Skocz do zawartości
Maciej Koper

VU+ Ultimo 4K: problem z szeroką paletą barw Rec. 2020

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas kalibracji telewizora (Sony ZD9) u jednego z klientów natknęliśmy się na problem z posiadanym przez niego dekoderem. Był to VU+ Ultimo 4K, czyli sprzęt uchodzący za "high-end" wśród tunerów.

ultimo.JPG

Polegał on na tym, że przy normalnych ustawieniach (2160p, natywne odświeżanie, YUV422) wprowadzał on telewizor w najszerszą paletę barw - Rec 2020 (stosowaną główne przy treści Ultra HD z HDR) na zwykłych kanałach typu TVN 24, czy TVP1. W konsekwencji obraz był mocno przesycony. Na szczęście w ZD9 dało się wymusić ręcznie paletę Rec 709 by zapobiec problemom.

Zakładam temat by poszerzyć świadomość problemu, a także zweryfikować na innych sztukach urządzenia i innych modelach TV. Czy ktoś na forum posiada taki sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy "przesycony" ?

mam octagon sf4008 tez na chipsecie broadcoma więc pewnie sterownik ekranu jest podobny(jak nie identyczny) do tego z vu+ i też wypluwa bt2020 (teoretycznie 12bit 4:2:0 lub 4:2:2) 

czy mając LG e6 też mogę wymusić rec709 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, w LG nie da się tego ręcznie przestawić. Co pokazuje się na ekranie gdy przyciśniesz klawisz info na pilocie od TV?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, klaus71 napisał:

2160p  BT.2020

No to wygląda na to, że jest problem, bo tuner wymusza paletę BT.2020 w telewizorze. Pytanie teraz, czy robi konwersję z Rec 709 do Rec 2020 tak jak np. tuner 4K od nc+, czy wysyła tak jak dostaje z niepoprawną flagą jak VU+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nie w temacie konkretnego dekodera jednak związane z tematem. TV LG SK9500 połączony z dekoderem Samsung ICU100 ( światłowód Orange) i  wyświetla informację 2160p  BT2020  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawa informacja. Ciekawe czy mamy tą samą przypadłość, czy może jednak działa wszystko poprawnie jak w nc+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Vu Ultimo 4K od początku jego istnienia..., kalibrowaliście mi wszystkie Panasonic niczego nic nie wymusza..., może kwestia Image użytego w tunerze..., więcej info poproszę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam TV LG SK9500 i dekoder VU+ Duo 4K. Jak mogę odczytać te paletę barw?

Edytowane przez Chris144

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełącz się między rozdzielczością 1080p a 2160p i jeśli widzisz różnicę w kolorach...

Na pilocie guzik trzy kropki, i pozycja informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje się jakaś listwa z przyciskami odpowiadającymi za audiodeskrypcję, rejestrację programu itp, ale przycisk z napisem "Informacja" nie wywołuje kompletnie żadnego efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem gdzie to u ciebie jest w takim razie musisz zawierzyć oczom, jeśli widzisz że kolory są bardziej nasycone w stosunku do trybu 1080p to vu wypluwa cały czas rec 2020 czyli robi to niepoprawnie.

Tak na prawdę najlepsze co można zrobić w moim przypadku do ustawienia rozdzielczości 1080p i włączyć funkcję autorozdzielczości, dla kanałów 4K ustawić 2160p, wtedy gdy włączymy kanał 4K tuner automatycznie przestawi się na rozdzielczość 2160p i wróci do 1080p gdy włączymy kanał FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



No to nie wiem gdzie to u ciebie jest w takim razie musisz zawierzyć oczom, jeśli widzisz że kolory są bardziej nasycone w stosunku do trybu 1080p to vu wypluwa cały czas rec 2020 czyli robi to niepoprawnie.
Tak na prawdę najlepsze co można zrobić w moim przypadku do ustawienia rozdzielczości 1080p i włączyć funkcję autorozdzielczości, dla kanałów 4K ustawić 2160p, wtedy gdy włączymy kanał 4K tuner automatycznie przestawi się na rozdzielczość 2160p i wróci do 1080p gdy włączymy kanał FHD.


Ja mam oled b9 lg i również na sztywno ustawione 2160p w ultimo 4k napisz dokładnie jak włączasz funkcje autorozdzielczości w ultimo 4k bo nie mogę tego znaleźć.

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W VTI to jest to już wtyczka automatycznie zainstowana więc jest to funkcja menu ustawień video, jeśli nie masz tego to musisz zainstalować wtyczkę autoresolution. Natomiast możesz też ustawić w 1080p rozdzielczość wtedy lg dostanie 709.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W VTI to jest to już wtyczka automatycznie zainstowana więc jest to funkcja menu ustawień video, jeśli nie masz tego to musisz zainstalować wtyczkę autoresolution. Natomiast możesz też ustawić w 1080p rozdzielczość wtedy lg dostanie 709.
Tak dostanie ale na kanałach 2160p też będzie info w tv że 1080p

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nom dlatego ty musisz używać wtyczki auto rozdzielczości.

No teraz pobrałem i jak ustawić jest dwie opcje manual i auto Możesz screen wrzucić

 

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

 

 

1_0_1_3DD2_640_13E_820000_0_0_0_20230320094359.jpg.786a4ab6513d4b6fc776e971656743ca.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tej wtyczki nie używam, ustaw sobie aby domyślnym interfejsem był 1080p a w auto rozdzielczości ustaw żeby materiały 2160 wyświetlały się w trybie 2160 a nie domyślnym.

O tak sobie ustaw a domyślą rozdzielczość interfejsu na 1080p.

IMG_20230320_095348.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tej wtyczki nie używam, ustaw sobie aby domyślnym interfejsem był 1080p a w auto rozdzielczości ustaw żeby materiały 2160 wyświetlały się w trybie 2160 a nie domyślnym.
O tak sobie ustaw a domyślą rozdzielczość interfejsu na 1080p.
IMG_20230320_095348.thumb.jpg.4ab413ff02ae6fa7156798a30867bd82.jpg
Ja takiej możliwości nie mam w openatv nie ma takiej opcji. Dobra dzięki zostawię jak jest.

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz jak masz przecież wstawiłeś zdjęcie tak jak masz ustawione teraz jest źle, przecież obok kanałów HD masz ustawione domyślny to będzie skutkowało tym że dalej będą się uruchamiać w rozdzielczości 2160.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak nie masz jak masz przecież wstawiłeś zdjęcie tak jak masz ustawione teraz jest źle, przecież obok kanałów HD masz ustawione domyślny to będzie skutkowało tym że dalej będą się uruchamiać w rozdzielczości 2160.
Zrobiłem tak i tera przełącza z 1080p na 2160p ale ustawienia zrobiłem w ciemno. 1_0_1F_D4F_1450_13E_820000_0_0_0_20230320101018.jpg

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...