MEGA-TEST: odbiornik SAT Technisat DiGYBOXX HD C+

MEGA-TEST: odbiornik SAT Technisat DiGYBOXX HD C+

350
0

Dodany obrazek

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Tuner SAT DiGYBOXX HD C+

Dzisiaj, dzięki uprzejmości firmy Technisat Digital Sp. z o.o. trafił na nasz warsztat testowy – najnowszy odbiornik satelitarny tej firmy o nazwie DiGYBOXX HD C+.

Na początek kilka słów o firmie, informacje zaczerpnięte z firmowej strony internetowej.

Grupa TechniSat projektuje i produkuje urządzenia elektroniki użytkowej, jak również produkty informatyczne – wszystko to na terenie Unii Europejskiej. Od czasu założenie w 1987 roku, grupa jest wiodącym dostawcą urządzeń do odbioru telewizji satelitarnej oraz produktów technologii cyfrowej w Niemczech i Europie.
Dzięki rozszerzeniu swojej oferty o telewizory LCD, samochodowe odbiorniki radiowe, nawigacje, oraz produkty komputerowe, TechniSat oferuje obecnie kompletną gamę produktów. Produkty TechniSat to synonim najwyższej jakości, gdyż są produkowane we własnych zakładach produkcyjnych na terenie Unii Europejskiej. Innowacyjne produkty są projektowane w centrum badań i rozwoju w TechniSat Digital w Dreźnie (Niemcy). Produkcja ma miejsce w trzech fabrykach w Niemczech: TechniSat Elektronik Thüringen GmbH (Dippach/ Eisenach), TechniSat Vogtland GmbH (Schöneck) i TechniSat Teledigital GmbH (Stassfurt), oraz jednej fabryce w Polsce – TechniSat Digital Sp. z o.o. w Obornikach Śląskich pod Wrocławiem. Dystrybucja produktów następuje przez autoryzowanych profesjonalnych sprzedawców TechniSat. Nasze Działy Sprzedaży i Serwisu obsługują i zaopatrują w produkty TechniSat ponad 10 000 sklepów na terenie całych Niemiec i Europy.Z powyższego nasuwają się dwa ważne wnioski:
– produkcja urządzeń odbywa się nie w Chinach czy innym kraju o taniej sile roboczej tylko w Niemczech lub w Polsce,
– firma korzysta z własnych projektów i rozwiązań korzystając z centrów badań i rozwoju umiejscowionych także w Niemczech i w Polsce.

Przejdźmy do urządzenia.

WPROWADZENIE.

DiGYBOXX HD C+ jest uniwersalnym dekoderem SAT z jednym slotem CI/CI+ oraz jednym slotem CA obsługującym system dostępu warunkowego Nagra i Conax. Oznacza to że odbiornik w czytniku CA bez problemu odsłuży karty kodowe dwóch polskich operatorów platform satelitarnych tj. Cyfra + (stąd oznaczenie C+ w nazwie oraz na opakowaniu) oraz platformy n w postaci telewizji na kartę SD (tnk SD) i nowej oferty Smart HD. I tak też jest w rzeczywistości, odbiornik bez problemów obsługuje i odkodowuje kanały z tych ofert. W czytniku CI/CI+ odbiornik powinien obsłużyć bez problemu dowolne moduły CI/CI+ będące na rynku, a z polskich operatorów SAT obsługuje wszystkich tj. Cyfra +, Polsat Cyfrowy, n na kartę (nnk) oraz telewizja na kartę HD (tnk HD). Niestety to ostatnie wiąże się z koniecznością dokupienia dodatkowego modułu CI/CI+ danego operatora. Nie wgłębiając się w szczegóły techniczne odbiornik obsługuje standardy DVB-S/S2 przewidziane dla cyfrowej telewizji satelitarnej w standardzie kodowania MPEG-2 i MPEG-4. Odbiornik obsługuje też dźwięk w formacie Dolby Digital +. Wyjście HDMI w wersji 1.3 z HDCP z sygnałem max. do 1080i/50Hz dopełnia reszty. Czyli po kątem możliwości odbioru telewizji SAT na polskim rynku jest kompletny.
Odbiornik pozycjonowany jest w cenie detalicznej 399 zł i wydaje się, że jego funkcjonalność i możliwość zastosowania do oglądania programów oferowanych przez polskich nadawców SAT w pełni temu odpowiada. Zobaczymy jak będzie w praktyce.
Dodam jeszcze, że odbiornik wyprodukowano w Polsce, w fabryce Technisata w Obornikach Śląskich. Podkreślam … wyprodukowano w całości, a nie dokonano montażu z gotowych podzespołów. Miałem kiedyś przyjemność wizytować linie montażowe Technisata w Obornikach, robią ogromne wrażenie.

OPAKOWANIE.

Poniżej opakowanie odbiornika, jak zwykle w charakterystycznych dla Technisata żółtych kolorach. Na froncie umieszczono znaki Cyfry + jako odbiornika dedykowanego dla tej platformy z kuponem uprawniającym przy podpisaniu umowy do 1-ego miesiąca Cyfry + gratis. Z tyłu oprócz opisu podstawowych danych technicznych odbiornika i funkcjonalności także loga własnych kanałów Cyfry +. W końcu po coś klient kupuje ten odbiornik.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Po otwarciu pudełka w oczy rzucają się dwie rzeczy godne podkreślenia:
– 3-letnia gwarancja Technisata (po rejestracji produktu) – to rzecz rzadka w ofercie producentów dekoderów SAT w Polsce,
– opasła, 100-u stronicowa instrukcja obsługi w języku polskim – w sposób kompletny i wyczerpujący opisująca zagadnienia dotyczące odbiornika.

Dodany obrazek

Oczywiście sam odbiornik, pilot zdalnego sterowania, baterie, zewnętrzny zasilacz oraz kabel HDMI. Takie wyposażenie pozwala uzytkownikowi natychmiastowe podłaczenie odbiornika do anteny SAT i do telewizora i cieszenie się odbiorem programów niekodowanych (FTA) z satelity.

Dodany obrazek

WYGLĄD, OBUDOWA, ZŁĄCZA.

Odbiornik wykonano całkowicie z plastiku bardzo wysokiej jakości. Niektórzy mogą odebrać to jako wadę preferując obudowy metalowe. Ta tutaj jest znakomicie “wyprasowana”, wszystko ładnie i dobrze do siebie pasuje, nic nie odstaje, nic nie trzeszczy. Obudowa to standardowe mniej więcej 2/3 obudowy typu Hi-Fi a dokładne wymiary to 280mm x 131mm x 38mm. Waga ok. 490g.
Front wykonano z przezroczystego akrylu ukrywając za nim wyświetlacz numeryczny świecący na zielono i pokazujący numery kanałów oraz inne przydatne informacje. W trybie normalnym po wyłączeniu, a raczej uśpieniu odbiornika wyświetlacz pokazuje aktualny czas. Wyświetlacz nie wali po oczach, a po uśpieniu odbiornika jest lekko przyciemniany aby nie razić np. z w nocy. W trybie ekologicznym odbiornik wyłącza się całkowicie, dzięki temu odbiornik pobiera mniej niż 1W, a wyświetlacz nic nie pokazuje.
Dla purystów oszczędzania watów podaje dokładne dane poboru mocy:
– tryb standby bez zegara – 0,5 W
– tryb pracy – 7,5W
– tryb pracy z zasilaniem konwertera LNB – 18W.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Pokrywa ma w górnej części nacięte otwory wentylacyjne, chyba trochę na wyrost ponieważ wyrzucenie sekcji zasilania na zewnątrz spowodowało, że odbiornik praktycznie wcale się nie grzeje.

Dodany obrazek

Na górnej części obudowy umieszczono podstawowe klawisze sterowania ale zapewne i tak wszyscy będą korzystać z pilota.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Złącza CI/CI+ i CA na karty i moduły umieszczono z boku z lewej strony w lekko wyfrezowanej szczelinie. Powoduje to, że po włożeniu kart lub modułów nie wystają one za obrys obudowy. Bardzo zgrabne i zasadne posunięcie. Znam rozwiązania gdzie sloty te umieszczono z tyłu odbiornika, są wtedy gorzej dostępne ale nie szpecą obudowy. Standardowo umieszcza się je z przodu obudowy pod klapką ale rozwiązanie zastosowane tutaj łączy funkcjonalność z estetyką, front jest płaski, bez klapki oraz wygląda elegancko.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Z tyłu także porządek. Od lewej gniazdo do podłączenia zasilacza, gniazdo antenowe typu F do podłączenia z konwerterem LNB (potocznie z anteną satelitarną), gniazdo IR, gniazdo USB 2.0 (host) do podłączenia nośników pamięci np. zewnętrznego dysku twardego HDD do nagrywania programów TV albo pamięci flash na USB-stickach do odtwarzania zawartości multimedialnych (muzyka MP3, obrazy i zdjęcia JPG oraz filmy MPG). Potem złącze sieciowe RJ45 Ethernet w standardziee10/100baseTx, złącze HDMI v1.3 z HDCP do podłączenia do telewizora, projektora lub amplitunera. Kolejno zaznaczone … uwaga … na żółto cyfrowe coaxialne wyjście audio (dlaczego Technisat nie zastosuje standardowego koloru pomarańczowego? … wiem, stosuje standardowe potrójne gniazda do zastosowań AV), biało czerwone wyjście analogowe audio oraz Euroscart z wyjściem FBAS lub S-video.
Połączenia są kompletne, niczego nie brakuje. Można podłączyć się do nowoczesnego telewizora HD oraz do starych telewizorów kineskopowych. Wspominam o tym bo czasami producenci z oszczędności, nazywająć to nowoczesnością, stosują tylko gniazda HDMI i nasza ukochana babcia może mieć problem. Dla porządku przyczepić się można tylko do braku przelotki SAT czyli dodatkowego wyjścia sygnału na drugi odbiornik SAT ale to są rozwiązania dla maniaków SAT, a nie normalnych zjadaczy chleba i oglądaczy telewizji, poza tym można to rozwiązać inaczej.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Pilot standardowy dla Technisata. Dobrze leży w dłoni, klawisze wyraźnie opisane i czytelne. Jest OK. Nad wyglądem nie dyskutuję.

Dodany obrazek

BUDOWA WEWNĘTRZNA.

Producent wykorzystał pojemność obudowy na maksa. Widać, że jest to układ projektowany od początku przez inżynierów Technisata. Jego sercem jest znany i ceniony układ od STMicroelectronics o symbolu STi7111 (http://www.st.com/in…duct/204735.jsp). Jest to kompletna, szybka kość do obsługi dekodera SAT, w tej chwili do zdobycia w rozsądnych pieniądzach ale wcale nie najtańsza bo w segmencie z najniższej półki cenowej królują procesory Ali. STi stosowała m.in. firma ADB w dekoderach nbox dla platformy n w czasach kiedy kość kosztowała jeszcze fortunę. Chwała inżynierom Technisata, że sięgnęli po to znakomite i sprawdzone rozwiązanie. Uprzedzając trochę fakty, bazując tylko na budowie stwierdzam że dekoder jest szybki i się nie ślimaczy, nie trzeba czekac na wykonanie zadanego polecenia. Podsumowując jest to przemyślana konstrukcja dekodera na dobrej platformie sprzętowej.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

PIERWSZA INSTALACJA.

Po podłączeniu “do anteny satelitarnej” i do telewizora odbiornik uruchomił się w trybie pierwszej uproszczonej instalacji. Co jest bardzo ważne sam podał sygnał na złącze HDMI, nie trzeba było nic przełączać z pilota. Jest to duży plus ponieważ w dobie cyfrowego i analogowego przesyłania sygnału video dużo urządzeń na rynku przy pierwszej instalacji wymaga ręcznie “w ciemno” ustawienia jaki sygnał wyjściowy ma być podawany. Prowadzi to często do kłopotów z brakiem obrazu na ekranie TV (potocznie TV i urządzenie zewnętrzne się nie dogadują) i użytkownik może pomyśleć, że np. odbiornik jest uszkodzony. Tutaj rozwiązano to znakomicie. Duży plus, nawet nasza kochana babcia która kupiła sobie nowoczesny TV w Media Markcie po podłączeniu kablem HDMI sobie poradzi. Poniżej screeny obrazujące proces pierwszej instalacji:

Dodany obrazek

Jak widać odbiornik sam wykrył moją instalacje multiswitchową. Tuner pozwala na stosowanie przełączników DiSEqC w wersji 1.0 i 1.2 z obsługą SatCR.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Odbiornik dość szybko przeskanował satelity HorBird i Astra oraz automatycznie pobrał aktualną listę kanałów dla Cyfry +. Korzystając z okazji wpomnę, że za każdym razem gdy lista kanałów zostanie zmieniona przez operatora odbiornik sam automatycznie pobierze aktualną (z satelity HotBird).

Dodany obrazek

Odbiornik sam automatycznie sprawdza aktualność oprogramowania. Czyli obsługuje tryb OTA. Nowe oprogramowanie umieszczane jest przez Technisata na satelicie HotBird. Mozna również dokonać aktualizacji przez port USB, natomiast przez satelitę jest to prostsze i automatyczne. Od czasu zakończenia tego testu na satelicie pojawiło się nowe oprogramowanie poprawiające działanie slotów CI/CI+ odbiornika i zwiększające szybkość przełączania kanałów. Miejmy nadzieje, że Technisat będzie stale udoskonalał ten odbiornik umieszczając nowe wersje oprogramowania bo w przypadku innych odbiorników nawet tych z najwyższej półki bywało różnie.

Dodany obrazek

Odbiornik obsługuje EPG (elektroniczna informacja o programach i godzinach ich emisji) na max. 7 dni do przodu. Pierwsze pobranie danych zajmuję trochę czasu ale jest jednorazowe, potem uaktualnienia są niewidoczne dla użytkownika.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

DZIAŁANIE I OBSŁUGA ODBIORNIKA.

Proste menu. Proste sterowanie. Język polski jednym z kilkunastu do wyboru. Dobre tłumaczenie i opis funkcji To lubię. Nie trzeba się zastanawiać co producent miał na myśli. Brawo.

Dodany obrazek

Ale zdarzają się językowe wpadki do poprawki w następnym oprogramowaniu:

Dodany obrazek

Odbiornik umożliwia zaawansowane ustawienia. Np. wybór satelity, transpondera, parametrów kanałów. Programy można dodawać, usuwać, grupować, dowolnie ustawiać kolejność. Dostepne są 3 listy główne kanałów TV dla max. 5000 kanałów, kolejne 3 listy dla programów radiowych. Na wspólnej liście max. 4000 kanałów. Moim skromnym zdaniem wystarczy. Na ekranie wyświetlane sa podstawowe informacje o wyświetlanym kanale. Dostep do danych z EPG jest prosty i szybki. Dotępny jest wybór ścieżki dźwiękowej (języka), podpisów, synchronizacji AV oraz wybór PCM lub Bitstream na łaczu HDMI. Nie będę pisał o wszystkich funkcjach oferowanych przez odbiornik bo są one standardem wśród producentów na rynku.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Jak pokazałem wcześniej kompletny jest wybór satelit do instalacji wielokonwerterowej lub multiswitchowej. Odbiornik wyposażony jest w złącze ethernetoe do podłączenia do domowej sieci LAN (ręcznie lub z DHCP) i pracy z wykorzystaniem protokołów UPnP/DLNA. Przez złącze USB odczytywać można pliki multimedialne z muzyką, zdjęciami i filmami. Nie testowałem jakie pliki są odtwarzane a jakie nie, nie jest to główna funkcjonalnośc odbiornika. Zawsze naszego pena możemy wpiąć do telewizora. Do portu USB można podłaczyć adapter Wi-Fi i korzystać z domowej sieci bezprzewodowej.

Jeszcze kilka słów nt. jakości obrazu. Odbiornik jest odbiornikiem HD i knały HD wyglądają na nim świetnie. Choc do jakości dobrze nadawanych programów SD też nie można sie przyczepić. Moim zdaniem odbiornik pozwala na wyświetlanie obrazu video w ponadprzeciętnej jakości. Mam w domu kilka odbiorników SAT HD i Technisat wyróżnia się bardzo pozytywnie. Jest porównywalny z jakością uzyskiwaną z nboxa, a nawet lepszy w porównaniu z obrazem z nboxa uzyskanym przez złacze component ( z poprawiaczami). Odbiornik innej znanej polskiej marki został przez Technisata zdeklasowany. Obraz jest ostry, kolory prawidłowo nasycone. Jak to się mówi żyletka. I o to chodzi.

Obsługa dekodera jest prosta i intuicyjna. w przypadku kłopotów można skorzystać z funkcji Pomoc lub z dobrze napisanej instrukcji obsługi.

NAGRYWANIE PROGRAMÓW.

Modna ostatnio funkcjonalność cyfrowego nagrywania na dysk twardy jest tutaj obecna. Producent zaleca podłączanie dysków twardych z własnym zasilaniem, ja bez problemu podłączyłem 2,5″ dysk Samsunga o poj. 320 GB.
Do dyspozycji mamy trzy funkcjonalności. Tzw. TimeShift czyli nagrywanie bieżącego programu co pozwala nam na zapauzowanie w każdym momencie oglądanego programu i powrót do jego oglądania w dowolnie wybranej przez nas chwili. Np. przerwa na siusiu.
Druga funkcjonalność to ręczne nagrywanie oglądanego programu. w dowolnym momencie naciskamy przycisk nagrywania i nagrywanie się rozpoczyna i trwa do momentu naciśnięcia klawisza stop.
trzecia funkcjonalność to programowanie nagrywania czyli rozpoczęcia i zakończenia w interesującym nas momencie. mamy możliwość wyboru programu z EPG lub ręcznego wprowadzenia czasu startu i zakończenia nagrywania. Także z dodaniem marginesu bezpieczeństwa z przodu i z tyłu.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Co ważne odbiornik posiada tylko jeden tuner. W tym samym czasie możemy nagrywac i oglądac ten sam program. No cóż, za 399 zł trudno wymagać więcej.
Dekoder dysponuje dodatkową funkcjonalnością pozwalającą na prostą edycję nagranych materiałów np. w celu wycięcia reklam.
Oczywiście dysk z nagranymi programami będzie odtwarzany wyłącznie z odbiornikiem z którego dokonano nagrania.
Dodatkową ciekawą funkcja jest timer przełączania kanałów.

WSPÓŁPRACA Z KARTAMI I MODUŁAMI.

No i na deser pozostała rzecz najważniejsza. Kupiliśmy już tego Technisata i co możemy na nim pooglądać?
Ano na początku “prawie” nic. Będziemy mieli dostęp do kanałów niekodowanych (FTA) z tej satelity na jaką mamy ustawioną antenę. Jeśli jest to HotBird i/lub Astra to będzie to kilkanaście kanałów polskojęzycznych. Ustawiona i wgrana przez odbiornik lista kanałów pokaże nam ciemność.
Aby stała się jasność należy włożyć do odbiornika odpowiednią kartę.
Najprostszym wydaje się skorzystanie z karty tnk SD. Karta jest tania i powszechnie dostępna, a płatność za wybrane pakiety odbywa się na zasadzie pre-paid czyli podobnie jak w telefonach komórkowych na kartę. Producent zachęca do skorzystania z oferty Cyfry + kusząc jednym miesiącem za darmo. Nalezy podpisać umowę z operatorem, otrzymaną kartę włożyć do odbiornika i cieszyć się programami w ilości zależnej od zasobności naszej klieszeni czyli wysokości miesięcznego abonamentu.
Moim zdaniem najrozsądniejsza jest opcja skorzystania z nowej oferty Smart HD, gdzie dostępnych mamy w pakiecie bez opłat 5 programów HD: TVP1 HD, TVP2 HD, TVN HD, Polsat HD i TVN7 HD. A tak na prawdę za 7,50 zł/msc ale to już poczytajcie sami.
Skorzystanie z powyższych ofert “zajmie” nam slot CA, ten na sama kartę kodową.
Aż się prosi aby wykorzystać wbudowany czytnik CI/CI+.
I tu możliwości a raczej ich kombinacje się mnożą bo do wyboru mamy moduły Cyfrowego Polsatu, Cyfry + i n na kartę.
Wspomniane moduły i karty można dowolnie “kombinować” w odbiorniku, są poprawnie wykrywane i rozpoznawane. W pierwszej wersji odbiornika karta C+ w slocie CA nie chciała jednocześnie współpracować z modułem Polsatu albo modułem nnk w slocie CI. Odbiornik przestawał dekodować programy, co widać na jednym ze zdjęć poniżej.
Teraz błąd został poprawiony i moduły i karty Cyfry+ i n (tnk, nnk) nie “gryzą się” i razem współpracują. Podobno, nie miałem okazji tego sprawdzić osobiście, nadal wystepują problemy z najnowszym modułem Cyfrowego Polsatu. Producent powinien natychmiast poprawić ten błąd, choć z doświadczenia wiem, że druga połowa prawdy często lezy po stronie producenta danego modułu.
Moja rada: najlepiej sprawdzić przed dokonaniem zakupu czy karta i moduł, którem mamy zamiar razem uzywać w tym odbiorniku pracują bez problemu.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

PODSUMOWANIE.

DiGIBOXX HD C+ to bardzo udany odbiornik. Ładny, zgrabny, funkcjonalny, prosty i szybki w obsłudze. Przystosowany do polskiego rynku. Automatyczna lista kanałów dla Cyfry +. Pełne funkcje manualne. Dający znakomitą jakość obrazu. Wyprodukowany w polskiej fabryce przez polskich pracowników. 3-letnia gwarancja.
Gdy producent wprowadzi ostatnie poprawki w oprogramowaniu będzie cacy. Może ciut zbyt drogi ale … jakość kosztuje i warto za nią zapłacić.

Nasza rekomendacja.

Dodany obrazek

Pozdro

Wasz tester pmcomp.

(350)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

12
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x