Skocz do zawartości
wlod55

Jaki rozmiar tv 55 czy 65?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich.

Jestem na etapie zakupy tv technologia Oled, przesiadka z plazmy Panasonica 50 cali. Skłaniam się ku rozmiarowi 65 cali, ale zastanawiam się czy nie będzie za duży. Odległość z jakiej oglądam waha się pomiędzy 2 do 2.8 m, maks 3 m.  Źródła to Netflix, tv sat, Bluray, pliki mkv. Bardzo proszę o jakieś sugestie. Chciałbym się przy okazji podpytać jak na Oledach wygląda sport w porównaniu z plazmą? Chodzi mi o smużenie, płynność itp. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odległości śmiało bierz 65 cali. Co do sportu, ja też przesiadłem się z Plazmy na Oleda LG i wszystko jest OK.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, marciniozo napisał:

Co do odległości śmiało bierz 65 cali. Co do sportu, ja też przesiadłem się z Plazmy na Oleda LG i wszystko jest OK.

Dzięki za odpowiedź. 

A czy przeskok jakościowy z plazmy na oleda jest, aż tak duży?? Mój znajomy ma LG 65B7, wziąłem sobie jakieś pliki hd i 4k aby porównać i powiem szczerze, jest lepiej, ale szczena mi nie opadła. Owszem materiał z youtuba, szczególnie przyroda, robi wrażenie. Ale np Netflix już mnie jakoś nie powalił, chyba że coś z ustawieniami było nie tak. W sumie znajomy jak wyjął z pudełka, tak prawie żadnych parametrów nie zmieniał. I denerwuje mnie jeszcze ten " efekt teatru" no ale to podobno można poprzestawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od ustawień, materiału źródłowego. Dużą różnice robi też HDR i DV. Plazma daje ładny obraz i trochę podobny do Oleda. Efekt teatru można oczywiście zniwelować. Ja też go strasznie nie lubię dlatego upłynniacz wyłączony. Zresztą wszystkie te ulepszacze powyłączane. Trzeba poświęcić trochę czasu na ustawienia obrazu a jest ich sporo.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Ja już sam nie wiem, co myśleć o tych Oledach. Trzeci raz byłem u znajomego, który ma 65 calową B7 i nie wiem. Zamiast się napalić, to za każdym razem wyjeżdżam od niego z przekonaniem, że to sprzęt nie dla mnie. O ile materiał w 4K jeszcze robi na mnie jako takie wrażenie ( ale bez szału jednak), to Hd co najwyżej wygląda tak, jak na mojej plazmie, a czasami gorzej. TVP Sport Hd, leciała akurat jakaś powtórka meczu, to dramat, kolory nienaturalne, przebarwione, 1 i 2 HD tez gorzej niż u mnie. Netflix jakościowo też mnie nie powalił. Nie wiem, może jednak sporo większy ekran od mojego uwydatnia wady materiału źródłowego. Może źle tv jest ustawiony, trochę grzebałem, zmieniałem co nieco ale efekt taki sobie. Panasonic ma dla mnie bardziej naturalne barwy, LG jakby wszystko upiększało, nie wiem, może już ślepy jestem. Chyba muszę poszukać jeszcze kogoś z innym modelem Oleda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2020 o 10:39, wlod55 napisał:

Ja już sam nie wiem, co myśleć o tych Oledach. Trzeci raz byłem u znajomego, który ma 65 calową B7 i nie wiem. Zamiast się napalić, to za każdym razem wyjeżdżam od niego z przekonaniem, że to sprzęt nie dla mnie. O ile materiał w 4K jeszcze robi na mnie jako takie wrażenie ( ale bez szału jednak), to Hd co najwyżej wygląda tak, jak na mojej plazmie, a czasami gorzej. TVP Sport Hd, leciała akurat jakaś powtórka meczu, to dramat, kolory nienaturalne, przebarwione, 1 i 2 HD tez gorzej niż u mnie. Netflix jakościowo też mnie nie powalił. Nie wiem, może jednak sporo większy ekran od mojego uwydatnia wady materiału źródłowego. Może źle tv jest ustawiony, trochę grzebałem, zmieniałem co nieco ale efekt taki sobie. Panasonic ma dla mnie bardziej naturalne barwy, LG jakby wszystko upiększało, nie wiem, może już ślepy jestem. Chyba muszę poszukać jeszcze kogoś z innym modelem Oleda.

Nie wierzę że materiały HDR z youtube albo Dolby Vision z Netflixa nie spowodowały u Ciebie opadu szczęki.

Jeżeli chodzi o kanały HD to na pewno największą robotę na niekorzyść robi rozmiar i odległość od TV. nie napisałeś z jakiej odległości oglądałeś u znajomego. Tak naprawdę sens kupowania telewizora 65 cali i oglądanie z 2 metrów kanałów kablówki/sat jest żaden. Tu im mniejszy TV tym jakość lepsza :).

Jeżeli chodzi o kolory to jest kwestia ustawień i jeżeli jesteś na to wyczulony to może będziesz musiał zamówić profesjonalną kalibrację, albo popatrz w stronę OLEDów Panasonic - one mają najbardziej zbliżone kolory do obrazu referencyjnego od razu po wyjęciu z pudełka.

Jeżeli chodzi o sport, mecze, generalnie o ruch to najlepiej wypadną tu OLEDy Sony, które ma od lat najlepszy upłynniacz.

Nie napisałeś jaki masz budżet - Panasonic i Sony najbardziej Cię uderzą po kieszeni. LG jest najkorzystniejsze cenowo i w zasadzie wygrywa tylko w kategoriach dla graczy (aczkolwiek w pozostałych kategoriach nie ma dramatu i nie odstaje dużo).

PS Philipsa nawet nie rozważaj bo to szrot z zabugowanym oprogramowaniem (od lat te same błędy, których nie mają ochoty albo umiejętności poprawić).

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź

Ogólnie, to nie mam jakiegoś dużego parcia na zakup Oleda. Kiedyś na pewno tak. Chciałem już teraz, bo okazje coraz lepsze na te tv były, ostatnio 65 BX od LG za ok 5400. Jednak chyba się jeszcze wstrzymam, przynajmniej do przyszłego roku. Tak jak pisałem, trochę przez testowanie tego Oleda znajomego, się zniechęciłem. Filmy przyrodnicze z youtube, - to robi wrażenie, nie powiem. Materiał HDR oglądałem z plików, jakieś filmy w 4k. Co mam napisać, ładnie ale opad szczeny.to jednak daleka droga. Mówiąc szczerze, jakiś dużych różnic pomiędzy tym Oledem a moją plazmą  nie widziałem.  Jedynie mam świadomość, że ekran większy o 15 cali i to uwydatnia bardziej ewentualną słabość materiału. Oglądałem z odległości ok. 2.5 do 3 m. Ogólnie materiał z naziemnej tv ( kanały HD) to porażka. Tak celowałbym w Panasonica, ale jednak jak na razie cena troszkę zaporowa. Cały czas zastanawiam się, czy ten Oled znajomego nie jest jakiś wadliwy, pewnie też źle ustawiony, bo na większości trybów miał te same ustawienia, więc pewnie jak z pudełka wyjął, tak zostawił. Muszę się rozejrzeć, może ktoś ze znajomych ma jeszcze Oleda, chociaż jak się zastanowię, to chyba nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka ewentualność, że te pliki, które oglądałeś w 4K były słabej jakości. Tak jak napisał kolega wyżej, materiał 4K z HDR robi robotę. Z tym, że dla przykładu film w UHD na płycie Blu-Ray ma wielkość 50-100GB. Mamy tutaj wysoki bitrate. Ten sam film skopiowany na dysk z różnych źródeł może mieć wielkość 10 razy mniejszą...także co tu mówić o jakości.

Inna sprawa to jakość sygnału HD w naziemnej telewizji i kablówkach. Jest słaba. Większy TV o wyższej rozdzielczości uwydatnia tą słabą jakość. Tutaj to UPC trzyma jakość i platforma Canal plus.

Kolejna sprawa to kwestia ustawień. Jest tego sporo. Tutaj trzeba poświęcić trochę czasu żeby to dopasować. Jeżeli kolega ma Netflixa i tam filmy w HDR i DV słabo wyglądają to jest coś nie tak z ustawieniami. Powiem Ci tak. Oglądałem serial Jack Ryan w Full HD. Na Amazon Prime Video jest ten serial w HDR z DV. Kurcze obejrzałem go jeszcze raz...DV - jakość tzw. żyleta.

Tak jak napisałeś, zobacz jeszcze u innych znajomych, może ktoś ma Oleda do porównania.

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, wlod55 napisał:

Ogólnie, to nie mam jakiegoś dużego parcia na zakup Oleda. Kiedyś na pewno tak. Chciałem już teraz, bo okazje coraz lepsze na te tv były, ostatnio 65 BX od LG za ok 5400. Jednak chyba się jeszcze wstrzymam, przynajmniej do przyszłego roku.

To jest zdrowe podejście. Nie kupuj nic impulsywnie bo będziesz żałował, szczególnie TV który z reguły zostaje w domu na dłużej. OLEDa wcześniej czy później będziesz musiał kupić, bo ta plazma wiecznie żyła nie będzie, więc na spokojnie się zorientuj, poszukaj jeszcze jednego znajomego z OLEDem. Przesiadka na telewizor LCD może okazać się bolesna, aczkolwiek są i tacy ludzie którzy to akceptują.

Na pewno przesiadając się na nowy, nowoczesny telewizor warto zrobić upgrade źródeł z których oglądasz i w jak największym stopniu wyeliminować kiepskie kanały ze słabym HD, albo nawet jeszcze SD. Duży telewizor 4K potrzebuje treści z dobrym bitrate - nie musi być od razu 4K, dobre full hd też da radę. Ponieważ jest z tym ciężko w naszym kraju jeżeli chodzi o kablówki i sat, wiele osób w ogóle porzuca oglądanie tradycyjnej telewizji na rzecz streamingu (wygoda+lepsza jakość).

Jeżeli znasz angielski to sobacz sobie ten materiał:

https://www.youtube.com/watch?v=iLdkiyYeod8

Vincent Teoh który jest osobą rzetelną i szanowaną w branży nagrał kilka miesięcy temu porównanie plazma vs współczesny OLED. Tyle że tam jest porównywany najdroższy OLED Panasonic HZ2000, ale większość jego cech jest wspólna z innymi OLEDami na rynku.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Filmy jakie miałem w 4k miały ok 50 GB, więc raczej powinny być ok. najlepiej będzie jak jeszcze poszukam, podpatrzę, spieszyć się nie muszę. cały czas zastanawiam się, czy ten tv kolegi nie ma jakiejś po prostu wady. Nie chcę testować u niego na planszach itp. Wiem, że kupił go nie ze sklepu, tylko od osoby, która ma jakieś możliwości i jakby to powiedzieć, daje "drugie życie" Oledom. Wymienia matryce na nowe, daje swoją gwarancję itp. Oczywiście wszystko sporo taniej niż w sklepie. Niby jego B7 była całkiem nowa jeszcze w folii, ale kto wie...

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...