Skocz do zawartości

Pytanie

Witajcie!

Dwa tygodnie temu kupiłem Bravię KD-55XF9005 w salonie RTV Euro AGD - swój wybór poparłem recenzjami, które polecały ten model jako doskonały dla konsolowych graczy (do dziś pojawia się w nich jako wysoce rekomendowany "zwycięzca" klasy średniej).

Problem jednak polega na tym, że input lag w grach na PS4 sprawia wrażenie, jakbym grał nie w tytuł singlowy, lecz przez sieć, z pingiem w granicach 150-300 ms. Oczywiście nie jestem w stanie tego w żaden sposób zmierzyć, chodzi tylko i wyłącznie o odczucia płynące z gier. Postacie poruszają się wyraźnie ociężale i są nieresponsywne niemalże do przesady, a nie należę do osób dostrzegających różnice między reakcją matrycy na poziomie 20 a 45 ms.

Co więc robię źle? Sprawdzałem wejście HDMI (wysokoprzepustowe), zmieniałem sygnał wyjściowy w zakresie 480p-2160p, włączałem tryb gry, wyłączałem wszystkie "wspomagacze" koloru czy ruchu, podpinałem inne pady do konsoli, resetowałem ustawienia TV do fabrycznych, nawet odpinałem internet... i nic. Efekt był dokładnie ten sam. Dało się go pogorszyć jedynie uruchamiając grę w trybie "wysokiej rozdzielczości" (jak "Shadow of the Tomb Raider"), gdzie zamiast 4K i 30 FPS na sekundę otrzymuję wrażeniowo coś w okolicach 10-15 FPS, czyli mocne szarpanie i klatkowanie obrazu.

Przez chwilę pomyślałem, że problem leży w samej konsoli, jednak filmy BR, YouTube 720p/1080p 60 FPS i domyślnie zainstalowana gra "Asphalt" na Androidzie po prostu się ścinają. Filmy: lekko acz zauważalnie. Gra? Dużo gorzej niż na PS4.

Co może być tego przyczyną? Czy coś przegapiłem? Macie jakieś pomysły?

Jutro jest ostatni dzień, kiedy mogę ten telewizor zwrócić do sklepu, proszę pomóżcie!

Edytowane przez Filip Rauczyński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jakie to gry poza Tomb Raider? Niektóre same w sobie mają ociężałe sterowanie/reakcje na komendy. Właśnie Tomb Raider tak miał przy premierze zwłaszcza zanim patche wydano. 

Może mylisz input lag z płynnością gry. 

Ja mam starszy model Bravii z input lag na poziomie 33ms i nie odczuwam wcale opóźnień a gram w Tekken 7 online i jest dobrze. 

Tomb Raider się trochę przycina nawet na PS4 PRO w pewnych lokacjach. Wiem bo skończyłem tę grę. 

Asphalt nie wiem po co wygrało Sony do tego tv bo na każdej Bravii się tnie z racji słabych podzespoły (procek MediaTek).  Chyba sami sobie chcą antyreklame zrobić w ten sposób. 

YouTube 60fps/4K z HDR tnie się kiedy podczas oglądania wejść w ustawienia. Przy filmach podobnie ale mniej.

Filmy i gry działają u mnie dobrze nawet na starszym modelu z 2016/2017 roku.

Może jesteś wyczulony na to po prostu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Co prawda nie korzystam z XF9005, ale z pewnością mogę powiedzieć, że Shadow of the Tomb Raider ma coś zrąbane z płynnością ruchu postaci i odczytywania 'komend'. Grałem równolegle na XONE X w AC: Odyssey oraz właśnie Shadow of the Tomb Raider, i jak przechodziłem z jednej gry na drugą, to wrażenie było takie jakbym przechodził z 60 na 30FPS mimo, że obie gry (na XONE X) działają w 30FPS bez jakichś spadków mocnych, wg też Digital Foundry.

Zresztą niestety podobnie jest z RDR 2, tam też postać wydaje się sztucznie ociężała, a komendy wydane na padzie idą z opóźnieniem, tak jakby TV miał 100ms opóźnienia, a nie 21ms.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Spróbuj zapytać w temacie o tym modelu tv

Są tam ludzie którzy grają na PS4 i sobie chwalą. 

@Fjubens na youtube na kanale Digital Foundry była cała seria filmów na temat Tomb Raider i problemów z framepacing/input lag etc. Z resztą tak jak napisałeś to nie tylko ta gra tak ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi w tym temacie!

Moja input lagowa psychoza (to właściwe określenie, bo najgorzej było przekonać samego siebie, że jednak nie zwariowałem) trwała ponad miesiąc. Przez ten czas starałem się pogłębiać wiedzę na temat input/display laga i stopniowo eliminować potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy. Efekt? Po wielu bojach udało się. Namierzyłem wroga...

Podpiąłem pod telewizor różne konsole i przetestowałem na nich różne pady (w tym Razera Raiju przez kabel), sprawdziłem też swoje PS4 Pro na innych wyświetlaczach (w tym na monitorze z 5 ms czasem reakcji matrycy). Efekty były różne. Input lag raz występował, raz nie - pojawiał się kompletnie losowo, a różnice w opóźnieniach były tak różne i tak minimalne, że uznałem, iż jest to normalne, a ja po prostu przesadzam i jest to bardziej kwestia mojego lepszego lub gorszego dnia, niż faktyczny problem. Pogodziłem się z takim stanem rzeczy, ale nie odpuściłem tematu do końca i drążyłem dalej.

Dopiero w 9-10 filmiku na YouTube dotyczącym potencjalnych przyczyn input/display laga ktoś wskazał na kabel HDMI. I w moim przypadku to było to. Nie zwariowałem, input lag NAPRAWDĘ istniał i powodował minimalne acz bardzo zauważalne i niekomfortowe opóźnienia w sterowaniu (przykładowo ruch kamery w "Uncharted: Zaginione Dziedzictwo" powodował u mnie lekkie zawroty głowy). Zmiana kabla zdziałała cuda, choć przyznaję, że sam nigdy bym na to nie wpadł. Mój kabel wyglądał jak nowy i nie sprawiał wrażenia uszkodzonego.

Teraz gry są w pełni responsywne, a ja w końcu cieszę się nowym telewizorem, który zaczął działać jak należy. 

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek problemy z input lagiem w grach, piszcie! Przestudiowałem ten temat od deski do deski i istnieje spora szansa, że będę w stanie pomóc : )

 

Edytowane przez Filip Rauczyński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...