Skocz do zawartości
graczznudzony

LG OLED55B9SLA vs LG OLED 55BX3LB

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

PS5 i XSX zamówione, więc czas wymienić swojego Samsunga QLED, który prawdopodobnie nie dostanie wsparcia dla HDMI 2.1 na coś nowszego. Budżet to 6000zł, chciałbym zmierzyć się z OLEDEM, którego nigdy nie miałem. Zastosowanie główne to bajki (głównie netflix, hbo go), filmy (wszystkie usługi streamingowe + pliki mkv i nośniki blu ray) no i gry (w 2021 głównie ps5 i xsx).

Budżet jak wspomniałem 6000zł, ale nie ma co ukrywać, że jak nie muszę zapłacić tych 6000zł to będzie git. Myślę o zeszłorocznym modelu, bo jednak ma wsparcie dla HDMI 2.1, a dodatkowo obsługuje DTS z plików czego podobnie nie czyni tegoroczny model. Czy są jakieś obiektywne przesłanki, które usprawiedliwiają dopłacenie tych 1000zł do tegorocznego modelu?

Dzieki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2020 o 21:15, graczznudzony napisał:

Czy są jakieś obiektywne przesłanki, które usprawiedliwiają dopłacenie tych 1000zł do tegorocznego modelu?

BX ma BFI w 120 Hz. Czy to jest warte 1000 zł? Raczej nie, ale to nie znaczy że BX nie jest wart zakupu. B9 które teraz się pojawiły ponownie na rynku w rozmaitych promocjach to jest dla mnie zagadka. Musisz uważać czy nie trafisz na egzemplarz z wadami, albo ze zwrotów. Kupując dzisiaj BX ryzyko takich historii jest dużo mniejsze i być może to jest warte tej dopłaty dla niektórych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, efel napisał:

BX ma BFI w 120 Hz.

B9 też niby ma. Tylko nie da się oglądać tego migania. W serii X rzeczywiście jest aż tak duży postęp jeśli chodzi o ruch?

Edytowane przez bomel91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi oto, że seria X (CX przynajmniej) wstawia plansze nie tyle czarne, co szare o intensywności zależnej od jasności poprzedniej/następnej klatki. Przez to jasność spada mniej i co za tym idzie mniejsze migotanie. Na B9 BFI jest nieużywalne. Na CX może być znośne, np do sportu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, efel napisał:

BX ma BFI w 120 Hz. Czy to jest warte 1000 zł? Raczej nie, ale to nie znaczy że BX nie jest wart zakupu. B9 które teraz się pojawiły ponownie na rynku w rozmaitych promocjach to jest dla mnie zagadka. Musisz uważać czy nie trafisz na egzemplarz z wadami, albo ze zwrotów. Kupując dzisiaj BX ryzyko takich historii jest dużo mniejsze i być może to jest warte tej dopłaty dla niektórych.

Telewizor został kupiony (B9), więc podpowiesz mi jakie testy po wyjęciu z pudełka zrobić, by przetestować go pod kątem różnego rodzaju przypadłości?

Podobno da sie sprawdzić roboczogodziny, pytanie tylko czy to nie jak z licznikami, że łatwo to można wyzerować : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W menu serwisowym można sprawdzić liczbę przepracowanych godzin, ale informacje te faktycznie da się wyzerować. Potrzebujesz do tego pilota uniwersalnego lub telefonu z portem podczerwieni i odpowiedniej aplikacji z funkcją instart. Kod to 0413.
Na planszach testowych to co najwyżej vertical banding na 5% Grey możesz sprawdzić i bad pixele na różnych kolorach.

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, graczznudzony napisał:

Telewizor został kupiony (B9), więc podpowiesz mi jakie testy po wyjęciu z pudełka zrobić, by przetestować go pod kątem różnego rodzaju przypadłości?

Podobno da sie sprawdzić roboczogodziny, pytanie tylko czy to nie jak z licznikami, że łatwo to można wyzerować : )

https://drive.google.com/file/d/0B9FgjTtNzSy0dTZwZ3p1eGVnTG8/edit

Tu masz całą paczkę plansz i filmików testowych. Tak jak kolega wyżej powiedział: możesz sprawdzić 5% gray (banding), 100% white (zafarb) i kolorowe plansze (bad pixele).

Zanim to zrobisz poużywaj telewizora żeby co najmniej zrobiły się dwie automatyczne krótkie kompensacje po 4h oglądania. 

Licznik godzin możesz sprawdzić, ale da się go łatwo wyzerować, więc to wcale nie oznacza że telewizor jest nowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, telewizor działa od kilku godzin. Jeszcze nie robiłem testów, bo ekscytowałem się obrazem, ale wydaje się wszystko ok na pierwszy rzut oka. Telewizor ma folie z tyłu i przodu, wszystko było fabrycznie zamkniete, a przynajmniej tak mi się wydaje.

Pierwsze wrażenia naprawdę pozytywne, choć ten system moim zdaniem lekko zamula.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po momencie ekscytacji przyszedł czas na testy matrycy. Po wykonaniu chyba wszystkich możliwych wydaje mi się (moim spojrzeniem amatora), że jest prawie idealna. No własnie prawie, bo na planszy 5% Gray mam taki oto wynik;

spacer.png

Jak widać nie jest ona idealnie równomierna, co widać w górnej części ekranu, ale nie wiem nie ma idealnych matryc, czy może warto to reklamować. Dodam, że w normalnym użytkowaniu w ogóle nie widzę tej drobnej różnicy.

  • Zmieszany 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2020 o 03:37, graczznudzony napisał:

Jak widać nie jest ona idealnie równomierna, co widać w górnej części ekranu, ale nie wiem nie ma idealnych matryc, czy może warto to reklamować. Dodam, że w normalnym użytkowaniu w ogóle nie widzę tej drobnej różnicy.

Jak na standardy OLED na tej planszy to trafiłeś idealną matrycę. Oddać coś takiego ze względu na jakiś brak równomierności na górze to byłaby totalna głupota. Śmiem twierdzić że masz jedną z najlepszych matryc jakie widziałem.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, efel napisał:

Jak na standardy OLED na tej planszy to trafiłeś idealną matrycę. Oddać coś takiego ze względu na jakiś brak równomierności na górze to byłaby totalna głupota. Śmiem twierdzić że masz jedną z najlepszych matryc jakie widziałem.

Wygląda wręcz perfekcyjnie  prawie  jak na mojej plazmie 65st50e , szczerze mówiąc  to lepszego  odwzorowania  na  żadnym oledzie nie widziałem , wymiana  takiego jednorożca to według  mnie zła decyzja

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2020 o 22:11, ronaldo864 napisał:

Wygląda wręcz perfekcyjnie  prawie  jak na mojej plazmie 65st50e , szczerze mówiąc  to lepszego  odwzorowania  na  żadnym oledzie nie widziałem , wymiana  takiego jednorożca to według  mnie zła decyzja

 

Ja sie nie znam : ) Dlatego spytalem, ale skoro mówicie, że dobrze jest, to zostawie.

Teraz jeszcze jedno pytanie. Poki co kalibracje zostawiam na pózniej, korzystam z ustawienia Ekspert ISF. Tam jest black level na niski, zastanawiam sie jak powinno byc. Bo na wysoko czerń nie jest tak fajna, bo jest troche szara, ale za to widać wiecej szczegółów w cieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, graczznudzony napisał:

Teraz jeszcze jedno pytanie. Poki co kalibracje zostawiam na pózniej, korzystam z ustawienia Ekspert ISF. Tam jest black level na niski, zastanawiam sie jak powinno byc. Bo na wysoko czerń nie jest tak fajna, bo jest troche szara, ale za to widać wiecej szczegółów w cieniach.

poziom czerni ustawia się według tego co masz ustawione w urządzeniu źródłowym tj PC albo konsola (RGB range). Bez znaczenia jak to ustawisz, ważne żeby było ustawione tak samo (daje identyczne rezultaty)

  • poziom wysoki w TV oznacza w PC, konsoli wartość full (0-255)
  • poziom niski w TV oznacza w PC, konsloli wartość limited (16-235)

Z tego co piszesz masz ustawione nieprawidłowo i obserwujesz tzw black crush. Może się taki obraz podobać w pewnych sytuacjach, bo jest bardziej kontrastowy, ale to jest nieprawidłowe ustawienie bo gubisz bardzo dużo detali w cieniach.

Ściągnij sobie to

https://drive.google.com/file/d/0B9FgjTtNzSy0dTZwZ3p1eGVnTG8/edit

i poszukaj filmiku "black clipping". Ustaw poziom czerni w TV i zakres RGB w źródle tak żeby widzieć mrugające pasy tak jak instruuje ten filmik.

Edytowane przez efel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze jedno pytanie : ) W systemie jest cos tak takiego jak maksymalna jasność. Dla SDR jest to wyłączone, a tryb kino dla trybu HDR ustawia to na wysoko. Czy to tak powinno być? BO zastanawiam się, czy nie jest wtedy ten obraz za jasny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...