Skocz do zawartości
_arek1_

Budżetowy projektor domowy ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Długo wahałem się aby napisać coś w tym dziale.  Jednak nadeszła wiekopomna chwila. Generalnie chodzi o zakup  projektora do salonu.

Do tej pory plan był na równie budżetowy zakup TV 75" jednak żona kategorycznie stwierdziła, ze nie chce mieć w salonie czarnego wielkiego pudła - a nie ma co ukrywać 75" jest już kawałkiem klamota.

Jako że TV praktycznie nie oglądamy, tylko seriale, filmy i to raczej wieczorową porą musiałem przyznać jej trochę racji. W ten oto sposób narodziła się wizja projektora.

 

 Oglądalność będzie odbywać się z około 4m. Projektor miały być ustawiany tylko do projekcji na stoliku przed nami - brak jakiejkolwiek możliwości podwieszenia itp. Czyli odległość proj "ekran" około 3,5m.  Natenczas obraz miałby być wyświetlany na ścianie - pomalowana farbą półmatową, kolor bardzo jasny szary/siwy. 

Czy ktoś mógłby doradzić jakimi modelami projektorów do kwoty 5500pln moglibyśmy się zainteresować ?

Wiem , że pewne do projektorów o wysokich parametrach nie mamy podejścia, ale może znajdzie się coś wartego zakupu w tej kwocie.  Przed nami Cyber poniedziałki i czarne piątki, więc może coś da sie upolować... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tą kwotę, to polecił bym szukać używanego Epsona tw7300 albo tw7400.

 

Albo jakieś Sony używane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony jest projektorem zdecydowanie lepszym o znacznie wyższym kontraście. W zasadzie jedynym atutem Epsona będzie obsługiwanie 4k. Na żywo widziałem Epsona 9300 i HW65 i wszyscy obecni na pokazie, łącznie ze sprzedawcą uznaliśmy, że ten drugi jest lepszy, choć w tamtym momencie o bodaj 2 tysiące tańszy. Sam wybrałem Sony, choć świadomie uznałem, że i tak nie predko przejdę na 4k i do tej pory nie żałuję swego wyboru.

Tak jak pisałem w innym temacie ktoś na innym forum sprzedaje nówkę za 6 tysięcy, więc to całkiem dobra oferta, o ile dalej aktualna.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego sony to mógłbyś powiedzieć jako użytkownik jak to jest z wyświetlaniem obrazu ? 

Generalne chodzi mi o to jaki obraz będę miał jak ustawie projektor około 3,5m od ściany na której będę wyświetlał.  Kilka razy żona brała od siebie z biura jakiegoś proja i robiliśmy sobie seanse. Tylko tam strasznie duze znaczenie mialo ustawienie odległości projektora od ekranu.

Poniższej przedstawiam jak mniej więcej wygląda ustawienie w salonie. Oglądanie oczywiście z narożnika.

 

Proj ma być ustawiany na stoliku który ma 45cm wysokości. Do ekranu będzie jakieś 3.5m a sam obraz ma być wyświetlany około 30cm nad szafką/komoda która stoi pod ścianą. Czyli rózniaca poziomu stolik a ekran bedzie jakies 40cm.

Czy HW65 ma możliwości takiej regulacji obrazu, aby wszystko ładnie pasowało. Nie chciałbym podkładać stosu książek czy innych gadgetów aby coś oglądać.

Miejsca na wyświetlanie obrazu mam jakieś 2/2,5m - czy z odległości 3,5m uda mi się osiągnąć jakaś sensowną wielkość ?

 

 

salon.thumb.jpg.27e2324e3ca74cf7fac038a2b270c171.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony z tej odległości da obraz o maksymalnej wielkości na poziomie 116 cali podobnie jak Epson. Zaleca się zejść kilka cali poniżej, więc optymalnie byłoby to około 110 cali. Oba projektory wyświetlają obraz w taki sposób, że jego środek wypada na wysokości połowy obiektywu (pokazuje to poniższa grafika z instrukcji). Jeśli stolik ma 45 cm a środek obiektywu wypada na wysokości 10cm, to razem daje to 55cm. Ekran 110 cali to 138 cm wysokości, więc połowa to 69cm. Czyli w takiej sytuacji obraz bez żadnej regulacji wyświetlany jest jeszcze14cm poniżej podłogi (dolna krawędź). Jednak Sony ma możliwość 71% korekty wysokości (tzw lens shift), bez straty na jakości obrazu pod warunkiem, że ustawisz go idealnie po środku ekranu. 138cm x 70% = 96cm - czyli o tyle możesz podnieść optycznie obraz do góry. Ponieważ u Ciebie obraz wychodził 14cm pod podłogą o taką wartość trzeba to pomniejszyć, więc  96cm - 14cm = 82cm. Czyli w Twoim wypadku dół obraz znajdowałby się na wysokości 82 cm, więc dokładnie tak jak zaplanowałeś (góra to 220cm a środek to około 151cm). Epson ma pionowy lens shift na poziomie 100%, wiec tu wyszłoby jeszcze wyżej.

Aha oczywiście zdajesz sobie sprawę, że oba te modele są dosyć spore i ważą blisko 10 kilogramów, ale im wyższa klasa sprzętu i gabaryt większy.

W obliczeniach użyłem 70% wartości lens shiftu czyli minimalnie mniej niż w specyfikacji. Mam nadzieję że nigdzie się nie pomyliłem. U mnie projektor ma środek obiektywu gdzieś na wysokości 85 cm, więc został mi jeszcze spory zapas lens shiftu. :)

spacer.pngspacer.png

Edytowane przez MarianPaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki z informacje.

Jeżeli chodzi o gabaryty to faktycznie dopiero zobaczyłem że to niezły klocek ten HW65 😉

Zanim tutaj napisałem zadałem pytanie u jednego z dystrybutorów i dostałem takie info...  Więc twoje bardziej mnie cieszy z ta regulacja wysokości obrazu.

Zastanawiam się tylko nad wielkością obrazu bo tu Pan piesze że z tej odległości można zrobić nawet obraz szerokości 220cm ?

Poniezej info z maila.

"Dzień dobry,
 

 Projekcja  ze stolika będzie dosyć utrudniona.

Zalecam jednak uchwyt i montaż sufitowy bo do tego są te projektory stworzone

 Aby wyświetlić obraz o wymiarach 220x124 cm (proporcje 16:9):

Minimalną wysokością na jakiej możemy postawić projektor na nóżkach to: 61 cm.

 

Odległość projekcyjna z jakiej uzyskamy taki obraz to zakres od 299 cm do 476 cm.

 

W SONY w linii projektorów kinowych nie ma funkcji korekcji trapezowej KEYSTONE, także jeżeli wysokość projekcyjna będzie niższa od wspomnianych  61 cm , a Pan podniesie fizycznie obiektyw projektora do góry to górna krawędź wyświetlanego obrazu będzie dużo szersza od dolnej i nie będzie możliwości jej usunięcia.

 

Poniżej screeny z kalkulatora projekcji dla obrazu o wymiarach: 220x124 oraz 200x112.

 

 

 

image010.jpg

image011.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego Sony z odległości 350 cm na pewno wyciągniesz maksymalnie te 116 cali jakie wychodzi z kalkulatora, ponieważ u mnie z 330cm było to około 109 cali. Bawiłem się u siebie lens shiftem tyle, że glownie w poziomie i nie widziałem znieksztalceń obrazu. Zresztą jak widzisz na wklejonej grafice z instrukcji swobodnie można wyświetlić obraz powyżej lini obiektywu. 

24 minuty temu, _arek1_ napisał:

Pan podniesie fizycznie obiektyw projektora do góry

Mam wrażenie, że on miał na myśli fizyczną manipulację projektorem a nie użycie funkcji lens shift. Ta minimalna wysokość 61 cm o której on pisze pozwala wyświetlić obraz od samej podłogi bez użycia przesunięcia obiektywu. 

U Ciebie spokojnie powinieneś zmieścić 110 cali na wysokości 80 cm od podłogi przy środku obiektywu na wysokości 55cm (45 cm stolika plus 10cm projektora).

Btw osoby które mają podwieszony projektor, bez dużego zakresu lens shiftu nie byłyby w stanie wyswietlić obrazu poniżej sufitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Gość z obsługi pisał o podniesieniu przodu projektora (postawienie na książce, czy coś takiego).

W tym co pisał wogole nie ujął możliwość Lens shift, podał ci parametry, tak jakby Lens shift nie istniał w tym projektorze.

 

Takie są właśnie porady telefoniczne różnych serwisów firmowych

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarianPaz jak Ty masz u siebie ustawiony proj? Masz na stale gdzies ustawiony czy np. wyciagasz go z "ukrycia" do seansu? 

Mozesz powiedzieć jak u siebie realizujesz dźwięk? 

Najgorsze u mnie jest to ze podczas wykanczania naszego nowego domku  nawet z tyłu glowy nie mieliśmy 😞 i  brak jest jakichkolwiek wyprowadzonych przylaczy/zasilania. Wszystko teraz bedzie musiało dyndac na wierzchu... 

Edytowane przez _arek1_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na zdjęciu projektor stoi na stałe na stoliku i dosyć blisko foteli. Uprzedzając pytanie, nie przeszkadza mi jego dźwiek, nawet pomimo tego, że nie działa w trybie Eco tylko normal.

 

spacer.png

spacer.png

Dźwięk mam z kina domowego czyli amplituner plus głośniki 5.1. Do tej pory nie zapanowałem nad kablami, ale w końcu pewnie kupię spiralną maskownicę.

Edytowane przez MarianPaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli widzę ładny pokoik typowo seansowy... No u nas niestety ale salon  funkcje seansowe.  Nie chcemy TV bo i tak nie oglądamy tego co tam pokazują teraz. Zresztą za fajny duży TV też trzeba swoje zapłacić.

Ten Sony to naprawdę kawałek klocka 🙂

No nic poczekam aż dojedzie wtedy zadecydujemy gdzie bedziemy go trzymać. Czy staconarnie na jakiejś polce na scianie za narożnikiem czy wyciągać tylko do seansów na stolik... 

BTW zdecydowałem się na tego o którym wspomniałeś, udało się go kupić w jeszcze fajniejszej cenie niż był wystawiony. Także mam nadzieje, że będę zadowolony 😊

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że będziesz zadowolony. Jest wiele możliwości zamocowana projektora, bo są uchwyty do sufitu czy ściany, można zamówić solidna półkę czy stojak jeśli z tyłu sofy jest wolna przestrzeń. Wyjmowanie za każdym razem projektora może być uciążliwe a i można go niechcący uszkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, _arek1_ napisał:

 Nie chcemy TV bo i tak nie oglądamy tego co tam pokazują teraz.

Ale... przecież na TV tak samo jak na projektorze nie trzeba oglądać telewizji... Jak byś napisał - nie chcemy tunera sat albo kablówki to bym zrozumiał, ale zarówno TV jak i proj to jedynie wyświetlacze na których możesz oglądać nie tylko telewizję... :)

Cytat

Zresztą za fajny duży TV też trzeba swoje zapłacić.

Za "fajny" duży 85'' TV obecnie zapłacisz najmniejsze pieniądze w historii: najtańszy QLED od Sasmunga za ok 9000zł... Dobry proj to ok 14tyś, średni minimum 7 tyś

Cytat

Ten Sony to naprawdę kawałek klocka 🙂

No nic poczekam aż dojedzie wtedy zadecydujemy gdzie bedziemy go trzymać. Czy staconarnie na jakiejś polce na scianie za narożnikiem czy wyciągać tylko do seansów na stolik... 

BTW zdecydowałem się na tego o którym wspomniałeś, udało się go kupić w jeszcze fajniejszej cenie niż był wystawiony. Także mam nadzieje, że będę zadowolony 😊

 

Omiń całą przepychankę i hejt i poczytaj temat:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/48996-od-telewizora-do-projektora-i-z-powrotem-czyli-dlaczego-nie-warto-kupować-projektora-i-tracić-pieniędzy/

I podejmij decyzję najlepszą dla siebie...

W dniu 20.10.2020 o 14:54, _arek1_ napisał:

żona kategorycznie stwierdziła, ze nie chce mieć w salonie czarnego wielkiego pudła - a nie ma co ukrywać 75" jest już kawałkiem klamota.

A co do żony to obecne TV to nie są czarne wielkie pudła... Poczytaj np to:

https://news.samsung.com/pl/przejdz-w-tryb-ambient-i-zmien-swoj-salon

Można je "wtopić" w tło lub zrobić w tym trybie elegancki obraz... Czego nie można powiedzieć o ekranie do proja, który jeśli nie jest montowany z sufitu cały dzień jako ta biała płachta wisi przed oczami...

Do moich ukochanych fanów: to nie jest tak, że ja jakoś specjalnie przekonuję czy mam monopol na wiedzę, ale że jako nikt w tym temacie nie napisał koledze o wadach projektorów, nikt nie napisał o możliwościach TV chcę aby miał ogląd całego spectrum możliwości, a nie jeden przekaz...

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale On już kupił projektor, więc ten wywód jest bez sensu tym bardziej, że chyba nie czytasz ze zrozumieniem - tu był podany budżet, zdecydowanie niższy niż te Twoje propozycje. Temat Ci zamknęli i koniecznie gdzie indziej musisz walkować jedno i to samo?

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam czytałem twój temat już jakiś czas temu, także znam wszelkie za i przeciw...

W sumie wszystko rozbija się u nas o $$, na TV i tak nie wydałbym więcej niż 5kpln max to moooże 6kpln - to już by mnie mocno bolało.

Także za te moje max 6kpln na pewno nie kupił bym nic fajnego w min 75" o 82" mogę zapomnieć. Dlatego tez zdecydowaliśmy się na zakup projektora a że akurat trafił się nowy Sony HW65 w $$ nie przekraczającej 5k nawet długo się nie zastanawiałem. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie bo salon jak to salon ściany jasno szare sufit biały ale za to wysoki jak w kościele 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, _arek1_ napisał:

Najgorsze u mnie jest to ze podczas wykanczania naszego nowego domku  nawet z tyłu glowy nie mieliśmy 😞 i  brak jest jakichkolwiek wyprowadzonych przylaczy/zasilania. Wszystko teraz bedzie musiało dyndac na wierzchu... 

Potrzebujesz zasilanie i hdmi. Ten drugi jest już cieniutki i dowolnej długości (mówię o optyku), więc oba ładnie schowasz do najwęższej listewki kablowej. Samoprzylepna i do pomalowania na dowolny kolor, więc dość dobrze ukryjesz instalację

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, _arek1_ napisał:

 Dlatego tez zdecydowaliśmy się na zakup projektora a że akurat trafił się nowy Sony HW65 w $$ nie przekraczającej 5k nawet długo się nie zastanawiałem. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie bo salon jak to salon ściany jasno szare sufit biały ale za to wysoki jak w kościele 😉

A to w takim razie SONY HW65 za 5k to rzeczywiście okazja... Gratuluję zakupu...

13 godzin temu, MarianPaz napisał:

Temat Ci zamknęli i koniecznie gdzie indziej musisz walkować jedno i to samo?

Temat zamknęli po części na moją prośbę bo napisałem bezp. do gmeru o konsekwencjach dalszych wybryków hejtera... Temat zresztą został wyczerpany... Jak się pojawią za 2 lata TV w cenach, które prognozowałem to temat będzie znów widoczny... Na teraz nie ma sensu tam nic pisać bo to przyciąga tylko forumowych hejterów. Tym nie mniej jak słusznie zauważyłeś: temat jest zamknięty, ale NIE USUNIĘTY więc jak najbardziej jak ktoś ma dylemat czy kupić TV czy proj będę zachęcał do przeczytania tamtego tematu....

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w kpl nie ma tam żadnego kabla do podłączenia projektora i laptopa. Czy możecie polecić jakiś kabelek ?

Nie wiem kompletnie jaki się nada a nie chciałbym kupić jakiegoś shitu.

 

Tak z ciekawości zapytam bo widzę, że dużo ludzi ma różnego rodzaju box-y, czy ktoś mogłby mi wytłumaczy z czym to się je ? Przydatne to jest ? Rozumiem, że wtedy można oglądać np Netflixy itp bez podłączania lapka do projektora...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Serwisy streamingowe, filmy z dysku.

To urządzenie,. zastępuje komputer.

 

Nic nie napisałeś, jaki będzie system dźwiękowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nic nie pisałem bo Audio nie istnieje :(  Mialem zadać to pytanie lada moment, ale widzę, że jedno z drugim powiązane...

Czytam i przeglądam forum i niestety nie potrafię się zdecydować. Chyba wszystkie znaki na niebie wskazują na jakiegoś SB bo max jaki mogę przeznaczyć na audio to około 3000pln no może z 500zł jeszcze by się znalazło.... Niestety na więcej nie możemy sobie pozwolić...

Z tego co się naczytałem to soundbary nie lubią dużych otwartych przestrzeni a nasz salonik jest tego duuuużym przeciwieństwem 38m2+otwarta kuchnia ;) Fotki załączyłem. 

Z kolei kino domowe w codziennym salonie raczej słabo się prezentuje... Rozstawione głośniki, kable których nie mam już jak pochować itd...raczej nie spodoba się to mojej żonce, zresztą budżet raczej też nie ten. Także prawdopodobnie będzie to opcja nr 1 czyli belka grająca.

Więc jeżeli ktoś mógłby polecić jakiegoś SB który spełni się w naszym otoczeniu to będę wdzięczny.

Ewentualny sprzęt audio musiałby mieścić się na komodzie, która stanie docelowo delikatnie w prawo. Kwiatuszek przenosi się do innego pokoju. Po lewej stronie  ma być jeszcze "koza" jak widać komin już jest.

 

 

 

Salon1.jpg

Salon2.jpg

Edytowane przez _arek1_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektor dojechał, na żywo to jest jeszcze większy klocek niż wydawał się na zdjęciach :o   Benq żony który wypożyczała z biura przy nim to maleństwo/zabawka....

Oczywiście było już pierwsze włączenie  i powiem szczerze, że obraz przeszedł nasze oczekiwania... Jest na prawdę ostry, kolory żywe itd ogólnie jesteśmy mega zadowoleni z zakupu a to tylko ściana w wogóle nie przystosowanym  salonie.... To tak jak by mieć 120" TV na ścianie. Może i wydanie tych 5tysi trochę bolało, ale teraz nie żałuje ani złotówki :D

Nie zdążyłem już edytować...

 

Muszę jeszcze zapytać o jedna rzecz. Aktualnie jak wspominałem nie mam żadnego pożądanego audio. Mamy tylko głośniczki Creativa, które podłączaliśmy sobie zawsze do lapka i tak realizowaliśmy dźwięk. Tym razem  po podłączeniu lapka kablem HDMI do projektora "odcinało" nam dźwięk z wejścia mini jack w laptopie.  Po odłączeniu projektora dźwięk znów był.

Teraz pytanie czy to projektor nie puszcza dźwięku, czy kabelek jakiś "trafiony", wcześniej Benqu z biura od żony normalnie oglądaliśmy z dźwiękiem właśnie z laptopa i głośniczków creativa podpiętych na mini jack do laptopa.... ale na innym kablu hdmi.  Teraz nie wiemy czy to wina kabelka, czy projektor "nie puszcza" audio.

Projektor ma tylko takie wejścia.

wyjscia.jpg

Jeżeli zdecydujemy się na realizację audio przez SB to jak go podłączyć do projektora/laptopa, żeby wszystko hulało jak trzeba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z brakiem dźwięku rozwiązany... Ehhh chyba za stary juz człowiek na te nowinki techniczne :) Okazała się to być pierdola... Także teraz pozostalo wybrac tylko jakiegoś godnego SB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...