Skocz do zawartości
Rav-X

Kalibracja obrazu LG 43" 43UJ635V pod obraz z komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem w ostatni piątek telewizor LG 43" 43UJ635V (4K HDR) który głównie będzie służył jako monitor do komputera stacjonarnego (przeglądanie internetu, praca, gry). Telewizor mam ustawiony tak, że na wyjście HDMI jest ustawiona ikona "PC", tryb obrazu "Gra". Niestety, żaden z trybów obrazu mi nie pasuje, albo są za jasne i szybko męczą się oczy (tryby "Żywy, Standard, Eco, Sport, Gra"), albo za ciemne (tryby Film, Ekspert widne pomieszczenie, jak i ciemne). Zależy mi na ustawieniu obrazu tak żeby nie męczył oczu i miał dobre odwzorowanie kolorów, opierając się o ustawieniu trybu obrazu "Gra" z powodu najmniejszego input lag'a.

Z tego co widzę, jak TV jest ustawiony na PC/Gra, to ma znacznie mniej ustawień, więc pewno jest to jakoś do ogarnięcia. Chciałbym bardzo prosić o pomoc przy wyregulowaniu obrazu, co warto poprzestawiać i w jakich wartościach, żeby dostosować ekran do powyższych wymagań.

 

Pytanie ciekawostka. Z tego co wyszukałem w internecie mój nowy telewizor LG ma matrycę RGBW, czy ona też nadaje się do profesjonalnej kalibracji obrazu i jest możliwość osiągnięcia zadowalającej jakości obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Rav-X napisał:

Pytanie ciekawostka. Z tego co wyszukałem w internecie mój nowy telewizor LG ma matrycę RGBW, czy ona też nadaje się do profesjonalnej kalibracji obrazu i jest możliwość osiągnięcia zadowalającej jakości obrazu?

Jest możliwość wykonania kalibracji, ale ciężko rokować, czy rezultaty będą zadowalające w przypadku tego telewizora. Jaki cel stał za tym by kupić go zamiast monitora komputerowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper Witam i dzięki za zainteresowanie tematem.

Jakiegoś konkretnego celu nie miałem przy zakupie tego TV, po prostu musiałem wymienić na coś innego niedrogim kosztem. Ogólnie telewizor ma służyć do telewizji satelitarnej CP, do filmów (Netflix) i jako monitor do komputera, gdzie pracuje przez ~80% całego czasu. Telewizor robi jako jedyny monitor z powodu optymalizacji miejsca, ponieważ znajduje się on w bardzo małym pokoju 9m², więc każdy centymetr się liczy ;-).

Co do decyzji zakupu akurat tego modelu była losowa. Miałem dla odmiany kupić telewizor innego producenta niż LG, bo to jest mój trzeci TV pod rząd tej firmy, z której jestem ogólnie zadowolony (dwa poprzednie cały czas są w pełni sprawne i działają bez problemu). Można powiedzieć, że los chciał, że padło na ten model telewizora, ponieważ przeglądając różne oferty, w trafiłem na bardzo niską cenę w promocji (1499 zł), dodać do tego sprawdzoną markę, slogan 4K i HDR, no i tryb "Janusz okazji" się załączył, to poleciałem do marketu i zagarnąłem go. Wiedziałem, że w tej cenie to będzie niska-średnia półka, ale o rodzaju matrycy, że jest RGBW, doczytałem się później, jak szukałem jakiegoś sposobu wyregulowania obrazu.

Jeżeli jest spore ryzyko, że kalibracja nie przyniesie oczekiwanego efektu, mogę prosić chociaż o jakieś podpowiedzi jak ustawić obraz (jako monitor), żeby nie męczył oczu i żeby chociaż trochę poprawić kolory, aby nie były takie "wyblakłe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jestem w stanie dać nawet jakąś radę. Seria LCD na matrycy WRGB jest fatalna, przykro mi. Jeśli kupujesz tylko kryterium najniższej ceny (no i tego, ze coś działa, czyt. włącza się) to takie są konsekwencję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szkoda, myślałem, że chociaż trochę uda mi się podregulować obraz z pomocą, zostaje pobawić mi się ustawieniami "na oko". Jeśli chodzi o kryterium kupna, to fakt zazwyczaj oscyluje pomiędzy 1500 zł - 2500 zł, więc "taniocha". Nie jestem ultra wymagający, oczywiście obraz i dźwięk mają główne znaczenie, ale też patrzę jakie "technologie" są zawarte (czyt.: smart TV, 4K, HDR, tuner DVB-C/T/S, itp.). Z poprzednich tanich modeli (FullHD z 2009 r. i FullHD z 2015 r. mój pierwszy smart TV z 3D) byłem bardzo zadowolony, nawet udało mi się ustawić obraz tak, że ja jak i wszyscy oglądający byli usatysfakcjonowani. Dopiero z tym TV co teraz kupiłem mam więcej problemu z wyregulowaniem obrazu, bo nie mam nawet punktu zaczepienia (jakiegoś poradnika do danego modelu).

Mimo wszystko @Maciej Koper dziękuję Ci za podjęcie dyskusji w temacie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...