z tradycyjną lampą.
Nowe projektory mają rozdzielczość WUXGA (1920 x 1200), a dzięki technologii paneli BrightEra® odznaczają się żywą, naturalną kolorystyką wyświetlanego obrazu. Ich jasność wynosi 6000 lumenów (VPL-FHZ65, VPL-FH65) lub 5000 lumenów (VPL-FHZ60, VPL-FH60).
Dla zapewnienia jeszcze wyższej jakości obrazu wszystkie modele są wyposażone w firmowe technologie zapożyczone z zaawansowanych projektorów do kina domowego: „Reality Creation” i „Contrast Enhancer”. Pierwsza z nich to specjalny algorytm, który przetwarza wszystkie sygnały wejściowe w celu poprawy szczegółowości, wyrazistości i ostrości obrazu oraz zwiększenia jego rozdzielczości. Technologia Contrast Enhancer automatycznie steruje kontrastem, tak aby zapewnić optymalne warunki oglądania i najlepszą widoczność detali. Oba te rozwiązania przyczyniają się do poprawy doznań wizualnych niezależnie od miejsca instalacji projektorów.
Z myślą o klientach, dla których duże znaczenie ma wierna reprodukcja kolorów, nowe projektory są wyposażone w funkcje regulacji przestrzeni barw i korekcji koloru. Pierwsza z tych funkcji pozwala na wybór trzech wstępnie zaprogramowanych ustawień przestrzeni barw, jak również na indywidualne korygowanie składowej czerwonej, zielonej i niebieskiej. Korekcja koloru służy natomiast do precyzyjnej regulacji odcienia, jaskrawości i nasycenia sześciu zakresów koloru.
— Nasza strategia sprzedaży produktów opartych na technologii laserowej i lampowej jest bardzo prosta — mówi Robert Meakin, menedżer ds. marketing projektorów B2B w Sony Professional Europe. — Oferujemy naszym partnerom i klientom urządzenia z obu grup, pozwalając im na wybór modelu najlepiej dostosowanego do potrzeb. Wprowadzenie czterech nowych modeli stanowi kontynuację tej strategii i umożliwia naszym klientom uzyskanie nieosiągalnej dotychczas jakości obrazu.
— Dzięki opracowanemu przez Sony systemowi lasera Z-Phosphor nowe projektory są źródłem silniejszych przeżyć wizualnych — dodaje Meakin. — Bez względu na to, czy klient wybierze zalety projekcji laserowej, czy bardziej ekonomiczne rozwiązanie oparte na lampach, uzyska najwyższą jakość obrazu.
Nowe modele laserowe łączą wszystkie zalety tej technologii z nowo zaprojektowaną obudową. Laserowe źródło światła eliminuje czekanie na rozgrzanie i wystygnięcie lampy, ograniczony zakres kątów instalacji projektora oraz trudności z równoczesnym uzyskaniem wysokiej jasności i wysokiej rozdzielczości.
Dzięki funkcji szybkiego włączania/wyłączania lampa osiąga odpowiednią jasność w ciągu zaledwie 7 sekund od włączenia. Dostępny jest ponadto tryb szybkiego ponownego uruchomienia. Dzięki niemu użytkownik może wyłączyć projektor, a następnie w wybranym przez siebie czasie — 10 lub 30 minut — ponownie go włączyć w ciągu zaledwie 1 sekundy. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy między zajęciami lub spotkaniami organizowane są przerwy.
Laserowe źródło światła może pracować bez konserwacji nawet przez 20 000 godzin. Jego połączenie z szeregiem energooszczędnych funkcji sprawia, że nakłady na sprzęt i eksploatację w całym okresie użytkowania okazują się znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnych projektorów lampowych.
Użytkownicy projektorów laserowych mogą skorzystać z trybu stałej jasności, który zapewnia niezmienną jasność źródła światła w całym oczekiwanym okresie eksploatacji, przy około 25% mniejszej wydajności świecenia.
Wszystkie cztery modele są wyposażone w łącze HDBaseTTM. Pozwala ono przesyłać jednym kablem o długości do 100 metrów wszystkie sygnały: wideo, audio, sterujące i IP. Ułatwia tym samym łączenie urządzeń i zmniejsza całkowity koszt systemu.
Nowością jest zintegrowana osłona złączy, która umożliwia poprowadzenie przewodów w taki sposób, że są one niewidoczne z boku. Zintegrowana osłona eliminuje zewnętrzne pokrywy kabli, które zwiększają rozmiary instalacji.
Projektory są ponadto wyposażone w elektryczny system zmiany osi obiektywu w szerokim zakresie (Lens Shift). Umożliwia on instalację sprzętu w trudnych warunkach: wysoko nad ekranem albo obok biegnącej po suficie instalacji ogrzewania, wentylacji bądź klimatyzacji.
Nowe modele można wykorzystywać z różnymi opcjonalnymi obiektywami, przeznaczonymi do niestandardowych instalacji. Ich oferta obejmuje model o współczynniku projekcji 0,65:1, służący do wyświetlania do z małej odległości, jak również model o współczynniku do 4,84:1 umożliwiający instalację z dala od ekranu. Wymianę obiektywów przyspiesza i upraszcza bagnetowy system mocowania.
Harmonogram wprowadzania nowych projektorów w Europie przedstawia się następująco:
• VPL-FHZ65, 6000 lm, WUXGA, laser — sierpień 2015 r.
• VPL-FHZ60, 5000 lm, WUXGA, laser — wrzesień 2015 r.
• VPL-FH65, 6000 lm, WUXGA, lampa — listopad 2015 r.
• VPL-FH60, 5000 lm, WUXGA, lampa — październik 2015 r.
Unikalna instalacjaz wykorzystaniem kamery PTZ – Sony SRG-300SE – Sushi Life!
Zaprezentowanie działania takich kamer jak te z profesjonalnej serii SRG może i jest proste ale zrobić to w ciekawy i oryginalny sposób to już spore wyzwanie Jednak okazuje się, że można wpaść na interesujący pomysł, który nawet mniej sexy produkt pozwoli zapamiętać na dłużej. Ponieważ znajdowaliśmy się w bardzo fajnej restauracji IZUMI z Sushi na czele – kamera została zainstalowana na kuchni. My znajdowaliśmy się piętro wyżej ale bez problemu na ogromnym, 75 calowym monitorze Sony B2B FW-75X8570C z systemem Android obserwowaliśmy co dzieje się tam Live. Całość była obsługiwana zdalnie za pomocą streamu na komputerze znajdującym się przy telewizorze.
Przy okazji firma Sony ogłosiła wprowadzenie na rynek kamery SRG-120DU. Należy ona do wspomnianej już serii SRG, którą tworzą zdalnie sterowane kamery PTZ (Pan-Tilt-Zoom) o wysokiej rozdzielczości, takie jak SRG-300SE, SRG-120DH i SRG-300H. Model SRG-120DU jako pierwszy w tej serii jest wyposażony w łącze USB 3.0 i zgodny ze standardem urządzeń wideo UVC.
Kamera SRG-120DU wyróżnia się wyjątkową łatwością nawiązywania profesjonalnej komunikacji wizualnej w środowisku komputerowym. Można ją bezpośrednio podłączać do urządzeń klasy UCC (Unified Communications, Collaboration) oraz sprzętu do strumieniowej transmisji multimediów. Urządzenie doskonale sprawdza się w małych i średnich pomieszczeniach. Ma szeroki kąt widzenia (71°), system automatycznego ustawiania ostrości, zoom optyczny 12x oraz 12-krotny zoom cyfrowy. Zwarta, lekka konstrukcja typu „wszystko w jednym” ułatwia instalację w różnych miejscach, a srebrna obudowa sprawia przyjemne wrażenie wizualne.
Kamera SRG-120DU daje pogląd na przyszłe, niedrogie rozwiązania przeznaczone do rejestracji materiału wideo o wysokiej jakości z użyciem standardowego sprzętu komputerowego. Dzięki łączu USB 3.0 firmy i uczelnie zyskują możliwość nagrywania i transmitowania na żywo obrazu o studyjnej jakości w tempie do 60 klatek na sekundę — bez korzystania ze specjalistycznych urządzeń przechwytujących.
— Uniwersalność nowej kamery SRG-120DU pozwoli różnym podmiotom wykorzystywać rozwiązania wideokonferencyjne o wysokiej jakości do usprawnienia wewnętrznej współpracy — mówi Alessandro Marcello, menedżer produktów i rozwiązań do komunikacji wizualnej w Sony Europe. — Dzięki wejściu USB 3.0 kamerę można z łatwością podłączyć do komputera i praktycznie w każdym miejscu stworzyć warunki do profesjonalnej współpracy wizualnej.
Choć kamera SRG-120DU jest równie łatwa w użyciu jak kamery internetowe powszechnego użytku, przewyższa je jakością obrazu. Model SRG-120DU pozwala na szybką transmisję sygnału wideo bez kompresji, a tym samym na uzyskanie obrazu Full HD o wysokiej jakości. Dzięki najnowszym osiągnięciom w technologii przetwarzania obrazu stale dostosuje się do różnych, nawet najtrudniejszych warunków oświetlenia. Jego wyposażenie obejmuje czuły przetwornik Sony Exmor™ CMOS typu 1/2,8″ oraz najnowszą technologię View-DR™. Ta ostatnia zapewnia niezwykle szeroki zakres dynamiki, a w połączeniu z technologią Sony Wide-D kompensuje światło w tle lub inne trudne warunki oświetlenia. Do zmniejszenia poziomu szumów i uzyskania wyraźnego obrazu przy słabym oświetleniu przyczynia się technologia XDNR. Kamera pozwala też szybko i cicho regulować obrót, przechylenie i przybliżenie. Głośność silnika nie przekracza 35 dB, dzięki czemu urządzenie idealnie nadaje się do użytku w szpitalach, pomieszczeniach dydaktycznych, salach konferencyjnych i innych miejscach, w których niedopuszczalny jest zwiększony poziom hałasu.
Do nastawania obrotu, przechylenia i przybliżenia wykorzystywany jest protokół VISCA i złącze RS-232C (szeregowe) lub RJ-45 (IP). Umożliwia to zarówno sterowanie lokalne, jak i zdalne. Zgodność z pilotem IP Sony RM-IP10 oznacza możliwość wygodnego regulowania obrotu, przechylenia oraz przybliżenia przy użyciu optycznego, trzykierunkowego joysticka. 16 programowalnych ustawień pozwala operatorowi zmieniać położenie kamery jednym kliknięciem, bez ponownego komponowania ujęcia. W rezultacie zamiast nieprzyjemnych dla oka, skokowych zmian obrazu uzyskuje się płynne przejścia. Oprogramowanie komputerowe do sterowania produktami z serii SRG umożliwia osiągnięcie doskonałych efektów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom, a profesjonalistom zapewnia dostęp do pełnego zestawu funkcji, takich jak ekspozycja, balans bieli czy wzmocnienie.
Kamera SRG-120DU będzie dostępna w Europie we wrześniu 2015 r.