Skocz do zawartości
beny159

Telewizor chciałem kupić .

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? Mały pokój coś koło 12 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2.5m 
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? dwie
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Kąty widzenia nie są ważne. 
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Raczej stać. 
7. Jaki masz obecnie telewizor ?  Nie posiadam żadnego.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ?  120 hz musi posiadać,  jeżeli chodzi o resztę to nie mam jakiś preferencji. 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? HD, 4k.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ?  Czasami konsola. 
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ?  2-3 godziny.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Bez znaczenia.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Przede wszystkim sport (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, F1, Tenis ziemny itd.)
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ?  Sporadycznie.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?  Konsola czasem 
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? W dzień.
17. Preferencje co do wielkości? 55 cali .
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ?  Nie mam tutaj nic do napisania bo tak naprawdę używam tylko dwóch monitorów komputerowych. 
19. Preferencje co do marki ? Żadnych preferencji. 
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?  Nie musi posiadać.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 4000-4500 zł. 

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Nie będę zainteresowany. 

Czekam na jakieś ciekawe propozycje z waszej strony. 
Z góry dzięki :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dwoma modelami a mianowicie
 -SONY KE55XH9096BAEP

 - LG 55NANO867NA ( oglądałem że występuje tam widoczny efekt local dimming)
- Nie wiem jak z Samsungiem tzn. te dwa wyżej wymienione telewizory  mogę kupić w sklepie stacjonarnym i takie wyjście bym preferował. 
Oglądanie sportu będzie poprzez aplikację Player, Ipla, Nba league pass, i chciałem zapytać czy te 100/120 fps będzie widoczne na tych dwóch telewizorach, który sie lepiej sprawdzi ? 
Wnioskując po opiniach telewizor Sony to podobno dość dobra propozycja. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź :D

 

Jak to jest też z tym Sony tzn, hdmi 2.1 już działa ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lg to ips - słaba czerń - dlatego nawet w dzień widzisz jak local dimming działa - na sony będzie w tej kwestii dużo lepiej

hdmi 2.1 chyba w sony działa bez problemu - była jakaś kwestia niby rozmycia ale to chyba więcej szumu niż faktyczny problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi przede wszystkim o oglądanie szeroko pojętego sportu, to 120hz daję aż tak dużo frajdy z oglądania ? Czytałem że w TV są teraz tzw. "Upłynniacze obrazu". Każdy producent chyba już posiada coś takiego? Jakie są zalety/wady podczas oglądani przede wszystkim wydarzeń sportowych ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź do sklepu i poproś aby włączyli, zobaczysz. Sony to duuuzo lepszy tv, chyba ze oglądasz głównie/tylko za dnia i ważne są katy, wtedy ewentualnie można myśleć o LG. 
PS. 120 Hz z automatu nie oznacza super ostrego obrazu bez rozmycia. Różne panele, różni producenci. Sony rzekomo ma jeden z najlepszych rozwiązań tego typu na rynku, choć ja osobiście wole tu Szajsunga i  Panaszonika 🤫

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

jak nie chcesz rozmycia to musiałbyś rozważyć oled - w przypadku lcd trzeba włączać tryb strobo (czarne klatki na przemian z normalnymi) by ostrość mogła się zbliżyć do tej oledowej - ale wtedy obraz jest dość specyficzny - męczy wzrok bo jakby miga - tylko nie wiem czy sony ma ten tryb - na pewno jest w samsungach 120hz, kiedyś sony na pewno miało ten tryb

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybym tak poszedł w OLED właśnie i kupił LG BX 55 cali ? 
Jakieś przemyślenia na jego temat ? I jak to jest z tym wypalaniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oled się może wypalić, to fakt. Każdy kto twierdzi inaczej albo mija się z faktami (rzadko), albo perfidnie kłamie (często). Podstawowego oleda (taki jest BX) nie ryzykowałbym do oglądania głównie za dnia - za ciemny, zbyt refleksyjny.  Wieczorem a i owszem niczego sobie (praktycznie wolny od smużenia). W Twoim przypadku Samsung Q80 lub Sony XH90/95.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.05.2021 o 12:21, beny159 napisał:

A gdybym tak poszedł w OLED właśnie i kupił LG BX 55 cali

BX zjada na śniadanie to Sony XH90xx który sobie upatrzyłeś jeżeli chodzi o czystą jakość obrazu. Nie wierz w to że jest za ciemny. Żaden właściciel BX na forum nie narzeka na jasność, a szczególnie w treściach SDR. Oczywiście XH90xx jest jaśniejszy, ale i przecież nie będziesz i tak oglądał meczu na 100% jasności. 

Ten Soniacz ma jedną ważną dla Ciebie zaletę: ma lepszy upłynniacz. Upłynniacze w LG nie są jakieś wybitne, jak jesteś wyczulony na mikroprzycięcia, to sobie odpuść od razu całą markę LG. A ponieważ jak napisałeś będziesz oglądał głównie sport, to tam upłynniacz się przydaje najczęściej i dobrze żeby był dobry. Oczywiście najlepiej byś wyszedł gdybyś kupił OLEDa od Sony - wtedy masz świetny obraz i porządny upłynniacz, ale to wydatek przekraczający budżet

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2021 o 13:27, efel napisał:

BX zjada na śniadanie to Sony XH90xx który sobie upatrzyłeś jeżeli chodzi o czystą jakość obrazu. Nie wierz w to że jest za ciemny. Żaden właściciel BX na forum nie narzeka na jasność, a szczególnie w treściach SDR. Oczywiście XH90xx jest jaśniejszy, ale i przecież nie będziesz i tak oglądał meczu na 100% jasności. 

Ten Soniacz ma jedną ważną dla Ciebie zaletę: ma lepszy upłynniacz. Upłynniacze w LG nie są jakieś wybitne, jak jesteś wyczulony na mikroprzycięcia, to sobie odpuść od razu całą markę LG. A ponieważ jak napisałeś będziesz oglądał głównie sport, to tam upłynniacz się przydaje najczęściej i dobrze żeby był dobry. Oczywiście najlepiej byś wyszedł gdybyś kupił OLEDa od Sony - wtedy masz świetny obraz i porządny upłynniacz, ale to wydatek przekraczający budżet

Nie wiem, skąd takie porównania kulinarne - no ale okej, tez lubię sobie podjeść.

Żaden oled za dnia nie zjad LCD to po pierwsze (wynika to wprost z fizyki ludzkiego oka). Po drugie wystarczy poczytać nieco aby wiedzieć, ze BX na pełnym ekranie może podać max. ok 130 -140 nit czyli jakie 30% tego co LCD. Miałem conajmniej kilku przyjaciół, którzy od pokoju dziennego odrzucili OLEDy przez zbyt ciemny obraz, mając bezpośrednie porównanie do swoich starych LCD (rożnej klasy!).

Uplynniacz LG nie jest idealny, ale tez jakimś szytem nie jest. Jak się umie ustawić, można z nim całkiem spokojnie żyć. Osobiście nie poraża mnie jakość uplynniacza Sony, jest niewątpliwie dobry ale jednak imho przereklamowany.

🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Xisiek napisał:

BX na pełnym ekranie może podać max. ok 130 -140 nit czyli jakie 30% tego co LCD

No patrz. A najnowszy wynalazek Sony czyli A90J w pomiarach daje 180 nitów. Nie słyszałem żeby ktoś tam narzekał, a co więcej - ludzie chwalą.

Nie będę bronił tezy że telewizor OLED jest jaśniejszy od LCD, bo tego się nie da obronić. Natomiast można zakwestionować to co napisałeś czyli że OLED daje 30% tego co LCD.

Problem jest w tym, że pomiary robi się na białej planszy. Im większe wypełnienie białego tym jasność na OLEDach niższa. Pytanie jak często oglądasz białą planszę? Jeżeli jasność będzie mierzona w rzeczywistej scenie to pomiary wyglądają tak:

  • LCD: około 500 nitów
  • OLED: około 300 nitów

Tu już proporcja wygląda 'deczko' inaczej do tego co napisałeś i OLED wyciąga nie 30, a 60% tego co LCD. Dla większości osób jest to zupełnie wystarczające. Ja nie znam nikogo, kto ma w miarę nowy telewizor LCD i ma na nim ustawione podświetlenie matrycy na 100% w dzień. Po prostu w większości wypadków nie ma takiej potrzeby.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Xisiek napisał:

Żaden oled za dnia nie zjad LCD to po pierwsze (wynika to wprost z fizyki ludzkiego oka).

a dla mnie zjada - zwłaszcza w SDR - tak jak piszesz - fizyki nie oszukasz - jak coś ma kontrast ansi 2000:1 to to niestety bardzo widać

lcd mam na dzień skręcony do poziomu takiego samego jak oled (bo po co jaśniej jak wszystko idealnie widać) i nawet 5 letni oled nie ma problemów z odpowiednią jasnością w dzień

no chyba że piszesz o przypadku że słońce pada na matrycę - wtedy fakt 500-600-800nitów w trybie SDR na białej planszy jest zaletą

ale to też tylko w lcd z topowej serii - bo 90% lcdków w trybie SDR nie może pewnie dobić do 400nitów

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...