Skocz do zawartości
Lizarazu

Tabela w jakiej odległości zasiadać przed TV

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież link prowadzi do tego samego wątku, poza tym wy z uporem maniaka o tych pikselach. Przecież o komforcie oglądania decyduje też kąt patrzenia. Czy w kinie dobrze ogląda się siedząc w pierwszym rzędzie? Tu oprócz tej suchej tabelki jest jeszcze parę innych aspektów: [url="http://www.cinematic.com.pl/index.php?doc=89"]http://www.cinematic.com.pl/index.php?doc=89[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='jacek1969r' post='49078' date='31.05.2007, 19:30 ']Przecież link prowadzi do tego samego wątku, poza tym wy z uporem maniaka o tych pikselach. Przecież o komforcie oglądania decyduje też kąt patrzenia. Czy w kinie dobrze ogląda się siedząc w pierwszym rzędzie? Tu oprócz tej suchej tabelki jest jeszcze parę innych aspektów: [url="http://www.cinematic.com.pl/index.php?doc=89"]http://www.cinematic.com.pl/index.php?doc=89[/url][/quote]

Połączyłem tematy dlatego.

Co do tabeli też się z nią nie zgadzam. Głupotą jest mówienie, że przed 46 LCD trzeba siadać metr albo 2. Lol nawet na HD widać pixele z takiej odległości. 2,5-3m to minimum żeby to miało sens: czyli robiło na Nas ogromne wrażenie. (i żeby dało się oglądać w miarę SD)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46" to dla HD odległośc 185 cm. Wraz ze zwiększeniem odległości oko już nie rozróżni wszystkich detali.
Cecha fizjologiczna oka. Mowa tu o referencyjnym sygnale np. z PS3 1080p.

Inaczej jest kiedy oglądamy niby HD z "n-ki". Przy oszczędnych Mbps pixele muszą się pojawic.
Wtedy uciekamy z krzesełkiem daaaaalej by po przełączeniu na SAT1 HD / PRO7 HD / ANIXE HD ponownie zbliżyc się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='bluray' post='49086' date='31.05.2007, 21:34 ']46" to dla HD odległośc 185 cm. Wraz ze zwiększeniem odległości oko już nie rozróżni wszystkich detali.
Cecha fizjologiczna oka. Mowa tu o referencyjnym sygnale np. z PS3 1080p.

Inaczej jest kiedy oglądamy niby HD z "n-ki". Przy oszczędnych Mbps pixele muszą się pojawic.
Wtedy uciekamy z krzesełkiem daaaaalej by po przełączeniu na SAT1 HD / PRO7 HD / ANIXE HD ponownie zbliżyc się.[/quote]

No to gratuluje 185cm przed 46" :) . Komu jeszcze ogląda się z takiej odległości dobrze nawet filmy na BD? O_o chore. Myślę, że mówimy o życiu a nie laboratorium gdzie siedzą profesorki. Takie tabelki mają służyć pomocą ludziom w kupnie TV a nie profesorom ajsztajnom :) Nikt o zdrowych zmysłach nie siądzie 1,8m przed 46. Na LCD wszystkie syfy wychodzą. podejdź sobie bluray do AnixeHD teraz albo AstryPromo 1,8m. hehe ja widzę same makrobloki. Ale to dlatego też, że za dużo już się napatrzyłem na projekcje gdzie praktycznie nie widać kompresji. Ale 1,8 to naprawdę chyba laboratorium doświadczalne.

Ta tabelka to ma sens ale do telewizorów projekcyjnych. Tam rzeczywiście z 1m jak patrzę np. na SONY 55" to satka wygląda 5/6 . Ale na LCD? (plazma między LCD a Projekcją.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Full HD 50 cali i siedze 2,5 - 3m ( zależy jak się uwale na sofie :( ) i jest super przy sygnale full hd.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)
Ahoj!
Panie i Panowie Specjaliści od centymetrów i pozostali userowie - popieram każdego, kto zgodzi się ze mną B) , że w każdym przypadku należy zachować tzw. ZDROWY DYSTANS - mierzony nie w centymtrach, ale w % (i chodzi mi tu bardziej o tzw. proporcje odległości do przekątnej ekranu niż o alkohol - CHOCIAŻ JAK WIDAĆ TUTAJ "BEZ PÓŁ LITRA ANI RUSZ ;) )
Tabelki podają wartości orientacyjne (patrz Gmeru) a zwłaszcza dla mnie najważniejsza jest MOJA prywatna WYGODA/komfort (oraz STAN MOJEGO WZROKU! B) ) a nie czyjeś naukowe (?!) wyliczenia i laboratoryjna dokładność.
I to by było wszystko w tym temacie, wiecie-rozumiecie towarzysze i towarzyszki...

:P
Pozdrawiam!
Adam Edytowane przez baranskia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co nie zabija to wzmacnia;
Tak więc w sklepach Euro AGD znalazłem dziś nowy, pachnący drukarnią folder SONY.
Jest tam bardzo dużo wiedzy. SONY stawia na edukację. Bardzo dobrze.
Jest tabela zalecanych odległości
podział:
1080p; kont pionowy stożka - 31.2 stopnia
HD READY; kont pionowy stożka - 22,5 stopnia (przez HD READY uznają 720 linii ale SD to wg. SONY tylko 288 linii)
poziome stożki chyba powinniśmy sami wyliczyc,
i odległości

40" = 1,6/22 m
46" = 1,8/2,55 m
52" = 2,05 m
70" = 2,80 m
Co potwierdza tezę, że 52" jest idealnym rozmiarem w sypialni.
Czy dla niej jak i dla niego. Ogólnie dla nich.
5 kwietnia 2006 była pierwsza publikacja w tej sprawie na forum oparta na publikacji z magazynu AudioVideo.
SONY po 1,5 rocznej analizie wiedzy z forum hdtvpolska potwierdza ostatecznie te wyniki.
Zasada prosta: oko ludzkie przestaje w takich odległościach rozróżniac dwie jedno-pixelowe linie pozostające w odległości jednego pixela. A to już są "twarde", pozostające poza dyskusją dane wynikowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm a ja od dłuższego czasu walczę z przesądami u znajomych, którzy przyzwyczajenie jeszcze z czasów telewizorów przodującej marki światowego video czyli niezapomnianego rubina, uważają, ze tv 52 cale to trzeba oglądać z minimum 10 m (no skoro rubina należało oglądać z 5 m przy 25 calach, to pewnie te diabelskie 52 cale należy oglądać z 10 m :rolleyes:
hmmm ciężko ta wiedza do ludzi dociera (w świecie av pokutuje sporo takich przesądów z minionej epoki np. w stylu, że do wzmacniacza 100 W trzeba kolumny 250W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://cinematic.pl/index.php?doc=89"][b][size=5][color="#FF0000"]KLIKNIJ TUTAJ[/color][/size][/b][/url]
[quote][b][color="#0000FF"]Organizacja SPMTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) zaleca, aby kąt widzenia dla kina domowego nie był mniejszy aniżeli 30 stopni. Idealna odległość dla oglądania TV to taka, dla której tworzy się kąt 30 stopni.

Taki kąt widzenia jest akceptowany przez wielu jako standard w kinie domowym oraz dla ruchomych obrazów.

Natomiast według zaleceń THX dla ostatniego rzędu siedzeń kąt widzenia powinien minimalnie wynosić 26 stopni. Optymalną wartością jest wielkość 36 stopni. Uważa się, że dla takiego zakresu kątów widzenia widz będzie się czuł najlepiej a akcja na ekranie pochłonie go najbardziej.[/color][/b][/quote]

[b]Część postu usunięta przez autora postu aby nie wprowadzać w błąd[/b]. Edytowane przez jacek1969r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='jacek1969r' post='66826' date='07.11.2007, 12:57 ']Ja sobie w uproszczeniu przyjąłem że wszyscy oglądający powinni siedzieć [color="#0000FF"]nie bliżej niż dwie i nie dalej niż trzy szerokości ekranu[/color]. Nie zawsze przecież wszyscy będą siedzieć w jednakowej odległości. Nie zamierzam przysuwac się blizej aby zobaczyć pierwszy piksel, ani dalej bo po co wtedy HD? Ponadto [color="#0000FF"]w tym przedziale mieszczą się też zalecane kąty widzenia[/color]. Ponadto full HD oczywiscie daje nam większą swobodę w doborze tej odleglości, bo 2 m przy HD ready to stanowczo za blisko. Po prostu [color="#0000FF"]dla HD Ready będziemy siedzieć na granicy optymalnego kątu widzenia[/color].[/quote]
Siedząc w odległości od 2x do 3x szerokości ekranu uzyskasz kąty widzenia odpowiednio od 28 do 19 stopni, więc odbiega to nieco od tych zalecanych kątów.
Poza tym z odległości 2,5x szerokości ekranu różnica między rozdzielczościami HD ready a Full HD jest już praktycznie niedostrzegalna dla ludzkiego oka.
Oczywiście wszystko zależy od tego jaki, kto ma wzrok. Powyższe jest prawdziwe dla "normalnego" wzroku, czyli 6/6 wg tablicy Snellen'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='DaN' post='66839' date='07.11.2007, 17:30 ']Siedząc w odległości od 2x do 3x szerokości ekranu uzyskasz kąty widzenia odpowiednio od 28 do 19 stopni, więc odbiega to nieco od tych zalecanych kątów.
Poza tym z odległości 2,5x szerokości ekranu różnica między rozdzielczościami HD ready a Full HD jest już praktycznie niedostrzegalna dla ludzkiego oka.
Oczywiście wszystko zależy od tego jaki, kto ma wzrok. Powyższe jest prawdziwe dla "normalnego" wzroku, czyli 6/6 wg tablicy Snellen'a.[/quote]
THX za sprostowanie. Tak, masz rację, sprawdziłem obliczenia. [b][color="#0000FF"]Np 30 stopni to jest odległość oglądania ok 1,87 szerokości ekranu[/color][/b], czyli oglądając z tych dwóch szerokości siedzimy już praktycznie na granicy dobrego kąta widzenia i jednocześnie liczby szczegółów. Kasuję więc część tego postu. Kiedyś jak to liczyłem to musiałem się pomylić w tym "upraszczaniu" :) Od dzisiaj liczbę 3x traktuję jako wartość "awaryjną" :) . Swoją droga w artykule najpierw piszą że jest to wartoś optymalna, a poźniej że minimalna, eh, autor też chyba do końca tego nie przemyślał, ja w takim razie dodam że jest to jednocześnie maksymalna o ile mamy telewizor fullHD :) . Może też warto przed zakupem sprawdzić w którym rzędzie siedzimy w kinie, ja zwykle wybieram okolice środka :)

I na koniec uwaga, wszystkie powyższe rozważania dotyczą obrazu HD, niestety do SD to chyba te trzy szerokości ekranu to optimum, a jeżeli chodzi o oglądanie telewizji to takich kanałów jest większość. Do Cinemaxa to zaleca się nawet oglądać z za okna :) Inaczej będziemy mieć niemiłe doznania estetyczne. Więc może warto nie tylko wybrać wielkość TV ale i układ pokoju aby można było przemieszczać meble w zależności od oglądanego materiału. :)

Edytowane przez jacek1969r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do zwykłej SDTV oglądanej z odległości 1,7 - 2,0m telewizor LCD z jaką przękątną wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli idealne proporcje wg THX (kąt widzenia 40st):
ODLEGŁOŚĆ PRZEKĄTNA EKRANU
1m 33"
2m 67"
3m 100"
4m 133"
5m 167"
itd

Oczywiście wtedy full hd przestaje wystarczać i przydałoby się np. 3200x1800p50 :)

Edytowane przez marios86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak czy siak, mając niedużą odległość od TV, nie należy bać się dużych przekątnych. Wrażenia są bezcenne, szczególnie w HD (w SD są wrażenia, że wydaliśmy kasę na marne ;p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem zwolennikiem 26 do mojego saloonu - odległość 1,7m-2m. Sygnał - tylko Cyfra+ (dekoder mediasat, bez HD). Po przeczytaniu tego wątku zaczynam się zastanawiać nad 32. W dobrą stronę zmierzam, czy zostać jednak przy 26 dla tego sygnału? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Poruszę raz jeszcze ten wątek, na który każdy ma swoje zdanie, ale pragnąłnym je poznać.

Planuję zakup TV LCD Sony KDL-46x4500 , w tej chwili mam KDL-40x2000.

Odległość na wprost od telewizora 2,6 metra, pokój dobrze oświetlony, wieczorem również.
Głównie TV używam do oglądania DVD (upscaling z PS3)
Granie na PS3, Xbox 360
Filmy na blue-ray
Telewizja n ( Discovery HD, TVP HD, rzadko oglądam kanały SD, choć Telexpress muszę oglądac na TVP1 :)

Pytanie:

Czy KDL-46x4500 nie będzie za duży do ojego małego saloniku? Mogę atakować 46" czy lepiej pójść w kierunku KDL-40x4500 ?

Z góry dzięki za pomoc :(

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kwestia przekonań i przyzwyczajenia się.

Gdy kupowałem swój TV 42' żona twierdziła że jest dużo za duży (odległość oglądania = 2 do 3 m).
Gdy już zawisnął na ścianie, po tygodniu, wszyscy się przekonali że jest w sam raz :(

Myślę że spokojnie 46' będzie ci pasowało. A przy giercowaniu nawet bardzo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas zakładania 40" wydawało się że będzie za duży, ale już po 2 tygodniach miałem to samo odczucie, że mógłby być większy.
Najbardziej obawiam się sygnału SD, mimo że seria x4500 ma lepszą matrycę od x2000, to uważam że wielkość i tak zrobi swoje.
:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Dawidowski1000' post='124576' date='07.10.2008, 11:59 ']Podczas zakładania 40" wydawało się że będzie za duży, ale już po 2 tygodniach miałem to samo odczucie, że mógłby być większy.
Najbardziej obawiam się sygnału SD, mimo że seria x4500 ma lepszą matrycę od x2000, to uważam że wielkość i tak zrobi swoje.
:lol:[/quote]

miałem dokładnie tą sama rozterkę.

niestety z sygnałem SD jest jak z wiatrem na łące, raz jest lepszy raz gorszy, zalezy od stacji ktora go nadaje itd.

naszczescie jak wlaczam SD to na to nie patrze, TV używam do ogladani filmów FullHD lub dobrej jakości upskalowanego przez sprzęt DVD, no i komputerek podłaczony jest rownież - z tych zródeł obraz jest jak zyleta i w zyciu nie zamienił bym 42" na coś mniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...