Skocz do zawartości
  • 0
Ajfik93

PCM, czy Bitstream w TV

Pytanie

Dzień dobry,

Mój zestaw to: PS5 i PC połączone kablami HDMI 2.1 (certyfikowane) z TV LG OLED GX oraz amplituner Yamaha RX-V4A z zestawem kolumn 5.1 połączony z TV kablem HDMI 2.1 (certyfikowany) z wyjścia eARC w ampli do eARC w TV.

Moim celem jest uzyskanie najlepszej z możliwych jakości dźwięku, ale nie mam pewności, czy takowy dostaję.

W ustawieniach PS5 mam ustawione wszystko na amplituner i 5.1 natomiast jako kodek wybrałem Linear PCM (obok DD i DTS), ponieważ z tego co przeczytałem na różnych stronach, kiedy ma się możliwość podłączenia konsola/pc--->TV--->ampli HDMI 2.1 i jest zachowany standard !e!ARC (w ampli i TV), to można uzyskać nieskompresowane 5.1 na Linear PCM.

W ustawieniach TV jest oczywiście ustawione eARC/kodeki na AUTO/passthrough no i to czego dotyczy moje pytanie w tym temacie, czyli czy HDMI input audio format powinien być na wejściu HDMI konsoli i PC (w moim przypadku HDMI 1 dot. PS5, a HDMI 3 PC, bo HDMI 2 to eARC i tu idzie kabel do ampli) ustawiony na Bitstream, czy PCM?

I teraz proszę Was nie zjedzcie mnie, bo czy ustawie PCM, czy Bitstream, to i tu i tu mam bardzo ładny dźwiek surround, który jest jak słyszę przy grze faktycznie dźwiękiem surround.

Od kilku dni próbuję w internecie znaleźć odpowiedź, który wybór przy takim ustawieniu jest właściwy, ale nikt jeszcze z takim setupem jak opisany przeze mnie powyżej się nie wypowiadał. Wciąż większość używa kabli optycznych, a te mają ograniczone możliwości względem HDMI 2.1 eARC.

 

Wracając do meritum, niezależnie czy w TV ustawie PCM czy Bitstream, jak już napisałem różnicy w jakości dźwięku nie słyszę, a uwierzcie mi, że jestem z tych, którzy widzą kiedy jest natywne 4K, a kiedy nie i umiem odróżnić DD od Dolby TruHD.

Dodam jeszcze, że ampli Yamahy jest ustawiony na tryb STRAIGHT i na wyświetlaczu pokazuje na PS5 i PC format "PCM".

To który format dla mojego zestawu jest prawidłowy w TV - PCM, czy Bitstream?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeżeli możesz to na wszystkich połączeniech ustaw Bitstream, wtedy nic nie będzie Ci ingerowało w sygnał i dekosowaniem zajmie się ampli.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
1 hour ago, Jasiek_31 said:

Jeżeli możesz to na wszystkich połączeniech ustaw Bitstream, wtedy nic nie będzie Ci ingerowało w sygnał i dekosowaniem zajmie się ampli.

Tak zrobię. Czyli te dwa ustawienia rozumieć należy, że PCM - dekodowaniem zajmuje się w tym wypadku TV, a Bitstream - TV przepuszcza i dekoduje ampli? A ten bitstream to nie jest jakiś skomprwsowany sygnał? Czy w tym przypadku nie o to zupełnie chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Bitstream to po prostu „strumień bitów” urządzenie wysyła na zewnątrz to co zapisane w źródle.
Jeżeli oryginalny sygnał będzie skompresowany to taki też zostanie wysłany dalej i jego dekompresją zajmie się amplituner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Just now, Jasiek_31 said:

Bitstream to po prostu „strumień bitów” urządzenie wysyła na zewnątrz to co zapisane w źródle.
Jeżeli oryginalny sygnał będzie skompresowany to taki też zostanie wysłany dalej i jego dekompresją zajmie się amplituner.

A jeśli będzie nieskompresowany (Linear PCM z PS5) to bitstream też taki prześle, tak? A w momencie kiedy jest ustawione PCM, to co to oznacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Prześle dalej to co dostał na wejściu.
Naprawdę weź ustaw w każdym urządzeniu jako format wyjściowy bitstream i zapomnij o temacie.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 15.01.2022 o 12:18, Ajfik93 napisał:

I teraz proszę Was nie zjedzcie mnie, bo czy ustawie PCM, czy Bitstream, to i tu i tu mam bardzo ładny dźwiek surround, który jest jak słyszę przy grze faktycznie dźwiękiem surround.

Od kilku dni próbuję w internecie znaleźć odpowiedź, który wybór przy takim ustawieniu jest właściwy, ale nikt jeszcze z takim setupem jak opisany przeze mnie powyżej się nie wypowiadał. Wciąż większość używa kabli optycznych, a te mają ograniczone możliwości względem HDMI 2.1 eARC.

 

Wracając do meritum, niezależnie czy w TV ustawie PCM czy Bitstream, jak już napisałem różnicy w jakości dźwięku nie słyszę, a uwierzcie mi, że jestem z tych, którzy widzą kiedy jest natywne 4K, a kiedy nie i umiem odróżnić DD od Dolby TruHD.

Dodam jeszcze, że ampli Yamahy jest ustawiony na tryb STRAIGHT i na wyświetlaczu pokazuje na PS5 i PC format "PCM".

To który format dla mojego zestawu jest prawidłowy w TV - PCM, czy Bitstream?

Tak jak koledzy już napisali ustaw wszystko na Bitstream i będzie git. 

BTW. wiesz, że V4A ma niedziałające HDMI 2.1 :) ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...