Skocz do zawartości
Wojtas_

Qled Samsung Q950R vs Oled LG C1

Rekomendowane odpowiedzi

W tym poście chciałem napisać mocno skrócone i powierzchowne porównanie między high-endowym Qledem 8K Samsunga z 2019 roku (Q950R), oraz tegorocznym Oledem LG C1. Będzie to porównanie od osoby, która używa TV bardzo często, do oglądania kanałów naziemnych, Netflixa i do gier, mniej więcej po równo. TV działa w jasnym, dobrze nasłonecznionym pokoju, ale także wieczorem, przy zgaszonym świetle. Samsunga zakupiłem w lutym 2020 roku i posiadałem go do czerwca tego roku (przepracował 4400 h), po czym zmieniłem go na telewizor LG. Może komuś się to przyda, może nie, ale nic to. Kto chce, ten przeczyta :)

Przewaga Q950R nad C1:

- lepsze skalowanie obrazu SD i HD

- dużo większa jasność w SDR i HDR

- więcej detali i kolorów od jasności 1000 nitów wzwyż (w materiale HDR, szczególnie w grach i w scenach dziennych)

- Tizen bardziej czytelny i szybszy od WebOS.

- Możliwość wyświetlania statycznych elementów i używania TV jako monitora komputerowego bez żadnych ograniczeń.

- Upłynnianie ruchu w trybie gry.

- Komfort korzystania w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu.

- PIP - 2 tunery.

- One Connect Box - niesamowita wygoda z aranżacją kabli i dostępem do USB.

Przewaga C1 nad Q950R:

- Mimo 480 stref QLED nie ma szans w porównaniu „precyzji” kontrastu, czerni i ciemnych obszarów obrazu, choć są sceny, gdzie jest bardzo, bardzo blisko.

- Obraz bardziej naturalny - krzywa gamma nie podbija niepotrzebnie średnich tonów (jak to w Samsungach).

- Regulacja jasności (nie mylić z podświetleniem) rzeczywiście steruje przesunięciem poziomu czerni a nie gammą, jak w Samsungu.

- Więcej „bajerów” i możliwości w ustawieniu obrazu, w tym prawdziwy HGIG i Dolby Vision dla gier.

- Brak bugów związanych z mapowaniem tonów w trybie gry - chodzi o kalibrację obrazu HDR dla konsol.

- Dolby Vision robi robotę, ale tylko wieczorem przy zgaszonym świetle.

- Lepsze wsparcie - LG dodaje do oledów sprzed 2-3 lat dużo więcej nowych funkcji, niż Samsung do swoich flagowców, gdzie moc procesora nie jest żadnym problemem.

- Brak sztucznego przyciemniania obrazu w ciemnych partiach (w celu uniknięcia bloomingu), a przez to więcej detali i lepsza dynamika HDR w ciemnych scenach.

- Skalowanie obrazu SD i HD mimo, że wg mnie słabsze, to jednak oprogramowanie nie dodaje efektu „oil paint” znanego z programów graficznych. Obraz na Samsungu stojąc pół metra od matrycy wygląda przez to trochę sztucznie, ale z daleka bardziej „efektownie”.

- Prawie o połowę mniejsze zużycie prądu.

 

Pomijam tu kwestie trwałości i niezawodności, bo oba TV miałem lub mam zbyt krótko.

Pozdrawiam :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większe zużycie prądu miałeś z powodu tego że Samsung był 8k.

W 8k są mniejsze Pixele i trzeba dużo mocniej świecić, żeby przepchnąć odpowiednią ilość światła.

Jak byś miał odpowiednik w 4k Q90R, to by zużycie było podobne do oleda.

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, raf7705 napisał:

Większe zużycie prądu miałeś z powodu tego że Samsung był 8k.

W 8k są mniejsze Pixele i trzeba dużo mocniej świecić, żeby przepchnąć odpowiednią ilość światła.

Jak byś miał odpowiednik w 4k Q90R, to by zużycie było podobne do oleda.

 

 

Hmmm, na to nie wpadłem :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...