Skocz do zawartości
kh29228

Scaler a amplituner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
z góry przepraszam, z merytorykę, ale jestem bardzo początkujący w kwestii upscalingu i ogólenie w tematyce hdtv. Rozumiem, że są odtwarzacze dvd z upscalerami lub np. procesory wideo. A co w sytuacji gdy chciałbym poprawić sobie oraz nie z płytki dvd, ale np z zwykłej tv? Czy są jakieś sposoby na to, np jakieś amplitunery z wbudowanymi scalerami, które poprawiają obraz zwykłej tv?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moj znajomy wlasnie kupil nagrywarke z dyskiem, tunerem panasonica ktora upscaluje nie tylko dvd do 1080 ale takze kazdy sygnal podany na wejscie. On podpiol sobie pod to SKY'a wiec upscaluje mu telewizje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dekoder n-ki ma scaler do 1080i lub cos takiego:
[url="http://digitalo.pl/product_info.php/manufacturers_id/19/products_id/741"]http://digitalo.pl/product_info.php/manufa...products_id/741[/url]
mozna to kupić taniej. Edytowane przez niesfiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zainteresuj sie nowym ONKYO 875 ( Reon-VX HQV ) , ma scaler do 1080p i kazdy przyjety sygnal czy to po hdmi, component, s-video itd. skaluje do 1080p i wypuszcza na TV, tylko mozna powiedziec to jest proba zrobienia z malucha mercedesa, ale zawsze cos tam napewno poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Domyślam się, że ze zwykłej tv nie da się zrobić hdtv, ale chodzi mi o to, że teaz kupuje sobie telewizor fullHD, pewnei bedzie to sharp 37 xd1. Słyszałem, ze zwykła telewizja wygląda średnio na takich telewizorach. Czy scaler to dobre rozwiązanie, zeby troche tę jakość poprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='57340' date='27.08.2007, 15:38 ']Kup sobie nkę i po sprawie.[/quote]

A gdybym chciał od razu do 1080p a nie tylko 1080i... skoro kupuje full hd, to chciałbym go maksymalnie wykorzystac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup dobry amplituner, jest sporo ktore upskaluja do 1080p, ale nie sa tanie. Moim prywatnym zdaniem nie odczuje sie roznicy miedzy 1080i i 1080p przy sygnale ze zwyklej telewizji, ale moze sie myle. Poza tym to nie problem pomnozyc piksele razy 4, wazne sa algorytmy i scalaki jakie tego dokonaja, popatrz na przyklad na testy toshiby E1 tutaj zamieszczone. Obraz upskalowany jest "inteligentnie" lepszy a nie tylko pomnozony przez 4. Trzeba by poczytac testy jakosci upskalerow zamontowanych w amplitunerach bo mozna roznych rzeczy sie tam spodziewac ;)

Aha, widzialem DVD z nagrywarka, albo tuner z nagrywarka, ktore na wyjsciu mial 1080p. Moze taki zalatwilby sprawe ?

Edytowane przez crazy-j

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz go wykorzystać to musisz mieć ŹRÓDŁO HD. To czy dodatkowo usuniesz przeplot przy 1080 w źródle nie ma znaczenia - ten przeplot jest znacznie mniej widoczny niż przeplot przy 576 jaki nam serwuje TV. A usunąć do końca się i tak nie da jaki by to nie był wypasiony procesor.

Inna kwestia to że wg mnie nie ma większego sensu bawić się w fullHD przy przekątnej 37''.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeszukałem chyba już wsyzstkie oferty producentów. Wybrałem kilka modeli. Proszę o jakieś opinie na temat poszczególnych modeli:

1. Sony STR-DA5200ES (skaluje do 1080p)
2. Yamaha RX-V861 (skaluje do 1080i)
3. Harman/Kardon AVR 347 (skaluje do 720p)
4. Onkyo TX-SR875 (skaluje do 1080i).

Osobiście skaniam się do zakupu Sony, bo najwyżej skaluje. Co o tym sądzicie?

Czy na tv FullHD będzie widoczna duża różnica przy skalowaniu zwykłej tv do 720p, 1080i lub 1080p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli masz TV full hd to MUSISZ skalować obraz do rozdzielczości 1080. Czy to będzie robił DVD czy sam TV to inna kwestia. Tak więc najlepiej w nagrywarce skalować do rozdzielczości 1080. Czy dodatkowo będzie to puszczane z przeplotem (i) czy bez (p) nie ma większego znaczenia bo sygnał ze zwykłej telewizji i tak ma przeplot i to dużo bardziej widoczny niż ten przy rozdzielczości 1080.

Tak więc o wiele większe znaczenie ma to jak dobrze nagrywarka usuwa przeplot z 576i niż czy potem dodaje przeplot przy 1080 czy nie. Teoretycznie lepiej żeby nie dodawała, ale raczej nie zobaczysz różnicy.

Na pewno nie ma sensu skalować do 720 a potem w TV do 1080. Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='57711' date='30.08.2007, 11:51 ']Jeśli masz TV full hd to MUSISZ skalować obraz do rozdzielczości 1080. Czy to będzie robił DVD czy sam TV to inna kwestia. Tak więc najlepiej w nagrywarce skalować do rozdzielczości 1080. Czy dodatkowo będzie to puszczane z przeplotem (i) czy bez (p) nie ma większego znaczenia bo sygnał ze zwykłej telewizji i tak ma przeplot i to dużo bardziej widoczny niż ten przy rozdzielczości 1080.

Tak więc o wiele większe znaczenie ma to jak dobrze nagrywarka usuwa przeplot z 576i niż czy potem dodaje przeplot przy 1080 czy nie. Teoretycznie lepiej żeby nie dodawała, ale raczej nie zobaczysz różnicy.

Na pewno nie ma sensu skalować do 720 a potem w TV do 1080.[/quote]

ale czemu piszesz o nagrywarce? mi chodzi o amplituner.

Może sprcyzuję: podłączam sygnał z tv "n" po hdmi do amplitunera, a ampli do telewizora. Czy Twoim zdaniem 1080i wystarczy do zwykłej tv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież n-box czy biały czy czarny recorder ma scaler do 1080i to po co jeszcze chcesz to puszczać przez scaler :D

Edytowane przez niesfiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja nie byłem w stanie podczas pokazów zauważyć wyraźnej różnicy między i i p. Ja ostrzę sobie zęby na Onkyo TX-SR705. Jest sporo tańszy od 875 a też (wg. producenta) skaluje do 1080i. No i ma wyjścia preamp i komplet najnowszych dekoderów dźwięku. Sugerowana cena to 3000 bez złotówki, ale na allegro będzie pewnie za ok. 2200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kh29228' post='57719' date='30.08.2007, 12:44 ']ale czemu piszesz o nagrywarce? mi chodzi o amplituner.

Może sprcyzuję: podłączam sygnał z tv "n" po hdmi do amplitunera, a ampli do telewizora. Czy Twoim zdaniem 1080i wystarczy do zwykłej tv?[/quote]

super, nie wiedziałem o tym:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='niesfiec' post='57721' date='30.08.2007, 12:50 ']Przecież n-box czy biały czy czarny recorder ma scaler do 1080i to po co jeszcze chcesz to puszczać przez scaler :D[/quote]

Super, nie wiedziałęm o tym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kh29228' post='57719' date='30.08.2007, 12:44 ']ale czemu piszesz o nagrywarce? mi chodzi o amplituner.[/quote]

Ktoś wcześniej zasugerował użycie nagrywarki, wychodzi na to samo.

[quote name='kh29228' post='57719' date='30.08.2007, 12:44 ']Może sprcyzuję: podłączam sygnał z tv "n" po hdmi do amplitunera, a ampli do telewizora.[/quote]

Jeśli chodzi o nkę to stosowanie zewnętrznego skalera nie ma sensu bo oglądając kanał HD musiałbyś podchodzić do tunera i przełączać się na 1080i, a oglądając kanał SD podchodzić i przełączać się 576i.

[quote name='kh29228' post='57719' date='30.08.2007, 12:44 ']Czy Twoim zdaniem 1080i wystarczy do zwykłej tv?[/quote]

Już pisałem o tym, ale chyba nie rozumiesz na czym polega przeplot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='57732' date='30.08.2007, 13:44 ']Jeśli chodzi o nkę to stosowanie zewnętrznego skalera nie ma sensu bo oglądając kanał HD musiałbyś podchodzić do tunera i przełączać się na 1080i, a oglądając kanał SD podchodzić i przełączać się 576i.[/quote]

I dlatego własnie tak brakuje tego cholernego sterowania upskalingiem z pilota n-ki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='57732' date='30.08.2007, 13:44 ']Już pisałem o tym, ale chyba nie rozumiesz na czym polega przeplot.[/quote]
Jestem zupełnie początkujący w tematyce HDTV więc, zdarza mi się popełnić jakiś błąd...

I jeszcze jedno pytanie, bo nadal mam wątpliwość:

Czy w związku z tym, że nBox upscaluje do 1080i, to jesli go podłączę pod ampli (który nie ma skalera), żeby np. mieć kino domowe, to czy to będzie działało bez zarzutu, czy tak jak pisałeś, bedzie trzeba ręcznie przełączać? Edytowane przez kh29228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Gustaw' post='57734' date='30.08.2007, 14:06 ']I dlatego własnie tak brakuje tego cholernego sterowania upskalingiem z pilota n-ki.[/quote]
To teraz nie kumam... podobnko nBox upskaluje zwykły sygnał SD to 1080i, to co tutaj ma do rzeczy 576i? Przecież ja chcę ogladać 1080i a nie 576i.

Jeśli mówię coś nie tak, proszę o skorygowanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kh29228' post='57739' date='30.08.2007, 14:41 ']To teraz nie kumam... podobnko nBox upskaluje zwykły sygnał SD to 1080i, to co tutaj ma do rzeczy 576i? Przecież ja chcę ogladać 1080i a nie 576i.

Jeśli mówię coś nie tak, proszę o skorygowanie:)[/quote]

Oczywiście, że n-box robi skalowanie do 1080i. Problemem jest jak to robi. Moim zdaniem efekt jest taki jak przy skalowaniu obrazu z taniego DVD.
Jeżeli zastosujesz skalowanie w n-boxie i w zewnętrznym skalerze to zaczyna się robić mało ciekawie. Zewnętrzny skaler powinien dostawać sygnał natywny. W tym wypadku można wyciągnąć z niego maksimum.

Problemem jest to, że w n-boksie wewnętrznego skalera nie można wyłączyć na zasadzie " łapy precz od sygnału" - czyli 576i w SD i 720p w HD. Jest "albo albo" -
albo upskaling SD do 720p lub 1080i (lub z 720p do 1080i) albo z HD downskaling do 576i. Edytowane przez Gustaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Gustaw' post='57742' date='30.08.2007, 14:56 ']Oczywiście, że n-box robi skalowanie do 1080i. Problemem jest jak to robi. Moim zdaniem efekt jest taki jak przy skalowaniu obrazu z taniego DVD.
Jeżeli zastosujesz skalowanie w n-boxie i w zewnętrznym skalerze to zaczyna się robić mało ciekawie. Zewnętrzny skaler powinien dostawać sygnał natywny. W tym wypadku można wyciągnąć z niego maksimum.

Problemem jest to, że w n-boksie wewnętrznego skalera nie można wyłączyć na zasadzie " łapy precz od sygnału" - czyli 576i w SD i 720p w HD. Jest "albo albo" -
albo upskaling SD do 720p lub 1080i (lub z 720p do 1080i) albo z HD downskaling do 576i.[/quote]
Skoro upscaling w wykonaniu n-boxa wygląda słabo, w mojej głowie powstało pytanie, czy nie lepiej kupić zamiast n-ki innej platformy np. cyfry+ i skalera do 1080p. Czy dekodery cyfry+ i cyfrowego polsatu tez upscalują samodzielnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kh29228' post='57754' date='30.08.2007, 15:34 ']Skoro upscaling w wykonaniu n-boxa wygląda słabo, w mojej głowie powstało pytanie, czy nie lepiej kupić zamiast n-ki innej platformy np. cyfry+ i skalera do 1080p. Czy dekodery cyfry+ i cyfrowego polsatu tez upscalują samodzielnie?[/quote]

No tak, ale takie zewnętrzne skalery to niestety są już inne pieniądze. Co do cyfry+ i polsatu to niestety nie wiem.
Pozostaje jeszcze "przetuptanie" do n-boxa w celu zmiany rozdzielczości paluchem. :-) Ja tak niestety robię, upsss...a raczej robiłem, bo po ostatnich zmianach softu n-box nie wpółpracuje poprawnie przez HDMI z 3 urządzeniami które posiadam.:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mysle, ze przeceniasz mozliwosci poprawy obrazu TV przez dostepne za "normalne" pieniadze upskalery. Ja wybralbym dekoder HD (jesli N-ke to podlaczona przez HDMI bezposrednio do telewizora, jesli Cyfra lub Polsat to przez upskaler w amplitunerze). Jesli upierasz sie przy nagrywarce to tez ja trzeba podlaczyc do ampli. Jakie ampli - no tu trzeba czytac testy, ale takie z wyjsciem 1080 (wszystko jedno i lub p, na malym wyswietlaczu nie zauwazylbym roznicy).
A czy rozwazales kupno N-ki i odtwarzacza DVD np. Denona, ktory upskaluje do 1080p ?. To co nagrane na DVD wkladasz i upskalujesz. Nie potrzeba zadnych ampli, jedziesz od razu na wyswietlacz. Albo Toshiba HD, ktora tez dobrze upskaluje DVD ? Jak dla mnie malo jest w telewizji SD rzeczy, ktore potrzebuje upskalowac (np. nasi politycy robia to za mnie). A jesli do tego dojdzie TVN HD i Polsat HD to przestalbym sie martwic, bo przyszlosc telewizji to HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Gustaw' post='57756' date='30.08.2007, 15:42 ']No tak, ale takie zewnętrzne skalery to niestety są już inne pieniądze. Co do cyfry+ i polsatu to niestety nie wiem.
Pozostaje jeszcze "przetuptanie" do n-boxa w celu zmiany rozdzielczości paluchem. :-) Ja tak niestety robię, upsss...a raczej robiłem, bo po ostatnich zmianach softu n-box nie wpółpracuje poprawnie przez HDMI z 3 urządzeniami które posiadam.:-([/quote]
A cóż za sprzęcik masz, że n-box nie chce śmigać po HDMI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...