Skocz do zawartości
KrAnz

Jaki OLED 75 cali jako następca KD75XH9096 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Chciałbym się przesiąść z SONY KD75XH9096 (zakupiony pod koniec 2020 roku) na jakiś OLED o podobnej przekątnej czyli minimum 75 cali.

Cena w zasadzie nie jest głównym wyznacznikiem, choć preferuję najlepszy stosunek jakość/cena :)

(jak wybiorę OLED to ten Sony KD75XH9096 będzie do sprzedania :) )

Najlepiej z Android TV.

Co polecacie?

Głównie do filmów/seriali/TV. Raczej nie do grania.

Z góry dziękuję za propozycje.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pod względem jakość/cena bezsprzecznie wychodzi 77S90C za 11 klocków 💩 po zwrocie, bo jest na flagowej matrycy z s95c 🤗

Edytowane przez Usl
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.08.2023 o 18:40, Usl napisał:

Najlepiej pod względem jakość/cena bezsprzecznie wychodzi 77S90C za 11 klocków 💩 po zwrocie, bo jest na flagowej matrycy z s95c 🤗

Gdzie można za tyle wyciągnąć s90c?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mm był za 13k + 2k zwrotu samsunga 😉

 

705368_1.jpg

Edytowane przez Usl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz przepłacać za starą technologię że znacznie gorszą jakością obrazu może 😄 Nie wspominając już w ogóle, że nawet nie ma on podstawy w zestawie 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że samsung 😆 sony to przy nim śmiech - najciemniejszy oled na rynku 🤣 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a Tizen nie przeszkadza? Do tej pory używałem AndroidTV?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to przejdź się do któregoś ze sklepów rtv, albo salonów Samsunga i Sony. Nagraj na pendrive kilka materiałów, którymi byś mógł potestować wybrane tv, pobaw się ustawieniami. Przy okazji zobaczysz czy tizen Ci pasuje.

Z tych dwóch Samsung wydaje się ciekawszym wyborem. Ale nie negowałby aż tak bardzo Sony. Sam mam A80K w tym rozmiarze i jestem bardzo zadowolony. Z tym że kupowałem rok temu, chwile po premierze i nie było na rynku jeszcze 77” QD-oled. No i u mnie decyzje pomogła podjąć promocja jaką trafiłem. Nic innego nie kupiłbym w podobnej cenie bez czekania. A że przesiadałem się z Lg C1, to dla mnie i tak zmiana na plus (pomijam zmianę rozmiaru na większy) w kontekście przyjemności z oglądania i jasności. Pisze o jasności, bo chodzi mi o sposób prezentowania obrazu. Przykładowo C1 ostro pompował biel, przez co np. materiały w DV często były ciężkie do oglądania. Nawet na jaśniejszym trybie (już nie pamietam jak się nazywał w Lg) obraz był często bardzo ciemny, a jasne/białe obszary waliły jak latarka. Także seria K może nie jest wg suchych danych tak jasna jak konkurencja Lg, ale wynikowo obraz dla mnie jest lepiej zbalansowany i w odbiorze nie wydaje się gorszy czy ciemniejszy.

Mnie przed samsungiem trochę odstraszają głosy o usterkach i nie wiem czy w tegorocznych coś zrobili z powłoką matrycy i czy da się je już normalnie czyścić. Technologicznie na pewno matryce QD bardzo kuszą, są bardzo jasne. I na pewno mają o wiele równiejsze matryce niż te od Lg. Mam na myśli typowe bolączki paneli Lg, które z roku na rok się powtarzają, jak banding, nierownomiernosc świecenia, pink tint. Zresztą sam reklamowałem dwa Lg z powodu wymienionych wad :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, KrAnz napisał:

Ok, a Tizen nie przeszkadza? Do tej pory używałem AndroidTV?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie ma takiej tragedii jak rok temu, pamiętaj że zawsze możesz dokupić podstawkę :mellow:

3 godziny temu, mati_luk napisał:

Jak masz możliwość to przejdź się do któregoś ze sklepów rtv, albo salonów Samsunga i Sony. Nagraj na pendrive kilka materiałów, którymi byś mógł potestować wybrane tv, pobaw się ustawieniami. Przy okazji zobaczysz czy tizen Ci pasuje.

Z tych dwóch Samsung wydaje się ciekawszym wyborem. Ale nie negowałby aż tak bardzo Sony. Sam mam A80K w tym rozmiarze i jestem bardzo zadowolony. Z tym że kupowałem rok temu, chwile po premierze i nie było na rynku jeszcze 77” QD-oled. No i u mnie decyzje pomogła podjąć promocja jaką trafiłem. Nic innego nie kupiłbym w podobnej cenie bez czekania. A że przesiadałem się z Lg C1, to dla mnie i tak zmiana na plus (pomijam zmianę rozmiaru na większy) w kontekście przyjemności z oglądania i jasności. Pisze o jasności, bo chodzi mi o sposób prezentowania obrazu. Przykładowo C1 ostro pompował biel, przez co np. materiały w DV często były ciężkie do oglądania. Nawet na jaśniejszym trybie (już nie pamietam jak się nazywał w Lg) obraz był często bardzo ciemny, a jasne/białe obszary waliły jak latarka. Także seria K może nie jest wg suchych danych tak jasna jak konkurencja Lg, ale wynikowo obraz dla mnie jest lepiej zbalansowany i w odbiorze nie wydaje się gorszy czy ciemniejszy.

Mnie przed samsungiem trochę odstraszają głosy o usterkach i nie wiem czy w tegorocznych coś zrobili z powłoką matrycy i czy da się je już normalnie czyścić. Technologicznie na pewno matryce QD bardzo kuszą, są bardzo jasne. I na pewno mają o wiele równiejsze matryce niż te od Lg. Mam na myśli typowe bolączki paneli Lg, które z roku na rok się powtarzają, jak banding, nierownomiernosc świecenia, pink tint. Zresztą sam reklamowałem dwa Lg z powodu wymienionych wad :)

Porównanie tv w sklepowych warunkach jest bez sensu, serio po tylu latach jeszcze takie rzeczy trzeba tutaj pisać? Litości...

Zmiana na plus? Raczej na minus bo a80k jest ciemniejszy 😅 Do tego ma stare porty hdmi 2.0 bez hgig 😆 Nie wspominając już w ogóle o sporym dymmingu, który nie da się wyłączyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możesz zamówic kilka tv do domu i tak sprawdzić. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego pójście gdzieś gdzie możesz zobaczyć kilka modeli na żywo, oprócz polegania tylko na recenzjach i yt nie jest złe. Zwłaszcza, że przeważnie są piloty, można sprawdzić różne tryby. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale lepsze niż nic.

Dla mnie zmiana na plus akurat. Pisałem, że porównywałem do C1. Dla mnie A80K daje lepszy obraz, w odbiorze jaśniejszy. Kolory też na plus. Nie giną detale w ciemnych jak w Lg. Podobno w C2 poprawili kilka bolączek, ale jak kupowałem, to C2 i w zasadzie wszystkie 77” były ponad 5k droższe. Więc wybor był prosty, zwłaszcza, że tv mi się podobał.

Stare porty Hdmi? Ma dwie sztuki 2.1. Wystarczy mi w zupełności jeden pod konsole. Nie szukałem tv konkretnie pod gaming. Na własnym mapowaniu robi robotę. Nie mam nic do zarzucenia obrazowi z ps5.

Dimming to widziałem na Lg jak po ciemnych scenach były bardzo jasne. Często widać było przygaszenie. Tu Sony lepiej to ogarnia. W takim samym scenariuszu nie zauważyłem takiego zachowania. Co do ściemniania po dłuższej chwili, tylko w rocket league delikatnie zauważyłem.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że dimming w lg można wył 📴 O to chodzi właśnie w hgig, by tv nie musiał mapować :rolleyes: przez to c1 ma znacznie lepszy hdr 😉 Z recenzji dowiesz się dużo więcej niż w sklepie i to z pomocą sprzedawcy, który nie ma pojęcia o tv 😆 A80k na tle c1 przez własny tone mapping jeszcze dawał radę  w filmach (o ile dimming nie załączał się). Przy c2 nie ma co się oszukiwać już blado wypada, ile cię wyszedł? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, grałem na C1, teraz na A80K. I tu podobnie jak w filmach wolę obraz Sony.

Z tymi recenzjami to i tak i nie. Właśnie C1 miał bardzo dobre recenzje. A okazało się, że ma spory black crush. I jak w tamtym okresie zacząłem oglądać porównywalne tv, to po zobaczeniu na żywo zaczął mi się bardziej obraz z A80J podobać.

Możliwość wyłączenia przyciemniania w Lg w menu serwisowym to akurat plus. W moim tv nie jest to na szczęście dla mnie problem, więc tragedii nie ma.

Wyszedł mnie trochę poniżej 13k, gdzie konkurencja w owym czasie była po ok 19k ;) z C2 już nie mam doświadczenia. Ale też widziałem porównania, gdzie obrazek z Sony wyglądał na jaśniejszy. Może C2 ma większe piki jasności na małych elementach w hdr, ale tu się już rozchodzi o filozofię producentów w prezentacji obrazu jako całości. Niemniej tu już black crush poprawili względem C1 z tego co widzialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No c2 ma poprawiony black crush ze względu na nowy soc. Nawet po profesjonalnej kalibracji widać różnicę. Ogólnie black crush był tylko w sdr, przez co problem można było łatwo poprawić, w hdr było git. Tu Sony nie jest też takie super, bo idzie w odwrotną stronę i ma wypuklone cienie - słabe to też wygląda. Ogólnie Sony już przy c2 sporo jasnością odstaje, do tego dużo gorszy tryb fabryczny obrazu...... już bardzo cinko Sony przy c2 wypada, a przy c3, który dogonił go processingiem to już w ogóle. 

Można jeszcze porównywać s90c z c2/3, ale z a80 już nie. A tym bardziej, że 77 ma nowe matryce to jeszcze bardziej kusi samsung 

Edytowane przez Usl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suma sumarium to już o wiele lepsza filozofia z c1 niż z tymi uwypuklonymi cieniami w Sony. Ciekawe, czy w najnowszym a90l bedzie można to w końcu skalibrować :blush2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,
Widze, że dwie osoby i dwie opinie
Dziękuję za odpowiedzi.
Nadal jednak nie wiem czy Sony czy Samsung. Czy teoretycznie ciemniejszy Sony czy nowsza technologia matrycy QD-OLED od Samsunga.
Może wprowadzę dodatkowe info:
1. Pokój raczej jasny, czesto odbija się okno balkonowe w TV, bo TV na przeciw okna.
2. Nie do grania. Tylko Netflix, własne zasoby filmowe (w tym 4K) z Plex-a no i iptv od Netii.
3. Nie oglądamy nigdy TV po ciemku.
4. Lubię naturalne kolory.
5. Nie ustawiam nigdy bardzo jasno TV.
6. Korzystamy z czujnika światła w TV. Akurat w tym Sony który mamy (KE75XH9096BAEP) działa to dobrze.
7. TV Sony który mamy przy moich ustawieniach pobiera około 70-90 watów. W piku około 100 (przy 75 cali). Dobrze by było aby ten nowy OLED nie brał więcej niż 120 watów. (Jeśli się da oczywiście, choć nie jest to wyznacznik najważniejszy).

Krzysztof


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, KrAnz napisał:

Ok, a Tizen nie przeszkadza? Do tej pory używałem AndroidTV?

Płakał byś po tygodniu i myślał o oddaniu tv, wierz mi. Nawet często wychwalany webos nie ma startu do androida/google tv. Jeśli stać mentalnie na przepłacenie to idz w sony natomiast.

9 godzin temu, mati_luk napisał:

I tu podobnie jak w filmach wolę obraz Sony.

Ten wątek to piękny przykład teoretyka i praktyka :)

...o testerach samsunga można poczytać w innych tematach 😁.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung ma znaaaczenie lepszą powłokę, Sony to będzie lustro 

2 godziny temu, KrAnz napisał:

3. Nie oglądamy nigdy TV po ciemku.
6. Korzystamy z czujnika światła w TV. Akurat w tym Sony który mamy (KE75XH9096BAEP) działa to dobrze.

No to źle oglądacie, bo hdr należy oglądać w zupełnej ciemności B)

Nie działa dobrze, bo obniża maksymalną jasność tv. Jasność reguluje się zawsze ręcznie do warunków oświetlenia w sdr, w hdr to zawsze max wiadomo 

2 godziny temu, KrAnz napisał:

4. Lubię naturalne kolory.

No to Sony odpada

1 godzinę temu, prodarek napisał:

Płakał byś po tygodniu i myślał o oddaniu tv, wierz mi. Nawet często wychwalany webos nie ma startu do androida/google tv. Jeśli stać mentalnie na przepłacenie to idz w sony natomiast.

Ten wątek to piękny przykład teoretyka i praktyka :)

...o testerach samsunga można poczytać w innych tematach 😁

Słuchaj, jeśli ktoś jest miłośnikiem płaskiego, zniebieszczonego obrazu to może Sony mu się spodoba ;)

Nie możemy tutaj jednak powiedzieć o obrazie referencyjnym przez kilka istotnych elementów na które musimy zwrócić uwagę. Pierwszym z nich była dominanta koloru niebieskiego w balansie bieli, która sprawiała że obraz wyświetlany przez telewizor był za chłodny. Drugim i nie mniej istotnym była za niska gamma, która sprawiała, że obraz nie był tak kontrastowy jak należy.

Źródło: https://hdtvpolska.com/test-recenzja-telewizor-oled-sony-a80k-a84k-opinie-cena/?showfull=1

Płakał to by dopiero z lustra w ciemnym Sony 😂

Edytowane przez Usl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ohoh od kiedy test tv to definicja tego jak wyglądają tysiące innych wyprodukowanych telewizorów? W jednym teście wyjdzie zniebieszczały w drugim obsrane i tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że Sony w każdym teście tak wychodzi 😂 Gdybyś miał chociaż trochę pojęcia w temacie to byś wiedział jak Sony kiepsko ustawia tryby fabryczne obrazu 😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Usl napisał:

Płakał to by dopiero z lustra w ciemnym Sony

Nie wiem czemu tak uparcie twierdzisz, że w Sony będzie lustro. Porównywałeś bezpośrednio z innymi markami?

Z doświadczenia powiem, że lustro to było w C1. Jak dla mnie satynowa powłoka w Sony lepiej radzi sobie z odbiciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to zależy od modelu.

Samsung S95B niesamowicie dobrze radzi sobie z bezpośrednimi odbiciami, ale ma pewne wady. Ze względu na brak polaryzatora, jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu z oświetleniem otoczenia, telewizor ma różowy odcień, nawet gdy jest wyłączony. Jasne światła nadal rozpraszają uwagę w jasnym pomieszczeniu, ale nieco lepiej usuwają efekt lustra niż LG G2 OLED. Z drugiej strony czerń wygląda znacznie lepiej na G2, gdy znajdujesz się w pomieszczeniu z dowolnym oświetleniem otoczenia.

Sony A80K

Telewizor ma niesamowitą obsługę odbić. Odbicia od jasnych źródeł światła nie są zbyt rozpraszające, a nawet jeśli jest trochę fioletowego odcienia, nie jest to rozpraszające ani zbyt zauważalne, jak w Samsung S95B OLED.

Sony A80J ma lekko matowe wykończenie, w przeciwieństwie do Sony A90J OLED. Odbicia są ciemniejsze, ale szerzej rozproszone niż na typowym błyszczącym ekranie. Radzenie sobie z odbiciami jest nadal doskonałe, co oznacza, że odblaski nie będą problemem w większości pomieszczeń, ale umieszczenie ich bezpośrednio naprzeciwko okna lub źródła światła nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie jest jasne. Wersja 77-calowa ma błyszczące wykończenie, które inaczej odbiera światło, co powoduje mniej pośrednich odbić, ponieważ jasne światło nie jest tak bardzo rozpraszane na ekranie.

🤣🤣🤣

źródło rtings

Edytowane przez prodarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, prodarek napisał:

Wiesz to zależy od modelu.

Samsung S95B niesamowicie dobrze radzi sobie z bezpośrednimi odbiciami, ale ma pewne wady. Ze względu na brak polaryzatora, jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu z oświetleniem otoczenia, telewizor ma różowy odcień, nawet gdy jest wyłączony. Jasne światła nadal rozpraszają uwagę w jasnym pomieszczeniu, ale nieco lepiej usuwają efekt lustra niż LG G2 OLED. Z drugiej strony czerń wygląda znacznie lepiej na G2, gdy znajdujesz się w pomieszczeniu z dowolnym oświetleniem otoczenia.

Sony A80K

Telewizor ma niesamowitą obsługę odbić. Odbicia od jasnych źródeł światła nie są zbyt rozpraszające, a nawet jeśli jest trochę fioletowego odcienia, nie jest to rozpraszające ani zbyt zauważalne, jak w Samsung S95B OLED.

Sony A80J ma lekko matowe wykończenie, w przeciwieństwie do Sony A90J OLED. Odbicia są ciemniejsze, ale szerzej rozproszone niż na typowym błyszczącym ekranie. Radzenie sobie z odbiciami jest nadal doskonałe, co oznacza, że odblaski nie będą problemem w większości pomieszczeń, ale umieszczenie ich bezpośrednio naprzeciwko okna lub źródła światła nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie jest jasne. Wersja 77-calowa ma błyszczące wykończenie, które inaczej odbiera światło, co powoduje mniej pośrednich odbić, ponieważ jasne światło nie jest tak bardzo rozpraszane na ekranie.

🤣🤣🤣

źródło rtings

Nie ogarniasz nawet modeli o których mowa 🤣🤣🤣🤣

56 minut temu, mati_luk napisał:

Nie wiem czemu tak uparcie twierdzisz, że w Sony będzie lustro. Porównywałeś bezpośrednio z innymi markami?

Z doświadczenia powiem, że lustro to było w C1. Jak dla mnie satynowa powłoka w Sony lepiej radzi sobie z odbiciami.

Tak, do samsunga nie ma nawet podjazdu 

Ale ma słaby kontrast, to już całkiem lipa

26 minut temu, prodarek napisał:

Wiesz to zależy od modelu.

Samsung S95B niesamowicie dobrze radzi sobie z bezpośrednimi odbiciami, ale ma pewne wady. Ze względu na brak polaryzatora, jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu z oświetleniem otoczenia, telewizor ma różowy odcień, nawet gdy jest wyłączony. Jasne światła nadal rozpraszają uwagę w jasnym pomieszczeniu, ale nieco lepiej usuwają efekt lustra niż LG G2 OLED. Z drugiej strony czerń wygląda znacznie lepiej na G2, gdy znajdujesz się w pomieszczeniu z dowolnym oświetleniem otoczenia.

Sony A80K

Telewizor ma niesamowitą obsługę odbić. Odbicia od jasnych źródeł światła nie są zbyt rozpraszające, a nawet jeśli jest trochę fioletowego odcienia, nie jest to rozpraszające ani zbyt zauważalne, jak w Samsung S95B OLED.

Sony A80J ma lekko matowe wykończenie, w przeciwieństwie do Sony A90J OLED. Odbicia są ciemniejsze, ale szerzej rozproszone niż na typowym błyszczącym ekranie. Radzenie sobie z odbiciami jest nadal doskonałe, co oznacza, że odblaski nie będą problemem w większości pomieszczeń, ale umieszczenie ich bezpośrednio naprzeciwko okna lub źródła światła nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie jest jasne. Wersja 77-calowa ma błyszczące wykończenie, które inaczej odbiera światło, co powoduje mniej pośrednich odbić, ponieważ jasne światło nie jest tak bardzo rozpraszane na ekranie.

🤣🤣🤣

źródło rtings

Po za tym nawet s95b już znaaacznie lepiej radzi sobie z odbiciami od tego Sony 😅

Czemu nie wrzuciłeś otrzymanej punktacji i zdjęć? 🤣🤣🤣

Totalnie się już tu ośmieszyłeś 😂😂😅 Kompletnie nie masz pojęcia o telewizorach 🤣🤣🤣

Godzinę temu, mati_luk napisał:

Nie wiem czemu tak uparcie twierdzisz, że w Sony będzie lustro. Porównywałeś bezpośrednio z innymi markami?

Z doświadczenia powiem, że lustro to było w C1. Jak dla mnie satynowa powłoka w Sony lepiej radzi sobie z odbiciami.

Tak samo jak z grami bez hgig, lepszą jasnością mimo mniejszej ilości nit.......? 

Ta siwa powłoka w Sony to najgorsze, co może być w oled 🤮 

Screenshot_2023-08-20-13-49-07-475.jpeg

Widać, co warte twoje doświadczenie 😅 Również kompletnie się nie znasz na tv 😆

Edytowane przez Usl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie masz rozdwojenie jaźni musisz to leczyć, ale powiem ci coś... Idź chłopie to lustra popatrz na siebie *** sobie z główki i może pomoże jak nie to do skutku. Powodzenia.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...