MEGA-TEST: HDI Dune HD MAX

MEGA-TEST: HDI Dune HD MAX

298
0

Dodany obrazek

Dodany obrazek
MEGA-TEST: Odtwarzacz sieciowy Blu-ray: Dune HD MAX

Wstęp

Firma Dune już od dłuższego czasu plasuje się w czołówce producentów odtwarzaczy sieciowych. W swoim portfolio ma ogromną ilość różnych playerów HD. Od tanich, prostych do prawdziwych kombajnów. I właśnie tym ostatnim zajmiemy się w dzisiejszym teście. Na tapetę poszedł czołowy model. Jest on już trochę na rynku w związku z tym bardzo fajnie właśnie teraz przyjrzeć się co na stan dzisiejszy on potrafi. Mowa o Dune HD MAX. Jest to zarówno odtwarzacz sieciowy jak również odtwarzacz dysków Blu-ray. Czyli 2in1 ^_^

Budowa
Pudło dość sporych rozmiarów. W środku wszystko ładnie poukładane. Jest odtwarzacz, pilot, kable. Wszystko co potrzeba. Na zdjęciu widać też dodatki, które były w pudle ale normalnie są sprzedawane oddzielnie.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Sam odtwarzacz to kawał solidnego “klocka” audio-video. Jest ciężki, bardzo dobrze wykonany i sprawia wrażenie urządzenia z wyższej półki. Od frontu w centralnej części umieszczono dość wyraźny wyświetlacz z podświetleniem niebieskawym. Z lewej strony znajduje się napęd Blu-ray a z prawej kieszeń na dysk twardy. Wszystko jest ładnie schowane za klapkami. Dzięki temu odtwarzacz od frontu prezentuje się elegancko. Pod wyświetlaczem umieszczono podstawowe klawisze odpowiedzialne za sterowanie np. filmem. Z prawej strony pod wejściem na dysk twardy znajdują się jeszcze: złącze USB oraz czytnik kart SD.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Czytelny wyświetlacz

Pozwoliłem sobie użyć zdjęć kolegów z itsklep.pl jeżeli chodzi o budowę wewnętrzną i opis zdjęć. Wygląda to tak:

Dodany obrazek

Wyjścia audio 7.1 i wejście 230V – uziemione, z magnezem.

Dodany obrazek

Napęd BD – obklejony dodatkowo taśmami redukującymi przejście drgań na obudowę:

Dodany obrazek

Serce odtwarzacza – płyta główna + widoczna kieszeń na dysk 3.5″:

Dodany obrazek

Tajemnicze złącza dla kart rozszerzeń Dodany obrazek

Dodany obrazek

Sekcja zasilania:

Dodany obrazek

Jak więc widać rewelacji nie ma jak za sprzęt w tej cenie. Nie wszystko zostało też logicznie rozmieszczone. Np. analogowe złącza przy zasilaniu czy układ złącz USB. Nie zachwyca też sekcja zasilania.

Złącza:

Sprzęt wyposażony jest dość bogato. Uwagę zwracają analogowe złącza odpowiedzialne za przesyłanie dźwięku wielokanałowego. Do tego miejsca na dodatkowe rozszerzenia czy dwa złącza USB jednak (o czym pisałem wyżej) zbyt blisko siebie usytuowane.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Pilot:

Pilot jest całkiem niezły. Materiał z którego jest wykonany imituje coś na kształt.. hm pluszu? ;) jest w każdym bądź razie miły w dotyku. Dobrze leży też w dłoniach. Klawisze chodzą nieźle ponieważ są gumowe i posiadają bardzo wyraźne nadruki. Ogólnie w tej klasie mogłoby być coś lepiej wyglądającego ale nie ma też dramatu.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Odpalamy

Pierwsze odpalenie i wita nas całkiem przyjemne menu, którego skin można zmienić wedle własnego uznania. Sam odtwarzacz odpala się dość szybko a menu chodzi płynnie chociaż zdarzy mu się czasami, mówiąc kolokwialnie: przymulić.

Cała nawigacja podzielona jest na ogólne zakładki: Źródła, TV, Ulubione, Aplikacje i Konfiguracja a dopiero wchodząc bezpośrednio w nie możemy wybrać konkretne, interesujące nas opcje. Nazwy właściwie mówią wszytko więc nie będę na ten temat zbytnio się rozpisywać. Ustawić tak naprawdę można chyba wszystko ;)

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Przykładowe konfiguracje podstawowych rzeczy:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Sieć

Odtwarzacz seryjnie podłączamy za pomocą kabla Ethernet. Jeżeli chcemy skorzystać z połączenia WiFi musimy dokonać zakupu np. sticka WiFi:

Dodany obrazek

Dalej przeprowadzamy niezbędną konfigurację i możemy już cieszyć się łącznością WiFi:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dune HD Max obsługuje protokoły sieciowe: SMB, UPnP, NFS.

Dodany obrazek

Odtwarzacz Blu-ray/DVD

Dune HD Max to klasyczny odtwarzacz Blu-ray i DVD. Płyty ładuje dość szybko i jest to zbliżony poziom do PS3 i innych aktualnych odtwarzaczy Blu-ray. Jak dla mnie ogromnym minusem jest brak odtwarzania filmów 3D czyli formatu Blu-ray 3D. Fakt, że odtwarzacz wyszedł jakiś czas temu (posiada HDMI 1.3 a nie 1.4) ale mimo wszystko powinien to mieć bo nie była to wtedy żadna nowość. A tak niby Blu-ray jest ale wszystkich filmów na nim nie obejrzymy. Dune czyta oczywiście płyty DVD i całkiem nieźle skaluje je do rozdzielczości HD. Ale myślę, że taki odtwarzacz kupuje się tylko do HD i materiały SD będą rzadkością.

Odtwarzacz Video różnych plików filmowych

Cóż, każdy wymaga czegoś innego więc ja się skupię na tym co ja oglądam i czego ja potrzebuję. Z mojego punktu widzenia taki odtwarzacz powinien doskonale radzić sobie z filmami Blu-ray (iso, m2ts itd.) oraz MKV. I tak też się dzieje. Bez problemu są odtwarzane kopie zapasowe naszych oryginalnych filmów czy to w formacie ISO czy wyciągniętych m2ts. Oczywiście do m2ts możemy dołożyć polskie napisy jeżeli posiadamy angielską wersję filmu i bardzo nam zależy na polskiej wersji. W ogóle ciekawie rozwiązano moment kiedy chcemy odpalić ISO. Wcale nie musimy włączać całej struktury. Podczas odpalania ISO, Dune zapyta Nas czy chcemy automatycznie odpalić film z katalogu STREAM. Bardzo fajne udogodnienie :) Mamy też wtedy dostęp do przyjemnego, podręcznego menu (screen także poniżej).

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Wszystkie MKVy jakie miałem pod ręką także poszły bez problemu ale jak to bywa z tym formatem czasem może zdarzyć się jakiś zgrzyt. Jednak w większości przypadków wszystko pięknie powinno chodzić.

Zdjęcia/Muzyka

Odtwarzacz radzi sobie z plikami FLAC co jest dość znaczącą funkcjonalnością dla ludzi ceniących jakość dźwięku. O takich sprawach jak mp3 nie muszę chyba wspominać. Zdjęcia natomiast idą dość topornie i nie jest to dobre urządzenie do ich przeglądania. Da się ale wgrywają się dość długo. Takie PS3 to przy tym urządzeniu demon prędkości.

DVB-T

Po zakupieniu takiego o to sticka:

Dodany obrazek

Możemy cieszyć się naziemną telewizją cyfrową, która w tym momencie jest naprawdę całkiem nieźle rozwinięta. W zestawie znajduje się także mała antena ale wątpię by była ona w wielu miejsach wystarczająca. Polecam podpięcie się pod porządną antenę naziemną.

Po podłączeniu urządzenia przechodzimy do zakładki DVB-T gdzie odtwarzacz zapyta nas o przeskanowanie odpowiednich częstotliwości w celu wyszkukania wszystkich dostępnych w naszym regionie kanałów DVB-T. U mnie było ich całkiem sporo ze względu na np. testy Polsatu (telewizja mobilna).

Kanały z Dune są naprawdę dobrej jakości. Bardzo miło oglądało się TVN HD. Fajnie, że mając na pokładzie dysk twardy możemy bez problemu kanały te nagrywać. Minusem jest dość wolne przełączanie stacji telewizyjnych.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodatki, aplikacje:

Dune cały czas rozwija się jeżeli chodzi o dodatkowe aplikacje. Dobrym przykładem jest dodanie (nie tak dawno) aplikacji – YouTube. Działa ona naprawdę przyzwoicie. Chociaż trochę dziwnie się wszystkim steruje ze względu na to, że YT jest osadzony w szacie graficznej Dune.

Z ciekawszych rzeczy jest przeglądarka www na której coś tam można sprawdzić ale bez klawiatury opisanej w dalszej części testu lepiej się nie zbliżać czy np. dostęp do wielu stacji radiowych nadawanych przez internet.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Bardzo fajny gadżet. Działa także z PS3 i X360 :)

Podsumowanie

Dune HD Max to całkiem udany multi odtwarzacz sieciowy HD. Jego zadaniem jest zebranie wszystkiego w jednym pudłku. Wychodzi mu to całkiem nieźle ale widać, że kilka rzeczy wymaga jeszcze poprawy a niektórych z nich jednak już sie nie da zaimplementować ze względu na ograniczenia techniczne (brak HDMI 1.4 – brak 3D). Jednak po przeanalizowaniu co ten odtwarzacz potrafi na pewno dla wielu użytkowników będzie ciekawą alternatywą dla np. komputera PC.

Dune HD Max:

ZA:

+ 2 w 1 – Blu-ray 2D + doskonały odtwarzacz sieciowy HD
+ Czyta praktycznie wszystko jeżeli chodzi o pliki filmowe, muzyczne oraz zdjęcia
+ Doskonałe odtwarzanie filmów BD z HDD (katalogi / ISO / m2ts). Do tego fajna możliwość szybkiego odpalania filmu z katalogu STREAM (ISO)
+ Sloty na dodatkowe rozszerzenia wewnątrz obudowy
+ Dekodowanie na pokładzie dźwięku HD: Dolby TrueHD czy DTS HD HR/MA 7.1
+ Możliwość dokładania polskich napisów do plików m2ts (Blu-ray) w .srt
+ Bardzo czytelne i dobrze wykonane menu urządzenia
+ Kieszeń wewnętrzna na dysk + możliwość podłączenia dodatkowych dysków zewnętrznych po USB (x3!)
+ Sporo gadżetów dedykowanych do urządzanie jak klawiatura, DVB-T itd.
+ Klient Samba, NFS i UPnP

PRZECIW:

– Brak wsparcia 3D z płyt i plików Blu-ray
– Potrafi być wolny
– Głośny wiatrak
– Wolne przeglądanie zdjęć
– Nie do końca przemyślany układ niektórych złącz jak np. USB

Cena od 1276,00 do 1825,81 zł za ceneo.pl

Strona domowa: www.dune-hd.com

(298)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

31
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x