Skocz do zawartości
Lizarazu

Tabela w jakiej odległości zasiadać przed TV

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej link do strony na której znajduje się skan tabeli:

[img]http://images4.fotosik.pl/10/l0ysgwuto5a4jbjh.jpg[/img]
[url="http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/l0ysgwuto5a4jbjh.html"]tabela odległóści od TV[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Lizarazu' date='05.04.2006, 14:47 ']Poniżej link do strony na której znajduje się skan tabeli:

[url="http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/l0ysgwuto5a4jbjh.html"]tabela odległóści od TV[/url]
[right][post="3275"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]
Czy na odległość nie wpływa rodzaj wyświetlacza ( PDP, LCD, RPTV, ) ? Brana jest jedynie rozdzelczośc, troche to dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ta tabela to jakas taka :) matematyczna a nie zyciowa :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta tabela jest napewno właściwa dla Plazm i LCD.

Z DLP może być trochę inaczej.

Chodzi w niej o piksele ich rozmiar strukturę ekranu i ludzkie oko

Wiem istny matrix dużo cyferek :lol:

ale zaręczam że można te wyniki sprawdzić w realu

W tym theatre magazin też o tym piszą więc to nie wymysł redaktora naczelnego A/V :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem jeszcze [url="http://reviews.cnet.com/4520-7608_7-1016109-2.html?tag=tnav"]coś takiego - może się przydać.[/url] Jako, że to USA, odległości podano w stopach czyli ok. 30 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta amerykańska tabela nie bierze pod uwagę różnych rozdzielczości HDTV. W ogóle nie jest w niej sprecyzowane czy bierze pod uwagę rozdzielczość natywną ekranu.

Należy pamiętać że większość amerykanów ma w swoich domach DLP i dla nich odległości zasiadania przed ekranem przedstawiają się inaczej. Czego zresztą ta tabela nie bierze pod uwagę.

Reasumując tabela z A/V jest bardziej precyzyjna no i przede wszystkim jest w systemie metrycznym :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Gmeru' date='05.04.2006, 16:20 ']Oj ta tabela to jakas taka :D matematyczna a nie zyciowa :D
[right][post="3290"][/post][/right][/quote]

Zgadza się. Bo siedzenie np. przed plazmą przy sygnale z satelity dla programów takich jak TVN, Polsat, Canal+ - może być nawet mniejsza odległość. Kiedy znowu oglądamy takie kanały jak TVP, MTV to nawet 4 metry nie zawsze daje satysfakcjonujące doznania wzrokowe. Swoją droga ta tabela w przypadku SDTV nie uwzględnia rzeczywistej jakości sygnału TV. Przy bitrate poniżej 2 Mbps te 4 metry to jest minimum, ale jeśli jest on większy, czyli 4 a nawet 5mbps wtedy można siedzieć nawet 2 metry od telewizora i nie odczuwa się dyskomfortu oglądania. Stąd należy jeszcze brać poprawkę na ten właśnie aspekt.

Edytowane przez dnc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No ale jest sukces, bo wreszcie są opinie w pełni prawdziwe.
Ja to nazywam "paradoksem HD".
Zakładając, że oglądamy sygnał topowy HD na LCD (może kiedyś plazmie) Full HD stosowanie reguł z tej tabeli jest w pełni uzasadnione.
Ale kiedy mamy na ekranie rozmyty obraz to odległość nie ma znaczenia. Bo nie stracimy szczegółów których i tak nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odgrzewam temat. Wykres 1080p.

[url="http://server5.pictiger.com/img/697294/picture-hosting/idc-figure-5.php"][img]http://images5.pictiger.com/thumbs/d3/a7b2b5decda9eaf416e7f1c6384fb1d3.th.jpg[/img][/url]


Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natknalem sie na dwa bardzo ciekawe wykresy. Pierwszy ukazujący zaleznosc jak wielkosc ekranu i odleglosc od telewizora ma wplyw na zdolnosc do rozroznienia sygnalu w roznych rozdzielczosciach:

[img]http://img409.imageshack.us/img409/2175/resolutionchartve1.png[/img]

Oraz wykres jaka powinna byc odleglosc od telewizora dla danej przekatnej i rozdielczosci:

[img]http://img409.imageshack.us/img409/6240/distancechartxy9.png[/img]

Dla ulatwienia:

Stopa (ft) = 0.3048 metra :blink:


A tutaj link do artykulu:

[url="http://www.carltonbale.com/blog/2006/11/1080p-does-matter/"]Link[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, to jest znana prawda poruszana w czasie wielu testów na znanych portalach i forach AV/HD.
Generalnie tak jak na wykresie - przy sporej odległości od ekranu (a więc np. duży salon z tv, gdzie wiele osób ogląda np. film - czyli nie mogą siedzieć z nosem przy ekranie) z jednej strony zanikają ułomności mat. SD bo aby je wyraźnie zobaczyc trzeba podejść bliżej i podobnie z benefitami sygnałów HD - aby je wszystkie zaobaczyć też trzeba być dość blisko ekranu. Dopiero przy naprawdę dużych przekątnych z jednej strony oglądanie SD jest męczące a w przypadku HD zaczynamy smakowac wszelkie szczegóły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mile gdy ktos naukowo potwierdza nasze wlasne doswiadczenia. Dla 100 cali ekranu mam ustawiona kanape w odlegosci okolo 3,5 m, czyli jesli dobrze przeliczylem optymalnie ! Coz, ciezko jest oszukac wzrok :D, ale nie probowalem 1080p a juz jestem chyba blisko granicznej wartosci :angry:

No i dzieki za super tablice i artykul :):):):):):):):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Na podstawie info ze strony www.cnet.com prezentuję poniższą tabelę, która może być pomocna w doborze właściwego rozmiaru TV w aspekcie 16:9. Zaznaczam, że sugerowane przedziały odległości sporządzone zostały w celu optymalnego doświadczenia z oglądania TV.

Rozmiar TV w calach / Min. Odległość oglądania w metrach / Max. Odległość oglądania w metrach
26 / 1,01 / 1,98
30 / 1,16 / 2,32
34 / 1,31 / 2,59
42 / 1,62 / 3,20
47 / 1,80 / 3,60
50 / 1,92 / 3,81
60 / 2,29 / 4,57
65 / 2,47 / 4,94

Uprzedzając pytanie.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nie da się oglądać 47 calowego TV z 1,8 metra, a ja powiem, że to zależy od źródła sygnału (analogowe, cyfrowe, 720p czy 1080p), oczywiście biorąc pod uwagę, że parametry oraz możliwości poprawy obrazu przez TV są zbliżone. Edytowane przez B737 Captain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by sie w sumie zgadzało. Dlatego myslę o jakiejś 50 teraz. Oglądam z ok 4m i 42 cale to coś mało. Albo wymagania mi wzrosły :D

Autorus

[quote name='B737 Captain' post='48920' date='30.05.2007, 11:57 ']Na podstawie info ze strony www.cnet.com prezentuję poniższą tabelę, która może być pomocna w doborze właściwego rozmiaru TV w aspekcie 16:9. Zaznaczam, że sugerowane przedziały odległości sporządzone zostały w celu optymalnego doświadczenia z oglądania TV.

Rozmiar TV w calach / Min. Odległość oglądania w metrach / Max. Odległość oglądania w metrach
26 / 1,01 / 1,98
30 / 1,16 / 2,32
34 / 1,31 / 2,59
42 / 1,62 / 3,20
47 / 1,80 / 3,60
50 / 1,92 / 3,81
60 / 2,29 / 4,57
65 / 2,47 / 4,94

Uprzedzając pytanie.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nie da się oglądać 47 calowego TV z 1,8 metra, a ja powiem, że to zależy od źródła sygnału (analogowe, cyfrowe, 720p czy 1080p), oczywiście biorąc pod uwagę, że parametry oraz możliwości poprawy obrazu przez TV są zbliżone.[/quote]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ogladam sygnal SD (antena) z odleglosci 2-2,5m na 42 calowej plazmie i nie nazekam, jak zapuszcze sygnal HD z PC to wydaje mi sie ze jednak troche maly ten telewizorek :D na 50 calach lepiej by sie ogladalo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he to widze Panowie, ze nie jestem w tym odosobniony (patrzac na wypowiedzi na forach, to typowy objaw "za mały" ;) szczegolnie widoczny wsrod posiadaczy paneli 42 calowych) Po testach wiem, ze te 50 cali bedzie w moich warunkach optymalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='ein' post='48967' date='30.05.2007, 21:35 ']He, he to widze Panowie, ze nie jestem w tym odosobniony (patrzac na wypowiedzi na forach, to typowy objaw "za mały" ;) szczegolnie widoczny wsrod posiadaczy paneli 42 calowych) Po testach wiem, ze te 50 cali bedzie w moich warunkach optymalne.[/quote]


Jakie są te warunki ?

Mam ten sam dylemat . Chcę kupić Sharpa 46 lub 52 xd1e. Odległość od telewizora min. 3,8 m. sygnał z UPC / bardzo

dobry/ oraz N, który wybrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bierz 52 i nie marudź!
Będzie w sam raz - do SD te 3,8 to min by się dalo to jakoś oglądać, a do full HD w sam raz by jeszcze "poczuć różnicę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='B737 Captain' post='48920' date='30.05.2007, 11:57 ']Na podstawie info ze strony www.cnet.com prezentuję poniższą tabelę, która może być pomocna w doborze właściwego rozmiaru TV w aspekcie 16:9. Zaznaczam, że sugerowane przedziały odległości sporządzone zostały w celu optymalnego doświadczenia z oglądania TV.

Rozmiar TV w calach / Min. Odległość oglądania w metrach / Max. Odległość oglądania w metrach
26 / 1,01 / 1,98
30 / 1,16 / 2,32
34 / 1,31 / 2,59
42 / 1,62 / 3,20
47 / 1,80 / 3,60
50 / 1,92 / 3,81
60 / 2,29 / 4,57
65 / 2,47 / 4,94

Uprzedzając pytanie.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nie da się oglądać 47 calowego TV z 1,8 metra, a ja powiem, że to zależy od źródła sygnału (analogowe, cyfrowe, 720p czy 1080p), oczywiście biorąc pod uwagę, że parametry oraz możliwości poprawy obrazu przez TV są zbliżone.[/quote]
?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='trops55' post='48984' date='31.05.2007, 00:09 ']Jakie są te warunki ?

Mam ten sam dylemat . Chcę kupić Sharpa 46 lub 52 xd1e. Odległość od telewizora min. 3,8 m. sygnał z UPC / bardzo

dobry/ oraz N, który wybrać[/quote]

ja bym bral 52' zeby potem nie marudzic ze jednak za maly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='trops55' post='48984' date='31.05.2007, 00:09 ']Jakie są te warunki ?

Mam ten sam dylemat . Chcę kupić Sharpa 46 lub 52 xd1e. Odległość od telewizora min. 3,8 m. sygnał z UPC / bardzo

dobry/ oraz N, który wybrać[/quote]
A ja na twoim miejscu bralbym SONY KDS 55A2000 [url="http://www.allegro.pl/item201040415_telewizor_projekcyjny_sony_kds_55a2000_full_hd.html"]TAKI[/url] i jeszczy by ci zostało na odtwarzacz blu-ray i hd-dvd ;)

P.S
Mój brat mial kupic Sharpa 52XD1E ale wzial tego KDS'a i nie zaluje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja sie tak zastanawiam - dlaczego wszyscy ustawiaja tv-ki tak daleko od miejsca w ktorym sie siedzi.... ktos pisze ze chce miec 46 lub 52 i ogladac z 4 metrow??? Przeciez to sa wywalona pieniadze - z 4 metrow zeby bylo fajnie to trzeba by miec z 70 cali... Ja sam mam 46 - odleglosc od ekranu to 2.20 i uwazam ze ekran jest za maly.... zreszta prawda jest taka ze zaczynam przekonywac sie do projektorow - bo kino domowe z LCD/Plazma to tylko sie tak ladnie nazywa ;-)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='reflect' post='49006' date='31.05.2007, 09:27 ']Ja sie tak zastanawiam - dlaczego wszyscy ustawiaja tv-ki tak daleko od miejsca w ktorym sie siedzi.... ktos pisze ze chce miec 46 lub 52 i ogladac z 4 metrow??? Przeciez to sa wywalona pieniadze - z 4 metrow zeby bylo fajnie to trzeba by miec z 70 cali... Ja sam mam 46 - odleglosc od ekranu to 2.20 i uwazam ze ekran jest za maly.... zreszta prawda jest taka ze zaczynam przekonywac sie do projektorow - bo kino domowe z LCD/Plazma to tylko sie tak ladnie nazywa ;-)

pozdrawiam[/quote]

Swiete slowa. Ja przy 240cm uwazam moje 55" za zbyt male. Co to za sens patrzec na taki ekran z 4 metrow. Nie ma szans na wylapanie roznicy w sygnale jesli ktos nie ma sokolego wzroku.
Wczesniej tez mialem projektor i 90" przy 3 metrach i to mozna nazwac kinem domowym. Kupilem tv tylko dlatego bo nie mam mozliwosci odciecia zrodla swiatla dziennego na nowym mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='B737 Captain' post='48920' date='30.05.2007, 11:57 ']Rozmiar TV w calach / Min. Odległość oglądania w metrach / Max. Odległość oglądania w metrach
26 / 1,01 / 1,98
30 / 1,16 / 2,32
34 / 1,31 / 2,59
42 / 1,62 / 3,20
47 / 1,80 / 3,60
50 / 1,92 / 3,81
60 / 2,29 / 4,57
65 / 2,47 / 4,94[/quote]
W tej tabelce brakuje jeszcze dodatkowego czynnika jakim jest rozdzielczosc ekranu/ogladanego
materialu. Wiadomo z 3-4m to na 42" mozna poogladac zwykla SD, ale juz do HD 720 optymalna
odleglosc to <2.5m, no chyba ze komus nie zalezy na szczegolach. Przy 1080 szczegoly pomiedzy
720 a 1080 zobaczyc mozna kiedy jest sie naprawde bardzo blisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taki temat już był: [url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=785&hl=tabela"]http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=785&hl=tabela[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...