Skocz do zawartości
Adikas11

LG OLED65A13LA czy SONY XR65X90J

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Miał być tv do 5000zł, najlepiej marki SONY. Padło na XR65X90J Full Aray LED. O matrycy OLED jeszcze nie dawno nie marzyłem bo w rozmiarze 65" było za drogo. No ale teraz LG mocno zeszło z ceny i A1 można kupić za 5500zł. Chyba jestem w stanie przekroczyć tą barierę 5000zł. Co prawda X90J też właśnie nieźle staniał bo z 5000zł do 4400zł 😕  Więc różnica robi się większa, aż 1100zł. No ale powiedzcie co lepsze? Co byście wybrali, głównie do filmów.

SONY Full Aray LED 120Hz z najnowszymi złączami i platformą streamingową SONY BRAVIA CORE (to mnie trochę kusi),

czy

najtańszy OLED LG serii A1?

 

P.S. Nie gram na PS5 . Oglądam programy i filmy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nikt nie doradził. Stoję przed podobnym wyborem. I szukam w sieci czy ktoś ma podobny dylemat: LG OLED 65A13LA vs SONY XR65X90J.

Byłem na żywo ocenić w salonie i ale mimo fachowego sprzedawcy nie rozwiało to moich gdybań.

Mam podobne warunki dot. oglądanych treści (filmy, seriale, rzadziej sport, nie gram w ogołe na PS/xbox), oglądam głównie wieczorem i w nocy.

Obraz OLEDa kusi, ale Sony też rewelacja (a przecież to "tylko' LED, Full Array). Obawiam się jasności OLEDa, np. przy oglądaniu w dzień w weekend (idelany byłby LG B1 ale cenowo poza zasięgiem) oraz tych 60Hz odświeżania, które mimo, że nie gram to jednak niezbyt przyszłościowe (a nuż będzie potrzebne bo zięć/szwagier/brat przywiezie na weekend). Ciekawe czy przy oglądaniu meczu piłki nożnej widać różnicę miedzy 60Hz w A1 a 120Hz w B1?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko doradzić gdy wyznacznikiem są ramy cenowe. Rozumiem to , ponieważ gdy kupowałem nowy TV, sam marzyłem o OLED ale budżet domowy nie puszczał. Kupiłem Samsunga LED 4K HDR, jednak po roku użytkowania trafiłem na B9 z outletu, udało mi się dobrze sprzedać Samsunga i dzisiaj cieszę się lepszą jakością obrazu. Sony to dobry TV z jasnym HDR, co do A1, to osobiście bym go nie kupił, zbyt niska jasność w HDR i nie chodzi o oglądanie telewizora w dzień - spokojnie wystarczy taka jasność. Niska jasność widoczna jest przy jaśniejszych scenach w Dolby Vision (zbyt ciemna sceneria), najlepiej było to widoczne na Netflix podczas przewijania obrazu - podgląd sceny jest jaśniejszy niż to co widać na ekranie (tak miałem na samsungu o średniej jasności 350 cd/m2) na B9 nie ma aż takiej różnicy, kolejne minusy to 60Hz i  brak HDMI 2.1. Wybrałbym B1 lub C1 w mniejszym rozmiarze. 

 

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b9-oled-vs-lg-a1-oled/915/21674?usage=1&threshold=0.10

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, afflux napisał:

Dzięki na odp.

Porównanie z rtings.com znam dobrze. Wałkuję je od tygodnia. Gdzieś tam w myślach było czy nie dołożyć 1400 do 65" B1. Ale jednak to zbyt dużo jak dla mnie. Opcja z mniejszym 55" też w sumie niezła, nawet oszczędność 1tys między 65" A1, a 55" B1.

Teraz mam 8-letniego LEDa LG 55" LA660s. Jak nawet wezmę tego "słabszego" A1 to pewnie nawet nie zauważę jego "słabej" jasności ? ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2021 o 13:45, Adikas11 napisał:

Dzień dobry!

Miał być tv do 5000zł, najlepiej marki SONY. Padło na XR65X90J Full Aray LED. O matrycy OLED jeszcze nie dawno nie marzyłem bo w rozmiarze 65" było za drogo. No ale teraz LG mocno zeszło z ceny i A1 można kupić za 5500zł. Chyba jestem w stanie przekroczyć tą barierę 5000zł. Co prawda X90J też właśnie nieźle staniał bo z 5000zł do 4400zł 😕  Więc różnica robi się większa, aż 1100zł. No ale powiedzcie co lepsze? Co byście wybrali, głównie do filmów.

SONY Full Aray LED 120Hz z najnowszymi złączami i platformą streamingową SONY BRAVIA CORE (to mnie trochę kusi),

czy

najtańszy OLED LG serii A1?

 

P.S. Nie gram na PS5 . Oglądam programy i filmy. 

Cześć

W jakim sklepie masz cenę 4400 zł za Sony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatecznie stanęło na LG OLED 65A13LA za 5430zł w ME. Kupowałem po południu w czwartek, a rano jeszcze śledziłem ceny i widziałem, że sklepy na internecie robią podwyżki na 6500-6999zł (gdzie B1 był u nich za 6790, jakieś kuriozum).

Wziąłem 2 lata dodatkowej gwarancji/ubezpiecznia za 800zł (czy warto czy nie warto to już opinie są podzielone). Pierwsza przygoda z OLED przede mną :)

W piątek widziałem artykuł z promocją (ale z ważną tylko do 23:45 w czwartek) na B1 w cenie 6790 + voucher 1200 na zakupy, w sklepie Euro. Kto skorzystał ten szczęśliwy.

Edytowane przez Baarmi79
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak wrażenia z oleda. Dla mnie hype na nie jest tak przesadzony, ze zawsze ciekawi mnie zdanie kogoś bezstronnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach użytkowania OLED-a A1 65A13LA mogę podać kilka spostrzeżeń. Porównanie do LG LED LA660s z 2014:

1. wieczorne oglądanie materiałów kinowych, filmów, seriali, poprzez KODI z playera (bluray, remux itp, zarówno 1080p jak i 4K) to rewelacja, kolory, kontrast, czerń. I to na razie bez żadnych ustawień i zmian, po prostu fabryczny tryb Filmmaker. W planie mam zamówienie firmy do kalibracji, 500-700zł bo podobno warto. Czarne pasy powyżej/poniżej są... czarne, a nie fioletowe. Ale to chyba już każdy wie jak to w OLEDach jest. W nocy nie widać gdzie telewizor ma krawędzie. Tak więc duża różnica w stosunku do LED-a. Czy OLED jest ciemny / mało jasny jak to się powszechnie mówi o tych matrycach? Ja tego nie widzę. Prawdopodobnie musiałby z boku stać jakiś LED z wysokiej półki. Przesiadka z mojego LEDa jest po prostu zbyt zauważalna w jakości abym dostrzegał mankamenty OLEDa. W dzień również obraz bardzo dobry, chociaż można zauwazyć, że to 'wow" już nie jest takie jak w nocy.

2. oglądanie zwykłej TV z satelity szału nie robi w stosunku do tego co miałem na LED-zie. Ale to wynika raczej ze słabszej jakości materiału w stosunku do tego filmowego. Niektóre kanały wyglądają dobrze, inne gorzej, mimo, że wszystkie ustawione mam HD. Mecze wyglądają ok, trudno mi powiedzieć cokolwiek nt. odświeżania 60Hz. Więc jeśli ktoś myśli nad zakupem OLED-a głównie do telewizji to chyba nie warto. Ja nie oglądam praktycznie telewizji więc dla mnie ten punkt nie ma większego znaczenia.

3. smart TV traktuję jako dodatek i nie wpływa to na moją ocenę telewizora ale 3 słowa wrzucę. Nie wiem jak systemy u innych producentów ale LG-kowy webOS mnie trochę drażni, chociaż i tak jest to dużo lepszy smart TV niż w moim starszym LED-zie. Mimo, że webOS wygląda ładnie wizualnie i działa szybko to drażnią te wielkie okna czegoś czego i tak się nie używa. Nie można tego schować/usunąć. Nie ma praktycznie żadnej możliwości dopasowania pod własne preferencje, brakuje możliwości ustawień / zmian okienek i aplikacji, co ma się wyświetlać i gdzie. Nakładki na Android TV bardziej przypadają mi do gustu.

Jak macie pytania to piszcie.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

trochę czasu minęło od Pana posta, więc już trochę pooglądało się tego Oleda, zatem może napisze Pan coś więcej na jego temat. Właśnie stoję przed podobnym wyborem, tzn. celuję w zakup A13 65 cali, mam coś na oku i pytanie czy jednak warto wydać całkiem niemało kasy na Oleda?

Mam bardzo zbliżone wymaganie (oglądanie głównie jak już ciemno, w zasadzie mało co tv z satelity (Canal+), głównie platformy Netflix, Disney, HBO, YouTube..., nei zależy mi na 100HZ matrycy, bo i nie gram...

byłbym wdzięczny za garść informacji po roku użytkowania :)

pozdrawiam

Łukasz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po roku użytkowania jestem bardzo zadowolony, mimo, że to podstawowy model LG A1. Jeśli ktoś potrzebuje TV do tego co ja to OLED jest idealny. Aczkolwiek zdarza się oglądać coś np. w niedzielę przy kawie i jakoś nie odczuwam żadnego dyskomfortu. Salon mam od strony południowej więc spuszczam rolety (zwykłe typu dzień-noc, kolor ciemny szary) i jest ok.

Jakbym miał kupować TV np. do sypialni to ponownie wybrałbym OLED i raczej nie dokładałbym do wyższej serii B czy C. Ostatnio widziałem promocję na w firmowym sklepie LG, minus 2900zł za 65" i minus 2400zł za 48", od cen na ich stronie. Nie pamiętam obniżonej ceny za 65", coś około 5500 chyba, natomiast za 48" było 2999zł. Widzę, że już te tv są niedostępne na stronie LG więc promka poszła im nieźle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...