Skocz do zawartości
tesbor

Nowa usługa HD w PL

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawi się nowa usługa-Pełnoekranowy streming wideo HD

Firma Vividas wkracza do Polski. Oferowana przez nią technologia pełnoekranowego streamingu wideo w Internecie umożliwia oglądanie obrazu w jakości HD także przy niższych prędkościach Internetu.
- To bez wątpienia nowa jakość w przekazie materiałów wideo w Internecie - mówi Michał Nowak prezes Netshape. - Po raz pierwszy użytkownicy Internetu w Polsce będą mogli oglądać materiały wideo w jakości telewizyjnej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, na domowym PC i standardowych łączach oferowanych przez polskich dostawców.

Spółka Netshape została strategicznym partnerem firmy Vividas na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej. Dzięki temu, wraz z pojawieniem się na polskim rynku technologii Vividas, zwiększy się dostepność usługi wideo w jakości High Definition.

Firma zapewnia, że szerokość łącza na poziomie 1,2 Mbps i dowolny domowy komputer (minimum Pentium 2), wystarczą do obejrzenia w Internecie pełnoekranowego wideo, w jakości HD, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania z natychmiastowym odtwarzaniem.

Zródło:
[url="http://media2.pl/internet/29938-pelnoekranowy-streming-wideo-hd.html"]http://media2.pl/internet/29938-pelnoekran...g-wideo-hd.html[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro ma wystarczyć przepustowość łącza 1,2 Mbps to z HD raczej nie będzie to miało zbyt wiele wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='DaN' post='66885' date='07.11.2007, 22:21 ']Skoro ma wystarczyć przepustowość łącza 1,2 Mbps to z HD raczej nie będzie to miało zbyt wiele wspólnego.[/quote]

Może to będzie takie HD dla ubogich?

:D

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pmcomp' post='66887' date='07.11.2007, 22:27 ']Może to będzie takie HD dla ubogich?

:rolleyes:

Pozdro[/quote]


Wszystko zależy od punktu odniesienia. Jeśli się weźmie porównanie do typowych transmisji strumieniowych obrazu w internecie, to wiele rzeczy można przy takim porównaniu nazwać HD. Może mają na myśli coś na kształt YouTube HD, czyli YouTube tyle że z "oszałamiającą" transmisją na poziomie 1 Mbita :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://www.netshape.pl/home.html"]http://www.netshape.pl/home.html[/url]
Na tej stronie można sprawdzić jak to działa, pisze niby 720p, jakość i płynność (łacze 2Mbps) jak na streaming pełnoekranowy bardzo dobra, ale czy to można nazwać HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż - jakość jest taka jakiej można się spodziewać po tym bitrate... bardziej mi się to kojarzy z przekompresowanymi divx niż z HD, ale niech im będzie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
porównałem strone www.netshape.pl ze stroną stage6 i powiem wam jedno jest to porównywalne ale jeśli poczyta się trochę na temat kodeków i innych rzeczy używanych do kompresji i zabezpieczeń (czyt. DRM) to nie ma, powtarzam, nie ma żadnej konkurencji na Polskim rynku dla tej firmy.

Filmy 720p ze strony stage 6 ładowały mi się okropnie długo i przycinały strasznie, a mam 3mbs a tam zaakceptowałem activex nie minęło może z 5 sekund i film płynnie się odtwarza,
a prezentowane niby 720p w stage6 a te prezentowane na www.netshape.pl - to jest pomiędzy nimi jedna główna różnica, która jest za netshape - czas otwierania materiału

po za tym reklama PS jest super - normalnie David Lynch dla PS.

zerknijcie sami

www.netshape.pl

ps
po części zgadzam się z przedmówcami, ale kto da taką jakość na łączu 1.2mbs hmm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam łącze 6 MB i 720p niewiele, ale się tnie. Jakość super jak na taki streaming. Tak sobie pomyślałem, że N-ka powinna swoje konferencje na stronie tak pokazywać, a nie w jakimś gównianym małym okienku, które i tak nie chce działać. Idąc dalej współpraca Vividasa i N mogłaby być bardzo interesująca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście całkiem ciekawie się to prezentuje. Mi na łączu 3 Mbps nic się nie tnie jeżeli chodzi o pobieranie filmiku, jednak co ciekawe obciążenie procka skacze do 100% (Atholn 3000+) w wyniku czego występuje brak płynności. Fajnie byłoby, gdyby YouTube oferował taką jakość ;)

Edytowane przez DaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.2 Mbps, Pentium 2 i HD ;):)
Ja rozumiem, że "spece" od marketingu nie mają pojęcia o technologii ale z tym Pentium 2 to już przegięcie.

Zajawki mają tyle wspólnego z HD co DivXy z DVD. Ale dobre, żeby się pośmiać. HD w internecie w kraju, gdzie łącza mają 0,5-1 mbps. Ale wymyśli. No ale pewnie warto być pionierem. Za 2-3 lata będą mieli już ugruntowaną pozycje i może nawet zobaczą zyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='67051' date='08.11.2007, 22:58 ']1.2 Mbps, Pentium 2 i HD :):)
Ja rozumiem, że "spece" od marketingu nie mają pojęcia o technologii ale z tym Pentium 2 to już przegięcie.

Zajawki mają tyle wspólnego z HD co DivXy z DVD. Ale dobre, żeby się pośmiać. HD w internecie w kraju, gdzie łącza mają 0,5-1 mbps. Ale wymyśli. No ale pewnie warto być pionierem. Za 2-3 lata będą mieli już ugruntowaną pozycje i może nawet zobaczą zyski.[/quote]


Ujmijmy to tak, jeśli miałbym wybierać czy taka oferta ma być dostępna czy też nie, to niech już będzie :-).

I niech sobie to nawet nazywają "w jakości HD". Z racji, że jest to pionierskie przedsięwzięcie na naszym rynku i wygląda faktycznie na dość dopracowane i przemyślane, to można im ten marketing wybaczyć. A co do łącz to wcale nie jest tak źle w Polsce. Pewnie że jeszcze nie wszyscy mają po 10 megabitów, ale już chello classic czy nawet light daje radę bez problemu. A to wcale nie aż taka niszowa oferta dostępu do netu. Więc potencjalni chętni na oglądanie takich streamingów na pewno się znajdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - kto pierwszy ten lepszy, ale na dzień dzisiejszy to bym złamanej złotówki za film w takiej jakości nie zapłacił. No chyba, że to za darmo będzie :)

A kablówki niestety w PL nie są aż tak popularne i nie docieraja do wielu miejsc w dużych miastach nie wspominając o mniejszych miastach i miasteczkach.
A UPC funkcjonuje tylko w iluś tam miastach. Ale fakt faktem, ofertę mają niezłą. 4 mbit za 89 zł. Szkoda tylko, że po light jest od razu ultra za 249 zł, a nie ma już opcji 6 mbps czy 12 mpbs jak kiedyś. Oferta jest właściwie bezkonkurencyjna (oprócz Astera), bo ani Multimedia ani np. łódzka Toya czegoś takiego nie mają. Inne mniejsze lokalne też z tego co wiem ceny trzymają trochę niższe niż tepsa.

Jednak większość polaków ma możliwość podłączenia się do internetu tylko przez telekompromintację, która trzyma ceny na poziomie europejskim a prędkości łącz na poziomie afgańskim.
Znowu będzie, że narzekam, ale taka jest prawda, że mamy nominalnie chyba najdroższy internet w europie a relatywnie (do zarobków) to jeden z najdroższych w cywilizowanym świecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś na temat możliwości znacznej poprawy przepustowości łącz ADSL w niedalekiej przyszłości - [url="http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=9569"]klik[/url]. Chociaż i tak wolałbym FTTH :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uwazam ze to bardzo interesujaca technologia ze wzgledu na szybkosc i wydajnosc. Mozliwe ze to tylko kwestia dema technologicznego i na obciazonych przez stala widownie serwerach nie byloby juz tak dobrze. Nie mniej jednak, moze to jest jakis dobry znak w kierunku internetowej platformy telewizyjnej w Polsce? Przydalaby sie jakas firma oferujaca mozliwosc ogladania polskich stacji telewizyjnych w sieci z jakis rozsadny abonament. Na zachodzie takie platformy funkcjonuja z powodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='67078' date='09.11.2007, 00:10 ']...ale na dzień dzisiejszy to bym złamanej złotówki za film w takiej jakości nie zapłacił. No chyba, że to za darmo będzie :)[/quote]

typowe podejście Polaka lepiej ściągnąć, zripowac i oglądać za free => zrozum jedno kupę ludzi płaci na onet.pl lub itvp.pl za oglądanie nowych odcinków swoich seriali i to w jakiej jakości zwykłego - divx-a, a tu dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskają tylko Internauci

powiem jedno jestem po rozmowach z dyrekcją w firmie gdzie obecnie pracuję i nie wiem czy w najbliższym czasie nie wykorzystamy tej technologii w reklamie video w Internecie - to będzie coś nowego nie jakiś flash czy WMP.

ps

ta technologia już prężnie działa w Europie czas na Polskę :):lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='skyfly' post='67433' date='11.11.2007, 18:07 ']typowe podejście Polaka lepiej ściągnąć, zripowac i oglądać za free[/quote]
No to niech firmy dostosują do "typowego podejścia" a nie biadolą o piractwie i ile to tracą pieniędzy.

W Chinach Warner walczy z piractwem cenami: oryginalna płyta DVD z nowością (np. TMNT) wydaną tak samo szybko jak w stanach (a nie po roku jak u nas) kosztuje 25 Yuanów (jakieś 8,5 złotego). Ta sama płyta u pirata kosztuje 20 Yuanów. No i Chińczykom coraz mnie opłaca sie kupować piraty.
Czyli jak się chce to mozna.

A to HD wygląda bardzo źle i można je oglądać tylko z komputera. I za takie coś ja złamanegro grosza nie dam. A swoją droga to nie oznacza, że nie kupuje np. płyt CD czy DVD. Ba, nawet na iTVP kilka rzeczy kupiłem. Tylko, że co z tego, że sobie kupiłem kilka odcinków tajemnicy twierdzy szyfrów jak musiałem albo oglądać to na kompie albo gimnastykować się z podłączeniem kompa to TV (nie każdy ma telewizor obok kompa). Następne sciągnąłem z emula bo mogłem sobie nagrać na płyte i obejrzeć z odtwarzacza divx.
To tak jakby muze z iTunesa można było słuchać tylko na kompie a przegranie na CD czy iPoda byłoby nie możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krótko

Zalet : wysoka rozdzielczość, małe obciążenie łącza

Wady : dithering, tearing, banding, wyblakłe kolory wynikające z nadmiernej kompresji strumienia.

Jest to nowe rozwiązanie i na pewno się jeszcze rozwinie, czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='apatch' post='67439' date='11.11.2007, 18:02 ']Jest to nowe rozwiązanie i na pewno się jeszcze rozwinie, czas pokaże.[/quote]

zgoda jak najbardziej

ps

maxiuca - Polska to nie Chiny ! - a z tym podłączaniem kompa - niedługo nic innego nie będziemy mieli tylko tzw. setupBox-y przy telewizorach f.e. AppleTV - podejrzewam że gdzieś za 2 lata część Internautów będzie posiadała taki sprzęcik i telewizja Internetowa, Video Rental, VOD, etc stanie się codziennością, a zapewne za 4-6 lat będzie już dostępna sieć Internet2, wówczas na pewno będzie FULL HD 1080i/p, które wymaga około 25MB/s a będziesz miał łącze np 10 GB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='skyfly' post='67529' date='12.11.2007, 10:07 ']maxiuca - Polska to nie Chiny ![/quote]
No zgodze się, Polska przy Chinach to zaścianek technologiczny i cenowe piekło.

[quote name='skyfly' post='67529' date='12.11.2007, 10:07 ']- a z tym podłączaniem kompa - niedługo nic innego nie będziemy mieli tylko tzw. setupBox-y przy telewizorach f.e. AppleTV - podejrzewam że gdzieś za 2 lata część Internautów będzie posiadała taki sprzęcik i telewizja Internetowa, Video Rental, VOD, etc stanie się codziennością,[/quote]

Te SetTopBoxy (czyli STB - a nie setupBoxy) przy telewizorach potrzebują jakiegoś standardu a takowy jeszcze się nie narodził. A jak widać po HD-DVD i Bluray wcale nie tak łatwo wypromować nowy ogólnoświatowy standard. Tak więc zapomnij o dwóch latach, w jakiej rzeczywistości Ty żyjesz? Chyba wirtualnej.
Dwa lata to głupie wytwórnie kłociły by się o to jakie to super-mega zaawansowane rozwiązania antypirackie zastosować.

[quote name='skyfly' post='67529' date='12.11.2007, 10:07 ']a zapewne za 4-6 lat będzie już dostępna sieć Internet2, wówczas na pewno będzie FULL HD 1080i/p, które wymaga około 25MB/s a będziesz miał łącze np 10 GB/s[/quote]

"Może zapewne, na pewno...". Na dzień dzisiejszy, łącza mamy 0,5 -1 mbit/s i nic nie wskazuje na to, żeby którykolwiek rząd w końcu miał rozprawić się z telekomuną raz a porządnie. Kablówki też siedzą na okopanych pozycjach i nie chcą wchodzić w nowe miejsca (chyba, że sie nowe osiedle buduje i developer poda im wszystko jak na tacy), więc nic nie zapowiada łącz 10 GB/s za 6 lat (zwłaszcza, że dzisiaj telekomuna podpisuje umowy na 3 lata...)
Tak samo Internet2 to na razie ładne hasełko, ale na razie i pewnie jeszcze przed długi czas nie dla zwykłych konsumentów (o ile w ogóle kiedyś będzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='skyfly' post='67529' date='12.11.2007, 09:07 ']zgoda jak najbardziej

ps

maxiuca - Polska to nie Chiny ! - a z tym podłączaniem kompa - niedługo nic innego nie będziemy mieli tylko tzw. setupBox-y przy telewizorach f.e. AppleTV - podejrzewam że gdzieś za 2 lata część Internautów będzie posiadała taki sprzęcik i telewizja Internetowa, Video Rental, VOD, etc stanie się codziennością, a zapewne za 4-6 lat będzie już dostępna sieć Internet2, wówczas na pewno będzie FULL HD 1080i/p, które wymaga około 25MB/s a będziesz miał łącze np 10 GB/s[/quote]

max lacza tpsa to 8 mbitow, nie zaoferuje zadnemu klientowi takiej oferty bo nie da gwarancji na taka przepustowosc przy takim stanie lacz jakie posiada(im dalej od centrali tym gorzej), wiec wiecej niz 6 mbitow nie bedzie.

co do kablowki to max przepustowosci dla uzytkownika to odpowiednio 30 kilka mbitow albo 50 kilka mbitow(w zaleznosci od modemow zastosowanych)

tych gigabitow to jakos nie wyobrazam sobie dla uzytkownika koncowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Żeby użytkownicy końcowi mieli łącza gigabitowe, to potrzebna byłaby wymiana infrastruktury na światłowody, a póki co w Polsce chyba nie ma żadnego większego operatora, który by coś takiego robił, lub chociażby zapowiadał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='DaN' post='67551' date='12.11.2007, 12:33 ']Żeby użytkownicy końcowi mieli łącza gigabitowe, to potrzebna byłaby wymiana infrastruktury na światłowody, a póki co w Polsce chyba nie ma żadnego większego operatora, który by coś takiego robił, lub chociażby zapowiadał.[/quote]

zgadzam się - ja tylko przytoczyłem informacje, które były dostępne w internecie, tyle co można się dowiedzieć, że już są prowadzone testy więc może telekompromitacja zakończy swoje działania bo wejdą na Polski rynek Europejscy providerzy, którzy rozwiną (przybudują) dostępną architekturę.

mexuico- zawsze musisz mieć ostatnie zdanie :huh:

ps
żartowałem

wracając do tematu to jest za tym aby technologia stosowana przez Netshape się rozpowszechniła jak w Europie - może z czasem będzie dostępne 1080 w tej technologii czas pokaże miłego wieczoru życzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='skyfly' post='67798' date='13.11.2007, 19:45 ']zgadzam się - ja tylko przytoczyłem informacje, które były dostępne w internecie, tyle co można się dowiedzieć, że już są prowadzone testy więc może telekompromitacja zakończy swoje działania bo wejdą na Polski rynek Europejscy providerzy, którzy rozwiną (przybudują) dostępną architekturę.[/quote]

te lacza naleza do TPSA i jak sobie wyobrazasz przerobienie tego na swiatlowody przez innego providera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='deenbe' post='67803' date='13.11.2007, 20:34 ']te lacza naleza do TPSA i jak sobie wyobrazasz przerobienie tego na swiatlowody przez innego providera?[/quote]
Ano właśnie, oprócz tego co dzieje się pomiędzy ostatecznym odbiorcą a providerem jest rzecz najważniejsza czyli sieci szkieletowe. I ta tepsowa niestety raczej ma słabą przepustowość (jak na tylu klientów). Europejscy providerzy więc nawet jeżeli wejdą na nasz rynek to skończy się tak samo jak z Netią, Tele2 i Energisem (Multimo). I z tej trójki Netia i Energis mają chyba własne sieci szkieletowe a Tele2 korzysta z czyjejś przy czym i tak cała trójka musi uzależniać swoje ceny od widzimisie TPSA. Tak samo wszystkie lokalne kablówki czy lokalni operatorzy telefoniczni musza wpinać się do kilku istniejących sieci szkieletowych. W najlepszej sytuacji jest UPC, które w ogóle jest niezależne od TP SA, bo korzysta ze swojej sieci AORTA, która ma własne, bardzo szybkie łącze z innymi kontynentami. A łącza z zagranicą to jest drugi dość duży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://test.pino.tv.patrz.pl/"]http://test.pino.tv.patrz.pl/[/url] - Oto pierwszy startujacy w najblizszym czasie nadawca, ktory testuje omawiana technologie do komercyjnego zastosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...