Skocz do zawartości
Qbam

Jaki TV kupić: 40 - 49 cali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Szanowne Grono Forumowiczów.

To jest mój pierwszy post po wielu latach biernej obserwacji forum jako czytelnik.
Od razu zaznaczę, że przejrzałem forum i opcję "Szukaj" jak tylko mogłem i nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na moje pytanie.
Mam nadzieję, że opiszę wszystkie szczegóły i niczego ważnego nie pominę - jeśli tak to od razu z góry przepraszam.

Temat nie jest łatwy, gdyż moje miejsce na TV jest dość ograniczone fizycznie - załączam rzut mojego salonu, abyście od razu wiedzieli o czy mówię.
Obecnie posiadam TV Samsung UE40H5500 (https://www.trustedreviews.com/reviews/samsung-ue40h5500) z którego jestem zadowolony, jednak jest już po prostu dla mnie za mały i dość przestarzały technologicznie (Full HD). Jestem zadowolony z matrycy VA i raczej nie chaiłbym kupować IPS.
Ściana na której wisi TV ma dokładnie 105,5 cm. Wszytko byłoby OK i wiedziałbym co kupić w rozmiarze 49" ALE niestety wystaje to delikatnie pare cm po obu stronach poza ścianę (dla mnie nie jest to problem jednak sami wiecie jak to jest z żonami :) ). Zazwyczaj TV 49" mają conajmniej 109 cm szerokości.

Dlatego zacząłem szukać alternatyw i tu właśnie zaczynają się schody. Topowi producenci nie inwestują w dobre i nowe technologie w rozmiary mniejsze niż 49 cali. Naprawdę trudno znaleźć coś dobrego. Dodatkowo nie wiem czy zmiana na 43 cale wogóle wniesie jakąś korzyść i nowy komfort do mojego salonu.
Swoje poszukiwania opieram na rankingu ze strony hdtv oraz: https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/48-49-50-inch gdyż wydają się mieć rzetelne recenzje.

Gdybym miał kupić TV 49 cali kupiłbym rekomendowany Sony XF9005 - jednak tu jest problem gdyż TV będzie wystawał po około 2 cm z każdej strony poza ścianę. (niewiele brakuje wiem - ale zawsze)

Jeśli jednak chciałbym kupić rozmiar mniejszy wpadam w rozmiar 43" gdzie recenzje nie są już tak dobre i przychylne.
W tym rozmiarze zastanawiałbym się nad Samsung Frame lub Samsung NU7100 (również rekomendowane przez rtings.com)

Proszę pomóżcie rozważyć inne opcje. Może jednak kupić po prostu większy full HD i nie silić się na 4K przy tak małym rozmiarze? (nawet jeśli żona wkońcu zaakceptuje 49"?)
Czy jednak jest jakaś sensowna alternatywa do Frame i NU7100 która będzie miała lepszą jakość w tym rozmiarze?
Może są jakieś niestandardowe rozmiary (48" podejrzewam, że już by weszło) jakiś starszych modeli które są dostępne na runku i warto się im przyjrzeć?

Poniżej garść informacji które pomogą zrozumieć więcej jak używam TV.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? - patrz załączony rzut (około 25m2, tv oglądany z odległości 3m)
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ?  - 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? - zazwyczaj maks 4 osoby na kanapie na wprost TV
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - kąty nie są aż tak ważne, oglądanie raczej na wprost z kanapy (co pokrywa się z wyżej wspomnianą matrycą VA, a nie IPS)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć  - obecnie TV wisi na ścianie (VESA 200x200) i tak bym chciał to dostawić
6. Jak słońce świeci w pokoju - słońce wpada przez drzwi balkonowe od strony południowej (widoczne na załączonym obrazku) jednak przez większą część dnia i tak jest zacienione przez budynek obok
7. Jaki masz obecnie telewizor - jak wyżej: Samsung UE40H5500
8. Co chcemy aby telewizor posiadał - więcej cali gdyż czasem ciężko widać detale w grach PS4 z takiej ogległości
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) - PS4 - standard, Netlflix - 4K, Server QNAP, pliki z serwera (raczej HD niż 4K), inne kanały internetowe, kablówki nie oglądam wcale
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora - PS4, słuchawki BT, głośnik (mini-jack lub opti do soundbara - jeszcze go nie mam:) ), server Qnap, czasem laptop przez HDMI, telefon, aparat (Sony)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor - około 4h
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą - nie mam preferencji tutaj, obecnie chyba jest błyszcząca i jakoś mocno mi to nie przeszkadza
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej - tu podział jest mniej więcej taki: konsola 30%, filmy Netflix 40%, pozostałe 30% (takie jak sport, zdjęcia, pliki z serwera), kablówki nie ogląam wcale
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora - tak, ale raczej przez konsolę i/lub serwer niż natywne aplikację wbudowaną w TV
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? - jak wyżej, około 2-3h dziennie na PS4 (30%)
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień - gram w dzień, filmy oglądam wieczorami
17. Preferencje co do wielkości - mocno ograniczone architektonicznie, conajmniej 43 cale - max 49 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach - brak nowych technologii w mniejszych rozmiarach
19. Preferencje co do marki - podobno Sony dobrze współpracuje z konsolą, Samsung ma niski input lag, ale bardziej liczy się dla mnie jakość matrycy niż "metka" na TV
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne - nie potrzebuję 3D
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup - tu raczej powiedzmy, że budżet gra drugorzędną rolę. Jestem w stanie zapłacić za Samsung Frame jeśli nie będzie nic lepszego w pasującym rozmiarze.
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu - nie

Dzięki za wszystki odpowiedzi po rady!

Kuba

salon_wymiary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 48" telewizory 4K produkuje Loewe, ale nie jest tanio :).

 

Generalnie przy 3,5 metra i tylu calach wszystko powyżej FHD nie ma sensu (jeśli mówimy tylko o rozdzielczości, oczywiście). W 43" nie ma za bardzo czego wybierać. Sony 43XF8505 ma matrycę 120 Hz IPS, Samsung 120 Hz VA. Poza tym raczej bieda.

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, radosuaf napisał:

W 48" telewizory 4K produkuje Loewe, ale nie jest tanio :).

 

Generalnie przy 3,5 metra i tylu calach wszystko powyżej FHD nie ma sensu (jeśli mówimy tylko o rozdzielczości, oczywiście). W 43" nie ma za bardzo czego wybierać. Sony 43XF8505 ma przynajmniej matrycę 120 Hz.

Ale Sony jest na IPSie a autor preferuje va. Zresztą zamiana 40" na 43" nie ma sensu. Biorąc pod uwagę odległość od tv 3,5 m to przynajmniej 49". Będzie trochę wystawał poza ścianę i trzeba będzie przekonać żonę ale to jedyne sensowne wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 3,5 metra to 65 wydaje się być rozsądne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, radosuaf said:

Przy 3,5 metra to 65 wydaje się być rozsądne :).

Tak wiem, ale niestety wtedy TV wchodzi już do lodówki  w kuchni na co na pewno nie będzie pozwolenia :)

Przygldałem się też temu Sony 43XF8505... jestem w stanie nawet poczekać do nowego Sony 43XG83 ale tutaj chyba niestety nie będzie lepiej jeśli chodzi o matrycę - zapowiadają IPS.

Dlatego właśnie proszę o pomoc, gdyż może jakieś starsze (2-3 letnie) TV-ki weszłyby na moją ścianę?
Ewentualnie może znacie jakieś "bezramkowce" które mają 49" ale szerokość nie większą niż 105 cm.

Samsung Frame w rankingu podanym powyżej teretycznie w testach wypada najlepiej w kategorii 43"

PS. Cały czas pracuję nad żoną i rozmiarem 49" - rozumiem, że wtedy wybór Sony 49XF9005 będzie dobrym wyborem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nic lepszego niż XF90 w tym rozmiarze nie dostaniesz.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki,

A jeśli zostanie mi niestety tlyko 43" to myslicie, że któryś z tych Samsungów ma sens?
Frame: https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/the-frame-2018
Samsung NU7100: https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu7100

Czy sobie odpuścić i kupić jakieś Full HD (tylko jakie wtedy?)

Sony XF85 bym sobie odpuścił chyba po przeczytaniu tej recenzji: https://www.trustedreviews.com/reviews/sony-xf85

PS. Loewe Connect 48" ma 107 cm ale to myślę, że jużby przeszło bo niemal licuje się ze ścianą, ale cena powyżej 10k faktycznie jest powalająca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NU71 jest słaby - tylko 60 Hz. Frame - już lepiej.

Z FullHD nie ma za bardzo co brać też...

Test XF85 odnosi się do wersji 55" - jest na IPS. Rozmiar 49" jest na VA. Tutaj jedyny mi znany test: https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/sony-kd-49xf8505-p45091/test.html

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się jeszcze na coś takiego: Samsung z serii H7000

http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/109182-samsung-seria-h7000-ciekawa-alternatywa.html

Ale czy faktycznie muszę się cofać aż do 2014 roku, żeby mieć pasujący ekran? 46" wchodzi idealnie na ścianę, ale podejrzewam, że jakość obrazu będzie podobna jak obecnego Samsunga którego już mam?

Czy myślicie, że warto pójść właśnie w stronę najlepszego Full HD w rozmiarze 46" i jeśli tak to jaki rekomendujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy znajdziesz coś, co nie jest zwrotem/powystawowe itp. To będą pojedyncze sztuki i nie wiadomo w jakim stanie. Jest duża szansa, że Smart będzie działał w połowie, ale pytanie, czy będziesz z tego korzystał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, radosuaf said:

Pytanie, czy znajdziesz coś, co nie jest zwrotem/powystawowe itp. To będą pojedyncze sztuki i nie wiadomo w jakim stanie. Jest duża szansa, że Smart będzie działał w połowie, ale pytanie, czy będziesz z tego korzystał.

Racja, może być ciężko dostać towar nieużywany. Faktycznie funkcje smart będą raczej poprzez PS4 lub serwer.

Sony XF85 w rozmiarze 49" raczj mnie nie interesuje. Wtedy wziąłbym już XF90.

Jedynie XF85 w rozmiarze 43" byłby ok, ale nie wiem jaki ma panel: VA czy IPS? Czy ma conajmniej 100Hz?  Czy jest wtedy zdecydowanie lepszy od Samsung Frame czy NU71?

Edytowane przez Qbam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem na początku, że 43XF85.. jest na ipsie więc daj sobie z nim spokój. Matryca natywne 120 Hz, procesor X1, triluminos display, funkcja łagodna gradacja ale ten nieszczęsny ips :( Przesiadka z va byłaby dla Ciebie bolesna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 49 cali Sony 49XF9005 lub ewentualnie troche gorsza opcja Samsung QE49Q6FNA. w mniejszych calażach w zasadzie sam gruz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, super said:

Pisałem na początku, że 43XF85.. jest na ipsie więc daj sobie z nim spokój. Matryca natywne 120 Hz, procesor X1, triluminos display, funkcja łagodna gradacja ale ten nieszczęsny ips :( Przesiadka z va byłaby dla Ciebie bolesna.

Faktycznie pisałeś.

Just now, Waldo94 said:

z 49 cali Sony 49XF9005 lub ewentualnie troche gorsza opcja Samsung QE49Q6FNA. w mniejszych calażach w zasadzie sam gruz.

Właśnie miałem napisać takie podsumowanie, że z Waszych wypowiedzi wynika, że Full HD nie ma co wybierać, a 43" nie ma ciekawej oferty i pozostaje mi tylko 49".

Do tych samych wniosków doszedłem też sam wertując internet przez parę dni czy tygodni.
Ale skoro nawet Forumowicze tutaj nie są w stanie nic innego godnego polecić jako alternatywę więc chyba będę skazany na 49".

Chyba po prostu zamówię przez internet i przymierzę na ścianę. Jak będzie to fatalnie wyglądało to po prostu go zwrócę i będę dalej w punkcie wyjścia :)

Cały czas czekam na ciekawe alternatywy lub TV który ma maksymalnie 105-106 cm szerokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno pierwsza myśl jest najlepsza a Ty wybrałeś Sony 49XF9005 więc proponuję tego się trzymać. Przed wejściem nowy modeli może jeszcze spadnie cena, następca będzie miał na wejście wysoką cenę. Ewentualnie możesz poczekać na 43XG83, bo zawsze jest szansa, że będzie na va. Ale powtórzę się - wymiana 40" na 43" nie ma sensu. To tak jak zmieniać motocykl o pojemności 600 na 650, lepiej od razu brać 1000 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przemyślał mini remont albo przearanżowanie kuchnio-salonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, xpok said:

Ja bym przemyślał mini remont albo przearanżowanie kuchnio-salonu.

Haha. Dokładnie w tą stronę zmierza moja rozmowa z małżonką :)

Chciaż za dużych możliwości zmian aranżacji dla całego sprzętu AV nie ma. Po prostu mogę powiesić TV na scianie gdzie teraz jest kanapa (jej krótsza część) ale to się wiąże z pruciem ścian pod kable i łataniem obecnego miejsca na tv po wieszaku Vesa 200x200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minutes ago, xpok said:

Tam gdzie jest teraz kredens i lustro by się nie dało?

W tamtym miejscu to prucie ścian wychodzi jeszcze gorzej niż na ścianie na przeciwko lustra.
Może nie widać też tego dokładnie na obrazku, ale tuż obok lustra są kolejne drzwi balkonowe.
Tak więc TV byłby idealnie pomiędzy dwoma dużymi oknami, co przy południowym nasłonecznieniu nie wychodzi najlepiej.
Do tego ten "kredens" to jest tak naprawdę zabudowany kaloryfer.
TV nad kaloryferem to raczej średni pomysł, no chyba że bardzo wysoko, ale nie chcę zadzierać głowy do góry przy oglądaniu.

9 hours ago, super said:

Podobno pierwsza myśl jest najlepsza a Ty wybrałeś Sony 49XF9005 więc proponuję tego się trzymać. Przed wejściem nowy modeli może jeszcze spadnie cena, następca będzie miał na wejście wysoką cenę. Ewentualnie możesz poczekać na 43XG83, bo zawsze jest szansa, że będzie na va. Ale powtórzę się - wymiana 40" na 43" nie ma sensu. To tak jak zmieniać motocykl o pojemności 600 na 650, lepiej od razu brać 1000 ?

A wracając właśnie na chwilę do tematu Sony 49XF90, to widzę, że też nie jest on już tak łatwo dostępny.

Czy myślicie, że taka cena jest OK? (nie znam tego sklepu): https://www.oledtv.pl/produkt/8537/KD49XF9005+KALIBRACJA+i+sprawdzenie+w+cenie%2C+gwarancja+nawet+do+5+lat.+RATY+0%2C3%+bez+dodatkowych+kosztów?pozostałe 

Czy raczej nie kombinować i wziąć normalnie z Sony Centre: https://scentre.pl/shop/product/show?produkt=telewizor_49_cali_4k_hdr_kd49xf9005&polecane

(Najfajniej by było mieć sklep na miejscu - Trójmiasto - gdyż jak jednak będzie fatalnie wyglądał na ścianie to mogę go szybko zwrócić osobiście. Sony Centre mam na miejscu)

Edytowane przez Qbam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając dzisiaj neta natknąłem się na coś takiego Philips Momentum 436M6VBPAB

Z tego co doszukałem się w necie:
testy: https://www.pcformat.pl/Test-monitora-Philips-436M6VBPAB-Momentum,a,5396, https://www.tomshardware.com/reviews/philips-436m6vbpab-momentum-4k-freesync-monitor,5921.html

Fakt to monitor, a nie telewizor. Z drugiej strony koszt dekodera telewizji naziemnej jest śmiesznie niski. W przypadku kablówek i operatorów SAT najczęściej mają w ofercie własne dekodery. Fakt nie mam pojęcia jak wygląda na tym ekranie kompensacja ruchu i jego upłynnianie. Matryca natywnie ma tylko 60Hz. W połączeniu z Mi Boxem lub inną przystawką multimedialną (np. Nvidia Shield) może być to ciekawą alternatywą.

Podkreślam - nie miałem z tym ekranem kontaktu fizycznego. Zwróciłem jednak na niego uwagę ze względu na dość interesujące parametry.

Do plusów można zaliczyć:
- matryca VA,
- HDR,
- wysoka jasność SDR i całkiem niezła HDR,
- 93,6% pokrycia DCI P3,
- cenę (znalazłem już od 2500 zł),

Może @Maciej Koper miał styczność z tym ekranem i byłby w stanie coś więcej napisać o jego jakości?

Oczywiście - nie jest to telewizor, do ceny należy doliczyć koszt ewentualnej przystawki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kupnie tv lepiej nie kombinować z dziwnymi sklepami, najlepiej kupic w pewnym sklepie nawet jak trzeba trochę wiecej zapłacić. Pamiętaj, że bez względu w jakim sklepie kupisz tv Sony to przez 360 dni od momentu zakupu tv możesz w Sony Centre przedłużyć gwarancję o rok, 2 lub 3 lata - w sklepie SC osobiście lub mailowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odświeżę jeszcze temat torchę go poszerzając o kolejne pytanie.
Dziś byłem w salonie Sony Centre w Gdańsku i  ten TV (Sony 49XF9005) jest dostępny od ręki w cenie 4699.
Dodatkowo w promocji za 1 PLN dodają do niego soundbar HT CT390: https://www.toptenreviews.com/electronics/home-entertainment/best-sound-bars/sony-soundbar-review/

Co myślicie o tym soundbarze?
Miałem kiedyś soundbar Philips HTL5140 z bezprzewodowym subwooferem (myślę, że podobnej klasy jak ten co proponuje Sony - około 300W)
Jednak bezprzewodowy woofer często zrywał połączenie i nie było dźwięku, lub wycinał mi sygnał internetowy Wi-Fi.

Czy nie będzie tego samego problemu z tym soundbarem?
Oficjalny support philips nie był w stanie mi pomóc i tłumaczyli, że soundbar działa na tej same częstotliwości co Wi-Fi czyli 2.4 GHz z tego co pamiętam.

Mój router wi-fi oczywiście znajduje się w bardzo bliskiej odległości od TV i konsoli i tak samo soundbar znajdowałby się blisko tych urządzeń. Subwoofer 1-2 metry dalej.

Czy to jest znany problem i niezależnie od tego jaki soundbar wezmę zawsze będzie albo zrywać dźwięk albo syngał wifi? (to było strasznie upierdliwe i wkońcu sprzedałem Philipsa)
Od tamtego czasu mam też już nowy router, który obsługuje dwa pasma: 2.4 i 5 GHz, ale nie wszystkie urządzenia w domu obsługują 5Ghz więc mam właczone dwa kanały na raz.

Co myślicie o tym Sony HT CT390? Czy komunikacja też leci po 2.4 GHz? Warto go wziąć?
Jeśli warto to bym musiał wycofać złożone zamówienie internetowe i kupić cały zestaw jeszcze raz w sklepie stacjonarnym - przez co też tracę opcję zwrotu 14 dni bez podania przyczyny jeśli TV okaże się za duży do mojej ściany.

Edytowane przez Qbam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czytająć dalej forum natknąłem się na projektory z ultra krótki rzutem: https://hdtvpolska.com/optoma-hd31ust-projektor-do-kina-domowego-w-niewielkim-mieszkaniu/
Recenzja i test: https://www.techradar.com/reviews/optoma-hd31ust-projector

Ale w tym temacie jestem zupełnie zielony. Może coś takiego by najbardziej pasowało do mojego salonu?

Czy jest sens kupować rzutnik krótkiego rzutu żeby rzucać maksumalnie 50 cali i obraz w full HD? Czy jednak rzutnik nigdy nie zastąpi TV - w moim przypadku Sony 49XF9005?

Edytowane przez Qbam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem Sony 49XF9005.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w tym wątku.

Temat do zamknięcia.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...