Skocz do zawartości
  • 0
Przemysław Lis

TCL 65C815 i smużenie obrazu

Pytanie

Witam, mój pierwszy post na forum. Zmusiło mnie poszukiwanie odpowiedzi w sprawie zakupionego ostatnio TV - TCL65C815. Sprzęt posiadam od tygodnia (nie ma na tą chwilę zbyt wiele informacji od użytkowników gdyś niedawno miał premierę) i jak narazie mam mieszane uczucia. Najbardziej na tą chwilę irytuje mnie smużenie obrazu podczas szybszego poruszania obrazu. Dzieje się to niezależnie od źródła obrazu, czy to dekoder, netflix, YT itd. Przewertowałem już przeróżne ustawienia obrazu z tych predefiniowanych w menu, kombinowałem ręcznie, włączanie trybu gry,  sport itd itp. Zastanawia mnie czy ten typ tak ma, jest to kwestia sprzętowa, czy też oprogramowania które być może w przyszłości będzie poprawiane. Ktoś miał może podobny problem, niekoniecznie w tym modelu? Mam jeszcze czas na grzebanie, ale chodzi mi coraz częściej po głowie zwrot sprzętu. Kupowałem przez internet i niestety nie było możliwości zobaczenia przed zakupem jak się zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja odpuściłem TCL i wziąłem Phila 70" z promo z trochę ponad 3kPLN za radą żebym brał jak największy. Nie żałuję. Po prawie roku soft jest w miarę ok. Z podkreśleniem "w miarę"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To trochę dziwne przy 100Hz matrycy. Jakie opcje ma ten tv w zakładce menu "ruch"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sprawę z grubsza opanowałem. W ustawieniach obrazu są dwa suwaki, jeden z nich "redukcja migotania" w zakresie od 0 do 10 powoduje właśnie rozmazy obrazu, domyślnie ustawiony na 10 w statycznych scenach bardzo upłynnia obraz, ale w szybkich scenach okropnie smuży. Ustawienie w okolicach 4-5 jest dopiero znośne do ogladania. Nie zmienia to faktu, że upłynniacz w TCL działa kiepsko i niestabilnie. Ze względu, że jest to premierowy model łudzę się nadzieją, że przyszłe aktualizacje wprowadzą jakieś poprawki. Gdyby ktoś chciał przeczytać moją głębszą opinię o tym TV to szukac modelu na Ceneo.pl i opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Napisano (edytowane)

A ten drugi suwak do czego służy?

Edytowane przez mdsfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Drugi to redukcja rozmnazania, tu wielkiej różnicy nie robi zmiana wartości. Ogólnie obie opcje ustawione w połowie czyli 5, wszystkie dodatki dynamiczne kontrasty kolory i inne automatyczne pierdoły wyłączone, wylaczone MPEG NR, redukcję szumów i wygładzanie i obraz jest już przyjemny dla oka, zachowuje się całkiem przyzwoicie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dzięki kolego za ciekawą recenzję na ceneo.  

Jakbyś miał teraz wybierać , kupiłbyś ponownie , mimo tyłu minusów ? 

Miałem ofertę  , za to 4180 pln .

Chyba dobra cena , a poprzez aktualizacje powinien być całkiem ok 

Jest Atmos na Netflix ? Masz jak sprawdzić ? 

I , jeszcze jedno pytanie .

Co , z kontrastem  ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Atmos na Netflix jest dostępny ale tych materiałów jest relatywnie mało. http://dolbyatmos.eu/category/netflix-dolby-atmos/ Ja ściągnąłem sobie pokazówki z dolby.com. Posiadam zestaw kina 5.1 i na nim głównie oglądałem filmy. Jestem jednak pod wrażeniem jaka robotę robi Atmos z soundbara. Pomimo że głośniki masz na wprost Ciebie to dzwiek jest dookoła. Czy bym kupił. Gdyby kosztował 3500 to bym złego słowa nie powiedział, jednak prawie 5tys powoduje,  że chcesz żeby sprzęt był prawie nieskazitelny. Trochę już ochłonąlem po 2 tyg użytkowania i doszedłem z nim do pewnego zadowalającego poziomu, gdyby miał kupować ponownie jednak mocniej bym się przyglądał konkurencji i postawił na coś innego. Dlatego na tą chwilę biorąc pod uwagę, że jest to premiera i sprawa poprawek dopiero się ruszy liczę, że będzie już tylko lepiej. Co do kontrastu ciężko mi się wypowiedzieć fachowo, jak dla mnie jest ok, jest regulacja kontrastu, jest kontrast dynamiczny, musiałbym się zagłębić w jakieś obrazy testowe i wtedy coś powiedzieć. Mam jeszcze problem z opcja uruchamiania tv i dekodera jednym pilotem, zwyczajnie nie działa, na starym philipsie grało bez problemu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
W dniu 26.05.2020 o 17:14, Przemysław Lis napisał:

Drugi to redukcja rozmnazania

Nie bardzo rozumiem, co to za funkcja. W jakiej zakładce ona funkcjonuje? W tej samej, co "redukcja migotania", czy odrębnej w funkcjach regulacji obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dzięki za fotkę. Wszystko jasne. Tutaj masz, jak sądzę, odpowiedniki "suwaków" LG, czyli de-judder - redukcja migotania i de-blur - redukcja rozmazania. I powinno być super. Oczywiście tłumaczenie, to indywidualna sprawa producenta softu. Pytałem o to, gdyż chciałem odnieść sprawę do posiadanego przeze mnie EC780. Tam nie ma opcji "redukcja rozmazania" i smużenie obrazu istnieje - raz widoczne bardziej, innym razem mniej. Zależy to od jakości nagrania danej audycji (moim zdaniem kompresji, jakiej poddano audycję), kanału lub aplikacji. Ale u mnie jest matryca 50Hz, a nie 100Hz, jak u Ciebie. Jednak na podstawie wielu przeczytanych opinii i postów na temat tego, jak TCL'e radzą sobie z przetwarzaniem płynności obrazu sądzę, że nadal jest to niedopracowane, a opiera się cały czas na tym samym sofcie w wielu różnych modelach tej firmy i często tych samych podstawowych elementach płyty głównej. Co prawda w moim EC aktualizacja softu poprawiła nieco kwestię smużenia obrazu, ale to nadal nie jest to, co być powinno. Skoro zaś przy 100 Hz matrycy jest problem ze znalezieniem "złotego środka", może oznaczać, że muszą jeszcze sporo poprawić w sofcie, skoro właściwe narzędzie w telewizorze zaimplementowano. 

Na marginesie pytanie - czy w ustawieniach obrazu, zakładka "przejrzystość", masz opcję "stopniowe wygładzanie"? Jeśli tak, to jakie efekty przynosi zmiana ustawień tej opcji? Ja u siebie nie widzę praktycznie żadnej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Te opcje mam wyłączone, na stopniowym wygładzaniu również nie zauważyłem jakiejś zmiany. Opcja MPEG NR doczytałem gdzieś, że może powodować minimalne przecięcia obrazu i faktycznie tak się działo dlatego też off. Redukcja szumów potrzebna przy odbiorze ze zródła w ktorym mogą wystepować spadki jakości sygnału np kablowka lub naziemna.

20200531_104000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czyli tak, jak sądziłem. Mamy ten sam soft, tylko poszczególne funkcje zależne są od "narzędzi", jakie posiada hardware telewizora. Zakładkę przejrzystość mam identyczną i również wszystko wyłączone, a ostrość na 20. :) 

Gdybyś mógł jeszcze wskazać wersję softu, tak z ciekawości mojej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Te opcje mam wyłączone, na stopniowym wygładzaniu również nie zauważyłem jakiejś zmiany. Opcja MPEG NR doczytałem gdzieś, że może powodować minimalne przecięcia obrazu i faktycznie tak się działo dlatego też off. Redukcja szumów potrzebna przy odbiorze ze zródła w ktorym mogą wystepować spadki jakości sygnału np kablowka lub naziemna.

20200531_105011.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To samo "jądro" softu, tylko inna wersja. Mam ...V252.011680. Fabrycznie był V179, a poza oficjalną stroną polskiego TCL'a, jest już m. in. V288, V302 i V308, ale ich nie sprawdzałem, bo akurat w przypadku modeli serii EP i EC niewiele wnoszą, jak można odczytać z wielu opinii na forach.

Jesteś w takim samym punkcie, co ja po zakupie telewizora. Nowość, mało opinii, początkowo żadnych testów. Dopiero po kilku dniach, tygodniach, miesiącach zaczęło wychodzić co jest nie tak i dziesiątki komentarzy potwierdzających, że problem jest prawdopodobnie w sofcie, a nie pojedynczych egzemplarzach telewizora. Też masz problemy z apką "player", tzn. czy obraz jest płynny czy szatkuje? Bo to smużenie, o którym piszemy oraz szatkowanie na "player" czy IPTV to na razie jedyne rzeczy, które mnie wkurzają. Co do reszty, jakości obrazu, czy dźwięk albo szybkości działania menu nie mam żadnych zastrzeżeń. Generalnie, gdybym oglądał tylko 4K z Netfilksa, to chyba niczego bym się nie czepiał za tę cenę. :)

Przepraszam moderatora za ewentualny OT, ale jak się okazuje bolączki jednego modelu TCL są często tożsame z bolączkami innej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czyli jest nieco lepiej, niż w seriach EP czy EC, ale nie idealnie. Na ipla i YT też mam czasem lekkie przesunięcie, ale nie zawsze. Na fabrycznym sofcie V179 było to permanentne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przemku , proszę powiedz jeszcze jak wygląda Dolby Vision na Netflix  , widać jakąś różnice do HDR ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie jestem w stanie sensownie odpowiedzieć na to pytanie. W teorii Dolby Vision jest bardziej zaawansowaną technologia projekcji obrazu  niż HDR, filmy na Netflixie w DV wyglądają spoko, jest coś w nich co przyciąga wzrok, ale żeby coś porównywać to myślę, że trzeba by mieć dwa telewizory obok siebie i ten sam materiał w DV i HDR i wtedy ocenić różnice. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dziękuję Przemku za odpowiedź :)

A , teraz następne pytanie :)

W dniu dzisiejszym  , kupiłbyś ponownie ten telewizor  ? 

Planuję COŚ kupić w ciągu 4-6 tygodni . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam wrażenie, że w tym TV jest coś nie do końca dobrze zgrane jeśli chodzi o wydajność procesora i obróbkę obrazu. Dość często pojawiają się jakieś dziwne przycinki, przeskoki obrazu oglądając z zewnętrznego źródła. I to co pisałem wcześniej, TV męczy się podczas odtwarzania materiałów 4K, szczególnie w połączeniu z HDR, tak jak pisałem wcześniej, działa to na pograniczu płynności, Netlix potrafi się zaczać czkać po kilkudziesięciu minutach oglądania. Mam nadzieje, że w poprawkach oprogramowania będzie to lepiej zoptymalizowane. Jeśli ktoś korzysta od czasu do czasu z TV i jego możliwości może tego nie zauważyć, u mnie natomiast TV jest dzień w dzień katowany Netflixem i innymi materiałami i jest to lekko irytujace. Kilka dni temu pod TV pojawiła się rownież konsola PS4 pro, nie miałem jeszcze okazji przetestować korelacji PS4 - TV, ale jestem ciekawy jaki będzie efekt. Jestem też ciekaw testu jaki ma się pojawić na HDTV ponieważ na głównej stronie jest już wzmianka, że TV trafił do redakcji, pytanie jakie wyciągną wnioski, czy będą się skupiać jedynie na jakości obrazu i możliwości matrycy czy pod lupę wpadnie ogólna wydajność TV w aplikacjach itd.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość

Witam. 

Czy dalej jest problem z treściami w 4K?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Hej, nie jest to jakoś bardzo uciążliwe, ale da się zauważyć np na YT że odtwarzanie 4k łapie czasami jakieś przycinki, minimalne i rzadko ale są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...