Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

 

Mam problem, przeczytalem wszystkie recenzje możwe wymienionych sprzętów i mam dylemat. 

 

W pomieszczeniu które mam wejdzie 65 cali tv. 

Jest to pomieszczenie gdzie w okolicach południa do wieczora jest bardzo jasno. 

TV do Netflix, filmow i PS4, sporadycznie Fakty. Do tv soundbard HT NT5 od Sony stad sam dźwięk mocnej roli nie gra. 

 

Teraz czy OLED sprawdzi się w takim pomieszczeniu? Jak tak to lepiek af8 czy a1 - jasnosc lepsza w af8, a1 zajmie wiecej miejsca ale to nie problem. No i kwestia mniekszej zywotnosci tv. 

 

ZD9* telewizor bajka ale czy aby juz nie nazbyt stary inferfejs, tv na rok 2016*jednak ale znowuz backlight master i kilkaset led robi robotę. 

 

XF90 no bo to jednak tanszy, czerpie z XE94 procesor dobry no niezly telewizor i zasadniczo tanszy choc o kase tu nie chodzi. 

 

Na co byscie sie zdecydowwali, chyba najwieksza ilość głosów zadecyduje o tv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym OLED'em do nasłonecznionego pomieszczenia będzie coś z LG, bo OLEDy tej marki utrzymują najwyższą jasność w SDR przy różnych scenach.

Z zakupem OLED Sony bym się wstrzymał, bo jest problem z HDR od czasu aktualizacji oprogramowania. Obraz zbyt się przyciemnia po kilku minutach oglądania czy grania.

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lukasz Grzybek napisał:

Jest to pomieszczenie gdzie w okolicach południa do wieczora jest bardzo jasno. 

W takim razie nawet nie patrz na OLEDa, chyba że za każdym razem zamierzasz zasłaniać wszystkie okna i robić z jasnego salonu pieczarę. W przeciwnym razie OLED będzie robił za lustro. Na bardzo jasnych kolorach może jeszcze podświetlenie da sobie radę z refleksami, ale na niebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym, itp. itd. tle zawsze będziesz widział odbicie pokoju zamiast wyświetlanej treści.

Poza tym jak zaczniesz ustawiać wysokie podświetlenie na większość dnia, to zaraz pewnie pojawi się problem wypaleń.

Do jasnego salonu tylko LCD (chyba że oglądasz tylko w nocy). Jaki? Tu niestety nie pomogę... ZD9 to schodzący model i ciężko dostać nową sztukę. ZF pojawi się pewnie w sprzedaży dopiero za kilka miesięcy i wystartuje od kosmicznej ceny. XF90 to zaledwie średnia półka ze słabym systemem wygaszania. Q9FN od Samsunga podobno nie obsługuje DTSu i niektórych formatów wideo.

Sam stoję przed podobnym wyborem i póki co faworytem jest Q9FN, ale poczekam jeszcze tydzień/dwa na ZF9 (a nuż do tego czasu się pojawi). Ma m.in. świetny design, moduł one connect, uchwyt no gap, dużo stref wygaszania, najlepszą powłokę antyrefleksyjną. Jedyne obawy to wspomniane kodeki i nieznanej "jakości" upłynniacz (miałem LG, upłynniacz mnie rozczarował i teraz chciałem kupić Sony, bo tam podobno jest najlepszy).

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież na ZD9 też bardzo dobrze widać odbicia - on ma lekką satynę jak xf9005 a nie mat

a q9fn  to już zupełne szkło 

wiec w kwestii odbić nie bedzie tak idealnie że na lcd jest tak super - raczej też wszystko widać tylko na sony jest lekko niewyraźnie/rozmyte

na ciemnym tle na każdym z nich w dzień nie zobaczy się zbyt wielu szczegółów 

Edytowane przez klaus71
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, klaus71 napisał:

wiec w kwestii odbić nie bedzie tak idealnie że na lcd jest tak super

Nikt nie mówi, że na LCD będzie super, tylko że będzie lepiej. Raz, że LCD generalnie są jaśniejsze. Dwa, że można na nich na cały dzień bez żadnych obaw ustawić niemal maksymalną jasność. Trzy, że niektóre same w sobie (mimo szkła) mają lepszą powłokę antyrefleksyjną. Wystarczy krótka wizyta w sklepie by porównać, które TV radzą sobie lepiej w jasnych warunkach.

Ale oczywiście można kupić OLEDa do jasnego salonu, katować się przez cały dzień refleksami na podświetleniu 50 (ustawienie wyższego i tak nie pomoże, a zwiększy tylko ryzyko wypaleń), żeby w nocy obejrzeć jeden film i zachwycić się samą czernią...

Zakup OLEDa do widnego salonu to proszenie się o kłopoty (chyba, że TV ma służyć wyłącznie do nocnych seansów).

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wielkie okno od południa - zapewniam cię że nie katuję się refleksami w dzień i nie używam podświetlenia 50 by oszczędzać panel

dla mnie dużo lepiej na lcd nie będzie - powłoki sa podobne - więc jak  centralnie mi coś jasnego się odbija czy to w lcd czy oled to efekt jest taki sam - nie da sie tego oglądać (sprawdzone na lcd z półmatową matrycą - w dzień nie mogę na takim lcd grać bo z tyłu oślepia okno od północy  i musze zasłaniać zasłonę)

lepsza jasność zrobi róznicę ale nawet plazmy panasonica dawały radę w dzień bo miały dobre powłoki

jak nie znajdziesz dobrego miejsca by się odpowiednio nie za dużo odbijało  jasnego to żaden tv nie daje rady

 

czyli  masz rację na lcd będzie lepiej ale i tak trzeba użyć zasłony by było dobrze

Edytowane przez klaus71
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dłużej rozmawiać. Wystarczy, że autor pójdzie sobie do pierwszego lepszego sklepu i porówna refleksy na różnych matrycach na żywo. Już na takim porównaniu OLED (pod względem odbić czy jasności) wypadnie gorzej, a w nasłonecznionym salonie różnica będzie jeszcze większa, bo tam światło świeci z boku, a nie z góry. W OLEDzie nawet na podświetleniu 100 nie uzyskasz jasności LCD, a dodatkowo zwiększasz ryzyko wypaleń.

Ale co kto lubi... Był tu już taki, który wrzucił zdjęcie swojego telewizora z początkami wypaleń, które nazwał kompresją zdjęcia. To tyle, jeśli chodzi o opinie na forum.

EOT z mojej strony...

  • Plusik 1
  • Zmieszany 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację wystarczy wziąć lampę i włączyć na tle tv i zobaczyć jaki tv z tym "wygra"

wg mnie takiego jeszcze nie wyprodukowali i szybko nie wyprodukują

 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, klaus71 napisał:

wg mnie takiego jeszcze nie wyprodukowali i szybko nie wyprodukują

Bo podajesz skrajne, chore przykłady, które mają "obronić" OLEDa i pokazać, że LCD w wymyślonych przez Ciebie warunkach też polegnie. Świecisz lampą prosto w matrycę i dziwisz się, że na wszystkich TV odbije się światło. Brawo Ty... To tak, jakby wypuścić np. SUVa oraz sportowe Ferrari na pustynię, zobaczyć że oba się zakopią i na tej podstawie stwierdzić, że oba auta w takim samym stopniu nadają się do miasta. Otóż nie... SUV (mimo że tak jak Ferrari nie poradził sobie z pustynią) w mieście spisze się o niebo lepiej, a jazda nim będzie znacznie bardziej komfortowa. 

Wracając do telewizorów - próbuję Ci powiedzieć że w innych, mniej skrajnych sytuacjach (np. w jasnym salonie ale bez promieni słońca padających prosto na ekran) obraz na LCD będzie w dzień o niebo lepszy/jaśniejszy i więcej będzie na nim widać. I o tym nie ma sensu dalej dyskutować, takie są fakty. Telewizory LCD emitują więcej światła, więc lepiej radzą sobie z refleksami. To tak jak ze smartfonami - wyjdź ze swoim modelem na dwór i obniż mu jasność o np. 30%. Będziesz widział lepiej czy gorzej to, co znajduje się na pulpicie? No właśnie...

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, fuze napisał:

W takim razie nawet nie patrz na OLEDa, chyba że za każdym razem zamierzasz zasłaniać wszystkie okna i robić z jasnego salonu pieczarę. W przeciwnym razie OLED będzie robił za lustro. Na bardzo jasnych kolorach może jeszcze podświetlenie da sobie radę z refleksami, ale na niebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym, itp. itd. tle zawsze będziesz widział odbicie pokoju zamiast wyświetlanej treści.

Akurat z tym ja się nie zgodzę. Ekrany OLED mają obecnie bardzo dobre powłoki antyrefleksyjne, które dosłownie zasysają światło zewnętrzne. Moim zdaniem prezentują się lepiej niż powłoki satynowe w LCD. To w czym ekrany ciekłokrystaliczne są lepsze to wyższa jaskrawość w niektórych modelach, dzięki czemu mniej widać odbicia ale raczej na jasnych obrazkach, gdzie światło z matrycy ma szansę zdominować światło padające na nią. Ty wymieniłeś tutaj przykłady ciemnych barw, które na LCD specjalnie jaśniejsze nie będą, i tu odbicia nie będą się różnić pomiędzy technologiami, lub będą lekko na korzyść OLED'a.

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fuze napisał:

Bo podajesz skrajne, chore przykłady, które mają "obronić" OLEDa i pokazać, że LCD w wymyślonych przez Ciebie warunkach też polegnie.

przykład miał pokazać że obie technologie radzą sobie podobnie słabo ze światłem padającym na matrycę

to że lcd będzie wyglądać lepiej nie oznacza że to co na nim będzie widać będzie wystarczająco dobre

przynajmniej dla mnie zarówno lcd jak i oled wymaga zasłony by cieszyć się obrazem wysokiej jakości w dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dorzucić kamyczek do ogródka dyskusji. Ze światłem słonecznym padającym wprost na matrycę jeszcze żaden TV nie wygrał i jeszcze długo nie wygra. :) Jednym z kryteriów przy kupnie mojego TV był właśnie jasny salon - postawiłem na dobrego leda i odnoszę wrażenie, że to był dobry pomysł...

  • Plusik 2
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...