Skocz do zawartości
  • 0
azizi

Problem z pasami na rzutniku BenQ

Pytanie

Witajcie.

Od kilku dni rzutnik Benq w1070+ zaczął mi wyświetlać pionowe białe pasy. Zdjęcie w załączniku. Pasu są nawet bez podłączonego źródła więc obstawiam, że wina leży w samym projektorze, a nie np kablu hdmi. Lampa była zmieniana jakieś pół roku temu.

Raczej sam nic nie naprawię więc moje pytanie gdzie w podlaskim, ewentualnie wysyłkowo warto ten rzutnik do naprawy dać? Co może być przyczyną pojawienia się takich pasów?

IMG-6011.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Poszukaj filmiki na youtube. Powinieneś tam znaleźć że to problem po stronie DMD chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jeśli linie są równomiernie osadzone pionowo i mają kolor biały, istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które warto rozważyć:

  1. Problemy z matrycą lub pikselami projekcyjnymi:

    • Jeśli projektor używa matrycy lub pikseli do generowania obrazu, to możliwe, że część matrycy jest uszkodzona, co powoduje pojawienie się białych linii.
  2. Problemy z sygnałem wideo:

    • Niewłaściwy sygnał wideo lub zakłócenia mogą powodować pojawienie się artefaktów na ekranie, takich jak białe linie.
  3. Ustawienia projekcji:

    • Sprawdź ustawienia projekcji, w tym rozdzielczość i proporcje obrazu. Nieprawidłowe ustawienia mogą prowadzić do niepożądanych efektów na ekranie.
  4. Problemy z kablem sygnałowym:

    • Uszkodzenie lub złe połączenie kabli sygnałowych może prowadzić do zakłóceń w obrazie.
  5. Problemy z źródłem sygnału:

    • Jeśli problem występuje tylko z określonym źródłem sygnału (np. konkretnym komputerem), to problem może być związany z tym urządzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Temat już dawno rozwiązany. Problem był po stronie złącza DMD, które się znajduje bezpośrednio za soczewką. Trzeba było to rozebrać i przeczyścić delikatnie. Znalazłem na necie filmik jak to się robi.

Tu inny filmik ale o to samo chodzi (5:14 - czyszczenie)

 

Edytowane przez azizi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Robiłeś tylko do tego momentu, czyli przeczyszczenie kontaktu płyty ze złączem? Jak już tak daleko zaszedłeś, albo przynajmniej nie masz oporów przed rozebraniem na czynniki pierwsze projektora, to polecam pójść kawałek dalej i wymienić pastę termoprzewodzącą na styku DMD-radiator i/lub dodatkowo przeczyścić koło kolorów i samą optykę.
Rozbierałem dwa egzemplarze tego projektora, dokładnie to W1070 i potem W1070+. W obu z uwagi na wiek pasta była już mocno zbita i krucha. W W1070 miałem przebieg ok 1600h i oprócz standardowego kurzu, trafiłem dodatkowo mocno zalepiony czujnik położenia koła kolorów - tu też warto zwrócić uwagę. W1070+ trafiłem z symbolicznym przebiegiem ok 50h, więc w środku był jak nowy. Ale tu podobnie wiek zrobił swoje i pasta była już twarda i krucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
7 minut temu, mati_luk napisał:

Robiłeś tylko do tego momentu, czyli przeczyszczenie kontaktu płyty ze złączem? Jak już tak daleko zaszedłeś, albo przynajmniej nie masz oporów przed rozebraniem na czynniki pierwsze projektora, to polecam pójść kawałek dalej i wymienić pastę termoprzewodzącą na styku DMD-radiator i/lub dodatkowo przeczyścić koło kolorów i samą optykę.
Rozbierałem dwa egzemplarze tego projektora, dokładnie to W1070 i potem W1070+. W obu z uwagi na wiek pasta była już mocno zbita i krucha. W W1070 miałem przebieg ok 1600h i oprócz standardowego kurzu, trafiłem dodatkowo mocno zalepiony czujnik położenia koła kolorów - tu też warto zwrócić uwagę. W1070+ trafiłem z symbolicznym przebiegiem ok 50h, więc w środku był jak nowy. Ale tu podobnie wiek zrobił swoje i pasta była już twarda i krucha.

Tak tylko kontakt płyty ze złączem.

Nie do końca wiem gdzie jest ten czujnik. Co do pasty to przy następnym rozbieraniu (bo widzę, że warto tak raz do roku czyścić sprzęt z kurzu) będę musiał o tym poczytać i zobaczyć jak to zmienić. To samo tyczy się czyszczenia optyki. Dzięki za wskazówki.

Edytowane przez azizi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ja też robiłem to pierwszy raz i korzystałem z podobnych filmików na YT ;) Z tą pastą, to warto zadbać, bo z tego co się orientuję, to właśnie przez przegrzewanie DMD, zaczynają się pojawiać nieodwracalne uszkodzenie jak np. martwe piksele.
Generalnie jak już będziesz to robił, to tu gdzie teraz skończyłeś, trzeba zdjąć tą blaszaną osłonę i wyjąć cały moduł obiektywu. I mając to w ręku możesz odkręcić koło kolorów i je rozebrać do przeczyszczenia. Wtedy zobaczysz dopiero czujnik, o którym wspomniałem. I będziesz miał dobry dostęp do zdjęcia radiatora. A jak już zdejmiesz go do wymiany pasty, to uzyskasz dostęp do wnętrza optyki. Tylko jeśli nie masz żadnych paprochów i plam od kurzu, to bym się zastanowił czy warto tam grzebać, żeby nie było gorzej. Ja wyczyściłem w obu. Najpierw w W1070, który trafił do ojca. I tam nie pozbyłem się wszystkiego. Ale W1070+ czyściłem jako drugi i bardziej się przyłożyłem. Poza tym miałem tam przynajmniej jeden gigantyczny paproch, który tworzył plamkę na obrazie. I tą sztukę udało mi się bardzo dobrze wyczyścić. Pomagałem sobie latarką - świeciłem przez otwór od strony koła kolorów i tak było łatwiej ocenić czy juz jest ok, czy jeszcze cos widać i trzeba doczyścić. Zwłaszcza, że dostęp nie jest jakiś wybitnie wygodny ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

U mnie jest obraz idealny, nie ma paprochów itd. Ale jak po kilku latach otworzyłem rzutnik bo lampa strzeliła to się zdziwiłem. Niby wisi pod sufitem w salonie ale mocno był zawalony kurzem.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To miło że jest tematyka jak to naprawić.

Te projektory to wychodzą te modele jak patrzę co miesiąc normalnie a lampa przeważnie pasuję do 50 modeli.

Patrzę że ledowe tv są już tańsze ale jak patrzę na klasę prądożerności. Znajomy kupił Samsunga lcd 70 cali i źre 700watt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...