Skocz do zawartości
Slepaq

Telewizor za 3 - 3,5 tyś. (granica nieprzekraczalna: 4 tyś).

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 12m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? W zdecydowanej większości oglądamy siedząc "na wprost" ekranu.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Docelowo ma zawisnąć na ścianie
6. Jak słońce świeci w pokoju ? W lecie w godzinach popołudniowych słońce potrafi dość mocno operować - istnieje jednak możliwość spuszczenia rolet.
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Model ma zastąpić dwunastoletniego Samsunga HD Ready, obecnie w salonie mamy Samsunga UE49NU6450
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Aplikacja Netflix oraz HBO Go są mile widziane ale... nie koniecznie (do TV będzie podłączony Xbox One X, stąd istnieje możliwość aby konsola przejęła rolę przystawki multimedialnej).
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ? Antena TV Sat z kartą w module CAM - mile widziane gotowe listy kanałów dla NC+ lub Cyfrowego Polsatu.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Konsola, może komputer, na 100% kabel sieciowy.
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 6 - 12 godzin
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Bez znaczenia, choć w sklepie na błyszczących matrycach mocno odbijało się światło - było to nieco irytujące...
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Hmm... Seriale, Netflix, HBO Go i bajki dla dzieci
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Tak, w rozumieniu użytkowania serwisów streamingowych, dobrze aby przeglądarka bez problemów obsługiwała CDA.pl
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Tak, choć jest to funkcjonalność raczej dodatkowa - do 12 godzin w tygodniu.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Raczej popołudnia i wieczory.
17. Preferencje co do wielkości? max 60 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Wolno działający system
19. Preferencje co do marki ? Wszystko po za Philipsem
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nieistotne.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 4000 zł maksimum, preferowane ceny bliżej 3000 - 3500 zł.

Oglądałem:
Panasonic TX-58EX700 (nadal były sztuki fabrycznie zapakowane)
Panasonic TX-49FX780
Samsung UE55NU8052
Sony KD-49FX8596
porównawczo obejrzałem również OLED LG 55B8 oraz Sony KD-49FX9005

Zasadniczo zastanawiam się nad:
Panasonic TX-49FX780
Samsung UE55NU8052
Sony KD-49FX8596

Warunki porównawcze dalekie od doskonałości - silne światło z świetlówek o temp. barwowej ok. 4000K, liczne odblaski na ekranach. Trudno w tym przypadku porównywać efekt "świecącej czerni" ale dzięki posiadaniu w domu wspomnianego Samsunga UE49NU6540 oraz możliwości porównania jego pracy z tanim Sharpem wiszącym u teściowej jestem w stanie zrozumieć znaczenie jakości matrycy. Podsumowując odniosłem następujące wrażenie:

Sony KD-49FX8596 generował najbardziej szczegółowy obraz o niezłej kolorystyce bez kalibracji, może nieco za mocny był niebieski ale "do przeżycia". Nie zauważyłem większych problemów z jakością obrazu. Ot, może w Samsungu był nieco większy odczuwalny kontrast ale bez jakichś szczególnych różnic. Nazwał bym to bardziej wychwytywaniem niuansów, których w trakcie normalnego oglądania filmu nawet bym nie zauważył.


To co mnie przeraziło, to jakość działania Android TV. Przyzwyczajony do szybkości działania Tizena - tu zderzyłem się z prawdziwą "krową". Szybkość indeksowania danych z dysku - masakra. Responsywność na przyciski pilota? Tragedia. Nie wiem - albo chłopaki w lokalnym MediaExpercie mają strasznie namieszane w systemie albo... ten tak działa. Po obejrzeniu pracy Androida na 2 telewizorach Sony... jestem sceptyczny. Tak, wiem, że mogę znaistalować masę aplikacji, mogę dość dowolnie ustawić system "pod siebie"... Obawiam się jednak, że z czasem będzie tylko co raz gorzej. Opierając się na doświadczeniach z telefonów... zaczynam się bać jak może funkcjonować taki Android TV po 4-5 latach? Jeżeli macie z tym inne doświadczenia podzielcie się - uwierzcie jednak, że ja na miejscu Sonego raczej bym się systemem nie chwalił ?

Samsung UE55NU80(4/5/7)2 bardzo wyraźny, kontrastowy obraz, jednocześnie kolory fabryczne w trybie film - zdecydowanie najsłabsze spośród porównywanych telewizorów (choć nie nazwałbym tego tragedią, ot - osobiście ociepliłbym go jeszcze nieco). Miałem wrażenie, że w przypadku jasnych plam na ciemnym tle (paląca się latarnia w otoczeniu mroku nocy) w przypadku Samsunga występuje większa "aureola" światła niż w Sonym. Nie wiem, czy było to zamierzone przez reżysera materiału, jednak porównując do obrazu wyświetlanego na OLED 55B8, każdy z pozostałych telewizorów miał w tej scenie mniejszą lub większą "otoczkę", podczas gdy na LG tego efektu nie było widać.  Sony lepiej też radził sobie z wyświetlaniem dynamicznie zmieniających się "plam" ostrego światła i cienia. Muszę jednak przyznać, że kontrast był lepszy w Samsungu, co przełożyło się na "mocniejsze" kolory w całym wyświetlanym obrazie.

Na korzyść Samsunga przemawia również obsługa Free Sync, co przy konsoli Xbox One X pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie telewizora.
System Tizen jest mi znany, więc - bez rewolucji i rewelacji ale porównując do Androida... Cóż, nad systemem z Robocikiem w herbie spuśćmy zasłonę milczenia. Fakt, wiem, że Tizen ma swoje "narowy", że aplikacja HBO Go potrafi się "zawiesić", że przy dużych listach kanałów (np. wyszukanie wszystkich kanałów dostępnych na satelicie) telewizor potrafi się "przydusić" nawet przy przełączaniu kanałów. Z drugiej strony... system w 9/10 przypadków działa płynnie, są dostępne najpotrzebniejsze aplikacje... Cóż, Samsung jak dla mnie zrobił kawał dobrej roboty.

Panasonic TX-49FX780 to telewizor, który oczarował mnie kolorami, naprawdę bez większych zmian w trybie bodajże Film Pro (lub jakoś tak), obraz był jak dla mnie bliski ideału. Fakt - kontrast był słabszy niż w Samsungu czy w Sonym, to oczywiście przekładało się na nasycenie barw, jednak bez jakiejś tragedii. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy podczas nocnego seansu nie odebrałbym tego porównania inaczej, jednak... na tą chwilę kolorystycznie wygrywał Panasonic. Do czego mógłbym się przyczepić? Nie wiem czy to tylko moje odczucie ale miałem wrażenie, że w Panasonicu najbardziej widać było problem z "aureolką" w około plamy światła. Co więcej, ten telewizor gubił zdecydowanie najwięcje szczegółów w cieniach i jasnych partiach obrazu. Nie wiem czy to nie kwestia jakiejś bardziej zaawansowanej regulacji.

Na plus zaliczam wbudowany podwójny tuner sat (przypuszczam, że powinno to pozwolić na nagrywanie innego kanału niż oglądany). Zastanawiam się jednak, jak wygląda odczyt uprawnień z modułu CAM, czy jeden moduł obsługuje obydwa tunery, bo z tego co mi się wydawało, to widziałem przy tym telewizorze dwa gniazad CI+.
Interesująco w tym modelu zapowiada się również funkcja TV Anywhere - ta możliwość obejrzenia serialu na telefonie lub (jeżeli prawdą jest to co znalazłem na forum o możliwości strumieniowania do PC) na laptopie.... Rodzice 4 latek będą wiedzieli o co chodzi :)
System - skromnie, schludnie, sprawnie i szybko. Wyglądało to nieźle ale całość nieco odstawała od tego co prezentuje Tizen czy WebOS. Z drugiej strony... po podpięciu XOX zawsze można się wspomagać konsolą w celach multimedialnych.

 

Porównując do OLEDa
Obejrzany dla porównania LG poprostu mnie "zamurował" kontrastem i jakością czerni. Piorunowała też ostrość obrazu 4K. Z drugiej strony... kontrast powodował, że w ciemniejszych partiach obrazu uciekały szczegóły. Miałem wrażenie, że HDR wyglądał lepiej na Sony XF8596, a na XF9005 pod względem ilości szczegółów już zdecydowanie wyprzedzał OLEDa. Po kilku minutach oglądania miałem wrażenie "zmęczenia" wzroku zbyt kontrastowym obrazem - całość wyglądała tak jakbym miał na nosie okulary progresywne (podbijające kontrastowość i ostrość obrazu) połączone dodatkowo z filtrem polaryzacyjnym. Dla mnie wyglądało to super ale... nie było naturalne. Co więcej, odniosłem wrażenie - może to problem z odpowiednią konfiguracją - ale telewizor miał problemy z ostrością obiektów poruszających się. Na testowych filmach niewielkie, ruszające się elementy (tu akurat były to winogrona) wyraźnie "rozmyły" się przy wrzucaniu na paterę. Nie zaobserwowałem podobnych problemów w żadnym z porównywanych TV.

Sam nie wiem co wybrać ?
Początkowo na 100% chciałem VA, jako dodatkowy warunek postawiłem matrycę >60Hz. Po dzisiejszej wizycie w sklepie nie upieram się już przy VA, dobry IPS nie będzie czymś co wpędzi mnie w depresję.


Sony ma najlepszy w moim odczuciu obraz, a jednocześnie system - dla mnie - jest nieporozumieniem. Samsung ma najsłabsze kolory (ale to teoretycznie można by skalibrować), dość mocny jest też efekt "aureoli", choć mniejszy niż w Panasonicu. Panasonic to mój "czarny koń". Obraz poprawny posiadający naprawdę fajne kolory, podwójny tuner SAT, opcja strumieniowania TV... To powoduje, że jestem skłonny pogodzić się z mniejszym kontrastem i nieco słabszym efektem HDR niż w konkurencyjnych modelach. W końcu Netflix oglądam również na laptopie czy telefonie i żyję dalej ze świadomością, że na tych wyświetlaczach HDR nie uświadczę :)

Napiszcie proszę jakie są Wasze wrażenia po użytkowaniu systemu Android TV w Sony? Czy faktycznie moje obawy są uzasadnione?
Jeżeli ktoś z Was dysponuje FX780 i byłby skłonny sprawdzić czy nadal aktualna jest możliwość opisana tutaj (oraz podzielić się informacją) będę wdzięczny.
Czy po kalibracji NU80xx zbliży się jakością odwzorowania barw do Panasonica?

A może w cholerę zostawić te 120Hz i zejść półkę niżej? NU74xx Samsunga, czy FX700 Panasonica? Im dłużej nad tym siędzę, tym więcej mam wątpliwości ?

Może macie jakieś własne typy we wskazanym przedziale cenowym? Przypominam - nie lubię TV Philips i nic mnie nie przekona do zmiany mojego nastawienia...
Z góry dziękuję za poświęcony czas.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej masz test tego Panasonica 


http://www.tvtest.pl/panasonic-55fx780-test/


Panasonic 55FX780 ma kontrast 683:1 przy opcji “adaptacyjne sterowanie podświetleniem” ustawionej w pozycji “pośrednie” a jasność 67 cd/m2 , odnośnie jasności poniżej cytat z recenzji :

''Ten skrajnie niski wynik był tak zaskakujący, że kilkakrotnie powtórzyłem pomiar, przywracając przy okazji tryb obrazu do ustawień fabrycznych. Niestety, za każdym razem otrzymywałem taką samą wartość.''

A odnośnie kolorów :

'' Jeśli porównamy go z innymi telewizorami wyposażonymi w wyświetlacz LCD typu IPS, 55FX780 będzie górował nad nimi precyzją odwzorowania barw.''

Ale do nocnego oglądania to lepiej poczekać na nowe serie GX na matrycach VA, tyle tylko że na początku nowości są drogie.

Sony KD-49XF8505 ma kontrast 3 520:1 a Szczytowy pik światła osiąga 460 cd / m² a większy model IPS ma 585 cd/m2 

https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/sony-kd-49xf8505-p45091/test.html

Źródło: https://hdtvpolska.com/sony-xf85-test-bravia-android-tv-2018-ultra-hd-z-procesorem-x1-kd-55xf8505/

Samsung seria NU800 ma kontrast 5 100:1 a Szczytowy pik światła HDR osiąga : 880 cd/m2 

Ale Samsung ma jeszcze dodatkowe pionowe strefy wygaszania i może przygaszać ciemniejsze miejsca podczas gdy Sony nie ma stref i w jasnych momentach rozjaśnia obraz na całym ekranie do 100 % jasności co powoduje wynaturzanie obrazu w HDR, oczywiście pionowe strefy też nie są zbytnio dokładne ale przynajmniej jak jest jasny element na ciemnym tle to nie robi się z całego obrazu tzw mleko. Ale są też ludzie którzy zauważają niedoskonałości takiego paskowego wygaszania i wolą to wyłączyć.

Jak widać z pomiarów Samsung jest lepszy do HDR. Zalety Sony to głównie funkcja łagodna gradacja kolorów, nieco lepszy system sztucznego wyostrzania konturów obrazu i Android jeżeli ktoś potrzebuje np KODI.

 

No i jeszcze należy wspomnieć że Sony z serii XF85 tylko rozmiar 49'' jest na matrycy VA.

 

Edytowane przez mmpeg-4
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.


W poprzednim poście starałem się dość szczegółowo opisać własne odczucia "organoleptyczne". Przy porównywaniu telewizorów starałem się usunąć z pamięci informacje wyczytane w testach - skupiłem się na odbiorze obrazu. Okazało się, że najwięcej szczegółów w cieniach i jasnych partiach wyświetlał Sony. Nie wiem jak technicznie rozwiązali to inżynierowie - jako odbiorcę treści video średnio mnie to interesuje, jednak to czy w materiale widać szczegóły fresku w kościele czy nie... cóż może mieć znaczenie :)

Z przeczytanych w Sieci opinii wynika, że w tym segmencie cenowym jest Samsung NU80xx, później długo, długo nikt, następnie Sony KD-49XF8596, znów przerwa i dopiero w dalszej kolejności reszta peletonu :)

W moim odczuciu Samsung zbyt agresywnie stosował "przyciemnianie" matrycy, w efekcie był potężny kontrast ale... gubiły się szczegóły w ciemnych partiach obrazu.

Do testów użyłem materiału referencyjnego Samsunga: wersja do ściągnięcia poniżej ten sam materiał na Youtube:


Problemy, o których piszę, są widoczne w następujących fragmentach materiału:

1:15 i dalej - scena z katedry, piękne freski na suficie oraz witraż, przy oglądaniu materiału na TV Sony bardzo dużo szczegółów zarówno w ciemnych jak i jasnych partiach obrazu. Samsung dał potężną czerń kosztem utraty ok. 25% szczegółów w zacienionych częściach obrazu

1:30 kuliste lampy - scena pokazywała efekt aureoli, o którym pisałem w pierwszym poście, znów Sony wypadł "o włos" lepiej, oczywiście najlepiej poradził sobie ze sceną OLED

1:48 scena z witrażem - zdobienia w okół witraża były wyzwaniem, z którym lepiej poradził sobie znów Sony.

Panasonic, po za kalibracją kolorystyczną "out of box" wypadał faktycznie najgorzej, przy czym w świetle sklepowym - to zdecydowanie nie była tragedia.

Powiem tak - gdyby Sony nie zastosowało Androida lub Panasonic był tańszy o jakieś 500 zł, nie było by tematu. W sytuacji gdy wszystkie 3 telewizory mają zbliżoną cenę biorę pod rozwagę każdy z nich. Panasonic broni się w tym zestawieniu funkcjonalnością. Niestety - wersja GX800 (a ta ma być na VA), nie dość, że ma mieć ponoć matryce 60Hz, to na dodatek ma być "wykastrowany" z drugiego tunera SAT. (dane ze strony: displayspecyfications.com) W efekcie - zyskuję na matrycy, tracę na funkcjonalności - to samo mogę osiągnąć kupując dzisiaj np. TX-50FX700E, przy czym w starszym modelu będę miał większy ekran....

Jasne - nie oczekuję, że ktoś mi napisze - kupuj ten, tak się nie da.

W ramach porady napiszcie mi proszę jak sprawuje się Android TV po 2-3 latach od zakupu. czy da się go sensownie używać?
Czy stosując "domowy ambilight" w postaci taśmy LED za TV zmniejszę troszkę efekt "świecącej czerni" (cholera - nie wiem jak to dokładniej opisać :/)?
Na koniec - czy tego Samsunga NU80xx da się sensownie skalibrować i ograniczyć nieco zaagresywne wygaszanie?

Jeżeli dacie mi odpowiedzi na tak postawione pytania - wybiorę już sam :)

Jeszcze raz dziękuję kolego za odpowiedź powyżej :) Mam nadzieję, że obecny post pokazał lepiej o co mi chodzi w poradzie :D

 

 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Bravie XD8088 od dwóch lat I szczerze to ten "mulący androod" nieszczególnie mi przeszkadza i działa nawet lepiej jak wtedy kiedy wyjąłem tv z pudełka. A to dlatego bo wystarczyło wyłączyć zbędne mi rzeczy typu rekomendacje, reklamy i inne śmieci od producenta. Na ekranie głównym zostawiłem tylko kilka potrzebnych mi aplikacji (youtube, KODI, VLC, odtwarzacz od Sony) i skróty do ustawionych pod siebie wejść (konsole, PC). Telewizji nie oglądam wcale więc może dlatego nie odczuwam aby system w tv był mało responsywny,  działa naprawdę dobrze i niwiele ustępuje szybkością tizenowi (porównując z filmami na youtube).

Podstawowe funkcje działają niemal natychmiastowo. Jest jedno ale... trzeba wyłączyć wyszukiwanie głosowe bo głównie ta funkcja spowalnia działanie tv. Bez tej funkcji zmiana źródła sygnału, głośności czy wejście w ustawienia działają dość szybko z naprawdę niewielkim opóźnieniem (może 1 sekunda w przypadku wejścia w ustawienia obrazu a potem już szybciej poruszanie się po nich), głośność natychmiast.

Jest to dziwne bo na androidzie 6.0 nie było źle z wyszukiwaniem głosowym i dopiero na 7.0 Sony coś skopało i ta funkcja zaczęła zamulać cały tv. 

Mam także wyłączone animacje i przejścia ekranu bo to zbędne w tv. Można sobie to ustawiać w opcjach developerskich jak w każdym urządzeniu z androidem.

Samoistnych resetów tv także nie doświadczyłem więcej jak 5 przez cały czas jak posiadam ten tv. Obecnie się nie zdarzają od dawna, a całkowicie wyłączam tv bardzo rzadko, zawsze jest w trybie czuwania i mimo lichej specyfikacji sprzętowej jakoś daje radę się nie wysypywać :) Naprawdę nie mogę narzekać pod tym względem. 

Współpraca z PS4 PRO i Xbox One X oraz innymi sprzętami jest wzorowa (konole Sony można obsługiwać pilotem od tv albo tv padem od konsoli, można włączyć konsolę, tv i soundbar jednym naciśnięciem przycisku). Do tego jest DTS po HDMI ARC czego brakuje u Samsunga z czego korzystam.

Filmy UHD puszczane z Xboxa nawet na tym tv dają radę po lekkich zmianach ustawień obrazu pod siebie, a listwa LED za tv tylko pomaga w tym względzie, polecam. 

Widziałem na youtube jak działa Tizen i WebOS i tam też zdarzają się przycinki choć wiadomo że Android odstaje. Ja zwyczajnie tego mocno nie odczuwam i nie frustruje mnie obsługa tv od Sony.

W zamian za te sekundowe czasami opóźnienie mam - jak sam zauważyłeś - najlepsze, najbardziej naturalne odwzorowanie obrazu w tv.

Nie mógł bym patrzeć na Samsunga bo nawet nie da się ustawić w nim samodzielnie sensownie obrazu bez profesjonalnej kalibracji (u szwagra który ma zawsze tv tej firmy próbowałem na dwóch i nie da rady).

Następny tv też kupię od Sony i tylko czekam na testy serii XG na ten rok która ponoć trochę szybszy SOC dostała i lepiej działa. Ewentualnie X900F wezmę jak wielkich różnic nie będzie. A zmienić chcę jedynie dlatego aby mieć trochę większy i z lepszym HDR bo z obecnego jestem bardzo zadowolony nadal. 

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat do Ciebie. Niedawno kupiłem Sony 49XF8596, bo...No właśnie dlaczego ten tv. Pierwotnie miałem czekać na tegoroczne modele Sony ale doszedłem do wniosku, że potrwa to jeszcze kilka miesięcy i że na początku ceny będą jak zawsze kosmiczne więc postanowiłem kupić model z 2018 roku w dobrej cenie. Zastanawiałem się nad Samsungiem NU80... ale  zauważam niedoskonałości paskowego wygaszania i jakoś nie przepadam za tą marką. Panasa na matrycy ips to odrzucam od razu, bo mój stary panas jest na ipsie i zdecydowanie wolę matryce va. Miałem Panasonica 50EX700 na va i zauważyłem, że przy tv kablowej (na programach przy  niskim bitrate i zbyt wysokiej kompresji) często tworzą się makrobloki. Na tych samych programach na Sony nie występują makrobloki i posteryzacja. Może to (jestem tylko laikiem w kwestii tv) zasługa mocniejszego procka albo funkcji - łagodna gradacja - ale jest o niebo lepiej. Bardziej odpowiadają mi też naturalne kolory na Sony. Na plus w Samsungu jakby to ująć kolor czarny jest "bardziej czarny" ;) ale może występować gubienie szczegółów, subiektywnie obraz na Sony bardziej mi odpowiada. Jedyny minus 49XF8596 jakbym miał znaleźć na siłę to dziwny materiał z obudowy z tyłu tv. Pod naciskiem palca się lekko ugina więc nie proponowałbym go wieszać, stabilniej stoi na nóżkach, które w realu wyglądają dużo ładniej niż na zdjęciach. Kiedyś ktoś pisał, że obudowa jest niedokładnie spasowana i że widział jakieś prześwity  z tyłu obudowy. Moja obudowa jest dokładnie spasowana i nie ma prześwitów. Może ten plastyczny materiał został zastosowany aby nie występował problem ze "strzelaniem" obudowy po wyłączeniu tv, na który nieraz skarżyli się użytkownicy Samsungów.

Edytowane przez super
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie co prawda inny model ale jakość spasowania obudowy jest wzorowa. Jak zobaczyłem tutaj zdjęcia niektórych modeli Samsunga (i filmy na yt) to byłem w szoku że jest aż tak słabo bo myślałem, że ludzie przesadzają.

Widzę że fani Samsunga już reagują na to co napisałem wyżej hehe. 

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest jakaś moda na obudowy na zatrzaski albo klejenie - chyba ze względów estetycznych, bo ładniej to wygląda. W moim starym Panasie  z tyłu obudowy jest śrubka przy śrubce i wszystko super trzyma więc kupując nowego Sony podchodziłem z dużym dystansem do zakupu ale wygląda, że jest ok.

Edytowane przez super
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleją już nie tylko telefony ale i tv bo pewnie tak jest taniej. Potem strach powiesić taki tv na ścianie. Były już w przeszłości dziwne przypadki u Samsunga z tym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

@LV426 bardzo dziękuję za obszerną recenzję - bardzo ułatwiłeś mi podjęcie decyzji.

@super co do twoich odczuć przy TX-50EX700 mogę tylko potwierdzić, że przy sygnale silnie skompresowanym faktycznie kiepsko działały systemy wygładzania i upscalingu obrazu. W FX780 zastosowano inny procesor i pod tym kątem wyglądało to duuużo lepiej. Nie zmienia to faktu, że jest to telewizor na matrycy IPS, a tym samym czernie są... szare.

Co do Samsunga - dzisiaj obejrzałem ten materiał ponownie na swoim KU6450 i... mam wrażenie, że obraz wyglądał lepiej niż na NU8052. Może to różnica ustawień - w domu telewizor mam już ustawiony "pod siebie". Nie zmienia to faktu, że kolory wyglądały... tak sobie. Z całej gamy porównywanych telewizorów - ten model Samsunga wypadł... najsłabiej. Jeżeli z kolei doliczyć koszty kalibracji... to wyjdzie cena bardzo, ale to baaardzo zbliżona do KD-49XF9005 (Samsung 3549,- plus cena kalibracji 450; Sony 4249,-), a wówczas już nie bardzo jest nad czym się zastanawiać... Sony XF9005 pod względem reprodukcji szczegółów wymiatał :)

Coraz mocniej skłaniam się w takim razie do Sonego KD-49FX8596. Muszę jeszcze poczytać o optymalizacji ustawień Android TV.

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma jeszcze doświadczenia z serią FX780 (49'' lub 55'') to będę wdzięczny za opinie z codziennego użytkowania. Być może temat pomoże jeszcze komuś w podjęciu decyzji.

Jeszcze raz Wszystkim serdecznie dziękuję.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, będzie pewnie system w tv działać gorzej/wolniej jak w samsungu ale naprawdę da się przeżyć kiedy się to ustawi odpowiednio, a i tak najważniejsze jest przecież jaki generuje tv obraz. I tutaj Sony jednak wygrywa jak ktoś lubi bardziej naturalne kolory (plus lepsza obróbka słabszego sygnału oraz upłynniacz z mniejszą ilością artefaktów plus łagodna gradacja).

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, LV426 napisał:

 I tutaj Sony jednak wygrywa jak ktoś lubi bardziej naturalne kolory

Tylko i wyłącznie kwestia regulacji. Zarówno w ustawieniach fabrycznych jak i w stanie po kalibracji.

Ja bym się nie zastanawiał i brał w tej cenie UE55NU8002. Sześć cali różnicy to bardzo dużo, a TV reprezentuje bardzo wysoki poziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie miałem potrzeby kalibrować swojego tv ?

Wszelkie testy (wykresy) też mówią że fabrycznie u Sony jest nieźle i na pewno lepiej jak u Samsunga. 

Tutaj na forum czytałem nawet niedawno (chyba w temacie o Q9FN) że jednak ciężko ustawić niektórym kolory tak aby było cacy (było właśnie porównanie do obrazu w Sony) i były w miarę naturalne. Kilka Samsungów widziałem i niby spoko obraz ale też coś zawsze bym w nich zmienił. Taka charakterystyka tego producenta. 

Przyznać jednak muszę Ci rację, że rozmiar tv też robi swoje. Trudny wybór i to tylko kwestia preferencji. 

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Tylko i wyłącznie kwestia regulacji. Zarówno w ustawieniach fabrycznych jak i w stanie po kalibracji.

 Ja bym się nie zastanawiał i brał w tej cenie UE55NU8002. Sześć cali różnicy to bardzo dużo, a TV reprezentuje bardzo wysoki poziom.

A czy  jakość skalowania z HD do 4K tv Panasonic na topowym procesorze HCX (pomijając kwestię matryc IPS czy VA) jest zauważalnie lepsza od skalowania Samsungów serii NU8000 ?

A drugie pytanie dotyczy wpływ procka HCX na jakość/obróbkę kolorów, a pytam o to dlatego że Tomasz Chmielewski tak napisał o wpływie tego procka na przetwarzanie kolorów :

'' A zatem jeżeli szukasz telewizora z matrycą IPS z jak najlepszą reprodukcją barw w ustawieniach fabrycznych, trudno będzie znaleźć coś lepszego od Panasonica 55FX780. Procesor HCX Pro po prostu działa i to działa bardzo dobrze.''

http://www.tvtest.pl/panasonic-55fx780-test/

Czyli ogólnie mówiąc czy są jakieś szczególne cechy procka HCX które w bezpośrednim porównaniu obrazu dałoby się wyraźnie zauważyć w przewadze przetwarzania obrazu ?

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, LV426 napisał:

Ja tam nie miałem potrzeby kalibrować swojego tv ?

Wszelkie testy (wykresy) też mówią że fabrycznie u Sony jest nieźle i na pewno lepiej jak u Samsunga. 

Tutaj na forum czytałem nawet niedawno (chyba w temacie o Q9FN) że jednak ciężko ustawić niektórym kolory tak aby było cacy (było właśnie porównanie do obrazu w Sony) i były w miarę naturalne. Kilka Samsungów widziałem i niby spoko obraz ale też coś zawsze bym w nich zmienił. Taka charakterystyka tego producenta. 

Przyznać jednak muszę Ci rację, że rozmiar tv też robi swoje. Trudny wybór i to tylko kwestia preferencji. 

Wszystkie testy bazują na egzemplarzach, które schodzą jako pierwsze z linii produkcyjnych i rzadko kiedy mają wyraźne niuanse. Poza tym u nas na rynku zazwyczaj krąży jedna i ta sama sztuka po wszystkich redakcjach. A teraz pokażę Ci ustawienia kalibracyjne balansu bieli z 3 sztuk XF90, które zostały sporządzone u klientów na egzemplarzach sklepowych z różnymi datami produkcji.

XF90.JPG

W środkowym egzemplarzu Wzmocnienie B na -6, podczas gdy w skrajnym prawym dwa pozostałe suwaki prawie na -4. To teraz możesz spróbować przesunąć jeden z suwaków na -10 pozostawiając pozostałe na wartościach maksymalnych, bo tyle wynosi różnica między dwoma raportami i zobaczyć jak kolosalnie zmienia to odcień bieli.

Teraz pytanie, które ustawienia sobie wklepać do swojego TV? Lewe, prawe, środkowe, czy przyjąć, że w posiadanej sztuce wszystko jest dobrze na wartościach fabrycznych? ;)

1 godzinę temu, mmpeg-4 napisał:

A czy  jakość skalowania z HD do 4K tv Panasonic na topowym procesorze HCX (pomijając kwestię matryc IPS czy VA) jest zauważalnie lepsza od skalowania Samsungów serii NU8000 ?

A drugie pytanie dotyczy wpływ procka HCX na jakość/obróbkę kolorów, a pytam o to dlatego że Tomasz Chmielewski tak napisał o wpływie tego procka na przetwarzanie kolorów :

'' A zatem jeżeli szukasz telewizora z matrycą IPS z jak najlepszą reprodukcją barw w ustawieniach fabrycznych, trudno będzie znaleźć coś lepszego od Panasonica 55FX780. Procesor HCX Pro po prostu działa i to działa bardzo dobrze.''

http://www.tvtest.pl/panasonic-55fx780-test/

Czyli ogólnie mówiąc czy są jakieś szczególne cechy procka HCX które w bezpośrednim porównaniu obrazu dałoby się wyraźnie zauważyć w przewadze przetwarzania obrazu ?

Myślę, że to zwyczajna przenośnia, albo nawiązanie do tego, że w procesorze zakodowane są tablice 3D LUT sterujące odwzorowaniem barw. Musiałbym zrobić taki sam rekonesans raportów kalibracyjnych z FX780, choć nie są one aż tak popularne w kalibracjach w mojej firmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Maciej Koper napisał:

albo nawiązanie do tego, że w procesorze zakodowane są tablice 3D LUT sterujące odwzorowaniem barw.

Hmm,  ale ta analiza i przetwarzanie odbywa  się w czasie rzeczywistym w sensie jak najlepszego i jak najbardziej wiernego przetwarzania żeby wydobyć max oryginalnej jakości odwzorowania barw, czy też polega na analizie obrazu i naniesieniu na niego wartości branych (w oparciu) z zapisanych w pamięci procesora wzorców ? no ale wtedy istnieje (?) ryzyko że naniesione wartości co prawda mogą wyglądać bardzo dobrze ale niekoniecznie mogą w pełni być zgodne z tym jaki obraz był w oryginale.

No bo ja znalazłem taką definicję  tablic 3D LUT :

 ''zbiory obliczeń, które odpowiednio mapują wartości RGB obrazu, by symulować na nim konkretny efekt. W świecie filmowym używa się ich m.in podczas postprodukcji, gdzie pozwalają szybko przypisać materiałowi filmowemu określony schemat kolorystyczny.''

No bo z tego co napisał Tomasz Chmielewski to wynika że zastosowanie tego procka HCX i tych zakodowanych w nim tablic 3D LUT sterujących odwzorowaniem barw, przekłada się właśnie na znaczną przewagę (bez profesjonalnej kalibracji) w odwzorowaniu naturalnych barw i przejść tonalnych w tym w cieniach itp nad wszelkimi innymi telewizorami które nie są bardzo dobrze profesjonalnie skalibrowane.

 

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mmpeg-4 napisał:

Hmm,  ale ta analiza i przetwarzanie odbywa  się w czasie rzeczywistym w sensie jak najlepszego i jak najbardziej wiernego przetwarzania żeby wydobyć max oryginalnej jakości odwzorowania barw, czy też polega na analizie obrazu i naniesieniu na niego wartości branych (w oparciu) z zapisanych w pamięci procesora wzorców ? no ale wtedy istnieje (?) ryzyko że naniesione wartości co prawda mogą wyglądać bardzo dobrze ale niekoniecznie mogą w pełni być zgodne z tym jaki obraz był w oryginale.

No bo ja znalazłem taką definicję  tablic 3D LUT :

 ''zbiory obliczeń, które odpowiednio mapują wartości RGB obrazu, by symulować na nim konkretny efekt. W świecie filmowym używa się ich m.in podczas postprodukcji, gdzie pozwalają szybko przypisać materiałowi filmowemu określony schemat kolorystyczny.''

No bo z tego co napisał Tomasz Chmielewski to wynika że zastosowanie tego procka HCX i tych zakodowanych w nim tablic 3D LUT sterujących odwzorowaniem barw, przekłada się właśnie na znaczną przewagę (bez profesjonalnej kalibracji) w odwzorowaniu naturalnych barw i przejść tonalnych w tym w cieniach itp nad wszelkimi innymi telewizorami które nie są bardzo dobrze profesjonalnie skalibrowane.

Po pierwsze trzeba by odróżnić tutaj linearyzację od kalibracji jeśli chcesz tak dogłębnie to zrozumieć. Linearyzacja określa jak precyzyjnie wysterowana jest matryca. Czy przejścia tonalne są płynne i czy np. odcień bieli jest spójny od najgłębszych szarości do najjaskrawszych bieli. Za to w głównej mierze odpowiada procesor i zaszyte w nim tablice 3D LUT / 1D LUT i/lub inne funkcje sterujące. Technicznie rzecz biorąc monitor jest dobrze zlinearyzowany jeśli jest homomorficzny. W tej materii można wyciągać daleko idące wnioski, które będą tyczyć się każdego lub prawie każdego egzemplarza telewizora z danej serii.

W przypadku kalibracji chodzi o wcelowanie już w konkretny punkt. Dla treści HD będzie to Rec 709 z gamma 2.35, bielą D65 i jasnością 70 - 120 nitów w standaryzowanych warunkach otoczenia. Tutaj w zasadzie niemożliwe jest wyciągnięcie jednoznacznego wniosku dla całe serii. Patrz powyżej przykład z Sony mającymi opinie dobrze skalibrowanych fabrycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Maciej Koper napisał:

Linearyzacja określa jak precyzyjnie wysterowana jest matryca. Czy przejścia tonalne są płynne i czy np. odcień bieli jest spójny od najgłębszych szarości do najjaskrawszych bieli. Za to w głównej mierze odpowiada procesor i zaszyte w nim tablice 3D LUT / 1D LUT i/lub inne funkcje sterujące.

Czyli te tablice zaszyte w procesor HCX powodują że przy kalibracji  jest znacznie mniej do roboty przy ustawieniach suwaków balansu bieli (odpowiada za odcienie szarości i biele) ale nie ma to już w ogóle wpływu na mniejszą potrzebę wprowadzania korekt na suwakach IRE i nasycenia kolorów ?

No bo Tomasz Chmielewski chwaląc procek HCX odniósł się akurat konkretnie do znacznie większej dokładności kolorów ( a nie przejść tonalnych szarości i bieli) większej niż wszystkich innych TV nieskalibrowanych profesjonalnie,  spowodowanej konkretnie działaniem tego procesora. 

Dlatego pytanie jest takie czy jak postawisz obok siebie różne nieskalibrowane tv w klasie cenowej obok tv Panasonica z procesorami HCX, to czy te Panasonic-ki na tych prockach będą miały zauważalnie bardziej naturalny kolor i przejścia tonalne zarówno na oko jak i w pomiarach ? bo tak właśnie wynika z wypowiedzi Tomasza Chmielewskiego.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Wszystkie testy bazują na egzemplarzach, które schodzą jako pierwsze z linii produkcyjnych i rzadko kiedy mają wyraźne niuanse. Poza tym u nas na rynku zazwyczaj krąży jedna i ta sama sztuka po wszystkich redakcjach. A teraz pokażę Ci ustawienia kalibracyjne balansu bieli z 3 sztuk XF90, które zostały sporządzone u klientów na egzemplarzach sklepowych z różnymi datami produkcji.

XF90.JPG

W środkowym egzemplarzu Wzmocnienie B na -6, podczas gdy w skrajnym prawym dwa pozostałe suwaki prawie na -4. To teraz możesz spróbować przesunąć jeden z suwaków na -10 pozostawiając pozostałe na wartościach maksymalnych, bo tyle wynosi różnica między dwoma raportami i zobaczyć jak kolosalnie zmienia to odcień bieli.

Teraz pytanie, które ustawienia sobie wklepać do swojego TV? Lewe, prawe, środkowe, czy przyjąć, że w posiadanej sztuce wszystko jest dobrze na wartościach fabrycznych? ;)

Niby zdawałem sobie z tego sprawę, że matryce w tv się różnią ale tu ładnie pokazałeś jak duży rozrzut potrafi być. 

Raz z ciekawości bawiłem się tak jak zaproponowałeś i jednak już na fabrycznych ustawieniach było lepiej hehe.

Czyli fabryczne są najlepsze ;)

Mam mniej więcej tak ustswione jak polecacie, z drobnymi tylko jeszcze korektami pod swój gust i jestem zadowolony. Kiedyś jak się szarpnę na dwie klasy lepszy tv to będzie można myśleć o kalibracji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok - koniec, końców wybrałem Samsunga UE55NU8072 - od wczoraj stoi w domu. Wybrałem droższy model, bo nie do końca wierzę, że różnica ok. 300 - 500 zł wynika z pilota, a jestem w stanie uwierzyć w różnice w matrycach. 

Poniżej moje  odczucia "na gorąco" po uruchomieniu TV.

Pierwsze wrażenia - w porównaniu do UE49KU6450:
- wielkość ekranu robi różnicę,
- lepszy dźwięk,
- wyższa jasność maksymalna,
- bezproblemowa obsługa konsoli Xbox One X przy pomocy pilota (przy odpowiedniej konfiguracji konsoli),
- prawidłowe rozpoznanie przez konsolę faktu obsługi technologi free sync,
- po odpowiednich korektach fajna czerń,

UWAGA! w stosunku do starszego modelu w UE55NU8072 dużo łatwiej zauważyć degradację kolorów "pod kątem", w UE49KU6450 problem był marginalny, mimo że oba mają matryce VA.

Niestety, bez zmiany ustawień jakość obrazu, w stosunku do wcześniejszego modelu, jakość wyświetlanego obrazu w moim odczuciu jest sporo gorsza. Dopiero ingerencja w podstawowe ustawienia pozwoliła wyeliminować:
- "efekt żarówki" (telewizor świecił tak mocno, że przy odległości 2m wymagało to odruchowego mrużenia oczu, po zmniejszeniu podświetlania matryce do poziomu 14 - 20 odczuwałem fizyczną różnicę, a wręcz ulgę, w pracy wzroku),
- szaro-srebrzystą czerń (jak wyżej - fabryczne ustawienia podświetlania matrycy powodują, że czerń wydawała się szaro-srebrzysto-granatowa ale do czerni było jej daleko),

Zasadniczo podstawy już opanowałem ale nadal mam problem z:
- ogólną ostrością obrazu - w porównaniu do starszego modelu filmy na Netflix wydają się lekko nieostre ("mydlane"?), przy czym nie jest to problem z ruchem, a raczej ogólną ostrością obrazu (co istotne nie jest to problem źródła: obydwa telewizory pracują w tej samej sieci i porównuję ten sam film z Netflix'a),
- obraz z telewizji naziemnej to... dramat ? - podpowiedzcie jak ustawić ten telewizor, żeby sygnał SD zaczął na nim jakoś sensownie wyglądać - na razie to totalne mydło, znów mam wrażenie, że starszy model lepiej wykonuje upscaling obrazu,


Docelowo do telewizora zostanie podłączony bądź dekoder SAT bądź dekoder kablówki, więc obecny sygnał naziemny to tylko sytuacja tymczasowa, jednak... cóż chciałoby się więcej.

Dla innych kupujących - jeżeli szukasz czegoś w rozsądnej cenie, a nie zależy Ci koniecznie na HDR śmiało decyduj się na model niższy: UE55NU7462. W podstawowych zastosowaniach zapewni bardzo podobne doznania. Różnica między modelami będzie zauważalna tylko przy dobrej jakości materiale: filmy 4K UHD, ewentualnie materiał z HDR. W przypadku kanałów HD (czyli znakomita większość kanałów dostępnych na polskich platformach satelitarnych i kablowych) różnica w jakości obrazu nie będzie szczególnie powalająca (jak to mówią z piasku bicza nie ukręcisz).

Kiedy warto zainwestować w ten model?

- jeżeli będziesz oglądała / oglądał filmy ze źródeł o dobrej jakości (Netflix, Blu-ray UHD),
- jeżeli będziesz wykorzystywać telewizor jak ekran dla konsoli / komputera,

No nic - wracam do "walki o lepszy obraz".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...