Skocz do zawartości
exde123

Telewizor do domowego użytku 3000-4300 zł, 55 cali

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Stoję przed wyborem telewizora o przekątnej ekranu 55 cali, telewizor ma być użytkowany do celów domowych (głównie oglądanie filmów,).

Szczerze mówiąc przeczytałem kilka wątków i udało mi się mniej więcej określić co mnie interesuje:
aktualnie upatrzyłem sobie poniższe modele:
- sony 55xf9005
- samsung eu55nu8002 lub eu55nu8072
- planowany budżet 3000-4300 zł 
Na forum znalazłem wiele pochlebnych opinii dla sonego ale czy warto dopłacać ponad 1000 zł w stosunku do w/w produktów samsunga?
Rozważałem jeszcze lg OLED55C8 ale boje się, że ten telewizor za kilka lat ulegnie degradacji a aktualnego philipsa użytkuje od 10 lat (przewiduje podobny okres użytkowania dla nowego telewizora).
Będę wdzięczny za każdą opinię lub ewentualne inne propozycje.
Pozdrawiam
Mariusz

Ewentualnie jeszcze qled samsunga:
QE55Q6FNA

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmami OLED-a raczej nie zabijesz, a LCD/LED też z czasem ulegają degradacji (maksymalna jasność spada). Te 100k godzin o których mówi LG to pewnie bujda, ale generalnie jeśli nie jesteś w grupie ryzyka ze stałymi treściami to myślę że szanse na awarię OLED-a są podobne jak w przypadku LCD.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, raus napisał:

Filmami OLED-a raczej nie zabijesz, a LCD/LED też z czasem ulegają degradacji (maksymalna jasność spada). Te 100k godzin o których mówi LG to pewnie bujda, ale generalnie jeśli nie jesteś w grupie ryzyka ze stałymi treściami to myślę że szanse na awarię OLED-a są podobne jak w przypadku LCD. 

Potwierdzam. 10 może nie, ale tych 5-7 lat powinien wytrzymać oled na samych filmach. Z lcd najlepszy z twojej listy to Sony 55XF9005. Samsunga NU8002 już nigdzie nie kupisz nowego. Zostały powystawowe i zwroty w wątpliwym stanie.

Edytowane przez Waldo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, faktycznie z samsungiem nu8002 to w większości oferty powystawowe a chyba na taki się nie skuszę.

Zastanawiam się w takim razie nad nowym samsungiem QE55Q64R z soundbarem za 3850 zł (soundbar i tak planuje dokupić) lub tym sonym za 4300 + soundbar około 650 zł.
Różnica wychodzi około 1000/1100 zł czy faktycznie warto dopłacać?
Na zakup mam jeszcze dwa miesiące, mogę jeszcze obserwować ceny i promocje ale nie wiem czy tak krótki okres ma znaczenie na spadek cen?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Waldo94 napisał:

Potwierdzam. 10 może nie, ale tych 5-7 lat powinien wytrzymać oled na samych filmach.

a masz w ogóle jakiegoś oleda że takie dziwne teorie wymyślasz? albo gdzieś w ich fabryce pracujesz?

oled wytrzyma tyle samo co lcd - oba mają 100tys godzin gdy obniży się jasność "matrycy" o 50%

który wytrzyma dłużej to kwestia losowa - jak czyta się jak topowe lcd sony i samsunga padają czasami w czasie gwarancji to ich trwałość też jest wątpliwa

 

Edytowane przez klaus71
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

oled wytrzyma tyle samo co lcd - oba mają 100tys godzin gdy obniży się jasność "matrycy" o 50%

Jasność spadnie znacznie szybciej. Diody organiczne szybciej sie degradują niż nieorganiczne.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Waldo94 napisał:

Jasność spadnie znacznie szybciej. Diody organiczne szybciej sie degradują niż nieorganiczne.

nie spadnie - właśnie to określa parametr trwałości  100tys h - czas po jakim spada jasność o 50%

masz jakieś dowody na swoje niesamowite teorie o trwałości diód organicznych vs nieorganicznych ?

moja praktyka mówi że to nieorganiczne są gorsze - większość moich notebooków po 3 latach "katowania" po 16h dziennie ledwo świeciła

  • Plusik 1
  • Haha 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, klaus71 napisał:

masz jakieś dowody na swoje niesamowite teorie o trwałości diód organicznych vs nieorganicznych ?

moja praktyka mówi że to nieorganiczne są gorsze - większość moich notebooków po 3 latach "katowania" po 16h dziennie ledwo świeciła 

Niezbyt dobre porównanie. Nie chce wdawać sie z tobą w zbedną pyskówke, ale cieżko porównywać technologie oled z lcd 1:1 pod tym względem. W lcd słabnie podświetlenie matrycy, a oled tego podświetlenia w gruncie rzeczy nie posiada w ogóle. W oledzie diody z czasem degradują sie w sposób naturalny, można to próbować odwlekać w czasie przez stosowanie procesów konserwujących czyli kompensacji.  Co do lcd to mam wrażenie że ta technologia została już tak oklepana, że producenci tną koszty produkcji i wsadzają do nowych modeli lcd podświetlenie gorszej jakości. by przy intensywnym użytkowaniu również szybko padało.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Waldo94 napisał:

W oledzie diody z czasem degradują sie w sposób naturalny, można to próbować odwlekać w czasie przez stosowanie procesów konserwujących czyli kompensacji. 

Tylko co to zmienia ? W obu przypadkach producent podaje trwałośc 100tys h.

 

Na forum są ludzie którzy mają oledy z 2015 które miały zdaje się trwałośc 20-30 tys h (wg twojego przelicznika ich trwałośc to  2, max 3 lata) - i nie narzekają że już im się tv "skończył" bo 4 latka ma już tv na liczniku , więc zakładam że obraz jest nadal dobry.

Zatem stąd moje pytania -  skąd masz teorię że obecne oledy o teoretycznej 3-5x dłuższej trwałości "może wytrzymają 5-7 lat" ?

 

Moja teoria/zdanie jest takie że niezależnie jaki tv się teraz kupi (oled,qled,lcd) to jego właściciel będzie miał szczęście jak tv pochodzi 7 lat bezawaryjnie.

Tak sie teraz produkuje i rodzaj technologii nie ma tu znaczenia.

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klaus71 napisał:

Na forum są ludzie którzy mają oledy z 2015 które miały zdaje się trwałośc 20-30 tys h (wg twojego przelicznika ich trwałośc to  2, max 3 lata) - i nie narzekają że już im się tv "skończył" bo 4 latka ma już tv na liczniku , więc zakładam że obraz jest nadal dobry.

Obstawiam że są używane maks 2-3 godzinne dziennie że ich matryce są jeszcze jasne i nie posiadają widocznych wypaleń. To jedyna recepta aby matryca oleda pierwszych generacji przetrwała dłuższy okres w dobrym stanie. 

Edytowane przez Waldo94
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Waldo94 napisał:

Obstawiam że są używane maks 2-3 godzinne dziennie że ich matryce są jeszcze jasne i nie posiadają widocznych wypaleń. To jedyna recepta aby matryca oleda pierwszych generacji przetrwała dłuższy okres w dobrym stanie. 

zakładać sobie możesz co chcesz - badania jakieś robiłeś? jak nie to takie założenie z czapy

na oled ci sie nic nie wypali jak oglądasz różne treści - filozofia wypalenia jest podobna do plazm - tych też nikt masowo nie miał wypalonych 

 

twoje teorie o oledach są podobne do tych o plazmach (niższa trwałość bo plazma się "ulatnia") - tylko nie widzę celu pisania takich bajek

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

twoje teorie o oledach są podobne do tych o plazmach (niższa trwałość bo plazma się "ulatnia") - tylko nie widzę celu pisania takich bajek 

Przestań sie wymądrzać bo już zaczynasz mnie wku*wiać. Ja nie robiłem badań bo nie mam do tego warunków, ale np takie Rtings robiło na oledach C7 z 2017 i tam degradacja jest widoczna.  Oledy to bardzo specyficzne ekrany, a lcd są wszechstronne i uniwersalne. W ich przypadku producenci świadomie obniżają ich trwałość.

5 godzin temu, klaus71 napisał:

Tylko co to zmienia ? W obu przypadkach producent podaje trwałośc 100tys h

Serio, wierzysz w papke marketingową w celu zwabienia nieświadomych Januszy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jednak mijasz się z prawdą delikatnie mówiąc. Na rtings wyraźnie wykazują, że po 9000 godzin, żadnej degradacji w poziomie jasności i jakości kolorów nie ma. Są wypalenia, głównie CNN, ale to niespodzianką nie jest i nikt nie neguje możliwości ich wystąpienia po długotrwałej ekspozycji elementów statycznych.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Waldo94 napisał:

Przestań sie wymądrzać bo już zaczynasz mnie wku*wiać. Ja nie robiłem badań bo nie mam do tego warunków

to po co piszesz głupoty o trwałości 5-7 lat - mnie wkurza pisanie głupot tego typu 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, klaus71 napisał:

to po co piszesz głupoty o trwałości 5-7 lat - mnie wkurza pisanie głupot tego typu 

Po analizie założyłem taka wartość, gdyż wydaje mi sie że szacunkowo powinna być bliska prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten B6 z pierwszego testu wyświecił 11 tysięcy godzin (to trochę mała próbka, ale zawsze coś) - 6 lat po 5h dziennie, i poza logo serwisu, które po prostu musiało się wypalić, praktycznie nie ma śladów zużycia. Za to w jednym z LCD (znowu - to może być wada konkretnego egzemplarza) po 7 tysiącach (niecałe 4 lata wg tego samego przelicznika) godzin zaczęło siadać podświetlenie. OLED generalnie wydaje się być bardziej ryzykowną opcją, ale chyba nie na tyle żeby skreślać tę technologię z powodu niskiej trwałości.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tych wszystkich wypowiedziach mocno zbiliście mnie z tropu.
Do tej pory obawiałem się oleda chociaż efekty wizualnie robi nieporównywalne do innych technologii.
Zastanawiam się czy sama świadomość tego, że telewizor się wypala będzie wpływać na mój komfort użytkowania tego urządzenia, chyba łatwiej byłoby być osobą która podejmuje decyzje o zakupie bez jakiegokolwiek przygotowania.
Modelu nu8002 w zasadzie tak jak ktoś powyżej wspomniał nie ma albo zostały egzemplarze powystawowe a więc swoją uwagę chyba póki co skupie na QE55Q6FNA oraz  szukaniu promocji sonego 55xf9005 ewentualnie jeżeli ktoś mnie przekona to lg OLED55C8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet tańszy B8. Biorąc pod uwagę, że w C8 nowy soft popsuł jedyną różnicę między B8 a C8 (te wszystkie płynne gradacje), to nie wiem czy jest sens dopłacać. Chociaż teraz w promocjach ta dopłata jest dość niewielka (4100 vs 4300)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...