Jump to content
YorickG

HDR - jak to jest? Ciemny czy nie?

Recommended Posts

Witam,

Posiadam XF9005. 4k, HDR i te wszystkie bajery. Odpaliłem Netflixa i się zaczeło.. Wszystko z DV jest ciemne. Dosłownie często zero szczegółów w szarościach. Wiem, ze temat wałkowany na forum. Na forum Sony płacz i lament. Ostatnio wpadło Oreo co nic nie zmieniło. Rozumiem też jak działa HDR.. ne rozpisując się zacytuje Redita bo to chyba lepszy tekst jaki widziałem:

 

Cytat

This is one of those things where it's important to understand how HDR works and where sometimes you'll want to watch SDR. SDR effectively has a brightness level that goes from 0-100. HDR in most cases goes from 0-1000, but most of it is still that SDR section that goes from 0-100 with the extra headroom being used for bright highlights and such.

The issue is that with SDR, most people set the level of the 100 output to be closer to 250 than to 100. So then something that was 5, and a really dark shadow, would be 12.5. 10 would be 25, etc... With HDR those levels are fixed, so 5 is 5, 10 is 10, 100 is 100. So if you were to adjust the brightness of the SDR so 100 matched 100, then you'd likely not see a difference in those shadow areas. On some TVs you can adjust the contrast ratio to change the EOTF (which controls the level of light output) for HDR, but for most you can't, and you have side effects if you do.

 

No i powiem tak.. teoria teoria.. ale odpaliłem np Nightflyhera i jest ciemno. Kolory dobre (odwzorowanie porównywałem ze sowim graficznym Eizo) . Jak jest Highlight to potrafi błysnąć.. ale co z tego jeśli czasami nie widać połowy twarzy w cieniu albo kształtu sciany. Odpaliłem Netflixa na PS3 żeby było tylko FullHD bez HDR i jest super. Z 4k HDRem jest słabo.

Nie szukam porady jak to rozjaśnić bo to już sprawdzałem. Nie da sie. Gamma +3 nic nie da itp. 

Moje pytanie to czy np na C8 na OLEDach też tak jest? Czy DV na Netflixie też jest tak ciemne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, YorickG napisał:

Moje pytanie to czy np na C8 na OLEDach też tak jest? Czy DV na Netflixie też jest tak ciemne?

Nie - to jest przypadłość wyświetlaczy Sony w trybie DV. Dopóki tego nie rozwiążą pozostaje Ci wymusić HDR10 z Netfliksa, itp.

Edited by misfit

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, misfit napisał:

Nie - to jest przypadłość wyświetlaczy Sony w trybie DV. Dopóki tego nie rozwiążą pozostaje Ci wymusić HDR10 z Netfliksa, itp.

Dzieki za komentarz. Wlasnie mam dziwne wrazenie ze to nic nie zmienilo. Wymusilem na XBX1. Odznaczylem DV i zostalo tylko HDR ale bylo ciemno nadal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie martw się na samsungach w trybie hdr z napisami jest dyskoteka. Jaśniej ciemniej. Local dimming lata jak wściekły.

Co brand telewizyjny to różne przypadłości.

Może dla wygody skontaktuj się z tutejszymi kalibratorami np. Maciek. I pogadaj z nim przez tel. Jeżeli jest w stanie skalibrować Ci hdr aby było jak najlepiej i zobaczysz różnice to zapłacisz mu za usługę. Jeżeli nie będziesz widział różnicy podobno się nie płaci. Tak jest napisane na stronie.

Jak Cię stać to zrób to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...