Skocz do zawartości
Toma-San

Odtwarzanie wysoko-przepływnego contentu na AndroidTV - przyczyny buforowania i rozwiązanie problemu

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób na forum ma problem z odtworzeniem wysoko-przepływnego contentu na telewizorach opartych na Androidzie (co jakiś czas stream zatrzymuje się i buforuje). Najczęściej wini się za to kiepską implementację usług sieciowych. Postanowiłem sprawdzić, jak jest w rzeczywistości. Z doświadczenia wiem, że najczęściej wąskim gardłem jest pamięć wewnętrzna wbudowana w androida, więc testy wykonałem na potwierdzenie (lub obalenie) tej tezy. Testy wykonywałem na telewizorze Sony XE93.

Żeby potwierdzić maksymalną prędkość zapisu pamięci wewnętrznej (lub ograniczenia sieci telewizora) ściągnąłem duży plik z lokalnego NASa (max. teoretyczna przepustowość sieci - 1 Gbps). Wynik oscylował z granicach 60-70 Mbps, czyli maksymalnie z taka wartością zapisywał/ściągał mi się plik do pamięci wewnętrznej telewizora.

Co w takim razie zrobić, żeby rzeczywiście przekonać się, co jest przyczyną kiepskiej wydajności? Znaleźć program, który ma możliwość włączenia/wyłączenia buforowania do pamięci wewnętrznej. Tym programem jest oczywiście KODI. Kolejny test polegał na próbie zestreamowania contentu o przepływności od 40 Mbps do 85 Mbps, czyli większej niż sprawdzony wcześniej maksymalny download.

Pierwszy test przeprowadziłem z włączonym buforowaniem - efektem były przycięcia odtwarzanego materiału.

Drugi test przeprowadziłem z wyłączonym buforowaniem (program buforował sobie stream tylko w pamięci RAM, nie w pamięci wewnętrznej telewizora) - efektem było idealnie płynne odtworzenie materiału.

Wniosek jest jeden i potwierdza moje przewidywania - to nie sieć jest wąskim gardłem systemu, a pamięć wbudowana. Jeśli więc chce się uniknąć przycinek przy odtwarzaniu z sieci wysoko-przepływnego contentu 4k, należy zainstalować sobie program umożliwiający wyłączenie buforowania na dysku np. KODI. Oczywiście należy mieć na względzie, że wyłączenie buforowania przy nie-do-końca idealnym internecie powodować będzie przycinki nawet przy odtwarzaniu materiału gorszej jakości. Dla chętnych podaję LINK do tutoriala wyjaśniającego, jak wyłączyć cache w KODIm.

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie w tym poscie 

piaslem o problemie z filmami HD, wiec wystarczy edytowac ten plik XML wylaczajac bufor i problem z odtwarzaniem filmow 4k powinien zniknac?

 

Jak dotrzec do tego pliku i ktora linie najlepiej tylko zmienic? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Stwórz lub wyedytuj plik "advancedsettings.xml" w następującej ścieżce:

/sdcard/Android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata/

Musisz mieć włączone pokazywanie ukrytych plików i katalogów, bo podkatalog ".kodi" jest ukryty.

XML może wyglądać tak:

<advancedsettings>
      <network>
        <curlclienttimeout>10</curlclienttimeout>
        <curllowspeedtime>20</curllowspeedtime>
        <curlretries>2</curlretries>    
      </network>
      <cache>
        <memorysize>10000000</memorysize> 
        <buffermode>3</buffermode>
        <readfactor>20</readfactor>
      </cache>
</advancedsettings>

Najważniejszy jest nod "<buffermode>" - jeśli tam ustawisz 3, wyłączysz buforowanie na dysku. Nod " <memorysize>" służy do ustawienia wielkości bufora na dysku (w bajtach), jeśli ustawisz inny tryb buforowania. Więcej informacji znajdziesz w podlinkowanym wyżej tutorialu. 

Edytowane przez Toma-San

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dostać się do tego folderu? Bo rozumiem, że znajduje on się w wewnętrznej pamięci TV?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Folder znajduje się w wewnętrznej pamięci. Ściągnij sobie jakiegoś managera plików (np. X-plore File Manager) i przez niego dostań się do folderu. Podłączenie myszki może przyspieszyć całą sprawę, na pilocie jest to dosyć niewygodne. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie łatwiej jest ściągnąć Ares wizard i zrobić to samo w programie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zgodnie z info jakie dałeś i wstawiłem kod, który podałeś, ale to nic nie dało.

Spróbowałem nawet tylko sam bufor zmienić:

3

I dalej filmy 4k tną mi

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, tonybcc napisał:

A nie łatwiej jest ściągnąć Ares wizard i zrobić to samo w programie?

Nie jestem pewny, czy Ares jeszcze działa. I tak musisz przejść całą procedurę instalacji, więc wychodzi na to samo.

7 godzin temu, Sk_uter napisał:

Zrobiłem zgodnie z info jakie dałeś i wstawiłem kod, który podałeś, ale to nic nie dało.

Spróbowałem nawet tylko sam bufor zmienić:

3

I dalej filmy 4k tną mi emoji57.png

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Jesteś pewny, że plik umieszczony jest we właściwym miejscu (jeśli gdzieś popełniłeś literówkę, ustawienia się nie zaczytają i efekt będzie taki, jak opisałeś powyżej)? Co to znaczy, że próbowałeś zmienić sam bufor? W węźle "<buffermode>" musi być 3, chyba że chcesz zmienić tryb buforowania na związany w jakiś sposób z dyskiem. W jaki sposób stworzyłeś/przegrałeś powyższego xml (powinien być przegrany w całości)? Jak wygląda twoja infrastruktura sieciowa? Sprawdzałeś, czy film idzie płynnie np. z pendrive'a? Jaki jest bitrate filmu? Czy możesz na potencjalne testy udostępnić film, który ci się tnie? 

0 Buffer all internet filesystems (like "2" but additionally also ftp, webdav, etc.) (default)
1 Buffer all filesystems, both internet and local
2 Only buffer true internet filesystems (streams) (http, etc.)
3 No buffer

Dla przypomnienia, co każdy tryb oznacza.

Możesz spróbować zgodnie z sugestią kolegi @tonybcc zainstalować Ares Wizarda i za jego pomocą zmienić tryb buforowania, chociaż sam skłaniam się zawsze do rozwiązań "klasycznych", czyli edycji plików konfiguracyjnych.

Edytowane przez Toma-San

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plik stworzyłem i wklejałem bezpośrednio z aplikacji X expoler i do wpisywania telefonu używałem, więc błędów nie powinno być, ale spojrzałem na inne forum:

http://forum.kodiwpigulce.pl/Watek-Filmy-4K-HEVC-przez-SMB-tnie?pid=4691#pid4691 (tutaj jest odpowiedź na Twoje pytania, bo tam podobne dostałem)

I polecony kod pomógł mi odtworzyć film, mimo pokazanego komunikatu, ale chyba trzeba jakoś to poprawić, aby pozbyć się komunikatu. Ile wgl TV A1 ma ramu, aby odpowiednio ustawić?

Dodatkowo wgrałem ten plugin: http://kodiwpigulce.pl/jak-zainstalowac-wtyczke-ez-maintenance-w-kodi-17-poradnik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Toma-San Ares działa,nie ma tylko opcji instalacji innych "buildow" ale dalej ma te same opcje konfiguracji. Ja używam Aresa ponieważ jest super prosty. Używasz jakiegoś "builda" czy czyste kodi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, tonybcc napisał:

@Toma-San Ares działa,nie ma tylko opcji instalacji innych "buildow" ale dalej ma te same opcje konfiguracji. Ja używam Aresa ponieważ jest super prosty. Używasz jakiegoś "builda" czy czyste kodi?

Sam sobie skonfigurowałem całego kodiego, łącznie ze skórkami, wtyczkami itd.

24 minuty temu, Sk_uter napisał:

Plik stworzyłem i wklejałem bezpośrednio z aplikacji X expoler i do wpisywania telefonu używałem, więc błędów nie powinno być, ale spojrzałem na inne forum:

http://forum.kodiwpigulce.pl/Watek-Filmy-4K-HEVC-przez-SMB-tnie?pid=4691#pid4691 (tutaj jest odpowiedź na Twoje pytania, bo tam podobne dostałem)

I polecony kod pomógł mi odtworzyć film, mimo pokazanego komunikatu, ale chyba trzeba jakoś to poprawić, aby pozbyć się komunikatu. Ile wgl TV A1 ma ramu, aby odpowiednio ustawić?

Dodatkowo wgrałem ten plugin: http://kodiwpigulce.pl/jak-zainstalowac-wtyczke-ez-maintenance-w-kodi-17-poradnik/

Wyskoczył ci komunikat, że źródło jest zbyt wolne :D Dałeś tylko więcej pamięci na buforowanie na dysku, efekt wystąpi, ale później. Jedyną opcją przy kiepskiej pamięci wewnętrznej jest wyłączenie buforowania. Jak wygląda reszta twoich komponentów? Czy możesz udostępnić mi plik, który się przycina? Ez-maintanance pozwoli ci tylko zmienić wielkość cachea na dysku, nie zmieni trybu buforowania. Chociaż możesz użyć go raz, ustawić jakaś wielkość pamięci do buforowania, a później zweryfikować, czy plik który wygenerował ci Ez będzie tym samym, który ty sam stworzyłeś.

Edytowane przez Toma-San

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam czystego KODI pobranego z Google Play, jedynie ściągnąłem powyższy dodatek. Demo podrzucę, ale wydaje mi się, że to nie jego wina, bo spróbowałem inny film i tez po chwili zaczął lagować.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kłopotach kolegi @Sk_utera sprawdziłem jeszcze kontent bezpośrednio wyciągnięty z BD (przepływność około 85 Mbps) i okazało się, że u mnie też są przycinki. Okazało się, że kolejnym wąskim gardłem jest... sieć Ethernet (potwierdza się, że to tylko teoretyczne 100Mbps).  Pomogło przełączenie kabla na sieć wi-fi (standard IEEE 802.11ac, chociaż IEEE 802.11n też wystarczy). Podsumowując, kroki jakie należy zrobić, żeby bez problemu streamować kontent najwyższej jakości:

1. Przełączyć się na wi-fi - typ AC lub N

2. Wyłączyć buforowanie w KODIm

3. Cieszyć się najwyższą jakością obrazu

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej. Właśnie zakupiłem Xiaomi q1 75 na Androidzie i mam niestety ten sam problem. Próbowałem dokonywać zmian jakie radziliście ale niestety nie przyniosło to żadnego skutku. Czy ma ktoś pomysł jak do tego się zabrać. Dodam, że Posiadam NAS firmy WD a dokładnie MY CLOUD ext 2 podłączony do sieci LAN jak i Telewizor..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...