Skocz do zawartości
pmcomp

4K i 1080p - jak wyświetlic jednocześnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Dojrzałem wreszcie do założenia tego wątku, ponieważ potrzeba jednoczesnego wyświetlania sygnałów 4K i fullHD na dwóch róznych wyświetlaczach z jednego źródła jest czesto nieodzowna. O urządzeniu tym pisałem już kilkukrotnie w różnych wątkach, czas uporządkować wiedzę.

Nowoczesne amplitunery czy procesory obrazu bardzo często posiadają dwa przełączane wyjścia HDMI 2.0:

dz02ODkmaD00NTg=_src_40984-marantz_sr701

Także nowoczesne playery BD-UHD z wyższej półki posiadają dwa wyjści HDMI, choc w tym przypadku jedno wypuszcza 4K UHD w wersji 2.0, drugie tylko audio w wersji 1.4:

Oppo203RearRight.jpg

Czasami to wystarcza ale jest wielki problem gdy np. chcemy jednoczesnie wyświetlać obraz na projektorze w 4K i na innym telewizorze fullHd np. w kuchni (tak ma mój sąsiad) albo na drugim odbiorniku np. na plazmie (tak mam ja). Mało tego, nawet niejednoczesne wyświetlanie się nie uda. Jesli do wyjścia 1 w ampli podłącze projektor 4K, a do wyjścia 2 plazmę full HD i plazma będzie wyłączona to już będzie konflikt. Oczywiście można za każdym razem przełączać kabelki. Ja do tego używam jeszcze bezprzewodowych słuchawek Sony MDR-HW700, których dobiornik obsługuje jedynie HDMI 1.4 więc sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje.

Co więc zrobić?

 

Rozwiązanie jest proste i stosunkowo niedrogie.

Nalezy zakupić urządzenie o nazwie HDM-B42A. Jest to tzw. matrix switcher 4x2 czyli urządzenie łączące cechy switcha HDMI (cztery wejścia, dwa wyjścia) i pseudo skalera, a tak na prawdę zamiennika parametrów na wyjściu HDMI.

hdm-b42a-(2)5.png

 

HDM-B42A_4.png

 

HDM-B42A_3.png

 

Jak widać po panelach urządzenie ma troszkę opcji i kilka dodatkowych przydatnych wyjść. Oto podstawowe cechy:

HDM-B42A to matryca HDMI 2.0 4x2 pozwalająca na jednoczesne wyświetlanie 4 źródeł na 2 niezależnych wyjściach HDMI. Wspiera pełne pasmo HDMI 2.0 18Gbps 4K2K@60Hz YCbCr 4:4:4 oraz HDCP 2.2.

Wyjście HDMI A wspiera deembeddowanie sygnału audio do złącza optycznego oraz analogowego L/R. 

Natomiast drugie wyjście HDMI przełącznika posiada funkcję automatycznego skalowania sygnału 4K do 1080p, umożliwiając wyświetlenie wejściowego sygnału 4K na odbiorniku o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości 1080p 60Hz.

Cechy:

HDMI2.0b, HDCP2.2/HDCP1.4

Wspiera rozdzielczości do 4K2K@60Hz (4:4:4)

Wspiera gęste formaty audio takie jak:LPCM, Dolby TrueHD, and DTS-HD Master Audio

Wyjście HDMI A deembedduje audio do złącza optycznego Toslink lub analogowego L/R 3.5mm jack

Wyjście HDMI B skaluje automatycznie 4K do 1080p

HDR, oraz zarządzanie EDID

Pilot IR

Można to podłączyć np. tak:

 

HDM-B42A_schemat.png

Ja jednak podłączyłbym to urządzenie do wyjścia HDMI w amplitunerze lub procesorze AV. Wtedy wejścia przełączamy w ampli, do wyjścia A matrycy podłączamy projektor 4K, a do wyjścia B inny odbiornik fullHD. Numer wejścia HDM, który ma byc przypisany do danego wyjścia HDMI wybiera się albo dwoma przełącznikami na panelu frontowym albo malutkim pilotem na zegarkową baterię. Jedno czego mi brakuje to tyjście cyfrowe audio w standaerdzie coaxial ale chyba się czepiam bo zapewne 99% userów skorzysta wyłącznie z HDMI.

Ja i mój sąsiad uzywamy na codzien i polecamy. Kto dystrybuuje to w Polsce znajdziecie w necie sami bez żadnego problemu.

Pozdrawiam

 

 

@Gmeru - proponuję podpiąć ten temat, wielu z nas rozwiąże problemy połączeniowe

 

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze pamiętam z poprzednich wątków, że konflikt polegał na tym, że przy równoczesnym podłączeniu projektora 4K i TV-FHD wszystko "równało w dół" i wszędzie było FHD?

O ile rozumiem skalowanie w dół rozdzielczości 2160p->1080p na wyjściu B, to nie wiem co się dzieje w przypadku HDR10? Ma jakąś krzywą konwersji HDR->SDR?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież obraz o rozdziu1080p po smakowaniu też może być HDR z szeroką paletą barw.
W otwarzaczu można zmienić rozdzielczość a reszta parametrów zostanie bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a jest na rynku TV fullHD, który wyświetli HDR i REC.2020?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej UHD w którym można zmienić rozdzielczość na 1080p.

Jeśli chodzi o pliki, to np Egreat a5

 

Ps.

 

Kurcze, nie sprawdzałem poprzedniego posta, co mi tu telefon namieszał ze słowami.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżę temat.

HDC-MXB42AC Matryca HDMI 2.0 z audio i skalowaniem wyjść

Mają już ulepszony sprzęt który przez wyjścia  HDMIa oraz HDMIb wspiera deembeddowanie sygnału audio do złącza optycznego.

Oraz jest możliwość skalowania obrazu z wybranego wyjścia.

 

 

(((Moje pytanko brzmi czy nada się do mojego pomysłu??))))

Mam projektor,  TVled z wbudowanym dekoderem dvb naziemna, ps3, laptop z wyjściem hdmi, smartfon/tablet wifi. 

Planuje kupno: soundbar z satelitami bezprzewodowymi, dekoder Canal+, 

Problem to połączenie tego w całość bez Ciągłego przekładania kabli. 

Obraz wyświetlany na projektorze na zmianę z TV 

Nadajnikiem obrazu i dźwięku:

1.Dekoder Canal+

2. Konsola ps3

3. SmartTV obraz na tv lub projektor a dźwięk na soundbar: , netflix, YouTube TVP vod itp. 

4. Laptop po hdmi i/lub wifi aby projektor lub tv odbierały obraz a dźwięk na soundbar. 

5. Smartfon po wifi 

 

czy ta matryca HDC-MXB42AC

da radę ogarnąć mój pomysł

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...